499 találat a(z) harmadik ország cimkére

Így intézheti elektronikusan vámbefizetéseit Cikk

Milyen előnyei vannak annak, ha a vámfizetést elektronikusan intézi? Milyen kötelezettségeknél és milyen bankok közreműködésével alkalmazható az eljárás? A NAV tájékoztatóját ismertetjük.

Szolgáltatásnyújtás harmadik országba Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magyarországi bt. sportszolgáltatást nyújtana harmadik országba. A szolgáltatásnyújtás teljesítésének helye külföld lenne. A számlát áfa felszámítása nélkül kell kiállítanunk? Milyen igazolást szükséges beszerezni a külföldi partnertől ez esetben? Várom szíves válaszukat! Köszönettel

Áfakörön kívüli szolgáltatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyar adóalanyként külföldi és belföldi székhellyel rendelkező adóalany részére is végzünk szolgáltatást. A szolgáltatás maga eszközbérbeadás napi, heti, esetleg pár hónapos időintervallumra. EU-n belülre és EU-n kívülre is számlázunk. A kérdésem, hogy helyesen tüntetjük fel az EU-n kívülre kiállított számlán az áfakódnál, hogy "Áfakörön kívüli", illetve megjegyzésben feltüntetjük, hogy "Áfatörvény területi hatályán kívüli teljesítés"? Vagy maga az áfakörön kívüli fogalom pontosan ezt akarja jelenteni egy fokkal részletesebben? Előre is köszönöm.

Harmadik országba, illetve közösségbe nyújtott szolgáltatás áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Világháló portál szolgáltatást (6312) nyújtó cég vagyunk. Kérdésem, hogy harmadik országba történő szolgáltatásunk áfamentesnek számít-e? Az uniós tagországban lévő ügyfeleknek nyújtott ugyanezen szolgáltatás áfaköteles-e? Magánszemélyeknek nyújtjuk a szolgáltatásunkat és nem adóalanyoknak. Az uniós értékesítésnek, úgy tudom, tagállamonként valamilyen összegkorlátja is van, ami felett be kell jelentkezni az adott ország adóhatóságához. Köszönettel: Garai Gábor

Harmadik országbeliek munkavégzése Kérdés

Magyarországi székhelyű vállalkozás Kazahsztánba kiküldetéssel foglalkoztatna ukrán állampolgárokat. Kell-e tartózkodási, munkavállalási engedélyt kérni számukra? Van-e valami más különleges kötelezettsége a vállalkozásnak, vagy mint munkavállalókat számfejti, és jelenti a 08-on? Segítségüket előre is köszönöm

Háromszögügylet EU-n kívüli partnerrel Kérdés

Tisztelt Szakértő! Hogyan kell helyesen eljárni adó, vám és számviteli szempontból a következő ügyletben? A magyar gyártó cég Amerikából megrendel egy alkatrészt a termékéhez, mely a piacon hosszú idő óta hiánycikk. Ezen alkatrészt majd a későbbiekben közvetlenül egy amerikai közvetítő céghez fogják leszállítani, amint elérhetővé válik. Addig a magyar cég a terméket ezen alkatrész nélkül legyártja és értékesíti Franciaországba. A francia cég ezen terméket, hozzácsatolva a saját termékéhez, továbbértékesíti az amerikai közvetítő cégnek. Ott rákerül a hiányzó alkatrész és a teljes termék értékesítésre kerül a végső vásárlónak. A hiánycikk alkatrészről a számlát a magyar cég fizeti. 1. Milyen szabályai vannak ilyen esetben a készletre vételnek? Milyen bizonylatokkal kell alátámasztani? Elegendő-e hozzá a számla mögötti szállítólevél, amely igazolja, hogy a közvetítő cég átvette, valamint a megállapodás a közvetítő céggel erről? Mivel az alkatrész nem lép be az EU területére, ezért nincs vámkezelés és így vámhatározat sem, gondolom. 2. Ha készletre vétel történik, akkor értékesíteni is kell a francia cégnek azért, hogy a készleten ne jelentkezzen valótlan többletként. Mivel ez EU-n belüli értékesítés, ezért 0 százalék áfával számlázandó. De ebben az esetben nem probléma-e az, hogy nem a francia partner a termék átvevője, hanem az amerikai közvetítő cég? Hogyan kell ebben az esetben a számlát alátámasztani? Válaszát köszönöm szépen. Üdvözlettel: Rákosi Dorottya

Harmadik országból történő fuvarozás áfa-megítélése Kérdés

Adott egy magyarországi fuvarozó vállalkozás, aki a magyar megrendelője részére harmadik országból fuvaroz Magyarországra különböző termékeket. Indulás: Magyarország (üresen), célország Európa, de nem EU-tagország (itt felrakodás), visszaút (rakománnyal) Magyarország. A szállított termékek, vámáru-megjelölésűek. Jól gondolom, hogy ebben az esetben a magyar fuvarozó áfamentesen számláz a magyar megbízójának? Várom megtisztelő válaszukat.

Exportértékesítés harmadik országba EU-s szállítási címmel Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyarországról vásárol orosz vevő terméket, de a termék szállítását EU-n belül Lettországba kéri. A fuvart az orosz vevő szervezi és fizeti is. A kérdésem az lenne, hogy ez az értékesítés exportértékesítésnek vagy EU-s értékesítésnek számít? A számlán az orosz vevő nevét kell feltüntetni vagy a lett szállítási címet EU-s adószámmal? Illetve, hogy a 17A60 nyomtatványon fel kell-e tüntetni az értékesítést? Köszönettel: Karkus Gábor

Számlázás Indiába Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szolgáltatást számláztunk Indiába, a szabályok szerint áfa felszámítása nélkül. A partner megadta az adószámát is, szerepel a számlán. A számlát ugyan befogadta, de nem hajlandó kifizetni a számla végösszegét addig, amíg nem váltunk ki indiai adószámot. Ezzel kapcsolatban szeretném megkérdezni, hogy amennyiben kiváltjuk, milyen feladatokat jelent ez számunkra? Kezdve azzal, hogy a számlát ez esetben hogyan kell kiállítani, érinti-e az áfát, gondolom akkor az eredeti számlát stornózni kell. A társasági adót érinti-e ez a dolog? Kell-e valamilyen bevallást beadni Indiában? Egyáltalán ebben az esetben a számla hogyan illeszthető bele a mi könyvelésünkbe? A szolgáltatást Magyarországon végezzük, de az áfát a megrendelő, a szolgáltatás igénybe vevője fizeti meg, ha nekünk lesz indiai adószámunk, akkor ez a szabály megváltozik? Válaszukat előre is köszönöm szépen!

Számlázás harmadik országba Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk szolgáltatást végez külföldre is (nem magánszemélynek), mely szolgáltatás teljesítési helye az áfatörvény szerint a megrendelő székhelye, így nem számítunk fel áfát a szolgáltatásra, amennyiben adóalanyról van szó. Az EU-ba számlázással nincs gond, a partner adószámát könnyen le lehet ellenőrízni a VIES rendszerben. Amikor harmadik országba számlázunk, az adószámot elkérjük, vagy egy igazolást arról, hogy a partner adóalany. Ezzel igazoljuk, hogy mi megtettünk mindent annak érdekében, hogy adóalanynak számlázunk, ezért nem számítunk fel áfát. (Megjegyzésben beírjuk, hogy a vevőt terheli az áfa.) Egy japán partnernek számláztunk, aki azt írta kérdésünkre, hogy nincs adószáma, ezért felszámítottuk az áfát. A partner nem akarja elfogadni a számlát, mert szerinte áfa nélkül kell számláznunk. Kértük, akkor küldjön egy igazolást, vagy nyilatkozzon, hogy adóalany, de sajnos eredménytelenül. Kérdésem, amikor harmadik országba számlázunk (nem magánszemélynek), mindenképpen kell igazolni a partnernek, hogy adóalany (vagy más, például USA)? Amennyiben nincs ilyen igazolásom, a NAV elfogadja a számlát? Válaszukat előre is köszönöm szépen!

17A60 Kérdés

Tisztelt Szakértő ! Cégünknél harmadik országból történt olyan beszerzés, amely nem Magyarország határán lett a Közösség területére beléptetve és importálva (szabadforgalomba helyezve), hanem egy másik közösségi tagállam külső közösségi határán léptették be (például Hollandián, Németországon, Szlovákián keresztül) oly módon, hogy a másik közösségi országban szabadforgalomba is helyezték, majd ezt követően került Magyarországra. A kérdés, hogy az áfabevallásban a 14.sorban kell-e feltüntetni (27 százalékos kulcs alá tartozna a magyar áfatörvény szerint), az útmutatóból ezt olvastuk ki. Akkor viszont a 17A60- as adatszolgáltatásban közösségi beszerzésként kellene feltüntetni, de mit irunk az adószám sorba? Köszönettel várjuk válaszukat.

Harmadik országból internetes beszerzés áru vagy szolgáltatás? Kérdés

Amerikából interneten internetről letölthető posztert vásárol a cég. A számlán sem a vevő, sem a szállító adószáma, a számla áfa nélkül van kiállítva. A cég ráírta, hogy árut vásárolt, de nem tudom eldönteni, hogy áruként vagy szolgáltatás igénybevételeként kell-e elbírálni, mivel az interneten átküldött poszter itt lesz kinyomtatva

EU-s és harmadik országbeli kereskedelem Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy ügyfelünk (magyar, áfakörös, közösségi adószámmal rendelkező kft.) úgy tervezi, hogy Lengyelországból exportál zöldséget, gyümölcsöt Iránba úgy, hogy Magyarországot nem érintené az áru. A kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben melyik ország szabályait kell alkalmazni áfa, vám és számlázás tekintetében és szükséges-e adóregisztráció bármelyik országban (Lengyelország, Szlovénia, Irán), ha feltételezzük, hogy Szlovénián (Koper) keresztül hagyja el a szállítmány az uniót. Válaszát előre is köszönöm!

Külföldi személy által nyújtott kölcsön kamata Kérdés

Egy harmadik országból (Szíria) származó természetes személy nyújtott kölcsönt kamat ellenében egy magyarországi kft.-nek. Kérdésem: a kft. által kifizetett kamat Magyarországon adózik-e (szja, eho)?

Importáfa mikor nem visszaigényelhető? Kérdés

Kedves Szakértő! Szeretném megkérdezni, milyen esetekben NEM visszaigényelhető az importáfa harmadik országból érkező termékimport esetén? A vám megfizetése rendben van, inkább arra lennék kíváncsi, milyen olyan eset lehetséges, amikor nem igényelhető vissza az importáfa? (Gondolok itt például arra, hogy ha a beszerzendő terméknek még nincs meg a vevője, készletet vásárolnánk, amit apránként értékesítenénk a világ különböző országaiba – adott esetben áfamentesen.) Köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Ügyvezető feladatai

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Forráskód apportként

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink