474 találat a(z) harmadik ország cimkére
Harmadik országbeli kiküldöttek biztosítási kötelezettsége Cikk
Milyen feltételek teljesülése esetén nem terjed ki a magyarországi biztosítási kötelezettség a harmadik államból érkező, külföldi munkáltató által kiküldött munkavállalókra? A NAV tájékoztatót közölt a szabályokról.
Utazási csomag értékesítése küldölfi ügynökségnek Kérdés
Tisztelt Szakértő! Belföldi kft. állít össze utazási csomagokat, melyeket nem magánszemélyeknek (utasoknak), hanem külföldi (EU-beli és dél-amerikai) utazási irodáknak értékesít. Ebben az esetben utasnak nyújtott szolgáltatásról van szó (hiszen végül mégiscsak magánszemély fog az úton részt venni), és az áfatörvény XV. fejezete alkalmazandó, vagy pedig ebben az esetben nem ezt kell alkalmazni? Szintén ide kapcsolódó kérdés, hogy a külföldi irodának eladott csomagnak áfa szempontjából hol lesz a teljesítési helye? Belföld és áfával számlázandó, vagy EU esetén fordítottan adózik, és a külföldi utazási iroda fordított adózással rendezi? Válaszát előre is köszönöm!
Láncértékesítés EU-n kívűli ország szereplésével Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy EU-n kívüli ország rendelt magyar cégtől terméket, amit spanyol cégnek értékesít. A fuvarozást a magyar cég vállalta.Tehát az áru Magyarországról, közvetlenül a spanyol céghez lesz szállítva. Ebből következően arra jutottam, hogy a teljesítés helye Magyarországon lesz, mivel innen indul az áru. Kérdésem, hogy ezt az ügylet hogy számlázzuk és hogy a bevallásban hogy szerepeltessem? Export értékesítésnek minősül-e, úgy is kell bevallani? Kell-e a 16A60-as bevallásban szerepeltetnem? Nagyon köszönöm a válaszát előre is.
Áfa muzeális jellegű gépjármű értékesítésekor Kérdés
Társaságunk Magyarországon bejegyzett, áfa tekintetében az általános szabályok szerint adózó kft. Fő tevékenysége TEAOR 6810. Emellett 50-60 éve gyártott, és először ugyanakkor forgalomba helyezett személygépkocsik restaurálásával is foglalkozunk. A restaurálás alapját képező (új korukban értékes) személygépkocsikat részben Németországból, részben az USA-ból szereztük be. Ezek beszerzéskor rendkívül leromlott, üzemképtelen, hiányos, használhatatlan roncsok voltak. A roncsokat nem az áfatörvény szerinti viszonteladóként, nem az áfatörvény szerinti továbbértékesítési céllal szereztük be, hanem nagy anyagi és munkaráfordítással az 1991. évi LXXXII. törvényben meghatározott muzeális jellegű gépjárművekké restauráltuk őket. A roncsokat nem személygépkocsiként, hanem alapanyagként kezeltük, a restaurálás során vásárolt anyagok, alkatrészek áfáját visszaigényeltük. (Az adóellenőrzés ezt rendjén valónak is találta.) Restaurálás után a járművek muzeális minősítéssel és magyar forgalmi engedéllyel rendelkeznek, eredeti rendeltetésüknek megfelelően használhatók. (Vagyis 50-60 éves, de újszerű állapotú személygépkocsik.) Kérdésünk: Hogyan kell a számlában az áfát kezelnünk akkor, ha közösségen belüli, de nem magyar áfaalanynak, illetve akkor, ha közösségen belüli, de nem magyar magánszemélynek értékesítjük a személygépkocsikat? Válaszukat köszönöm.
Franchise díj számlázása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy társaság franchise szerződés keretében játékkoncepciót értékesítene. Áfa szempontjából hogyan alakul a szolgáltatásnyújtás számlázása a Közösségen belüli, és harmadik országbeli adóalany, illetve nem adóalany felé? Válaszát előre is köszönöm.
Használt autó behozatala harmadik országból áfája II. Kérdés
Tisztelt Szakértő! Elnézést, tegnap feltett kérdésemben nem emeltem ki, hogy a használt autót Svájcban nem magánszemélytől vásárolják, hanem vállalkozástól és számlát kapnak róla.
Harmadik országból behozott használt autó, áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem segítségét a következő témában: Magyarországon bejegyzett bt. Svájcból használt járműveket hoz be Magyarországra oly módon, hogy van EORI száma, és Németországban vámkezelteti ezeket a járműveket, majd Magyarországra behozva értékesíti. Milyen áfafizetési és számlázási kötelezettség kíséri az egész folyamatot? Köszönettel várom válaszát. Sipka Ferencné
Harmadik országbeli állampolgár foglalkoztatása tanulói vízummal Kérdés
Kedves Adózóna! Szeretnék állásfoglalást kérni abban az ügyben, hogy harmadik országból érkezett állampolgárt (Ország: Vietnam), aki Magyarországon tanul nappali tagozaton, tanulmányi tartózkodási engedéllyel rendelkezik, magyar adóazonosító jel és magyar taj száma birtokában foglalkoztatható-e Magyarországon megbízási szerződéssel/munkaviszonyban? Válaszukat előre is köszönöm! Üdvözlettel, Zlamál Rita
Harmadik országból termékbeszerzés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó harmadik országból (Kína) interneten terméket rendel, nem továbbértékesítésre. Az árut a székhelyére ki is szállították. Egy kínai számla áll rendelkezésre. Hogyan adózik, és hogyan kell intézni a vámeljárást? Köszönöm. Benkéné
Termékimport áfája Kérdés
Magyar importáló cég Kínából importált alapanyagot, és Szlovénia területén lépteti be a közösség területére, ott vámjogilag szabadforgalomba helyezteti, majd a terméket közúton Magyarországra fuvarozzák. A magyar importőr a szlovén áfabevallás végett rendelkezik SI szlovén adószámmal, viszont Szlovéniában nem rendelkezik telephellyel. A magyar importőr egy magyar speditőr céget bíz meg a fuvar lebonyolításával, és a szlovén bevallás készítésével. Szlovéniában a magyar importcég SI szlovén adószáma alatt az áfabevallásba az áru értékét és az ott felmerült vámot szerepelteti „közösségi értékesítésként a HU adószám felé .. A magyar speditőr számlája alapján az importőr HU adószámára kiállítja a számláját, amiben a harmadik országi fuvar és szállítás biztosítását áfamentesként, a közösségi fuvart és a vámszolgáltatást 27 százalékos áfával számlázza tovább. Kérdésem: A magyar cég, mint közösségi beszerzést a vámolás hónapjában vallja be, ahol milyen értéket szerepeltet a fenti összegek közül? A közösségi beszerzés miatt szükséges számlát kiállítani?
Áfaarányosítás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem szíves állásfoglalását egy elvi kérdésben. Cégünk az áfaarányosításnál az áfatörvény 5. számú mellékletében foglalt képletet használja a levonási hányad megállapításához. A levonási hányad számlálójában az adólevonásra jogosító termékértékesítés, szolgáltatásnyújtás ellenértékének adó nélkül számított értékét kell feltüntetni forintban és összesítve. Kérdésem, hogy ennek az összegnek része a közösségi partner/harmadik ország felé teljesített termékértékesítések, szolgáltatásnyújtások ellenértéke is, ahol az adó fizetésére a vevő a kötelezett? Köszönöm.
Használtautó-értékesítés harmadik országba Kérdés
Tisztelt Szakértő! Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy van egy használtautó-kereskedéssel foglalkozó kft., amely különbözeti adózást alkalmaz, amennyiben a feltételek ezt lehetővé teszik. A kérdésem a következő, ha viszonteladóként, illetve normál áfaalanyként harmadik országba értékesítenek, akkor az értékesítés mentes az áfa alól, viszont csak abban az esetben, ha igazoltan elhagyja az országot? Milyen igazolásra van szükség abban az esetben, ha a vevő személyesen viszi el a kft. magyar telephelyéről a használt autót? Elég egy nyilatkozatot írnia, melyben elismeri, hogy ő ezt az autót például Nigériába viszi ki? Illetve az igazolási kérdésem vonatkozik az EU-n belüli értékesítésre is, ha például a használt autót a cég áfásan vásárolta, és akkor az értékesítése az EU-ba "mentes" lenne, de itt is elég csak egy nyilatkozat, ha telephelyről viszi a vevő? Köszönettel: Papp Mónika
Építőipari szolgáltatás számlázása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szakmai körünkben vita tárgyát képezte a helyes eljárás a következő ügyben. Magyarországi adóalany jelentős mértékű építési tevékenységet folytat Oroszországban. Egy másik, magyarországi illetőségű céget bíz meg az építési művezetéssel, az építési műveletek irányításával, ellenőrzésével. Kérdés, és a vita tárgya, hogy a művezetésről, szakértésről készült számla tartalmazhat-e áfát, vagy sem? Szóba került még az oroszországi adóalanynak történő bejelentkezési kötelezettség is, amely még mindig nyitott kérdés maradt. Kérem szíves állásfoglalásukat a vázolt ügyben.
Repülőtéren áfamentes értékesítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nemzetközi repülőtér tranzitterületén kialakított, kizárólag nem helyben fogyasztásra történő értékesítést végző üzlet áfamentesen értékesíthet-e végső úti céllal harmadik országba utazó utasok (külföldi utas) részére? Ennek dokumentálására megfelel-e az útlevelük és a beszállókártyájuk másolata, amivel igazolják a közösség területe elhagyásának tényét? Várom megtisztelő válaszát. Üdvözlettel: Rávai Teréz
Utazás Kínába Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magyarországi cég vásárolt repülőjegyet Kínába történő kiutazás alkalmával egy németországi cégnek is, mivel a két cég vezetői együtt utaztak. A repülőjegyet a magyarországi cég fizette, majd átszámlázta a németországi cégnek. Kérdés: az átszámlázás áfamentesen történt, ezt a bevételt az áfabevallásban kell-e szerepeltetni? Ha igen, melyik sorában kell? Előre is nagyon szépen köszönöm.