509 találat a(z) harmadik ország cimkére
Környezetvédelmi termékdíj mentesség
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Ügyfelem Magyarországon bejegyzett fióktelep. Harmadik országból importál elektronikai berendezéseket, melyeket Magyarországon vámkezeltet. Az árut ezt követően továbbértékesíti egy olyan hazai vevőnek, amely a berendezéseket az általa gyártott végtermékbe beépíti, és ezen készáru jelentős részét külföldre értékesíti. Kérdésünk arra vonatkozik, alkalmazható-e a környezetvédelmi termékdíj mentesség a vonatkozó 2011. évi LXXXV. tv. 4. § (2) h) pontja alapján abban az esetben, ha a magyar végső vevőnek történő értékesítés ugyan a magyar fióktelep adószáma alatt történik, de nem annak nevében? Van ugyanis egy olyan gazdasági közbenső szereplő az ügyletben – a magyar fióktelep anyavállalata által más EU tagállamban létrehozott “testvérfióktelepe” –, amely a fióktelepekre vonatkozó adójogi szabályozás értelmében csak a magyar fióktelep adószáma alatt bonyolíthat ügyleteket. Az ügylet szereplői: “A” – magyar fióktelep “B “– EU más tagállamában illetőséggel bíró testvérfióktelep “C” – végső magyar vevő Az áru útja: “A” importál Magyarországra, az árut közvetlenül “C”-hez szállítják. A számlázás menete: “A” befogad egy harmadik országbeli import számlát, majd kiállít egy EU-s értékesítésről szóló belső számlát “B”-nek. “B” befogadja ezt a belső számlát, és kiállít “A” adószáma alatt egy belföldi (magyar) értékesítésről szóló számlát “C” vevőnek. “A” a belső számlát csak a belső elszámolására használja, áfabevallásában a magyar értékesítést jelenti. Köszönettel.
Trófeák áfájának elszámolhatósága
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. külföldi vendégek részére vadászati lehetőséget keres Magyarországon. A kft. rendeli meg a szállást a vadászathoz, minden hozzátartozó ügyletet elvégez, és végül egyben mindent leszámláz a külföldi vendégnek. A vadásztársaság leszámlázza a kft.-nek a trófeákat, az eszközök bérlését, az állatokat. A vendégek a kilőtt vadak trófeáit megvásárolják a kft.-től és a kft. ezt a vendég után elküldi a lakóhelyére, ami általában harmadik ország területe. Kérdés: a vadásztársaság a kft.-nek áfásan értékesíti a trófeákat, ennek az áfatartalma visszaigényelhető? Köszönettel: Ildikó
Közösségen kívüli beszerzés, közösségen belüli bérmunka áfája
Kérdés
Társaságunk magyarországi megrendeléssel alapanyagot akar beszerezni Kínából. Az anyag Németországban kerülne be az unióba, ahol bérmunkát végezne rajta egy német vállalkozás. A megmunkálást követően kerülne bérfuvarozással a készlet telepünkre. A kínai szállító az anyagról és a német a bérmunkáról a mi nevünkre állítaná ki a számlát. Hogyan alakul az áfabevallási és áfafizetési kötelezettségünk a beszerzéssel, a bérmunkával és a fuvarral kapcsolatban?
Harmadik országba történő szolgáltatásnyújtás
Kérdés
Kedves Sinka Júlia! Köszönöm szépen a válaszát a szolgáltatás igénybevétel áfabevallásban történő szerepeltetésével kapcsolatban. Még egy kérdésem lenne: kell-e szerepeltetni az áfabevallásban a harmadik országba (USA, Nigéria, stb.) történő olyan szolgáltatásnyújtás ellenértékét, amelynél a teljesítési hely az áfatörvény szerint a harmadik országban van? Amennyiben igen, milyen sorokban? Válaszát előre is köszönöm.
Háromszögügylet adózása
Kérdés
Ügyfelünk belföldön bejegyzett gazdasági társaság, az áfa hatálya alá az általános szabályok alapján bejelentkezve. Terméket értékesít egy lichstensteini vállalkozásnak olyan módon, hogy a terméket közvetlenül a vevő oroszországi partnerének fuvarozzák el. A fuvar megrendelője az orosz vevő, de a mi kimenő számláinkon is fel van tüntetve a fuvar címzettje, a fuvarozás adatai, például a fuvarozó gépjármű rendszáma, a termék súlya, a csomagolás adatai, stb. Kérdésem: hogyan adózik áfa szempontjából a magyar cég értékesítése?
Így kell adózni a külföldre értékesített fotók után
Cikk
Adószámos magánszemély EU-tagállamokban és unión kívüli országokban is értékesít fotókat. Hol kell adóznia – tudakolta egyebek között az Adózóna olvasója. Kérdéseire Sinka Júlia szakértőnk válaszolt.
Áfabevallás
Kérdés
Segítségüket kérem az alábbi esetben: nem uniós országból érkező árut vámolás nélkül továbbszállítják szintén nem uniós országba. Kérdésem, hogy az áfabevallásban hol szerepel ez az ügylet, egyáltalán szerepeltetni kell-e? Válaszukat előre is köszönöm.
Több tízmilliárd forint áfa jár vissza az exportőröknek
Cikk
Több ezer exportőr cég lehet jogosult arra, hogy visszakérhesse a NAV-tól azt a befizetett áfát, amelyet az Európai Bíróság decemberi ítélete szerint az adóhatóság az uniós áfairányelvet megsértve szedett be – mondta a vg.hu-nak Gerey Ágoston, az ügyben eljáró ügyvédi iroda vezetője. A visszaigényelhető áfa összege elérheti a több tízmilliárd forintos értéket.
Áfaügy: rossz a magyar szabályozás - a Kúria is megerősítette
Cikk
A nemzeti szabályozás túllép az adócsalás megelőzésére irányuló cél eléréséhez szükséges mértéken, ha az adózót a kiléptetési határidők túllépése miatt fosztja meg az adómentességtől - erősítette meg az Európai Bíróság döntését a Kúria ítélete.
Alanyi áfamentes igénybe vett külföldi szolgáltatás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alanyi adómentes, EU-adószámmal rendelkező kft. külföldről vesz igénybe informatikai szolgáltatásokat. Az amerikai és német cégek szerverszolgáltatást (bérbeadást) nyújtanak, ami azt jelenti, hogy a kft. igényeinek megfelelő gépet összerakták, és a saját telephelyükön, interneten keresztül használhatja a kft. és a vevői. Ezenkívül szoftver-használati jogot fizetnek, licenszdíjat, IP címeket és domain neveket vásárolnak. Az EU-s cégek, áthárítják az áfát, a harmadik országbeli cégek saját áfájukat felszámolják, és megfizettetik. Kérdésünk ezen szolgáltatások áfamegítélése. Mindegyikre rá kell számolnunk az áfát, és megfizetni, vagy a licenszdíjra nem? Persze visszaigénylésre nem jogosult a kft., mivel alanyi mentes. A harmadik országnak kifizetett áfát a NAV-on keresztül vissza lehet kérni? Előre is köszönöm válaszukat: Kamocsai Gy. Krisztina
Közösségi, nem közösségi értékesítés különbözeti áfásként
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Vállalkozásunk internetes felületről csomagküldéssel értékesíteni kíván az uniós közösség területére és harmadik országba is. Vállalkozásunk használt ingóságokkal is foglalkozik, és erre az árrésadózást választotta. A kérdésünk az lenne, hogy abban az esetben, ha a közösségi partner adóalany, vagy ha nem, akkor milyen számlát kell kiállítani? Valamint, ha ugyanilyen ügylet közösségen kívülre történne, akkor milyen számlázást kell követni? Kell-e, és ha igen, milyen speciális tartalommal rendelkeznie a számlának? Köszönettel: Eszter
Önkéntes nyugdíjpénztárhoz csatlakozás
Kérdés
Cégünk harmadik országbeli állampolgárt foglalkoztat, munkaviszonya már több mint hat hónapja fennáll. A munkavállaló tartózkodási és munkavállalási engedéllyel dolgozik Magyarországon, itt biztosított. Kérdésünk arra vonatkozik: amennyiben a munkáltató önkéntes nyugdíjpénztári hozzájárulást fizet minden (nem nyugdíjas) munkavállalója után a pénztárakba, köteles-e a harmadik országbeli állampolgárnak is megadni ezt a béren kívüli juttatást? Amennyiben kizárja valami, köteles-e részére mást biztosítani (más formában béren kívüli juttatást)?
Iskolai előkészítő oktatás számlázása harmadik országba
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy társaság Magyarországon iskolai nyelvi előkészítő oktatási tevékenységet végez óvodásoknak. Az egyik gyermek egyik szülője Dubajba megy dolgozni, ahol munkáltatója a társaság számlája alapján megtérítené a dolgozó részére gyermeke oktatásának költségét. A munkáltató Dubajban adóalanyként letelepedett cég. Kérdésem a következő lenne: ebben az esetben a társaság az előkészítő nyelvoktatási tevékenységét az általános szabályok szerint a magyar áfatörvény területi hatályán kívüli tevékenységként (a teljesítés helye a szolgáltatást igénybe vevő letelepedési helye) számlázza, vagy pedig az áfatörvény 42. §-a alapján a teljesítés helye Magyarország lesz, ahol az oktatás ténylegesen megvalósul, és ebben az esetben 27 százalékos magyar áfával számlázza a dubaji cégnek? Köszönettel: VL
Harmadik országtól igénybevett szolgáltatás áfa bevallásban
Kérdés
Harmadik országbeli adóalanytól igénybevett szolgáltatás esetén, ha a számlakibocsátó áfát nem tüntetett fel a számlán, kell-e az áfakörös adózónak szerepeltetnie az áfabevallásában a beszerzést? (A 27. és a 67. sorokra gondolok.) Illetve alanyi mentes adózó esetén ugyanebben az esetben mi a teendő? Köszönöm válaszát!