499 találat a(z) harmadik ország cimkére

Export adómentességének feltétele Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy belföldi adóalany angol vevő részére értékesít árut. Mindketten rendelkeznek közösségi adószámmal. Az angol vevő kérése, hogy a belföldi eladó az árut közvetlenül Kínába (vagy Hong-Kong-ba), tehát 3. országba szállítsa, tehát az ő vevője részére. A szállítási idő és költség optimalizálása érdekében ésszerű megoldás lenne, azonban az alábbi problémát veti fel: A belföldi adóalanynál ez exportnak minősül (nem közösségi értékesítés), az adómentes számlázás feltétele a Közösség területéről történő kiléptetés, mely tényt a vámhatóságnak kell igazolni. Az angol vevő viszont a saját értékesítési számlájával szeretné beléptetni Kínába az ő vevője felé, ami értelemszerűen eltér a belföldi eladó számlájától. Tehát az áru mellé nem lehetne számlát csatolni. Kérdésem, hogy kivitelezhető-e fenti ügylet az áfatörvénynek megfelelően? Köszönöm a segítségüket.

Export értékesítés Szerbiába Kérdés

Tisztelt Cím! Belföldi cég (kft.) termékét értékesíti Szerbiába. Az adó alóli mentesség az áfatörvény szerint: "Mentes az adó alól a belföldön küldeményként feladott vagy belföldről fuvarozott termék értékesítése a Közösség területén kívülre, feltéve, hogy a termék küldeménykénti feladását vagy fuvarozását a) az értékesítő maga vagy – javára – más végzi;" A javára azt jelenti, hogy a fuvarozással az értékesítő bíz meg egy fuvarozó céget, vagy a vevő is szervezheti a fuvarozást? A vevő előlegbekérő alapján fog előleget utalni. A számla euróban lesz kiállítva, milyen kötelező elemei vannak ebben az esetben? A vevő adószámának kell rajta szerepelnie? A számlát áfa nélkül kell kiállítani. Hivatkozni kell arra, hogy miért áfamentesen van a számla kiállítva? A teljesítéskor kiállított számlán az előleg levonásra kerül. Az árfolyam-elszámolás könyveléskor hogyan működik? Milyen bizonylatokkal kell alátámasztani, hogy 3. országba történt az értékesítés? Köszönöm.

Szolgáltatás harmadik országba Kérdés

Tisztelt Szakértő. Egy belföldi cég internetre teszi fel a saját készítésű kerékpáros térképét. Aki letölti a térképet (belföldi, közösségi, harmadik országbeli) az az internetes felületet üzemeltető kanadai cégnek fizet. Ez a kanadai cég egy bizonyos limitet meghaladó összeg elérésekor utal a belföldi cégünknek (amelyből előzőleg levonja a saját jutalékát). A belföldi cég az így megkapott összegből állít ki számlát a kanadai cégnek. Helyes ez a számlázási gyakorlat?Áfa szempontból mi a teendő?

Fuvarozás áfakulcsa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogy ha egy társaság közúti árufuvarozással foglalkozik, mely tevékenysége során elhagyja a Magyar Köztársaság területét úgy, hogy közösségi területre vagy azon kívülre lép, akkor a magyarországi területen megtett út áfamegítélése milyen? Tárgyi mentes tevékenységnek minősül a közösségen belüli országban megtett út és a harmadik országbeli is? Vagy ezek közül valamelyik általános kulcs alá tartozik? Válaszát előre is köszönöm.

Összeszerelési szolgáltatás EU-ban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy várhatóan a közeljövőben realizálandó tranzakció áfamegítélésében kérném szépen a segítségüket! A tervezett tranzakció az alábbi. Egy magyar kft. EU-s cégtől vásárol orvosi berendezést, nem összeszerelt állapotban, azaz majdhogynem alkatrészenként, ez legyen mondjuk 30 darab részegység. A számlán is ez a specifikáció szerepel. A magyar kft. megbíz egy másik EU-s céget (tehát nem azt, akitől vette a berendezést), hogy a feladóhely raktárában (szintén EU-s) a 30 darab részegységet szerelje össze. Az összeszerelés megtörténtét jegyzőkönyvbe veszik, és az EU-s cég a szolgáltatásáról kiállítja a számláját. Ezt követően a magyar cég egy darab készre összeszerelt berendezést szállít és számláz harmadik országba. Azt gondolom, hogy az első tranzakció (a 30 darab alkatrész beszerzése) és a harmadik (egy termék értékesítése EU-n kívülre) megítélése egyértelmű, tekintve, hogy az áru nem érkezik be Magyarországra, ezért mindkettő áfa területi hatályán kívüli ügylet lehet, viszont a második mozzanat, azaz amikor kizárólag összeszerelési szolgáltatásról kapunk majd számlát EU-s cégtől, áfa szempontjából kérdéses. Önök szerint egyszerűen a 37. § (1) bekezdése alá eső szolgáltatásról van szó, vagy az áfatörvény egyéb paragrafusa vonatkozik rá? Ha igen, melyik? Azt gondolom egyébként, hogy a 32. § azért nem jöhet szóba, mert a végső vevő (harmadik.országbeli cég) kész berendezést rendelt meg, őt nem érdekli, hogy előtte azt a berendezést ki, mikor, hogyan szerelte össze. Előre is köszönöm a segítségüket! Üdvözlettel: KSI

Export harmadik országba Kérdés

Tisztelt Szakértő! Betéti társaság szeretne Új-Zélandra magyar árukat kivitetni harmadik országbeli kiskereskedelem formájában. Bútorokról, lakásberendezési, egyéb építőipari anyagokról van szó, éves szinten 2-3 millió forint értékben. Most még az is felmerült, hogy élelmiszereket, természetesen tartós élelmiszereket, magyar ízeket is (pirosarany, gulyáskrém, paprika, befőttek, konzervek) szállítana, Kérdésem az lenne, hogy be kell-e jelenteni az exportálás tényét és az áruféleségeket valahova? Engedély kell-e az élelmiszerkivitelhez, vagy az adott országból a befogadásra? A számlát mikor kell kiállítani, amikor elhagyja az országot az áru, vagy amikor beérkezik? A kiállított számla áfamentes exportértékesítés, a beszerzés utáni áfa levonható akkor, amikor a beszerzés megtörtént, ha jól tudom, Az áru körülbelül 60 nap alatt ér ki hajóval. Milyen okmányok kellenek igazolásként a NAV-nak, hogy az ügylet elszámolása megfeleljen a jelenlegi jogszabályoknak? Kiviteli engedély esetleg?

Katás áfahatár Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó nagyrészt uniós adóalanynak és harmadik ország adóalanyának teljesít szolgáltatást. Ezen árbevétel alapján átlépné az alanyi mentesség határát. Beleszámítanak-e ezek az összegek a 8 milliós értékhatárba, vagy működhet tovább alanyi mentesen, és az említett összegeket a területi hatályon kívüli sorban kell feltüntetnie? Nagyon várom a válaszát. Köszönettel.

Alanyi adómentes katás – harmadik ország Kérdés

Üdvözlöm! Alanyi adómentes katás egyéni vállalkozó szolgáltatást nyújtana egy harmadik országbeli (USA) magánszemélynek (film-, videogyártás, televíziós műsorfelvétel utómunkálatai). Ebben az esetben milyen módon állítsa ki a számlát? Ha ugyanezt közösségen belül teszi, kell-e közösségi adószámot kérnie? Válaszát előre is köszönöm!

Alanyi adómentesként külföldre számlázás Kérdés

Alanyi adómentes vagyok. Beleszámít-e a 8 millió forintos határba egy osztrák cégtől, illetve egy harmadik országbeli, nem uniós magánszemélytől (aki nem adóalany) érkező bevétel?

Termékimport nem EU-tagállamtól Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő témában szeretnénk a segítségét kérni: Egy alapítvány nem EU-tagállamtól szeretne importálni játékokat, segédeszközöket a tevékenységéhez, amely egyéb oktatás. Milyen követelményeknek kell megfelelnie az importáláshoz? Korábban a VPID szám megléte biztosította az azonosítást az ilyen jellegű tranzakcióknál. 2017.01.01-től a VPID szám kivezetésével az adószám megléte elegendő az importáló azonosításához? Tisztelettel: Eco-Design Kft.

Külföldi munkavállalókat várnak Svájcban Cikk

Még több külföldi munkaerőre van szükség a svájci Basel, Genf és Zürich városokban, ezért az illetékes kantonok arra kérték kedden az alpesi ország kormányát, hogy a jövőben több embernek adjon ki munkavállalói vízumot az Európai Unión kívüli, harmadik országokból.

Láncügylet harmadik országból Kérdés

Tisztelt Szakértők! Egy amerikai cég ("A" cég) elad egy terméket egy osztrák cégnek ("B" cég), aki ezt eladja egy magyar cégnek ("C" cég) úgy, hogy az amerikai cég közvetlenül Magyarországra küldi az árut a magyar cégnek. A fuvart az amerikai cég szervezi. Vámolni és az import áfát megfizetni a magyar cég fogja belföldön, amit aztán az áfabevallásában vissza fog tudni igényelni. Kérdésem az lenne, hogy az osztrák "B" cég milyen számlát fog adni a magyar cégnek, közösségi értékesítésről szólót, amit aztán a magyar "C" cég szintén ugyanabban a bevallásban bevall és összesítő nyilatkozatot ad be róla? Sem az osztrák, sem pedig az amerikai cég nincs letelepedve Magyarországon. Válaszukat előre is köszönöm. Üdvözlettel: Márkus Lászlóné

Katás egyéni vállalkozó alanyi adómentes, áfás kérdés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó alanyi adómentes az áfa tekintetében, katás adózó, harmadik országba kiutazik és tréninget tart egy egyetemen. 1. Bekerül az áfabevallásba? 2. Ha EU tagállamba teszi ezt meg, akkor kell bevallani? Köszönettel Ildikó

Láncügylet harmadik országból EU-ba Kérdés

Tisztelt Szakértő! Új ügyfelünk, egy belföldi kft. energiakereskedő, pontosabban szénnel kereskedik. Oroszországból viszik vasúton a szenet Lengyelországba. (Az eladó egy panamai, a vevő pedig egy lengyel adóalany.) A vonat közvetlenül Oroszországból megy Lengyelországba, Magyarországot nem érinti. A szállítást Oroszországból a lengyel határig a magyar kft. intézi, a lengyel határtól a szállítást és a vámot pedig a lengyel vevő rendezi már. A helyes számlázás érdekelne, illetve, hogy be kell-e jelentkeznie a magyar kft.-nek az eladó vagy a vevő országában?

Selejtezést terhelő általános forgalmi adó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Harmadik országból vagy az Európai Unió más tagállamából beszerzett alapanyag rossz minőség okán történő selejtezése esetén keletkezik-e a belföldi székhelyű vállalkozásnak általánosforgalmiadó-fizetési kötelezettsége? Változtat-e az ügylet megítélésén, ha a selejtezés költségeit a partner fizeti? Segítségét előre is köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Ügyvezető feladatai

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Forráskód apportként

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink