148 találat a(z) ingatlan értékesítése cimkére

Ingatlan átadása önkormányzat részére Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély tulajdonában álló ingatlan (ház és beépítetlen terület) egy részét értékesíteni kívánja. Ennel feltétele hogy az egy helyrajzi számon lévő ingatlanát 3 helyrajzi számra szedik, melyből a legkisebb részt (6 százalékot) az önkormányzat kivett közút címén térítésmentesen átvesz magánszemélytől. Ezt a 6 százaléknyi területet figyelembe veheti-e felmerült költségként a magánszemély az ingatlana értékesítésekor a jövedelem megállapításánál? Válaszát előre is köszönöm!

Ingatlanértékesítés jövedelme Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély 2018. januárban egy építési telket vásárolt. A vagyonszerzési illeték tekintetében mentességet kapott, mivel vállalta a beépítést. 2018 októberében 30 százalékos készültségi fokon értékesítette az ingatlant. Mivel nem valósult meg a beépítés, így az ügylet kapcsán vagyonszerzési illetékfizetési kötelezettség terheli a magánszemélyt, amit azonban csak 2022-ig kell majd befizetni. Kérdésem az lenne, hogy az illetéket a NAV határozata alapján a 2018. évi ingatlanértékesítés jövedelmének kiszámításakor költségként figyelembe veheti-e, ha nem, akkor esetleg a kifizetéskor, 2022-ben önellenőrzéssel tudja-e korrigálni a 2018. évi adóbevallását, vagy mivel az értékesítésig pénzügyileg nem lett rendezve az illeték kifizetése, így a jövedelmet nem lehet csökkenteni az illeték összegével? Köszönettel: Erdélyi Andrea

Új építés 5 százalékkal veszem 2019-ben, 27 százalék áfaval adom el 2020-ban? Kérdés

Tisztelt Válaszoló! A kft.-m egy új építésű lakóparkban vásárolt lakásokat, melyek átadása eredetileg 2019. szeptember lett volna. Már most látszik, hogy várhatóan 2020. január lesz a valós átadás, ami alapvetően nem probléma, 5 százalékos áfás számlát kapok a kivitelezőtől, csakhogy a lakásra viszont időközben előszerződést kötött a kft.-m, vagyis ahogy elkészült a lakás rögtön értékesítjük a vevőnek, ezt az új lakást, de a csúszás miatt ez már csak 2020 januárjában történhet meg, amikor lévén új lakás már 27 százalékos áfakulccsal értékesíthetem? Mi a megoldás, hogy az 5 százalék áfával értékesíthessem, hiszen ha 27 százalékkal kell eladnom akkor az értéknövekedést elvitte az áfatöbblet, sőt..? Megoldás, ha végszerződést kötök az én vevőmmel még 2019.12.31. előtt és kiszámlázom a vételárat (5 százalék áfával), majd a tényleges átutalás megtörténik valamikor 2020-ban? Ez a kérdés ugyanígy felmerül a 2019-ben vásárolt, de 2020/21-ben értékesített új építésű lakásoknál is? 5 százalékkal történt a beszerzés akkor lévén új építés csak 27 százalékkal adható el? Illetve van még egy lehetőségem, hogy a szerződésemet átruházom a vevőmre, aki így közvetlen a beruházótól vásárolná meg a lakást – azon az áron amennyiért egyébként én. Ebben az esetben viszont felmerül egy vételár-különbözet amit a vevőmmel el kellene számolnom? (Az az ár mennyiért én eladom a vevőmnek – az én szerződésem összege közötti különbözet.) Ezt milyen jogcímen számlázhatja ki a cégem? Milyen áfakulccsal? Alapvetően a cég az ingatlanforgalmazást áfa mentesen folytatja.

Személyi jövedelemadó Kérdés

Tisztelt Válaszadó! 1. Lehetséges-e, ha valaki egyéni vállalkozó és ugyanazt a tevékenységet, amire az egyéni vállalkozói igazolványát kiváltotta, munkaviszonyban vagy megbízási jogviszonyban is végezze (az egyéni vállalkozói tevékenységét nem szüntetné meg)? 2. Ha valaki vásárol egy lakást, amit átalakít és három lakásra bont, amiket külön albetétként jegyeznek be, majd ezeket eladja öt éven belül, akkor mi a megszerzés idöpontja? Illetve mi a megszerzéskori vételár? Az eredeti ingatlan vételára, amit haromfelé oszt jelen esetben? Köszönöm válaszát!

Ingatlan értékesítése családi gazdálkodóként Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély értékesíteni szeretné az ingatlanát, amelyet 2012-ben vásárolt. Az adásvételi szerződés a magánszemély, mint családi gazdálkodó nevére lett megkötve. Az ingatlan megnevezése major plusz gazdasági épületek. A magánszemély családi gazdálkodás keretében őstermelői tevékenységet folytat, átalányadózást alkalmazott az elmúlt években. Költséget, értékcsökkenést nem számolt el az épületekre, de azokat bérbe adta egy cégnek. Az így keletkezett jövedelmet nem az őstermelői bevételei között számolta el, mert a NAV-tól azt a tájékoztatást kapta, hogy ez nem őstermelői bevétel, hanem magánszemélyként történő ingatlan-bérbeadás. Hogyan történhet a jövedelem meghatározása ebben az esetben? Őstermelői bevételnek kell-e tekinteni az ingatlanért kapott vételárat, és hogyan kell adóznia? Az ingatlan nagy értékű. Ha megszüntetné a családi gazdálkodást, az épülettel mi lenne? Köszönettel: Nagyné

Új építésű ingatlan: áfakulcs, -visszaigénylés, értékesítés Cikk

Ingatlanforgalmazó cég új építésű lakást vesz továbbértékesítési céllal, amit csak a harmadik évben, használtként tud eladni. Visszaigényelhető-e az áfa? Az értékesítési idő alatt kiadható-e áfamentesen bérbe az ingatlan? – kérdezte az Adózóna olvasója. Dr. Bartha László adójogi szakjogász válaszolt.

Ingatlan értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi ügyben kérném a véleményét: egyéni vállalkozó vásárolt egy ingatlant 1995-ben magánszemélyként. 2008-ban bérbeadással bővítette a tevékenységét, és azóta az ingatlant bérbe adta egy vállalkozásnak. Most értékesítené az ingatlant. Milyen minőségben adhatja el: mint vállalkozó vagy mint magánszemély? Egyáltalán nem mindegy az adózás szempontjából. Válaszát előre is köszönöm.

Ingatlanértékesítés adózása Kérdés

Magyarországi állandó lakcímem van, viszont életvitelszerűen Németországban élek, ott dolgozom (jelenleg kisgyerekemmel vagyok otthon). Ha Magyarországon eladok egy ingatlant, és abból jövedelmem keletkezik, akkor az után, ha Magyarországon adózok, akkor Németországban van-e kötelezettségem (adózás, bejelentés)?

Ingatlan értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem ingatlanértékesítéssel kapcsolatos. Ügyfelem 2015-ben vásárolt egy ingatlant 4 millió forintért. Majd 2016-ban eltartási szerződést kötött az egyik rokonával, és életjáradékért cserébe az ingatlan tulajdonjoga a rokoné lett. Majd 2017-ben felbontották az életjáradékról szóló szerződést, így az ingatlan tulajdonjoga ismét ügyfelemé lett. 2018-ban értékesítette az ingatlant 4 millió forintért. A kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben levonható-e költségként a bevételből a 2015-ben megfizetett 4 milliós vételár, vagy az eladási ár teljes egészében adóköteles jövedelemnek számít-e? (Egyéb, számlával igazolt költségek nincsenek.) Köszönöm.

Amikor adómentes az ingatlanértékesítés Cikk

Ingatlan átruházásakor egyes esetekben nem kell tekintettel lenni az idő múlására, mivel az ingatlan átruházásából kapott bevételből származó jövedelem részben vagy egészben adómentes. A 2018. évi bevallás kitöltése előtt érdemes áttekinteni az alábbi rendelkezéseket.

Kft. lakóingatlan-tulajdonának eladása magánszemély tulajdonos részére Kérdés

Kereskedelmi tevékenységet végző áfaalany kft. tulajdonában kereskedelmi és raktározási célú ingatlanok, valamint 2012. évben vett lakóház és 2014. évben vett lakás is van. Mind a lakóházat, mind lakást magánszemélytől adásvételi szerződéssel vette a kft., és bérbeadásra áfakötelessé tételt választva, havonta kiadott 27 százalékos áfás számlával bérbeadással hasznosította. Mindkét ingatlannál felújításokat végzett a cég, mely számlák áfáját levonásba helyezte. A lakóház felújításával kapcsolatban a 2016. évi tao-bevallásban 3.000 ezer Ft értékben kisvállalati kedvezményt vett igénybe a kft. Ingatlanértékesítésre a kft. nen élt az adókötelessé tétellel (áfatörvény 88. §). 2019.07. hóban a kft. szeretné eladni a lakóházat és a lakást a kft. ügyvezetője (90%-os tulajdonosa) részére. 1. Az eladáshoz kell-e értékbecslői szakvélemény, vagy helyi piaci értéken adhatóak el áfamentes számlával? 2. A 240 hónap figyelési időn belüli eladás miatt befizetendő arányosított áfája lesz a kft.-nek? 3. A 2019. évi tao-bevallásban tao-növelő tétel lesz a kisváll. kedv. 2-szeres összege? 4. A kft.-nek mindkét ingatlan építményadóját meg kell fizetni a 2019. évben? 5. Milyen adókötelezettsége van még a kft.-nek a két eladott ingatlan miatt? 6. A magánszemély vevőnek az árírási illetéken kívül van-e fizetni valója az ingatlanok vétele miatt? Válaszukat köszönöm.

Ingatlan értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2006-ban eltartási szerződést kötöttek. Az eltartott a 2018. évben elhunyt. A 2019. évben értékesíteni szeretnék az ingatlant. Az értékesítésnél melyik év lesz a szerzés éve? Köszönöm válaszát.

Ingatlan értékesítése kiválás után Kérdés

https://adozona.hu/tarsasagi_ado_innovacios_jarulek/Cegatalakulasok_adozasi_kovetkezmenyei_WMOAMQ Tisztelt Szakértő! Fenti írása kapcsán felmerült az a kérdésem, hogy amennyiben egy kedvezményezett átalakulás (kiválás) során az áfa kötelezettségvállalás ledokumentálásával létrejövő jogutód a kezdetekkor ugyan ingatlanbérbeadásra az áfafizetési kötelezettséget választja, de értékesítésre nem. Milyen módon értékesíti így a kiválás során tulajdonába került nem lakáscélú ingatlant 2019-ben. Tárgyi adómentesen? Kell-e arányosítani ez esetben a levonható áfákat? Keletkezik-e fizetendő áfa (a korábban jogelőd által levont ingatlanszerzéshez kapcsolódó áfa miatt – ha egyáltalán volt ilyen) a "figyelési időszak" alatt? Köszönöm.

Ingatlannal rendelkező cég üzletrészének értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy ingatlannal rendelkező kft. egyszemélyes tulajdonosa értékesíteni szeretné cégét. Ennek adó-, illetve illetékkötelezettségéről szeretnék információt. A választ köszönöm.

Ingatlanértékesítés számlázási kötelezettsége Kérdés

Jogi személy eladja a résztulajdonában lévő külterületi ingatlant. Nem választja az áfás értékesítést. Kötelező-e számlát kiállítania az ügyletről, vagy elegendő bizonylat az adásvételi szerződés?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

EU-s számla áfásan

Bunna Erika

adótanácsadó

Magyar–Japán egyezmény

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink