499 találat a(z) harmadik ország cimkére
Harmadik országban lévő adóalany felé szolgáltatásnyújtás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk rendezvényszervezéssel foglalkozik, a szolgáltatás nyújtása Magyarországon történik. Harmadik országbeli adóalany vette igénybe. Mi áfamentesen állítjuk ki a számlát, kérdésem volna, hogy helyesen járunk-e így el? A vevőtől kell kérni egy igazolást, hogy adóalany az ottani adóhatóságtól? A számlára kell ráírni valamit a fordított áfán kívül? Köszönöm!
Harmadik országba nyújtott szolgáltatás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk szolgáltatást nyújt (rendezvényszervezés) egy harmadik országbeli cégnek. A szolgáltatás helye Magyarországon van. Kérdésem volna, ha a vevő rendelkezik olyan igazolással, amely bizonyítja hogy ő adóalany, gazdasági tevékenységet folytat, akkor mentesen számlázunk, ha nem, akkor áfásan? Válaszát megköszönve: Lívia
Nyújtott szolgáltatás áfája
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Általánosságban szeretnék a kérdésemre választ kapni: Ha egy magyar adóalany (kft.) eszköz javítását végzi Magyarországon egy gyárban, és ezt a szolgáltatást például egy Japánban bejegyzett cég rendeli meg, aki kifejezetten kéri, hogy áfát ne számlázzunk, hiszen harmadik országbeli adóalany, akkor ezt megtehetjük-e, vagy mit kell vizsgálni annak érdekében, hogy helyesen járjunk el? Ugyanez a kérdés, ha ez a megrendelő EU-s cég, EU-s adószámmal? A NAV 29. füzete szerint a teljesítés helye a cég gazdasági letelepedésének helye. Magyarán, ha van illetőségigazolásunk, akkor számlázhatunk "reverse charge" eljárással? Fontos, hogy a javítási szolgáltatást belföldön végezzük. Köszönöm előre is!
Beszerzés harmadik országból
Kérdés
Ügyfelünk Kínából szerzi be a termeléshez szükséges alapanyagot. A termékbeszerzést terhelő vámot és importáfát vámletétszámláról történő átvezetéssel egyenlíti ki. Az import fuvarparitását tekintve általában vagy FOB vagy CIF. Ezekkel a számlákkal kapcsolatban több kérdés is felmerült, mivel a számla kiállítását követően adott esetben több hónapon keresztül is úton van az áru. – A számlát milyen árfolyamon kell könyvelni (ha például a számla kelte 02.10., a berakodás (BL) dátuma 03. 01. és a vámkezelés dátuma 04.12.)? – Mint harmadik országos importbeszerzést, ezt a számlát melyik áfabevallási időszakban kell helyesen jelenteni (számla kelte, BL dátum, vagy a vámhatározat kelte) a 65-ös bevallásban? Illetve előfordul-e, hogy az import beszerzés és az importáfa eltérő bevallási időszakban kerül a jelentésbe? Az importáfa visszaigénylése – mivel vámletétről teljesül a kifizetés – ezért mindig az átvezetés dátumával azonosan kerül könyvelésre, illetve kerül visszaigénylésre. Válaszát előre is köszönöm!
Export harmadik országba, szállítás Európai Unióba
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Megrendelést kaptunk egy Egyesült Arab Emirátusokban letelepedett adóalanytól, aki az általunk gyártott terméket németországi címre szeretné szállíttatni. Az áru fuvarozását az eladó szervezi. A termék további sorsáról nincs tudomásunk. Ez megfelel-e az exportértékesítés kritériumának? CMR-okmány szerint a vevő Németországban veszi át a terméket.
Uniós exportőrökkel konzultál az Európai Bizottság
Cikk
Konzultációs kérdőívet készített az Európai Bizottság az uniós exportőrök számára tervezett e-segédletről – hívja fel a figyelmet a Nemzeti Adóz- és Vámhivatal (NAV).
Harmadik országbeli tag, ügyvezető osztaléka és járulékfizetési kötelezettsége
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi problémám megoldásában kérek segítséget: Katari illetőségű állampolgárok céget alapítanának nálunk, ingatlanok adás-vételével szeretnének foglalkozni. Mivel Magyarországon nem sokat, illetve alig fognak tartózkodni, otthon pedig rendelkeznek munkaviszonnyal, az ügyvezető (aki katari) megbízási jogviszonyban látná el a munkát, egy minimális összegért. A kérdésem erre vonatkozik, hogy köteles-e a minimálbér után a járulékot megfizetni Illetve, ha osztalékot vesznek fel, kell-e mindkét államban adózni? Van egy 2012. évi XV. törvény a kettős adóztatás elkerüléséről, de nem igazán sikerült értelmeznem. Segítséget nagyon köszönöm.
Számlaadatok
Kérdés
2018.06.01. feltett számlaadatok kérdésemnél számomra nem egyértelmű, a kapott válasz szerint az EU-n belüli és a harmadik ország részére nyújtott szolgáltatás esetében is fel kell-e tüntetni a számlán a "teljesítés helye az áfa területi hatályán kivüli" szöveget. Az EU-s szolgátatás miért területi hatályon kivüli?
Külföldre utazik? Ezekre a behozatali szabályokra figyeljen!
Cikk
A tapasztalatok szerint a külföldre utazók többsége tisztában van a kiviteli szabályokkal, ám azokról érdemes a célország magyarországi nagykövetségén érdeklődni – mondta Leopold Róbert, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal vám- és jövedéki szóvivője szerdán az M1 aktuális csatornán.
Katás egyéni vállalkozó külföldön végzett tevékenysége
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő kérdéssel fordulok Önhöz: Van egy katás egyéni vállalkozó, aki egyezményes országban van, vízummal. Ott tartózkodása alatt munkát végez, és ez után a katás egyéni vállalkozóként számláz egy magyar ügyfél számára, és szeretne elvállalni egy megbízást egy (az egyezményes másik országban) helyi ügyfél számára is. Maximum egy évig lesz a harmadik országban, ahonnan tovább utazgat más országokba. Hogyan kell adózási szempontból helyesen eljárni ebben az ügyben? Hol keletkezik neki az adófizetési kötelezettsége a magyar ügyfél számára végzett tevékenység miatt? Hol keletkezik neki az adófizetési kötelezettsége a helyi ügyfél számára végzett tevékenység miatt? Milyen feltételek mellett kell a magyar jövedelmet is a másik államban adózni (ha van ilyen)? Számlázhat-e a helyi ügyfélnek a magyar adószáma alól, ha a munkát máshol végzi? Válaszát előre is köszönöm.
Külföldi kiküldetés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A nemzetközi fuvarozásnál komoly gondot okoz, hogy alkalmi sofőrt (egyszerűsített foglalkozatás) nem alkalmazhatnak uniós fuvarfeladatra (még határmenti fuvarozásra sem), mert biztosítási jogviszony hiányában a NEAK nem állítja ki az A1 igazolást. A kérdésem az lenne, hogy alkalmi sofőrt harmadik országos fuvarra lehet-e alkalmazni? Figyelembe véve az egészségügyi ellátásokra vonatkozó egyezményeket?
Szolgáltatás nyújtása harmadik ország lakosa részére
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Belföldi kft. film letöltését teszi lehetővé havidíj ellenében magánszemélyeknek szerte a világon. Az EU polgárai részére értelemszerűen a lakóhelyüknek megfelelő ország áfakulcsát alkalmazva. A kérdés az, hogy a harmadik országbeliek, nem EU-sok esetében is az áfatörvény 45/A paragrafusát kell alkalmaznunk, és így adómentesen számlázni nekik? Előre is köszönöm a válaszát.
Külföldre számlázás kata és alanyi áfamentesség mellett
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Katás egyéni vállalkozó vagyok főállásban, alanyi áfamentes. A kérdésem az lenne, hogy nyújthatok-e külföldre szolgáltatást a kata és az áfamentesség fenntartása mellett? Azaz bocsáthatok-e ki számlát külföldi jogi személynek vagy természetes személy ügyfélnek? A külföld jelentené mind az EU más országait, mind EU-n kívüli országokat is (például USA). Szükséges-e valamilyen adóhatósági bejelentés ehhez? Válaszukat előre is nagyon köszönöm.
Kínából beszerzett termék bejelentése
Kérdés
Ügyfelem Kínából hozat be terméket, amit Szlovéniában vámolnak, és ekáerszám igénylésével hozzák be Magyarországra. Kérdésem az lenne, hogy milyen bejelentési kötelezettségem van? Az áfanyomtatványon hol kell bevallanom, ki kell-e fizetni előre az áfát? Köszönettel várom válaszukat.
Közösségen kívülről igénybe vett szolgáltatás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk egy Közösségen kívüli országból fog igénybe venni rendszeresen szakértői szolgáltatást. Jól gondolom hogy ezt áfa nélkül fogja részünkre kiszámlázni? Nekünk ezt az áfabevallásban nem is kell majd szerepeltetni? Válaszát előre is köszönöm!