116 találat a(z) ingatlan bérbeadás cimkére
Bérelt ingatlanon végzett átalakítás terven felüli értékcsökkenése
Kérdés
Egy társaság több mint öt éve bérel egy ingatlant határozatlan idejű bérleti szerződés keretében. A bérleti szerződésben kikötött felmondási idő 6 hónap volt. A bérbevevő a bérleti jogviszony indításakor a bérbevett ingatlanon a bérbeadó hozzájárulásával átalakításokat végzett, mely átalakításokat aktiválta a könyveiben a tárgyi eszközök között. A megállapított használati idő 10 év volt. Az átalakítások a bérbevevő igényét szolgálják, a bérbeadó az eredeti állapot visszaállítását kéri. 2016 októberében a bérbeadó felmondta a bérleti szerződést, mely felmondás 2017. március 31-ével jár le. Kérdéseink: 1./ Helyesen jár-e el a bérbevevő társaság, ha 2016. december 31-ével az aktivált átalakításokra az Szt. 53. § 1. bekezdés a) pontja alapján terven felüli értékcsökkenést számol el oly mértékig, hogy a nyilvántartási érték lecsökken a 2017. évben még hátralévő 3 hónapnak megfelelő értékcsökkenés összegére? 2./ Lehetőség van-e abban az esetben is terven felüli értékcsökkenés elszámolására az Sztv. 53. § (1) bekezdés a) pontja szerint, ha a bérleti szerződésben nem rendelkezik arról, hogy a bérbeadó kéri az eredeti állapot visszaállítását, valamint a bérleti jogviszony megszűnésekor a bérbeadó megtéríti a bérvevőnek az átalakítást piaci áron? Előre is köszönjük segítségnyújtásukat.
Eho maximuma
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretném a segítségét kérni: Ügyvezetőnk osztalékot vett fel, mely után befizette a 450 000 Ft-os eho-maximumot. Minden hónapban van idén bruttó 161 000 Ft-os jövedelme, valamint 120 000 Ft-os, ingatlan bérbeadásból származó jövedelme. A havi jövedelméből milyen járulékfizetés alól mentesül azáltal, hogy a 450 000 Ft-os eho-t már megfizette? Illetve az ingatlan bérbeadásából származó jövedelmét terhelő eho alól is mentesül ezáltal? Köszönöm szépen a segítségét!
Ingatlan bérbeadásánál értékcsökkenés elszámolása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Lakás bérbeadásával kapcsolatban kérem a segítségét. A bérbeadó tételes költségelszámolást szeretne alkalmazni. Költségként elszámolható értékcsökkenés – a lakás beszerzési árának 2%-a –. A bérbeadó 2001-ben örökölte a lakást. Jelenlegi – értékbecslő által meghatározott –forgalmi értékkel lehet-e számolni mint beszerzési ár, mivel a tényleges beszerzési árat nem tudjuk és az ingatlan értéke a tízszeresére változott? Ugyanez a kérdés, ha ajándékba kapott lakást ad ki a tulajdonos. Értékbecslő által megadott forgalmi értéket lehet-e az értékcsökkenés alapjául alkalmazni? Köszönöm válaszát.
Magánszemély bérbeadó és az áfa
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérném szíves segítségüket: adószámos magánszemély (áfa szempontjából alanyi adómentes) ingatlan-bérbeadásból szerez jövedelmet. Emellett a nyári hónapokban (szintén magánszemélyként) egyéb szálláshelyadási szolgáltatással is foglalkozik. Ezen tevékenységére vonatkozóan az átalányadózást választotta (max. 90 nap/éves szabály betartásával). A kérdésem konkrétan az lenne, hogy a 8 millió forintos áfa alanyi mentességi határ figyelésénél össze kell-e vonni a két tevékenységből származó jövedelmet? Ugyanis a fizető vendéglátásra vonatkozó bevételt (mivel átalányadó szerint adózik) nem is kell feltüntetni az szja bevallásban (plusz pl. egy jövedelemigazolás igénylésénél sem számít jövedelemnek a fizető vendéglátásból szerzett bevétel...). Válaszukat előre is megköszönve, tisztelettel maradok!
ÁFA bérleti díj
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2014 végén alakult egy bt., főtevékenysége ingatlan bérbeadása. A bt. az IKV-től bérelt lakást, aminek a bérleti díját áfával együtt havonta kiszámlázták. Mi ennek az áfáját levontuk és áfakövetelésbe állítottuk be, ami már 1 millió Ft. A bt. előzetesen bejelentette a NAV felé, hogy a bérbeadás áfás. Ugyanakkor a bt. a mai napig nem tudta bérbeadni az ingatlant, mert perbe került az IKV-val. Nekem - mint könyvelőnek - az a kérdésem, hogy 2016. decemberig az IKV által kibocsátott számlákból jogosan vontam-e le az áfát, mivel a pereskedés miatt nem tudta a bt. az ingatlant bérbeadni? Nem szeretném, ha a NAV áfahiányt állapítana meg a bt.-nél, mondván, nem folytatunk gazdasági tevékenységet, bevételünk nem volt. Most az áfabevallásban1 millió Ft áfakövetelés van. A per most zárult le a javunkra, és 2017-től most már lesz kimenő számla a bérbeadásról. Válaszukat köszönöm
Így adhatják ki házaspárok a közös lakásukat
Cikk
Hogyan adhatják ki házaspárok a közös tulajdonukban lévő lakást – kérdezte olvasónk. Surányi Imréné szakértőnk válaszolt.
Németországi ingatlanbérlet utáni adózás
Kérdés
Német állampolgár Magyarországon munkaviszonyban áll. Németországi lakását bérbeadja. Hol tudok utánanézni, hogy milyen bejelentési kötelezettségei vannak, mennyit kell adóznia, melyik országban kell bevallania, kell-e adószámot kérnie stb.?
Bérleti díj adóelőleg-levonás, számfejtés, bevallás időpontja
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély kifizetőnek adja bérbe ingatlanát. A szerződésben rögzítették, hogy a bérleti díjat utólag, a tárgyhót követő 10-éig fizeti meg a bérlő cég a magánszemély bérbeadó részére. Kérdésem arra vonatkozik, hogy ebben az esetben mely hónapra kell a számfejtést elvégezni, a bevallást elkészíteni: a bérlet vonatkozó időszakának hónapjára, vagy a tényleges kifizetés időpontjának hónapjára? Például a 2015. március havi bérleti díjat a cég 2015. április 10-én fizeti. Bevallani ekkor a márciusi bevallással együtt kell, azaz április 12-éig, vagy az áprilisi bevallással kell május 12-éig? Ha a tényleges kifizetéshez igazodik a bevallás, mi történik, ha előfordul, hogy a szerződés szerinti díjat egyik hónapban hó végén már átutalja a bérlő cég, más hónapban pedig a követő hó elején? Az elcsúszások miatt ilyenkor lesz olyan hónap, amikor két bérletidíjösszeg adózik, és lesz olyan, hogy egy sem? Megteheti-e a kifizető, hogy a kifizetés dátumától eltérően mindig előre, vagyis a vonatkozó hónapra számfejti a bérleti díjat? Válaszát előre is nagyon köszönöm, mert nagyon sok problémát okoz ennek helyes kezelése.
Ingatlan-bérbeadás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdezni szeretném, hogy amennyiben magánszemély ad bérbe ingatlant cégnek, és erről számlát állít ki, akkor azon fel kell tüntetni a 16 százalékos szja-t és az szja-val csökkentett érték lesz a fizetendő érték a számlán, vagy nem kell, és a cég fizeti meg a számlán szereplő összeg után az szja-t? Köszönöm!
Ingatlanbérlet
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Érdeklődni szeretnék, hogy ha az ingatlanomat egy cég kiveszi bérleti használatba, akkor, ha én magánszemély vagyok, hogyan kell a NAV felé bevallani ezt az ügyletet abban az esetben, ha a cég fizeti a rezsiköltséget? Várom válaszát.
Tárgyi mentes bérbeadás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft.-be beolvadt egy másik kft. 2007. évben. Hozott magával egy ingatlant, melyet 1996-ban épített, az áfát levonta utána. Kérdés: az új kft. bérbeadhatja-e az ingatlant tárgyi mentesen arányosítás nélkül? A 10 év figyelési időt honnan számoljuk? 2007-től vagy 1996-tól? Az új kft.-ben nem történt az épületre áfás beszerzés. Köszönettel, Királyné Anikó
Ingatlanáfa
Kérdés
Egy kft. új lakóingatlant vásárol, áfás számlát kap róla. A vásárlás célja bérbeadás, jövő januártól a lakóingatlan bérbeadására áfakötelezettséget választ, ha idén kap már számlát (vagy előlegszámlát), annak áfája levonható-e a fentiek ismeretében, illetve, ha 20 éven belül eladja az ingatlant, kell-e arányosítania abban az esetben, ha végig áfásan adja bérbe és az ingatlaneladásra is áfát választ majd? Köszönettel.
Szerződés szerinti számlázás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A bérleti szerződés június 20-án készült. A szerződésben a fizetési feltételek 08.01-12.31-ei időszakra vannak meghatározva. A bérbevevő június 26-ától vette igénybe a bérelt ingatlant. A szerződés szerint kiállított első számla augusztus hónapról szól. A bérbeadó megteheti, hogy a kezdő vállalkozónak a hosszú távú együttműködés reményében nem a szerződéskötés időpontjától kezdődően állít ki számlát? Válaszát előre is köszönöm!
Ingatlan-bérbeadás
Kérdés
Magánszemély bérbe adja az ingatlanát egy kft. részére. A bérleti díjat a bérlő havonta a tárgy hó 05. napjáig számla alapján átutalással rendezi. A megállapodás, bérleti szerződés szerint a közüzemi mérőórák (víz, villany, gáz) a bérbeadó nevén maradtak, a felmerült költségeket a számlák alapján a bérlő külön téríti meg a bérbeadó részére. Kérdésünk: megfelel a jogszabályi elő írásoknak, hogy havonta csak a bérleti díjról készül számla? Az egyéb költségekről negyedévente, mint áthárított közvetített szolgáltatásról készül számla. Jól gondoljuk-e, hogy ez esetben a magánszemély a kifizető felé csak – a bérleti díj kifizetésére vonatkozóan – egy nyilatkozatot köteles leadni? Várom a segítséget, köszönettel: K. M.
Üzlet bérbeadása
Kérdés
T. Szakértő! Négy testvér örökölt egy üzletet. Ebben egy zöldséges bolt működik, és a tulajdonosváltás után is szeretne működni. Azt gondolták, hogy egy testvér kér adószámot, és ő ad majd számlát, az év végén az adóbevallásban pedig elosztják négyfelé a bevételt, és mind a négyen bevallják a rájuk eső részt. Aki az adószámot szeretné kérni, annak van egyéni vállalkozása, melyet 2014. 02. hótól szüneteltet. Kérdésem: kaphat külön a bérbeadásra adószámot, vagy vissza kell jönnie működő egyéni vállalkozónak, és a vállalkozói adószámmal adhat számlát? Köszönettel Fidler Gáborné