116 találat a(z) ingatlan bérbeadás cimkére
Kft. magyarországi ingatlanbérlete külföldi magánszemélytől
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magyar tulajdonban lévő kft. külföldi (német) magánszemélytől bérel budapesti ingatlant, a külföldi magánszemély nem rendelkezik magyarországi adószámmal, nem "üzletszerűen" ebből él, csak van egy budapesti ingatlanja, amit 5 évre bérletként kiad a kft.-nek havi 1500 euró áron. A kft. a bérleményt üzletként üzemelteti. A magánszemély nyilatkozatot sem költség elszámolásról, sem más nyilatkozatot (például 90 napot meghaladó bérlemény) nem tett. Kérdésem ebben az esetben is a bérbevevő kft.-nek 15 százalék adóelőleget kell vonni a 10 százalékos költséghányad figyelembevételével, vagy van speciális szabály külföldi bérbeadó (nem magyar állampolgár) esetén? Áfa tekintetében a bérbeadás adómentes-e, mivel a bérbeadó magánszemély nem rendelkezik adószámmal? Előre is megköszönve válaszát további tisztelettel. Szitás Imréné könyvelő
Ingatlan bérlése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cég bérelne magánszemélytől egy lakást. A bérbeadó számlázhat-e 10 százalékos költséghányad alkalmazásával, és ugyanakkor leszámlázhatja-e a közüzemi szolgáltatások díját is, vagy a tételes költségelszámolást kell választania, és akkor tudja leszámlázni külön a közüzemi díjakat? Köszönöm a választ!
Ingatlan-bérbeadás és -bérlés szja-vonzata
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem magánszemélyként két ingatlant ad bérbe és külföldön egy másik ingatlant bérel. A bérelt ingatlan bérleti díja meghaladja a két bérbe adott ingatlan származó bevételt. Kérdésem, hogy a két bérbeadás szembeállítható-e az egy bevétellel? Ha nem, akkor az szja-bevallás melyik sorában kell szerepeltetni a szembe nem állítható ingatlanból származó bevételt? Köszönettel, várom a válaszát.
Egyéni vállalkozó bérbe adna, mint magánszemély
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy magánszemély, akinek van két ingatlana, egymás mellett. Ez a magánszemély egyéni vállalkozó fogorvos. Az egyik ingatlanban lakik, a másik a rendelő. Bérbeadhatja-e mint magánszemély a rendelőként használt ingatlant saját egyéni vállalkozásának? A bérleti díjat pedig mint magánszemély leadózná a 15% szja-val. Az egyéni vállalkozó nem katás, szja szerint adózik. A bérleti díj 100 ezer forint lenne, mint magánszemély megfizetné ennek a 90 százaléka után a 15% szja-t, illetve mint egyéni vállalkozó kifizetné magának a bérleti díjat, és befizetné az szja-t, illetve lejelentené a 08-as havi bevalláson. Lehetséges ez így? Köszönjük szépen a segítséget!
Helyi adó elszámolása költségként
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ingatlan bérbeadása esetén elszámolható-e az ingatlan után fizetett kommunális adó és építményadó? Ha igen, akkor arányosítani kell-e a bérbe adott napokkal, vagy az egész levonható akkor is, ha nem volt a teljes évben bérlő?
Készpénzkifizetés bejelentése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. ingatlant bérel magánszemély tulajdonosától, aki a bérbeadási tevékenységet nem vállalkozóként végzi és nem is áfakörös. A bérleti díj összege 3 millió Ft/hó. Be kell jelenteni a NAV felé a készpénzkifizetést? A magánszemély bérbeadó tulajdonos és a kft. kapcsolt vállalkozásnak minősül?
Magánszemély ingatlan bérbeadás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy nyugdíjas házaspár 50-50%-ban birtokol egy ingatlant. Az ingatlant bérbe adják. Jelenleg csak az egyik tulajdonosnak van magánszemélyként adószáma. A kérdésem, hogy számlázhatja-e egyedül ő a bérleti díjat? Illetve, hogy milyen adófizetési kötelezettsége van a bérbeadás után (szja, eho stb.)? Köszönöm.
Telephely bejelentése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Vállalkozásunk ingatlanbérbeadással foglalkozik, székhelye Gyál, és telephelye a XVIII. kerületben található. A vállalkozás tulajdonában lévő ingatlanok száma 15-20 db (Budapesten és Pest megyében helyezkednek el). Kérdés: a bérbeadott ingatlanokat be kell jelenteni a cégbíróság felé mint telephely vagy fióktelep? Köszönettel: Égei Emese
Beolvadás utáni számla áfatartalma
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Lakóingatlannak nem minősülő ingatlan bérbeadásával foglalkozó kft .beolvad ugyanilyen tevékenységet folytató másik kft.-be. A beolvadó cég adókötelessé tételt választott, így áfásan számlázta a bérleti díjakat. A jogutód az áfatörvény általános szabályai szerinti áfakörbe tartozó volt, és az áfatörvény 86. § (1) l) pontja értelmében áfamentesen számlázta a bérleti díjakat. A beolvadás után a jogutód áfa szerinti besorolása nem változott. (Maradt az általános szabály szerint, bérbeadásnál mentességet élvező.) Ebben az esetben a beolvadás után hogyan történik a számlázás? Vannak eredetileg és jogutódként is a bérbeadó céghez tartozó bérbe adott ingatlanok. Előzőek az áfamentes, utóbbi, jogutódlással szerzettek az áfás bérbeadáshoz tartoztak. Befolyásolja-e a kiállított számlák áfa tartalmát, hogy a beolvadó cég korábban áfásan számlázott? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: SG
Magánszemély bérbeadó
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérem szíves segítségét: Ingatlan bérbeadásra vonatkozóan adószámmal rendelkező magánszemély, TEAOR 6820 saját tulajdonú ingatlan bérbeadása tevékenység keretében 2 db lakását bérbe adja. Az egyik lakásból elment az állandó bérlő, s most van egy olyan lehetősége, hogy televíziós társaság különböző forgatások miatt bérbe veszi tőle a nevezett lakást. A gyakorlatban ez úgy fog működni, hogy néhány napra (vagy az is lehet, hogy csak egy napra) kiadja az ingatlant - a számlára fent nevezett 6820 TEAOR lesz írva- , majd üresen áll a lakás. Következő héten (de sajnos ezt előre nem tudjuk, hogy mikor mennyi ideig) ismét 1-2 nap bérbeadás a forgatásra, majd megint semmi... Működhet ez így magánszemélyes bérbeadással 15 százalék szja és 14 százalék eho adóteher mellett, vagy így "üzletszerűnek"minősül és máshogy kellene a bevételt realizálni? Amennyiben nem lehetséges a fent levezetett magánszemélyes bérbeadás, kérem legyenek szívesek megírni a helyes bérbeadási módot és adóterheit. Válaszukat előre is megköszönve tisztelettel maradok!
Egyéb ingatlan bérbeadása
Kérdés
Az ingatlan tulajdonosa adószámos magánszemély, őstermelő, áfaalany, aki az általános szabályok szerint adózik. Az ingatlan – kivett anyagbánya művelési ágú – egyéb ingatlanbérbeadásnak minősül, mely az általános áfaszabály szerint mentes, nem választotta az áfaalanyiságot. A magánszemély ingatlantulajdonos bérbe adja a területét. A bérbevevő kft. bányászati jog jogosítottja, mely alapján az adott bányatelken kizárólagosan ő jogosult kitermelést folytatni, ő köteles a hatóság felé a kitermelt nyersanyagról elszámolni, az után a bányajáradékot megfizetni. A nyersanyag helyben a Magyar Állam tulajdona, a kitermeléssel és a bányajáradékbefizetéssel a nyersanyag a bányavállalkozó tulajdonába megy át. Az ingatlan tulajdonosa a kitermelt kőanyaggal semmikor nem rendelkezik. A bérleti díj mértékét a felek az értékesített kőanyagmennyiséghez kötik, melyről minden negyedévben a kft. jelentést küld az ingatlan tulajdonosának, mely alapján elszámolnak egymással, és a bérbeadó magánszemély számlát állít ki a bérbeadásról. Kérdéseim: a fenti díjmegállapítás mellett is áfamentes bérleti díjnak minősül-e szolgáltatás? A számla kiállítását követően mikor keletkezik adóbevallási és -befizetési kötelezettsége az szja és eho után a kft.-nek? A kft. jogosult előtörlesztésre és részlefizetésre. Ha felek az idei évben, de visszamenőlegesen 5 évre is elszámolnak egymással a bérleti díjról egy fix összegben, és ez kifizetésre kerül 2017-ben, akkor ebben az évben kell-e az adót bevallani és befizetni? Köszönöm.
Bérbeadás telefon-, internetköltség
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ingatlan bérbeadása esetén, amennyiben a telefon/internetszámla egy része tovább van számlázva a bérlő felé, az áfa %-a megegyezik a bérbeadás áfa %-ával, vagy önállóan 18%, illetve 27%-kal kell továbbszámlázni? Válaszát előre is köszönöm.
Bérbeadás és kommunális adó
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Budapest 8. kerületében adok bérbe egy lakást magánszemélyként. A 8. kerületben az albérletkiadókra kiszabtak egy tételes kommunális adót. Kérdésem: ezt a kommunális adót a jövedelemszámításnál figyelembe lehet-e venni csökkentő tényezőként? Üdvözlettel: Imre Lajosné
Ingatlanbérbeadás bevételének megosztása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Házaspár egyik tagjának tulajdonában van két lakóingatlan. Mindkettőt kiadja magánszemélyeknek. A két ingatlan kiadásából származó jövedelem együttesen meghaladja az 1 millió Ft-ot. Kérdésem, hogy a vagyonközösség elvének értelmében a házaspár másik tagja "átveheti"-e az egyik ingatlanból származó jövedelmet, ami ilyen módon már 1 millió Ft alatt marad és mentesülnének-e az eho megfizetése alól? Vagy van-e bármilyen elv, módszer, amely mentén a két fél között megosztható a szerzett jövedelem és így mentesülnének az eho megfizetése alól? Köszönettel.
Ingatlan bérbeadása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó vagyok. A tevékenységi körben nem szerepel ingatlanbérbeadás. 50% tulajdoni részesedést kaptam egy bérbe adott ingatlanban. Az ajándékozásból eredően van valami fizetési kötelezettségem? A bérleti díj fele után nekem kell adózni. Köszönöm segítségét!