158 találat a(z) ingatlan értékesítése cimkére
Társaság ingatlan-értékesítése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. vásárolt 2007-ben új ingatlant, amit áfás tevékenységhez használt, és emiatt az áfát levonásba is helyeztük. Ebben az esetben áfásan, vagy áfamentesen kell-e kiszámlázni eladáskor az ingatlant már használt ingatlanról lévén szó? Ha áfamentesen kell értékesíteni, abban az esetben a figyelési időszak hátralévő idejére arányosítva be kell-e fizetni az áfát? Még egy kérdés ehhez kapcsolódóan: ha az értékesítés kapcsolt vállalkozásnak történne, akkor van-e külön teendő azon kívül, hogy a szerződéskötést be kell jelenteni? A kapcsolt vállalkozás bejelentése összeghatártól független? Vagy van egy határ, ami fölött kell a bejelentést megtenni (egyéb értékesítés kapcsán) a kapcsolt vállalkozások közötti szerződéskötéskor. Előre is köszönöm szíves segítségét.
Ingatlanáfa, fordított áfa
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk vásárolt egy garázst. Az építtetőtől ugyan, de a használatba vételt követő 5. évben. Tehát alapesetben az értékesítés áfamentes lenne. De az építtető élt a választási jogával, és adókötelessé tette az ingatlan-értékesítést, mind a lakó, mind a nem lakóingatlan vonatkozásában (86. § j, k, illetve 88. §). Ebben az esetben a törvény 142. § (1) bekezdés e) pontja alapján az ügylet fordított áfás kellene, hogy legyen. A kérdésem első része az, hogy ez a gondolatmenet helyes-e? Továbbá az érdekelne, hogy ha a cég egyenes áfás számlát állított ki a fordított helyett, amit mi ki is fizettünk, akkor ezt hogyan kell helyrehozni?
Ingatlanértékesítés adója
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 1. Ügyfelem 2013-ban elajándékozott a fiának egy építési telket. A telket 2015. évben alacsonyabb áron értékesítenék, mint az ajándékozási szerződésben szereplő összeg. A kérdés az, hogy kell-e a fiúnak adót fizetnie az ingatlan értékesítése után? 2. Örökléssel megszerzett ingatlant (20 millió forint alatt volt az értéke, nem fizettek utána illetéket) értékesítettek 5 éven belül. Kell adózni a megszerzett bevétel után, ha az alacsonyabb, mint a szerzéskori érték? Válaszát megköszönve, tisztelettel.
Ingatlan-értékesítés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A szja-törvény 62. § (1) bekezdése szerint az ingatlan, a vagyoni értékű jog átruházásából származó bevételből a jövedelem megállapításához le kell vonni az átruházó magánszemélyt terhelő igazolt költségeket – többek között a megszerzéskor az illeték alapját képező összeget – kivéve azokat, amelyeket valamely tevékenységéből származó bevételével szemben költségként elszámolt. Kérdésem az, hogy, ha a magánszemély egy lakóingatlant egy ideig bérbeadott, és értékcsökkenési leírást számolt el a bérbeadásból származó jövedelme megállapításakor, ezen elszámolt értékcsökkenés a lakás értékesítésekor csökkenti-e a megszerzésre fordított, a vagyonszerzési illeték alapját képező összeget? Válaszát előre is köszönöm.
Ingatlant örökölt? Így számítsa ki az eladásból származó jövedelmet
Cikk
Hogyan kell kiszámítani az örökölt, haszonélvezetti joggal terhelt, és később értékesített ingatlanból származó jövedelmet? – kérdezte olvasónk. Surányi Imréné szakértőnk válaszolt.
Ajándékozás szja-bevallás
Kérdés
Ajándékozási szerződéssel 13 millió forintért lakást kaptam 2011-ben. Ezt a lakást 2014-ben értékesítettem 12,3 millió forintért. Kérdésem, hogy az szja-bevallásban hogyan kell szerepeltetnem az értékesítést?
Fordított adóval beszerzett ingatlan értékesítése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. ingatlant vásárolt fordított adózással 2014-ben, amit bérbeadással hasznosított. (Az ingatlan-nyílvántartásban lakóingatlanként szerepel). 2015-ben ezt az ingatlant értékesíteni kívánja, s erre a 86. § (1) bekezdés j) pont miatt az általános szabály szerint áfa alóli mentességet alkalmaz, a tevékenység egyéb sajátos jellegére tekintettel. Kérdésem: hogyan érinti ez az áfafizetési kötelezettséget? Mivel egyszeri értékesítésről van szó, be kell-e jelenteni, hogy ingatlan-értékesítési tevékenységet végez? Segítségét köszönöm.
Orvosi rendelő értékesítése – áfa
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. saját beruházásban orvosi rendelőt épített, ami természetesen a földhivatali ingatlan-nyilvántartásban is orvosi rendelőként szerepel. Ugyanezen épület emeletén egy lakás van, ami az ingatlan-nyilvántartásban lakásként szerepel, és a használatbavételi engedély kiadása is ennek megfelelően történt. Ennek az épületnek (rendelő+lakás) az értékesítését tervezi a kft. Kérdés: áfa szempontjából ez értékesítéskor mit jelent? Köszönöm a választ.
Készletek között nyilvántartott ingatlan értékesítése
Kérdés
2011-ben mint építési vállalkozó épített ingatlant, amit a megrendelő nem fizetett ki, fizetés gyanánt 3 lakást adott át, melyet a cég a készletei közé sorolt be. 2014-ben értékesíti. A kérdés, hogy az áruértékesítés vagy az ingatlanértékesítés szabályai vonatkoznak rá (használatba vételtől eltelt 2 év)? Ha ingatlan-értékesítésnek minősül, kell-e a levont áfát arányosítani?
Ingatlan-értékesítés
Kérdés
2015-ben már elmúlik 5 éve, hogy adókötelezettséget választottunk az ingatlanok tekintetében – így visszatérnénk az adómentesség választásához. 14 évvel ezelőtt beszerzett ingatlant próbálunk értékesíteni. Mivel a beszerzésekor még nem volt mentes az adó alól az ingatlan-értékesítés, jól véljük-e, hogy nem kell a beszerzésekor visszaigényelt áfát visszafizetnünk? Vagy ennek esetében is meg kell-e fizetni az egyhuszad rész fennmaradó 6 évre vonatkozó részét? Vagy a 6 évből csak 5 évben lett volna adómentes, ezért csak 1 évre jutóan 1/20-ad áfarészt kell visszafizetnünk? Az ingatlanra ráfordítások (például tatarozás) visszaigényelt áfáját is – úgy véljük, az 5 év alatti ráfordítást kell csak figyelembe vennünk, amióta adómentesség helyett adókötelezettséget választottunk. Ezekre évenként kell-e kiszámítanunk, hogy hány huszadrészét kell például az adott ingatlan tatarozása áfájának visszafizetni? Ha az adómentességet választjuk a jövő évtől, akkor a másik (nem eladandó) ingatlanokra költött ráfordítások áfáját is ugyanígy számolva vissza kell fizetnük? Köszönettel várjuk válaszukat, hogy jól gondolkodunk-e.
Árverés útján szerzett ingatlan értékesítése
Kérdés
Tisztelt Szerkesztő! Azt szeretném megtudni, hogy ha egy cég árverés útján vesz ingatlant (áfamentesen), és azt később értékesíteni fogja, akkor áfásan kell az ingatlant értékesíteni, vagy áfa nélkül? Ha azt választja a társaság – és be is jelenti a NAV-hoz –, hogy az ingatlanügyletekből származó bevételeit áfamentesen szeretné értékesíteni, akkor azt megteheti-e?
Ingatlan és az áfa
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk 1999-ben irodát vásárolt. 2012.01.01-től alanyi adómentességet választott. 2014-ben értékesítené ingatlanát. Az áfatörvény 183. § (3) a) szerint a felső értékhatárba nem számít be a tárgyi eszköz értékesítésének ellenértéke. A 193. § (1) a) szerint pedig nem járhat el alanyi mentes minőségben, ha tárgyi eszközt értékesít. A 86. § (1) j) szerint a "használt ingatan" értékesítése mentes az adó alól (nem kíván élni a 88. § adta lehetőséggel – ekkor fordítottan adózna 142. § (1) e). Mivel az irodát 2008.01.01 előtt vásárolta, ezért az irodára a 120 hónapos figyelési idő vonatkozik, így áfafizetési kötelezettsége a mentes értékesítés kapcsán nem keletkezik. Jól értelmezem-e, hogy a 6 millió forintos értékhatárba az iroda értékesítése nem számít bele, és ügyfelünk áfamentesen értékesítheti az ingatlant pótlólagos áfafizetés nélkül? Valamennyi vonatkozó rendelkezésre tekintettel voltam-e? Válaszát köszönöm!
Saját ingatlan értékesítése
Kérdés
Társaságunk tevékenységében az ingatlanértékesítés nem szerepel. Az önkormányzatnak adunk el saját tulajdonú utat. Kérdésünk: a saját építésű ingatlan alkalomszerű értékesítését be kell-e jelenteni a társaság tevékenységei közé? Áfa vonatkozásában az ingatlanértékesítésre áfakörbe szeretnénk bejelentkezni.
Ingatlan értékesítés áfája
Kérdés
Egy kft lakásingatlanokkal rendelkezik, amelyeket értékesíteni kíván. 2007-ben áfázást választott az ingatlanértékesítés tekintetében, 2014-re vissza szeretne térni a mentes értékesítéshez. Az ingatlanok 2014-ben kerülnek eladásra /a 2 év a használatba vételi engedély óta eltelt /. Az ingatlanok felépítése során a levonásba helyezett áfát vissza kell-e fizetni, s ha igen, ez egy összegben jelentkezik az év elején, vagy az értékesítéssel együtt mindig arányosan?
Ingatlan értékesítés adóbevallása
Kérdés
Tisztelt Szakértő ! Az adóbevallásnál az ingatlanszerzésből származó jövedelemnél csökkentő tényezőként lehet-e figyelembe venni az örökösödési illeték címén befizetett adó összegét?Köszönöm válaszát.