841 találat a(z) fordított áfa cimkére

Fordított áfa építkezés Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egyik ügyfelünk építőipari vállalkozást üzemeltet, melynek során építési engedély-köteles ingatlan építését végzi. Az ingatlanhoz tartozik egy garázs, mellyel kapcsolatban az alábbi szolgáltatásokat veszi igénybe: - föld kitermelése - föld elszállítása - munkagép bérlése helyi hasznűálathoz - a helyszínen föld mozgatásának díja A kérdésünk az lenne, hogy ezek a szolgáltatások fordított áfás ügyletnek minősülnek-e? A fenti szolgáltatások mind ugyanazon partnertől lettek igénybe véve, és ugyanahhoz az épülethez kapcsolódnak. Korábban más esetekben a konténer bérlésre, illetve a sitt elszállítására áfás számlákat kapott a cég akkor is, ha építési engedély köteles ingatlanhoz kapcsolódott ez a szolgáltatás. Ezek a számlák helyesen lettek anno kiállítva?

Fordított áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az áfatörvény 2015. 01. 01-től hatályos 142. paragrafusának a fordított adózásra vonatkozó változásával kapcsolatosan az alábbiakban szeretném a tájékoztatásukat kérni: „A” Kft. „B” iskolaszövetkezettől vesz igénybe szolgáltatást (TEÁOR 78301 egyéb emberi forrás ellátás, például leltározás), és azt a szolgáltatást számlázza tovább, mint közvetített szolgáltatást (szintén TEÁOR 78301 megjelöléssel) „C” megbízója felé. Az áfatörvény 142. paragrafus (1) bekezdés c) pontja alapján, mint „személyzet rendelkezésre bocsátása” fordított adózási módot alkalmaz a kibocsátott számlái kiállításakor. A gazdasági esemény úgy történik meg a valóságban, hogy „B” iskolaszövetkezet diákmunkásai közvetlenül „C” megbízónál végzik a munkát és „A”, mint közvetítő jár el, adminisztrációs feladatokat végez, és leszervezi a munkavégzést. Kérem szíves tájékoztatásukat, hogy az áfatörvény 142. paragrafus (1) bekezdés c) pontja értelmében „A” Kft. helyesen jár-e el, amikor a közvetített szolgáltatást fordított áfával számlázza „C” megbízó felé. Köszönettel: Fazekas Péter

Építésitelek-vásárlás fordított áfás-e? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azt szeretném megtudni, hogy egy lakóház építésére alkalmas telek (építési telek) ingatlanforgalmazó cég tulajdonában van. A cég bejelentkezett ingatlanok áfával történő értékesítésére. Ezt az ingatlant szeretné egy cég megvásárolni (áfakörös cég). Ebben az esetben alkalmazni kell-e a fordított áfa szerinti vásárlást? Ugyanis a NAV-nál több alkalommal eltérő választ kaptunk. Ügyvéd szerint fordított áfát kell alkalmazni, tehát a nettó összeget kell a vevőnek fizetni, a könyvelő szerint viszont normál áfás az adásvétel. A vásárló cég nem ingatlanforgalmazó cég, nem választotta az ingatlan áfakörös értékesítési módját. Továbbá érdekelne, hogy a megvásárolt telek után a cégnek (amennyiben négy éven belül felépíti az ingatlant) kell-e vagyonszerzési illetéket fizetni? Köszönöm!

Termékek áfa szempontból Kérdés

Vállalkozás vasanyagot vásárol fordított áfásan. Ebből különböző termékeket készít például baromfietető, üstház, tolikapa. Akkor ezeket rendes áfásan vagy fordított áfásan kell értékesíteni? Méretre vágott lemez szélén megmunkálva hogyan lehet eladni? Köszönettel.

VTSZ szám, fordított áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérjük, hogy az alábbi kérdésünkre szíveskedjenek tájékoztatást adni. Társaságunk építőanyag kereskedése többek közt gipszkarton profilok forgalmazásával is foglalkozik. Ezeket az árukat több szállítótól szerezzük be. A 2015. január 1-jétől hatályos törvény értelmében a 7216 VTSZ számú termékek a fordított áfa szabályai szerint adóznak. Ugyanazon megnevezésű gipszkarton profilt több beszállítónk nem egységes VTSZ számmal jelölte, illetve számlázta. Így érkezett 7216,7308 VTSZ számmal is ugyanazon áru. A 7308 VTSZ szám nem tartozik a fordított áfás körbe, így azt áfásan számlázták. Ebben az esetben mi a teendő? További kérdésünk, hogy a 6/b mellékletben felsorolt áruk esetében elegendő-e az első 4 számjegynek egyeznie, vagy a továbbiakat is egyeztetni kell-e. Például a 7216 VTSZ szám benne van a mellékletben, de azt a fenti probléma miatt tovább vizsgálva azt tapasztaltuk, hogy a 7216610 lenne talán jó, de egy másik beszállítónk a 72169180-as VTSZ számmal jelöli termékét, ami viszont külön kitér arra, hogy nem tartoznak ide a profillemezek. Egy példa az eltérésre. Egyik szállító a CW-75 Profil 05mm 3,00m VTSZ 73089059. Másik szállító CW-75 Profil 05mm 3m VTSZ 72169180. Kérnénk, hogy kérdéseinkre szíveskedjenek mielőbb tájékoztatást adni annak érdekében a törvényi előírásoknak megfelelően tudjuk kezelni a fenti esetet. Válaszukat előre is köszönjük!

Ingatlan értékesítés számlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy áfás cég a földhivatalnál "telephely" és "saját használatú út"-ként nyilvántartott belterületi ingatlant értékesítés. Az ingatlanon semmilyen építmény nincs. A cég nem választotta az ingatlan-értékesítésre az általános szabályok szerinti értékesítést 1.) Az értékesítés áfaköteles-e? 2.) Az ingatlant áfás cég vásárolja meg. Ebben az esetben egyenes, vagy fordított áfás számlát kell kiállítania?

Járulékos szolgáltatás áfája Kérdés

Fémipari termékeket értékesítő vállalkozás egy külső fuvarozó közreműködésével kiszállítja a termékeket a vevő kérésére. Ha 27 százalékos áfás terméket szállít ki, akkor a kapcsolódó fuvar is 27 százalékos áfás. Ha fordított áfás terméket szállít ki, akkor kapcsolódó szolgáltatásként a fuvar is fordított áfás lesz. De hogyan kell a fuvart szerepeltetni akkor a számlán, ha azon van 27 százalékos áfás és fordított áfás termék is?

Utazásszervező társaság áfafizetés Kérdés

Kell-e áfát fizetni az utazásszervezéssel foglalkozó társaságnak a külföldön igénybe vett szállás, egyéb szolgáltatás után? Utazásszervezés: 1./ Magánszemély utas a Maldív-szigetekre utazik. – Számlázunk felé 5 800 000 forintot áfamentesen. Ez az összeg tartalmazza a repülőjegy, a reptéri illeték, a szállás és a biztosítás összegét. – Kapunk számlát a IATA-tól repülőjegyről, ami áfamentes, összege 400 000 forint – Reptéri illeték: 190 000 forint – Biztosítás: 20 000 forint – Szállás, ellátás: 4 500 000 forint, ami tartalmaz 12 százalék áfát. (Olyan számlát is kapunk például Mauritiusról, amelyen nincs áfa felszámítva.) Összes költség: 5 110 000 forint. Árrés: 690 000 forint a./ Kérdésem, hogy csak az árrés adózik, vagy a szállás 4,5 millió forintos számlája után is be kell állítani fordított adózásban csak a fizetendő áfát? Mert, ha a 3. országban igénybevett szolgáltatás után is be kell fizetni az áfát (1 215 ezer forintot), akkor nagyon veszteséges az egész. b./ Kérdésem, ha ugyanez a helyzet, csak unión belülre utazik az utas, akkor hogyan adózunk? Az utasnak kiállított számlában kell-e áfát felszámítani? Az unióban igénybevett szolgáltatás után van-e fizetendő áfa, ami csökkenti az árrést, és még az árrés után is adózunk, vagy a szolgáltatás után nincs adó, csak az árrés után? Köszönettel várom válaszukat.

Fordított adózás acélipari termékekhez kapcsolódóan Kérdés

Tisztelt Szakértő! Acélipari termékek fordított adózás alá tartoznak január 1-jétől. Számlázásnál a hozzá tartozó betonacél szállítási költsége marad 27 százalékos áfás, vagy az is fordítottan adózik? Köszönöm segítségüket.

Fordított áfa – szociális szövetkezet Kérdés

Tisztelt Szakértő! Véleménye szerint az Áfa tv. 142. § (1) c) pontja értelmezendő-e a szociális szövetkezet által nyújtott feladatellátásra? Ezen együttműködések során a szociális szövetkezet tagjai bizonyos feladatokat látnak el más vállalkozásoknál, amely – szerződéses tartalmában, illetve gyakorlatában – leginkább az iskolaszövetkezet által nyújtott szolgáltatásokhoz hasonlítható. Munkaerő-kölcsönzésnek a jogviszony okán nem minősíthető, azonban a "kirendelés" és "személyzet rendelkezésre bocsátás" értelmezése kérdéses számomra. Válaszát előre is köszönöm!

Fordított áfás áruhoz kapcsolódó szolgáltatás áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy társaság fémárukkal foglalkozik. Ad el fémárukat, méretre vágja, és szállítja azokat. Kérdéseim: 1.) A számlán milyen áfakulccsal kell szerepeltetni a vágást, illetve a szállítást, ha például csak köracél (ez fordított áfás) eladása szerepel a számlán, azaz szerepelne a számlán köracél kilogrammos ár, a vágás és a szállítás (másik adószámos társaság részére)? 2.) A számlán szerepel köracél (fordított áfás) és danamid, bronzrudak (ezek normál 27 százalékos áfával). Ebben az esetben hogyan, milyen áfával kell szerepeltetni a vágási díjat; külön-külön, illetve a szállítást (másik adószámos társaság részére)? Válaszát köszönöm.

Fordított áfa nyilatkozat Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2015. 01. 01-től egyes acélipari termékek értékesítése fordított adózás alá került. Cégünk is sok ilyen terméket értékesít kiskereskedőként. Két kérdésem lenne ezzel kapcsolatban: 1. Eddig minden értékesítést beütöttünk a pénztárgépbe, azt is, amiről számlát kellett kiállítani. A fordított áfás számlát ugyanúgy beüthetjük az AKK (adókörön kívüli) gyűjtőbe? Egy üzletben elég nehéz lenne külön kezelni ezeket az értékesítéseket, így legalább a napi pénztárzárás ugyanolyan lenne, mint eddig. 2. Másik kérdésem a vevők nyilatkozatával kapcsolatos. Most mi mindenkit próbálunk nyilatkoztatni, aki ilyen termékeket vásárol, csak sokszor van, hogy nem a cég képviselője, hanem csak például egy alkalmazott jön vásárolni, aki nem tud ilyen nyilatkozatot kitölteni. Sokszor mondják, hogy miért nem elég az adószámot bediktálni. Ezzel kapcsolatban azonban felmerült bennünk az a kérdés, hogy mi van, ha valaki egy idegen cég adószámát diktálja be, így áfa nélkül jut a termékhez, a számlát meg csak kidobja. Mi a helyes eljárás ebben az esetben? Kötelező nyilatkozni vagy sem? Nyilatkozat nélkül azért ez visszaélésre adhat okot. Elég új nekünk ez az új szabályozás, ezért szeretném kérdezni, hogy mi a helyes gyakorlat? Előre is köszönöm a válaszukat.

Fordított áfa Kérdés

Vállalkozás vasanyagot vásárol, amiből darabolva, esztergálva, a megadott rajznak megfelelően gépalkatrészt készít. Ezekre a vállalkozás által elkészített gépalkatrészekre vonatkozik a fordított áfa, vagy áfásan kell ezeket eladnia? A vásárolt vasanyagot áfamentesen számlázzák. Ha azt a vállalkozás januárban elhozza, de márciusban fizeti ki, akkor havi áfabevallóként ugyanannak a számlának a visszaigénylendő áfatartalmát levonhatja januárban, míg a befizetendő részt a kifizetéskor máciusban? Köszönettel.

Acéltermék fordított áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Acéltermék értékesítése felszámolás alatt lévő cégnek fordított áfával történik-e? A fordított áfával kapcsolatos nyilatkozat aláírása/kitöltése kötelező, vagy alánlott és célszerű? Köszönjük a választ.

Fordított áfás számla beütése pénztárgépbe Kérdés

Tisztelt Szakértő! Arra a kérdésre szeretnék választ kapni, hogy a pénztárgépbe egy gyűjtóbe beüthetem-e az EU-s és a fordított áfás vasértékesítést? A másik kérdés, hogy ha EU-s országba értékesítek fordított áfás vasat és egyéb árut, egy számlán számlázhatom-e, vagy külön számlát kell kiállítani? Válaszát várva. Tisztelettel: Suhajda Lajosné

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kiva-áttérés

Nagy Norbert

adószakértő

Építési telkek sorozatértékesítése, áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Lakóingatlan 5%-os áfája 2025-től

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink