Az UniCredit is beállt a sorba: februártól az ügyfelekre hárítja a tranzakciós illeték emelését

  • adozona.hu

Hirdetménye szerint az átutalásokra, csoportos beszedésekre egy plusz díjat vezet be 2025. február 1-jétől az UniCredit Bank az ikon plusz számlacsomagjában a megemelt pénzügyi tranzakciós illeték miatt. Az állami elvonás megemelkedésének dacára megmarad ugyanakkor a mobil aktív plusz számla korlátlanul díjmentes átutalási lehetősége mobilapplikációval – értesült a BiztosDöntés.hu.

Mi változik 2025. február 1-jétől?

Ikon plusz számlacsomagjában az átutalásokra, csoportos beszedésekre könyvelési tételdíjat vezet be az UniCredit Bank 2025. február 1-jétől, melynek díja 0,134 százalék, de tranzakciónként legfeljebb 8 079 forint.

Az új díj bevezetése egyúttal azt is jelenti, hogy az ikon plusz számlacsomagban lévő ügyfelek számára véget ér egy korszak, amelyben ingyenesen utalhattak belföldre bármilyen csatornán, akár eseti, akár állandó átutalással és a csoportos beszedésekért is fizetni kell majd ezt az új díjat februártól.

Egyéb díjak nem változnak, így az emelkedés mértéke ugyan nem éri el az illetékemelés 0,15 százalékos mértékét, de az ingyenesség megszűnik vele. Ez az ügyfél UniCredit Banknál vezetett saját számlái közötti átvezetésekre is vonatkozik.

Megmarad ugyanakkor a havi első 4 ingyenes készpénzfelvételi tranzakció saját ATM-ből, mely szintén a csomag része (a készpénzfelvételeket 2025. augusztus 31-éig amúgy sem terheli az új könyvelési tételdíj februártól, sem bankfiókban, sem ATM-ben). Az összes készpénzfelvételi tranzakció díja megemelkedik az illetékemelés mértékével, azaz 0,3 százalékkal.

A másik igényelhető díjcsomagban, a mobil aktív pluszban viszont jó hír, hogy megmarad a korlátlanul ingyenes belföldi átutalás, ha mobilalkalmazással küldi be a bankba a tranzakciót az ügyfél. Sőt, ez a lehetőség az euróalapú átutalásokra is vonatkozik az Európai Gazdasági Térségen (EGT-n) belül, amely az Európai Unió tagországain kívül Izlandot, Liechtensteint és Norvégiát foglalja magában a BiztosDöntés.hu szerint.

A felsorolt változásokon kívül a mobil aktív plusz csomagban, a devizaszámlán és a fiataloknak kínált diákszámla zéró számlacsomagban minden nem készpénzes tranzakció díja az illetékemelés mértékével, azaz 0,15 százalékkal emelkedik februártól, míg minden készpénzfelvételi díj 0,3 százalékkal. A QR-kód olvasásával indított átutalás és a fizetési kérelemre indított átutalás továbbra is teljesen díjmentes marad minden számlacsomagban.

Hol tartanak most a bankok az illeték áthárításában?

Eddig az alábbi bankok jelentettek be díjemelést a jövő évtől a pénzügyi tranzakciós illeték állami megemelésére hivatkozva:

  • Raiffeisen Bank: 2024. november 21.,
  • OTP Bank: 2025. január 1.,
  • K&H Bank: 2025. január 6.,
  • CIB Bank: 2025. január 17.,
  • UniCredit Bank: 2025. február 1.

Nem tett még közzé díjemelést az Erste Bank, Gránit Bank, KDB Bank, MagNet Bank, MBH Bank, Oberbank és Polgári Bank, de csak idő kérdése, hogy ők is reagáljanak.

Az áfakörön kívüli vállalkozások lakossági bankszámlát is használhatnak

Azok a vállalkozók, akik nem tartoznak az áfakörbe, illetve jelenleg katások, nem kötelesek a drága pénzforgalmi bankszámla megnyitására.

Helyette választhatják a kedvezőbb díjazású lakossági bankszámlákat is, sőt, azokon igénybe vehetik a törvényi ingyenes készpénzfelvételt, és élhetnek az illetékmentes és minden banki díjtól mentes átutalásokkal is, amennyiben a bank ezt biztosítja.

Azok a vállalkozók, akik már jelenleg is lakossági bankszámlán bankolnak, januártól a lakosságnál is nagyobb díjemelkedéssel számolhatnak, mivel több pénzt mozgatnak egy átlagos lakossági ügyfélnél, ráadásul egyszerre növekvő bankköltséggel találkoznak a lakossági mellett a vállalkozói számlájukon is.

Számukra mindenképpen ajánlott, hogy az idei év végén, vagy jövő január elején hasonlítsák össze a banki ajánlatokat és az emelkedő bankköltségek kifizetése helyett egy olcsóbb bankszámlával kezdjék meg az új évet.

Mit tehetnek az ügyfelek?

Gergely Péter szerint azonban arra is van mód, hogy az ügyfelek kompenzálják a banki díjemelkedéseket a bankváltáson kívül is.

Egyrészt érdemes változtatni a bankolási szokásokon. Készpénzfelvételek helyett szinte mindenhol elérhető már a bankkártyás vásárlás, mely minden banknál korlátlanul ingyenes.

Aki ingyen utalna, annak szóba jöhet a QR-kódra utalással történő fizetés, mely bolti vásárlásoknál használható a bankkártyás fizetés helyett, a magánszemélyek közötti utaláshoz pedig rendelkezésre áll a fizetési kérelem, melynek kifizetése minden banknál ingyenes. (A fizetési kérelem feladása is díjmentes jelenleg a legtöbb banknál és a díjmentességet követően is sokkal olcsóbb lesz, mint egy átutalás díja).

Ezen kívül több banknál, így például a CIB Bank vagy a Raiffeisen Bank egyes díjcsomagjaiban az állami illetékmentes határig nem csak a pénzügyi tranzakciós illetéknek megfelelő banki díjat nem kell megfizetni, hanem a teljes banki díjat sem, tranzakciónként 50 000 forintig.

Vagyis 50 000 forintokra bontva egy nagyobb összeget is korlátlan számban ingyen át lehet utalni.

Ezen felül léteznek még korlátlan összegre vonatkozóan teljes átutalási díjmentességet biztosító csomagok a Gránit Banknál, a KDB Banknál, az Oberbanknál és az UniCredit Banknál.

A tranzakciónként 50 000 forintig díjmentes, illetve a korlátlanul díjmentes tranzakciók általában csak akkor érvényesek, ha az ügyfél a banki mobilapplikációval, esetleg az internetbankkal saját maga utalja át a pénzt.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Üzletrész értékvesztése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Szoftverlicencek adásvétele

Pölöskei Pálné

adószakértő

Nyílt végű lízing – előtörlesztés

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink