509 találat a(z) harmadik ország cimkére
Export harmadik országba
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Betéti társaság szeretne Új-Zélandra magyar árukat kivitetni harmadik országbeli kiskereskedelem formájában. Bútorokról, lakásberendezési, egyéb építőipari anyagokról van szó, éves szinten 2-3 millió forint értékben. Most még az is felmerült, hogy élelmiszereket, természetesen tartós élelmiszereket, magyar ízeket is (pirosarany, gulyáskrém, paprika, befőttek, konzervek) szállítana, Kérdésem az lenne, hogy be kell-e jelenteni az exportálás tényét és az áruféleségeket valahova? Engedély kell-e az élelmiszerkivitelhez, vagy az adott országból a befogadásra? A számlát mikor kell kiállítani, amikor elhagyja az országot az áru, vagy amikor beérkezik? A kiállított számla áfamentes exportértékesítés, a beszerzés utáni áfa levonható akkor, amikor a beszerzés megtörtént, ha jól tudom, Az áru körülbelül 60 nap alatt ér ki hajóval. Milyen okmányok kellenek igazolásként a NAV-nak, hogy az ügylet elszámolása megfeleljen a jelenlegi jogszabályoknak? Kiviteli engedély esetleg?
Katás áfahatár
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó nagyrészt uniós adóalanynak és harmadik ország adóalanyának teljesít szolgáltatást. Ezen árbevétel alapján átlépné az alanyi mentesség határát. Beleszámítanak-e ezek az összegek a 8 milliós értékhatárba, vagy működhet tovább alanyi mentesen, és az említett összegeket a területi hatályon kívüli sorban kell feltüntetnie? Nagyon várom a válaszát. Köszönettel.
Alanyi adómentes katás – harmadik ország
Kérdés
Üdvözlöm! Alanyi adómentes katás egyéni vállalkozó szolgáltatást nyújtana egy harmadik országbeli (USA) magánszemélynek (film-, videogyártás, televíziós műsorfelvétel utómunkálatai). Ebben az esetben milyen módon állítsa ki a számlát? Ha ugyanezt közösségen belül teszi, kell-e közösségi adószámot kérnie? Válaszát előre is köszönöm!
Alanyi adómentesként külföldre számlázás
Kérdés
Alanyi adómentes vagyok. Beleszámít-e a 8 millió forintos határba egy osztrák cégtől, illetve egy harmadik országbeli, nem uniós magánszemélytől (aki nem adóalany) érkező bevétel?
Termékimport nem EU-tagállamtól
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő témában szeretnénk a segítségét kérni: Egy alapítvány nem EU-tagállamtól szeretne importálni játékokat, segédeszközöket a tevékenységéhez, amely egyéb oktatás. Milyen követelményeknek kell megfelelnie az importáláshoz? Korábban a VPID szám megléte biztosította az azonosítást az ilyen jellegű tranzakcióknál. 2017.01.01-től a VPID szám kivezetésével az adószám megléte elegendő az importáló azonosításához? Tisztelettel: Eco-Design Kft.
Külföldi munkavállalókat várnak Svájcban
Cikk
Még több külföldi munkaerőre van szükség a svájci Basel, Genf és Zürich városokban, ezért az illetékes kantonok arra kérték kedden az alpesi ország kormányát, hogy a jövőben több embernek adjon ki munkavállalói vízumot az Európai Unión kívüli, harmadik országokból.
Láncügylet harmadik országból
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Egy amerikai cég ("A" cég) elad egy terméket egy osztrák cégnek ("B" cég), aki ezt eladja egy magyar cégnek ("C" cég) úgy, hogy az amerikai cég közvetlenül Magyarországra küldi az árut a magyar cégnek. A fuvart az amerikai cég szervezi. Vámolni és az import áfát megfizetni a magyar cég fogja belföldön, amit aztán az áfabevallásában vissza fog tudni igényelni. Kérdésem az lenne, hogy az osztrák "B" cég milyen számlát fog adni a magyar cégnek, közösségi értékesítésről szólót, amit aztán a magyar "C" cég szintén ugyanabban a bevallásban bevall és összesítő nyilatkozatot ad be róla? Sem az osztrák, sem pedig az amerikai cég nincs letelepedve Magyarországon. Válaszukat előre is köszönöm. Üdvözlettel: Márkus Lászlóné
Katás egyéni vállalkozó alanyi adómentes, áfás kérdés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó alanyi adómentes az áfa tekintetében, katás adózó, harmadik országba kiutazik és tréninget tart egy egyetemen. 1. Bekerül az áfabevallásba? 2. Ha EU tagállamba teszi ezt meg, akkor kell bevallani? Köszönettel Ildikó
Láncügylet harmadik országból EU-ba
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Új ügyfelünk, egy belföldi kft. energiakereskedő, pontosabban szénnel kereskedik. Oroszországból viszik vasúton a szenet Lengyelországba. (Az eladó egy panamai, a vevő pedig egy lengyel adóalany.) A vonat közvetlenül Oroszországból megy Lengyelországba, Magyarországot nem érinti. A szállítást Oroszországból a lengyel határig a magyar kft. intézi, a lengyel határtól a szállítást és a vámot pedig a lengyel vevő rendezi már. A helyes számlázás érdekelne, illetve, hogy be kell-e jelentkeznie a magyar kft.-nek az eladó vagy a vevő országában?
Selejtezést terhelő általános forgalmi adó
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Harmadik országból vagy az Európai Unió más tagállamából beszerzett alapanyag rossz minőség okán történő selejtezése esetén keletkezik-e a belföldi székhelyű vállalkozásnak általánosforgalmiadó-fizetési kötelezettsége? Változtat-e az ügylet megítélésén, ha a selejtezés költségeit a partner fizeti? Segítségét előre is köszönöm!
Harmadik országba közvetített idegenforgalmi szolgáltatás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Általános forgalmi adó fizetésére kötelezett cég tevékenységi körét kívánja bővíteni. A cég szálláshely- és utazási szolgáltatásokat kíván foglalni Magyarországon és az EU országaiban. Ezeket jutalékkal növelt árért értékesíteni kívánja harmadik országban található és adószámmal rendelkező idegenforgalmi vállalkozásnak, amely csoportokat hoz az unió területére. Az utasokkal szerződéses viszonyban a harmadik országban lévő cég áll. A bejövő számlák áfája levonható-e . illetve a kimenő számla szolgáltatás exportnak minősül -e? Tisztelettel: B.G.
Tehergépkocsi-eladás külföldre
Kérdés
Cégünk építőipari vállalkozás. Használt tehergépkocsinkat szeretnénk eladni. Egy mongol magánszemély jelentkezett vásárolónak, Mongóliába fogja ki vinni az autót. Az úr magánszemélyként vásárolná meg a gépkocsit. Harmadik országba (Mongólia) viszi. Ott kivonatja a forgalomból, visszaküldi a rendszámtáblát és a forgalmit. Mutatott autókerekedéstől vásárolt Ford teherautó adásvételéről dokumentumot, ahol nem fizetett áfát. Kérdésünk, hogy kell áfa szempontjából számlát kiállítani ebben az esetben? A 27 százalékos áfát meg kell-e fizetni?
Exportértékesítés harmadik országba
Kérdés
Ügyfelünk belföldi székhelyű kft. A cég tevékenységi köre: alkatrész értékesítés, szállításhoz kapcsolódó szolgáltatás. A kft.-nek egyetlen vevője van, egy harmadik országbeli székhelyű vállalkozás. Ez a harmadik országbeli cég a világ minden részéről veszi fel a megrendeléseket - magánszemélyektől, cégektől -, viszont a mi cégünk végzi a beszerzést a gyártól, illetve végzi a szállítást (postázás, vámkezelés) a harmadik országbeli cég vevői felé.A küldemények egy része harmadik országba megy, másik része viszont EU-n belülre. Csak Magyarországra nem teljesítenek. A kft. csak ennek a harmadik országbeli vevőnek állít ki számlát, amelyen külön fel van tüntetve az export értéke és külön az EU-n belüli szállítások értéke. Kérdésünk: a jelenlegi gyakorlat szerint kizárólag exportértékesítést számlázunk. A szállítások egy része EU-n belüli célállomásra kerül kiküldésre. Ezeket az EU-n belüli kiszállításokat nem tudjuk jelenteni az A60-as bevalláson, mivel a harmadik országbeli vevőnknek nincs közösségi adószáma. Hogyan tudjuk jelenteni ezeket a Közösségi tételeket, a harmadik országbeli vevőnknek közösségi adószámot kell kiváltania? (Kell-e jelentenünk egyáltalán, ha mi csak harmadik országba számlázunk, viszont akár Európába is postázunk?) Hogyan lehet jól kezelni ezt a gazdasági viszonyt? Ez lenne a háromszögügylet? Ha továbbszámlázza a kft. a vevő felé a postázás, vámügyintézés. költségét, az felveszi-e az áruértékesítés áfáját? Tehát az export áruk szállítása export áfával, míg az EU-s szállításoké pedig EU-s áfásan? Üdvözlettel.
Sérült alapanyag selejtezése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magyarországon működő cég más tagállamból, harmadik országból szerez be alapanyagot tevékenysége folytatásához. Rendszeresen fordul elő, hogy a beszerzett alapanyag a termelésben nem használható. (A termelés folytatásakor kiderül például, hogy az anyag belsőleg bizonyítottan sérült.) A beszállító visszárut nem szeretne fogadni, ehelyett vállalja a selejtezés költségeinek ellentételezését. A kérdés az, hogy a beszerző magyar cégnek a selejtezés okán keletkezik-e a vállalkozásból kivont termék után adófizetési kötelezettsége, illetve milyen típusú bizonylattal szükséges kísérni a selejtezést. A selejtezés költségeinek beszállító felé történő továbbszámlázása az általános szabályok szerint történik? Változtat-e a fentiek adójogi megítélésén, ha a beszállító jóváírást ad a sérült áru értékének megfelelően? Segítségüket előre is köszönöm!
Harmadik országból termékbeszerzés magánszemélytől
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy cég árukészletet szerez be Kínából. Az eladó magánszemély. Áfa szempontjából van-e valamilyen teendő? Fel kell-e tüntetni áfabevallásban? Válaszukat köszönöm: Némethné T. Krisztina