446 találat a(z) harmadik ország cimkére

Külföldi utas áfa-visszatérítés Kérdés

Társaságunk külföldi utasnak értékesít terméket, áfát tartalmazó számlát állít ki az értékesítésről. Az áru az értékesítést követően a vámhatóság által igazoltan harmadik országba kerül. Az értékesítő társaság az általános forgalmi adó elszámolására megállapodást kötött egy pénzügyi szolgáltató zrt.-vel. Így a külföldi utas vevő az általános forgalmi adó követelését engedményezi a pénzügyi szolgáltatónak, a kérdező társaságunk neki teljesíti az áfa-visszatérítést. Az áfatörvény szerint a termékértékesítő abban a bevallásában csökkentheti az adókötelezettségét a külföldi utasnak visszatérített adóval, amelynek az adómegállapítási időszakában az adót a külföldi utasnak visszatérítette. Esetünkben a pénzügyi szolgáltató teljesítése a külföldi utas felé általában egy bevallási időszakkal korábbi, mint társaságunk teljesítése a pénzügyi szolgáltató felé. Kérdésünk: így melyik időszakban jogos az áfa levonása, ha jól tudjuk, a 30. sorban mínusz összeggel való szerepeltetése? Amikor már a pénzügyi szolgáltató teljesített a külföldi utasnak vagy amikor társaságunk teljesített az elszámoló zrt.-nek?

Harmadik országból kapott számla utáni áfa Kérdés

Építőiparban tevékenykedő cég szerbiai cégtől vesz igénybe alvállalkozói szolgáltatást. Mi lesz az áfavonzata?

EBay – így kell számláznia, ha az online világpiacon értékesít Cikk

Hogyan kell kiállítani egy magyar áfaalany cégnek a számlát, ha termékeit az eBay-en keresztül értékesíti? A vevők között EU-s és nem EU-s adóalanyok, illetve nem adóalanyok is vannak. Írásunk egy olvasói kérdés alapján született.

Láncügylet Kérdés

Tisztelt Szerkesztőség! Áfa témakörben az alábbi kérdésemre szeretnék választ kapni: Magyar adóalany cég műszaki cikkeket értékesít egy holland közösségi adószámmal rendelkező társaság részére, amely cég továbbértékesíti azokat Ausztráliába úgy, hogy a termékek közvetlenül Ausztráliába kerülnek kiszállításra. A fuvart a magyar társaság szervezi, annak díját nem ő fizeti, hanem a holland vagy az ausztrál cég. A magyar cég értékesítése ebben az esetben lehet adómentes értékesítés? Számviteli szempontból az értékesítése exportnak vagy közösségen belüli értékesítésnek minősül? Köszönettel: Kócs István

Utazási iroda Kérdés

Csomagot állít össze az utazási iroda (hotel, transzfer + árrés ) + árrés. Az áfa EU-s csomag esetén 27 százalék, harmadik ország esetén árrés adómentes. Az utazási iroda Magyarországon van. Köszönöm a segítségüket.

Külföldi bejövő számlák áfája Kérdés

T. Adózóna! A következő problémára kérnénk szépen választ. Egy magyar kft. (akit egy német cég alapított és tulajdonol 100 százalékban), aki oktatás szervezéssel és OKJ-s oktatással foglalkozik zömében, így tevékenységének nagy része áfamentes, kap külföldi bejövő számlát EU-s tagországoktól és harmadik országbeliektől. A külföldi cégek tevékenysége: keresik, hogy a saját országukban milyen szakképzett munkaerő található, akik már beszélnek németül, vagy hajlandóak megtanulni. Cél, hogy ezeket a szakképzett munkavállalókat csoportosan Németországba vigyék ki a magyar cég szervezésében. A németországi majdani munkaadónak a magyar cég ad számlát, amely tulajdonképpen a közvetítői díjat, és a felmerült költségeket tartalmazza. Kérdés: a bejövő EU-s számlára áfát kell-e itthon felszámítani, és azt be lehet-e tenni a visszaigényelhető áfába is, mivel ez oktatáshoz nem kapcsolódik. És mi van akkor, ha ennek a kutatásnak végül nincs kézzel fogható eredménye, mivel az ügylet végül nem valósul meg? Harmadik országbelinek kellene-e áfát felszámítania a magyar cég felé? Üdv.: Fix. Kft.

Szolgáltatás harmadik országbeli partnernek Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő lenne: ha egy áfás magyarországi társaság kongresszust szervez Magyarországon egy olyan külföldi partnerének, aki nem uniós országbeli (Kína), akkor a partner részére kiállított számla a kongresszus szervezéséről áfás lesz vagy tárgyi mentes? Válaszát előre is köszönöm.

Export adómentességének feltétele Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy belföldi adóalany angol vevő részére értékesít árut. Mindketten rendelkeznek közösségi adószámmal. Az angol vevő kérése, hogy a belföldi eladó az árut közvetlenül Kínába (vagy Hong-Kong-ba), tehát 3. országba szállítsa, tehát az ő vevője részére. A szállítási idő és költség optimalizálása érdekében ésszerű megoldás lenne, azonban az alábbi problémát veti fel: A belföldi adóalanynál ez exportnak minősül (nem közösségi értékesítés), az adómentes számlázás feltétele a Közösség területéről történő kiléptetés, mely tényt a vámhatóságnak kell igazolni. Az angol vevő viszont a saját értékesítési számlájával szeretné beléptetni Kínába az ő vevője felé, ami értelemszerűen eltér a belföldi eladó számlájától. Tehát az áru mellé nem lehetne számlát csatolni. Kérdésem, hogy kivitelezhető-e fenti ügylet az áfatörvénynek megfelelően? Köszönöm a segítségüket.

Export értékesítés Szerbiába Kérdés

Tisztelt Cím! Belföldi cég (kft.) termékét értékesíti Szerbiába. Az adó alóli mentesség az áfatörvény szerint: "Mentes az adó alól a belföldön küldeményként feladott vagy belföldről fuvarozott termék értékesítése a Közösség területén kívülre, feltéve, hogy a termék küldeménykénti feladását vagy fuvarozását a) az értékesítő maga vagy – javára – más végzi;" A javára azt jelenti, hogy a fuvarozással az értékesítő bíz meg egy fuvarozó céget, vagy a vevő is szervezheti a fuvarozást? A vevő előlegbekérő alapján fog előleget utalni. A számla euróban lesz kiállítva, milyen kötelező elemei vannak ebben az esetben? A vevő adószámának kell rajta szerepelnie? A számlát áfa nélkül kell kiállítani. Hivatkozni kell arra, hogy miért áfamentesen van a számla kiállítva? A teljesítéskor kiállított számlán az előleg levonásra kerül. Az árfolyam-elszámolás könyveléskor hogyan működik? Milyen bizonylatokkal kell alátámasztani, hogy 3. országba történt az értékesítés? Köszönöm.

Szolgáltatás harmadik országba Kérdés

Tisztelt Szakértő. Egy belföldi cég internetre teszi fel a saját készítésű kerékpáros térképét. Aki letölti a térképet (belföldi, közösségi, harmadik országbeli) az az internetes felületet üzemeltető kanadai cégnek fizet. Ez a kanadai cég egy bizonyos limitet meghaladó összeg elérésekor utal a belföldi cégünknek (amelyből előzőleg levonja a saját jutalékát). A belföldi cég az így megkapott összegből állít ki számlát a kanadai cégnek. Helyes ez a számlázási gyakorlat?Áfa szempontból mi a teendő?

Fuvarozás áfakulcsa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogy ha egy társaság közúti árufuvarozással foglalkozik, mely tevékenysége során elhagyja a Magyar Köztársaság területét úgy, hogy közösségi területre vagy azon kívülre lép, akkor a magyarországi területen megtett út áfamegítélése milyen? Tárgyi mentes tevékenységnek minősül a közösségen belüli országban megtett út és a harmadik országbeli is? Vagy ezek közül valamelyik általános kulcs alá tartozik? Válaszát előre is köszönöm.

Összeszerelési szolgáltatás EU-ban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy várhatóan a közeljövőben realizálandó tranzakció áfamegítélésében kérném szépen a segítségüket! A tervezett tranzakció az alábbi. Egy magyar kft. EU-s cégtől vásárol orvosi berendezést, nem összeszerelt állapotban, azaz majdhogynem alkatrészenként, ez legyen mondjuk 30 darab részegység. A számlán is ez a specifikáció szerepel. A magyar kft. megbíz egy másik EU-s céget (tehát nem azt, akitől vette a berendezést), hogy a feladóhely raktárában (szintén EU-s) a 30 darab részegységet szerelje össze. Az összeszerelés megtörténtét jegyzőkönyvbe veszik, és az EU-s cég a szolgáltatásáról kiállítja a számláját. Ezt követően a magyar cég egy darab készre összeszerelt berendezést szállít és számláz harmadik országba. Azt gondolom, hogy az első tranzakció (a 30 darab alkatrész beszerzése) és a harmadik (egy termék értékesítése EU-n kívülre) megítélése egyértelmű, tekintve, hogy az áru nem érkezik be Magyarországra, ezért mindkettő áfa területi hatályán kívüli ügylet lehet, viszont a második mozzanat, azaz amikor kizárólag összeszerelési szolgáltatásról kapunk majd számlát EU-s cégtől, áfa szempontjából kérdéses. Önök szerint egyszerűen a 37. § (1) bekezdése alá eső szolgáltatásról van szó, vagy az áfatörvény egyéb paragrafusa vonatkozik rá? Ha igen, melyik? Azt gondolom egyébként, hogy a 32. § azért nem jöhet szóba, mert a végső vevő (harmadik.országbeli cég) kész berendezést rendelt meg, őt nem érdekli, hogy előtte azt a berendezést ki, mikor, hogyan szerelte össze. Előre is köszönöm a segítségüket! Üdvözlettel: KSI

Export harmadik országba Kérdés

Tisztelt Szakértő! Betéti társaság szeretne Új-Zélandra magyar árukat kivitetni harmadik országbeli kiskereskedelem formájában. Bútorokról, lakásberendezési, egyéb építőipari anyagokról van szó, éves szinten 2-3 millió forint értékben. Most még az is felmerült, hogy élelmiszereket, természetesen tartós élelmiszereket, magyar ízeket is (pirosarany, gulyáskrém, paprika, befőttek, konzervek) szállítana, Kérdésem az lenne, hogy be kell-e jelenteni az exportálás tényét és az áruféleségeket valahova? Engedély kell-e az élelmiszerkivitelhez, vagy az adott országból a befogadásra? A számlát mikor kell kiállítani, amikor elhagyja az országot az áru, vagy amikor beérkezik? A kiállított számla áfamentes exportértékesítés, a beszerzés utáni áfa levonható akkor, amikor a beszerzés megtörtént, ha jól tudom, Az áru körülbelül 60 nap alatt ér ki hajóval. Milyen okmányok kellenek igazolásként a NAV-nak, hogy az ügylet elszámolása megfeleljen a jelenlegi jogszabályoknak? Kiviteli engedély esetleg?

Katás áfahatár Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó nagyrészt uniós adóalanynak és harmadik ország adóalanyának teljesít szolgáltatást. Ezen árbevétel alapján átlépné az alanyi mentesség határát. Beleszámítanak-e ezek az összegek a 8 milliós értékhatárba, vagy működhet tovább alanyi mentesen, és az említett összegeket a területi hatályon kívüli sorban kell feltüntetnie? Nagyon várom a válaszát. Köszönettel.

Alanyi adómentes katás – harmadik ország Kérdés

Üdvözlöm! Alanyi adómentes katás egyéni vállalkozó szolgáltatást nyújtana egy harmadik országbeli (USA) magánszemélynek (film-, videogyártás, televíziós műsorfelvétel utómunkálatai). Ebben az esetben milyen módon állítsa ki a számlát? Ha ugyanezt közösségen belül teszi, kell-e közösségi adószámot kérnie? Válaszát előre is köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Munkabért terhelő párhuzamosan több letiltás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Devizában kapott kölcsön kamata

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink