8339 találat a(z) gazdaság-rss cimkére
Így számoljuk az öregségi nyugdíjat és az alapjául szolgáló havi átlagkeresetet 2024-ben: példákkal
Cikk
A társadalombiztosítási nyugdíjrendszer keretében járó öregségi nyugdíj összegének kiszámítási módszere 2024-ben sem változott. A nyugdíj összegét továbbra is két tényező határozza meg: az elismert szolgálati évek (egész évek, a törtidőszak figyelmen kívül hagyásával) és a nyugellátás alapjául szolgáló havi átlagkereset, a nyugdíjalap. A nyugellátás összege a havi átlagkereset összegének a megszerzett szolgálati időhöz rendelt százaléka.
Súlyos hibák a bérszámfejtésben: a munkavállaló felelőssége a munkaviszony megszűnése után
Cikk
Egy munkavállalót közös megegyezéssel megszűnt munkaviszonya után mennyi ideig lehet felelősségre vonni, ha távozása után derülnek ki súlyos hibái a bérszámfejtő és számlázó munkakörben dolgozó munkatársnak? – olvasói kérdésre Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt.
Foglalkozás-egészségügyi ellátás szja-kötelezettsége
Cikk
Abban az esetben, ha nem kötelező adott munkakörre a foglalkozás-egészségügyi vizsgálat, viszont a cég továbbra is mindenkinek előírja (vagy lehetőséget biztosít rá), teheti-e adómentesen? Milyen feltételekkel adómentes, illetve ha nem adómentes, milyen adóvonzatokkal jár a foglalkoztatás-egészségügyre fordított költség? – kérdezte olvasónk. Horváthné Szabó Beáta adószakértő válaszolt az Adózóna oldalán érkezett kérdésre.
DRS-díj ingyenes átadás esetén
Cikk
Ki fizeti a visszaváltási díjat, ha italtermékekkel foglalkozó cég termékmintát ad a vevőinek, illetve ha kóstolásnál történik térítésmentes átadás? Olvasói kérdésre Tüske Zsuzsanna vámszakértő válaszolt.
Erősödött a forint
Cikk
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben pénteken kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest – közölte az MTI.
Elképesztő hiányadat érkezett – két hónap után fejre állt a költségvetés
Cikk
A Pénzügyminisztérium előzetes gyorstájékoztatója szerint februárban 1758 milliárd forintos hiányt termelt a költségvetés az önkormányzatok nélkül. Soha nem volt még ekkora a februári mínusz az állam gazdálkodásában, de ami még ijesztőbb, hogy két hónap alatt az eredeti pénzforgalmi éves hiányterv kétharmada teljesült. Mindezek fényében nem véletlen, hogy a kormány már feladta az idei évre kitűzött, eredeti 2,9 százalékos GDP-arányos hiánycélját és már 4,5 százalékos deficitről beszélnek a kormány tagjai – írja a portfolio.hu.
Rekordmennyiségű adóval indul a 2024-es év
Cikk
A különadók újabb évébe lépve joggal merülhet fel a kérdés, hogy az eleinte átmenetiként kommunikált extraprofitadók vajon mikor adják át a helyüket a tényleg söralátét méretű adóbevallásoknak. Mindeközben a gazdálkodók most már olyan addicionális terhekkel is kénytelenek szembenézni, mint az EPR-díj, a szén-dioxid kvóta adó vagy a globális minimumadó. A trendek szintjén mindenesetre az látszik, hogy a különadók alkalmazása újra és újra kitolódik, egyik-másik különadó pedig már fel is szivárgott a rendeletiről a törvényi szabályozás szintjére. Könnyen elképzelhető tehát, hogy az a csökkenés, amelynek tanúi lehettünk még pár évvel ezelőtt az adófajták számát illetően, hosszútávon is megfordult: a tavalyi 59 adófajtához képest idén már összesen 61 adófajtával számolhatunk a Jalsovszky Ügyvédi Iroda gyűjtésének segítségével.
Éhes vállalatok – Heti Pénzpiac – 2024. 10. hét
Cikk
A Global Tax-Office Kft. heti pénzpiaci összefoglalója az elmúlt hét fontosabb pénzpiaci és gazdasági eseményeit tartalmazza, melyek hatással lehetnek a hazai vállalkozások életére.
Hiába olcsóbb a sajt, ha a szerelésért sokkal többet kell fizetni – alig lassult az infláció
Cikk
3,7 százalékos inflációt mért februárra a KSH. Az év eleje óta sok minden drágult, leginkább az üzemanyagok és a szolgáltatások, de az élelmiszerboltokban normalizálódik a helyzet. És persze az is segített egy jobb számot kihozni, hogy a vezetékes gáz a hivatalos inflációs adat szerint majdnem ötödével olcsóbb, mint tavaly ilyenkor volt – írja a hvg.hu.
Nők a munkaerőpiacon. Bérszakadék és más hátrányok
Cikk
Két felmérést is kaptunk a nők munkaerőpiaci helyzetéről. A kutatások a nemzetközi nőnap alkalmából készültek.
Megkezdődött a tavaszi élelmiszerellenőrzés
Cikk
A közelgő húsvéti ünnepek élelmiszerbiztonsága érdekében megkezdődött a tavaszi szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzés, melyet dr. Nobilis Márton, az Agrárminisztérium élelmiszeriparért és kereskedelempolitikáért felelős államtitkára rendelt el. Az országos ellenőrzés hagyományosan a húsvéti ünnepkörhöz kapcsolódó élelmiszerek köré fonódik. Az egy hónapig tartó ellenőrzési időszakban a hatóság szakemberei egyebek mellett étkezési tojásokat, különböző húskészítményeket, édesipari termékeket, valamint friss zöldséget, gyümölcsöt és borokat vizsgálnak majd – olvasható az agrártárca honlapján.
Sztrájkhullám Németországban
Cikk
Ismét sztrájkhullám okoz fennakadásokat a németországi vasúti és légi közlekedésben, miután csütörtökön a mozdonyvezetők, két repülőtér biztonsági személyzete és a Lufthansa légitársaság földi személyzete is beszüntette a munkát.
10 millió forint bírság – az Equilor továbbra sem tesz eleget az előírásoknak
Cikk
Az MNB 10 millió forint bírságot szabott ki az Equilor befektetési szolgáltatóra, mivel folyamatos felügyelése során megállapította: a társaság nem teljesítette maradéktalanul a korábbi vizsgálatában előírtakat. A felügyelet ismételten feltárta, hogy a társaság befektetési tanácsadását több esetben alkalmassági teszt, illetve a szolgáltatás végzését megalapozó szerződés nélkül nyújtotta, továbbá egyes esetekben olyan pénzügyi eszközöket ajánlott az ügyfelek részére, amelyek nem alkalmasak azok számára.
Új határidő a karbonvám adatszolgáltatásra
Cikk
A 2023. negyedik negyedévére vonatkozó karbonvám adatszolgáltatási kötelezettségnek 2024. január 31-éig kellett eleget tenni – emlékeztet az EY annak kapcsán, hogy az Európai Bizottság ismételten új határidőt szabott meg a teljesítésre.
Izer: az áfacsalók ellen kiváló eszköz az ekáer
Cikk
Számos európai uniós tagállam tanulmányozta az utaztatásos áfacsalások kiszűrésére létrehozott magyar modellt, az ekáert. Legutóbb Lengyelország érdeklődött a rendszer továbbfejlesztési lehetőségei iránt. A gazdaságfehérítésben Magyarországon sincs megállás, jövőre hazánk lehet az EU első tagállama, amely általánossá teheti az elektronikus nyugtát – tájékoztatta a Pénzügyminisztérium (PM) adóügyekért felelős államtitkára az MTI-t.