85 találat a(z) ingatlan bérbeadás cimkére

Családi adókedvezmény Kérdés

Kölcsön nyújtása kapcsolt vállalkozások között Kérdés

Adómentes ingatlan-bérbeadás – adatszolgáltatás Kérdés

Alanyi mentes értékhatár Kérdés

Egy magánszemély évek óta közös őstermelés tagja már, majd pár éve lakásokat is ad ki bérbe (hosszútávra), ezek miatt nem kellett eddig adószámot kiváltania. Tavaly vett egy ingatlant a Balatonnál, amit magánszemélyként akar magánszálláshelyként kiadni. Ha jól gondolom ehhez már kell az adószám. Alanyi mentességet választana. Ilyenkor, mivel már folyamatosan volt neki magánszemélyként lakóingatlan miatti bérbeadás, amihez nem kellett az adószámot kiváltani, kell-e arányosítani az alanyi mentes értékhatárt? Úgy gondolom, hogy nem tehát 12 millió forinttal kell egész évben számolni, de az adószám kiváltása nem fogja ezt mégis befolyásolni? Válaszukat előre is köszönöm.

Több ingatlan bérbeadásának adózása Kérdés

Hogyan kell megállapítani az adóalapot olyan estben, amikor valaki több ingatlant ad ki, és költségelszámolást, amortizációt alkalmaz az ingatlanokra? Össze kell adni az ingatlanok amortizációját és az ingatlanok bevételét, majd a különbözet után adózni, vagy egyesével, ingatlanonként kell összevetni a költséget és a bevételt, majd azokat összeadni, és így képezni az adóalapot? Melyik törvény, melyik paragrafusát kell ilyen esetben alkalmazni?

Közös tulajdonú ingatlan bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Közös tulajdonban lévő ingatlan bérbeadásának adózásával kapcsolatban kérnék segítséget. Adott egy gazdasági épület, melynek három tulajdonosa van. Az anya ½-arányban. Ő egyéni vállalkozó. Az egyik gyermek ¼ arányban, szintén egyéni vállalkozó. A másik gyermek ¼ arányban, ő nem vállalkozó, nincs adószáma. Mindkét egyéni vállalkozónak a tevékenységi körében szerepel a gazdasági épület bérbeadása, mert vannak saját (1/1) tulajdonú ingatlanjaik is, amelyeket szintén bérbe adnak. Eddig a tulajdonosok írásos megállapodása alapján az ingatlant az anyuka hasznosította, ő adta bérbe, és kizárólag ő adózott ezzel kapcsolatban. Első kérdés, hogy ez így jogszerű-e? Az egyéni vállalkozó is lemondhat az ingatlannal kapcsolatos adókötelezettségéről, vagy ezt csak magánszemély teheti meg? 2. kérdés Az ingatlannak új bérlője lenne, de előtte az ingatlant fel kellene újítani. A felújítást és utána a bérbeadást már az egyéni vállalkozó gyermek intézné. Helyes megoldás-e, ha írnak egy új nyilatkozatot, melyben az anyuka lemond az ingatlan további használatáról, és az egyéni vállalkozó gyermek adja bérbe az ingatlant, és ezután kizárólag ő adózik ezzel kapcsolatban? Milyen bizonylat alapján, és hogyan kerül be az egyéni vállalkozó gyermek tárgyi eszközeinek nyilvántartásába ez az ingatlan? Válaszát előre is köszönöm!

Ingatlanbővítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély az 1/1-es saját tulajdonú ingatlanának bővítésével a saját egyszemélyes kft.-jét bízta meg. Ez az ingatlan a kft. székhelye is. A bővítés összege (anyag plusz munkadíj) kb. 10 000 eFt. A bővítmény egy iroda, a hozzá tartozó mellékhelyiségekkel. A magánszemély és a kft. között ügyvéd által készített megállapodás alapján a kft. 5 évig – a beruházás fejében – ingyen használhatja az irodát. 5 év után a kft. bérleti díjat fog fizetni a magánszemélynek. Kérdésem: az ingatlan tulajdonosát milyen adófizetési kötelezettség terheli az első 5 évben? Szakértői válaszukat előre is köszönöm: Takácsné

Katás egyéni vállalkozó – ingatlan-bérbeadás Kérdés

Az egyéni vállalkozás tárgyi adómentes bevételét és a saját ingatlanának bérbeadásából származó bevételt összevont jövedelemként kell-e kezelni? Ha igen, az milyen adókötelezettséget jelent?

Ingatlan-bérbeadás áfája Kérdés

Cégünk áruházakat bérbe ad és üzemeltet. A bérbeadásra áfás számlázást választották. Jönne egy Szlovákiában bejegyzett cég, aki gépbemutató termet szeretne üzemeltetni és árusítani is. Kérdésem, hogy belföldi áfával kell-e számláznom részére. Kell neki magyar adószámot kérni és telephelyet létesíteni?

Adószámos magánszemély ingatlan-bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ingatlan-bérbeadással foglalkozó magánszemélynek tételes költségelszámolás alkalmazása esetén az értékcsökkenésen és a rezsiköltségen túl van-e lehetősége egyéb költség elszámolására? Értem ezalatt a ingatlanba vásárolt használati tárgyak (mikrohullámú sütő, mosógép), illetve a takarító cég által kiállított szolgáltatási számla elszámolását. Válaszát tisztelettel köszönöm! Krisztina

Ingatlanértékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! X Kft. 4 éve vásárolt egy telket (ipari, építési telek), melynek áfáját teljes egészében visszaigényelte, lévén, hogy a telket telephelyként, adóköteles tevékenységéhez használja. Néhány hónapja a telek egy pici részét bérbeadta, de sajnos nem tette áfakötelessé az ingatlan-bérbeadást. A jövő évben értékesíteni szeretné a telket. Kérdésem: eladáskor hogyan kezelem a beszerzéskor levont áfát, s hogyan alakulna a helyzet, ha az ingatlan-bérbeadásra áfakötelezettséget választott volna? Válaszát előre is köszönöm!

Ingatlankarbantartás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk ingatan-bérbeadással foglalkozik, ezen tevékenységére vonatkozóan áfássá tette az ingatlan-bérbeadást. Kisebb javítási munka merült fel az ingatlanon, a kerítést kellett javítani és átfesteni. Ehhez a cég nevére szóló számlán megvásárlásra került deszka+festék+ecset, ezzel a cég egyik alkalmazottja elvégezte a javítást (nem ez a kolléga feladata a cégnél). A kérdésem az lenne, hogy a számlán szereplő áfa jelen esetben visszaigényelhető-e, illetve fel kell-e tüntetni fizetendő áfaként is az áfa-bevallásban. Köszönettel: Mónika

Adószám nélkül ingatlan-bérbeadás II. Kérdés

Tisztelt Lepsényi Mária! A korábbi kérdésemet bővíteném. Magánszemély bérbeadó 07.01-jén kötött bérleti szerződés alapján van-e lehetőség az éves bérbeadás megkötésére 2019.01.01-2019.12. 31-ig kétszeri bérletidíj-fizetés megjelöléssel (07. hó és 12. hó)? A kifizető járulékbevallása és szja-befizetése miatt szeretném ezt pontosítani. Ebben az esetben a 08. havi 08-as bevallásban jelenthetem-e az 1-7. hónapot, vagy önellenőrzés lép fel ebben az esetben? Köszönettel.

Számlafizető Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy vállalkozás, amely szerződésben áll egy közüzemi céggel. A vállalkozás bérbe adja a telephelyet, és szeretné, ha a bérlő fizetné közvetlenül a közüzemi díjat. Az átírás megtörténik, de a vevő mégis marad a vállalkozás, a bérlő pedig a számlafizető. Így kerül feltüntetésre a számlán is. Ebben az esetben a bérlő el tudja számolni a vállalkozásában a számlát? Köszönöm.

Kft. magyarországi ingatlanbérlete külföldi magánszemélytől Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyar tulajdonban lévő kft. külföldi (német) magánszemélytől bérel budapesti ingatlant, a külföldi magánszemély nem rendelkezik magyarországi adószámmal, nem "üzletszerűen" ebből él, csak van egy budapesti ingatlanja, amit 5 évre bérletként kiad a kft.-nek havi 1500 euró áron. A kft. a bérleményt üzletként üzemelteti. A magánszemély nyilatkozatot sem költség elszámolásról, sem más nyilatkozatot (például 90 napot meghaladó bérlemény) nem tett. Kérdésem ebben az esetben is a bérbevevő kft.-nek 15 százalék adóelőleget kell vonni a 10 százalékos költséghányad figyelembevételével, vagy van speciális szabály külföldi bérbeadó (nem magyar állampolgár) esetén? Áfa tekintetében a bérbeadás adómentes-e, mivel a bérbeadó magánszemély nem rendelkezik adószámmal? Előre is megköszönve válaszát további tisztelettel. Szitás Imréné könyvelő

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Örökölt termőföld eladása

Lepsényi Mária

adószakértő

Ingatlanértékesítés

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink