Megszűnik a parlagföldek kötelező kijelölése

  • adozona.hu

Az Agrárminisztérium több alkalommal, legutóbb júniusban tájékoztatta a gazdálkodókat az európai gazdatüntetések eredményeként év közben elfogadott uniós szabályok egyszerűsítésének hazai bevezetéséről. 2025-től jelentős könnyítések lépnek életbe: a nem termelő területek kijelölési kötelezettsége, beleértve a parlagföldekét is, megszűnik, és csak néhány kisebb korlátozás marad meg – írja a magro.hu.

A vetésváltásra, terménydiverzifikációra, és parlagföldek kezelésére vonatkozó legfontosabb előírásokat az agrártárca ismételten összefoglalta egy letölthető tájékoztatóban (https://cdn.kormany.hu/uploads/sheets/8/8a/8a1/8a10aa9b8734514496b4bc3663797d0.pdf), amelyet az őszi munkálatok megkezdése előtt tett közzé.

A Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapot (HMKÁ) 7. előírás szerint a vetésváltási kötelezettséget 2024-től a terménydiverzifikációval is teljesíteni lehet, ami 2025-ben is érvényben marad.

A másik jelentős változás a parlagoltatási kötelezettség megszűnését érinti. 2024-ben Magyarország derogációt alkalmazott a HMKÁ 8. előírása alól, amely a nem termelő tájképi elemek és területek minimális arányának fenntartását írja elő. Ennek értelmében elegendő, ha a termelők a szántóterület legalább 4%-án nem termelő tájképi elemeket, például parlagföldeket, nitrogénmegkötő növényeket vagy ökológiai jelentőségű másodvetést alkalmaznak. Ezek az elemek kombinálhatók, ha lefedik a szántóterület előírt 4%-át. 2024-ben a parlagoltatás nem kötelező, de ha a gazdálkodó mégis így dönt, akkor csak talajtakarással rendelkező parlag fogadható el.

Idén a parlagként elfogadható területeken szárzúzást és talajtakaró növények alkalmazását is elfogadják, ha ez a művelet az egységes kérelem benyújtásáig megtörtént.

2025-től, a gazdatüntetések eredményeként bevezetett KAP egyszerűsítési csomag révén, jelentős változások várhatóak a HMKÁ 8-as előírásokban. A gazdáknak már nem kell kijelölniük a nem termelő területeket, beleértve a parlagföldeket is, viszont megmarad a védett tájképi elemek megőrzésének kötelezettsége.

Továbbá, a költési és fiókanevelési időszakban továbbra is tilos a nem mezőgazdasági termelési célú sövények és fák kivágása, metszése, vagy csonkítása.

A jövő évtől a nem termelő elemek kijelölése az Agro-ökológiai Program önkéntes vállalásai közé fog tartozni – olvasható a magro.hu-n.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Ingatlanértékesítés

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Küldföldi egyéni vállalkozó

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 szeptember
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink