841 találat a(z) fordított áfa cimkére

Engedélyköteles építkezéshez vásárolt anyag fuvarjának áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Építésiengedély-köteles beruházáshoz kapcsolódóan vásárolt a társaságunk vasanyagot, amit egy fuvarozó cég szállított le, és egy másik vállalkozás daruzta be. Kérdésem: a fuvarozónak és a darusnak egyenes vagy fordított áfával kell kiállítania a számlát felénk? A kérdés azért merül fel, mert ők nem az építési beruházás megvalósításához szolgáltatnak, hanem a hozzá kapcsolódó anyagbeszerzéshez. Válaszát köszönöm. Köntös Antónia

Építési telek áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az építési telek (iparterületen) értékesítése egyenes áfás. Ügyfelünk vevője közösségi adószámmal rendelkező osztrák adóalany, aki itt vásárolna ebből az iparterületből egy beépítetlen területet. Építéshatósági állásfoglalással rendelkezünk, mely szerint ez építési teleknek minősül. Kérdésünk, hogy ebben a fent vázolt esetben is egyenesen adózik-e az ügylet, és ha igen, akkor adóregisztrációs eljárást követően van lehetőség a forgalmi adót a külföldi adóalanynak visszaigényelni? Az adásvétel időpontjában már szükséges ezzel az adószámmal rendelkeznie, ha az ügylet 27 % forgalmi adóval terhelt? Segítségüket tisztelettel köszönöm.

Vállalkozási szerződés – áfamérték Kérdés

Kérem szíves véleményüket, hogy egy vállalkozási szerződés alapján lakást építtető társaság a generálkivitelező által fordított áfásan számlázott vállalkozói díjra 5 vagy 27 százalékos áfamértéket számoljon az áfabevallásában?

Lakásáfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás új lakást vásárol, amit bérbe szeretne adni. Az építőtől szerkezetkészen veszi azt át, majd egy másik vállakozóval kulcsrakészre építteti. Ingatlan-bérbeadásra bejelentkezett áfakörbe. Kérdések: – Fordított áfa alá fog tartozni az ingatlan áfája, 5 vagy 27 %? – Az áfa levonható? – Ha egy idő után eladja ezt a lakást a vállalkozás, akkor azt áfásan vagy mentesen kell-e számlázza? – A cégtulajdonosnak – aki magánszemély – is értékesítheti a lakást? – Felmerül-e valamilyen időkorlát ez ügyben, meddig kell bérbe adni a lakást? Vagy mennyi idő után értékesíthető a lakás? Köszönöm válaszát.

Szállítási szolgáltatás áfakötelezettsége fordított áfás tevékenységnél Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk fordított áfás tevékenységhez szállítási feladatot végzett. Konkrétan egy épület pincetömbjének kiemeléséből keletkezett földet szállítottuk el lerakóhelyre. Sem a földkitermelést, sem a szállítóeszközre történő felrakást nem mi végeztük. A megrendelő a megrendelésben sem tájékoztatott, hogy a tevékenység fordítottáfa-köteles. Kizárólag föld elszállítását rendelte meg egy általa megadott címről. Az egyenes áfás számla kiállítását követően a számlát visszaküldte, azzal, hogy a tevékenység fordítottáfa-köteles. Sem az engedélyre, sem pedig a fordított áfára vonatkozó nyilatkozatot nem mellékelt. Kérdésem, hogy a fent leírt tevékenység fordítottan adózik-e? Válaszát előre is köszönöm.

Fordított áfa – kamionmosó berendezés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk kamionmosó berendezéseket értékesít, 27 százalékos áfával. Az egyik eladásnál a vevő kérésére a számlát fordított áfásan állította ki. A vevő azért kéri a fordított áfa alkalmazását, mert az az ingatlan, amelybe beépítik a mosót, építésiengedély-köteles, és a beépítés után az ingatlan szerves részét fogja képezni. A számlán kamionmosó berendezésének értékesítése szerepel, de ügyfelünk ehhez kapcsolódó szerelési munkát is végez. Kérdésünk: köteles-e ügyfelünk fordított áfát alkalmazni kamionmosó berendezés és annak szerelési munkái számlázásakor, ha az ingatlan, melybe ezt beépítik, és amelynek szerves részét fogja képezni, építésiengedély-köteles? Válaszukat előre is köszönöm!

Félkész építésiengedély-köteles épület értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretném a segítségét kérni. Cégünk két évvel ezelőtt megvásárolt egy félkész ingatlant telekkel együtt. Az épület építésiengedély-köteles. A lakások még nincsenek átadható állapotban, nincs még használatba vételi engedély sem. Az építkezést a cég nem tudja folytatni, így félkész állapotában értékesítené az ingatlant. Vételkor FAD-os számlát kaptunk. Kérdésünk az, hogy nekünk is áfa nélkül, fordított áfásan kell kiállítanunk az értékesítésről a számlát? Köszönjük szépen a segítséget!

Új vagy használt ingatlan Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. 2007-ben magánszemélyektől megvásárolta egy 9 lakásos lakóépület összes lakását. A többlakásos épületet egylakásos lakóépületté alakította át az elmúlt évek során. Az immár egylakásos lakóépületre 2015 decemberében megkapta a használatba vételi engedélyt. Most szeretné eladni egy másik kft.-nek. Az eladó áfakötelezettséget választott a használtingatlan-értékesítésre vonatkozóan. Kérdésünk, hogy az átalakított és felújított ingatlant egyenes adózás szerint (mert újnak minősül) vagy fordított adózás szerint kell-e számláznia? Válaszukat köszönjük.

Fordított adózás építésiengedély-köteles tevékenységnél Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az áfatörvény értelmében, ha egy társasház építésénél, mely építésiengedély-köteles – a mentestől eltérő áfaalanyiságot választott kft. ingatlan-bérbeadás és értékesítés esetére – a munkadíj fordított adózás alá esik. A kérdésem az, hogy meddig? Mivel a használatbavételi engedélyt egy társasház esetén megadják egy lakás elkészülte után, de mi van a többi lakás esetében, ahol a használatbavételi után festenek, burkolnak vagy bármi mást csinálnak, például válaszfalat húznak fel? Szóval meddig fordított áfás a munkadíj? Végig, a társasház teljes befejezéséig, vagy a használatba vételi engedélyig, amikorig viszont messze nem készül el az összes lakás? Válaszát előre is megköszönve.

Fordított áfa: rábólintott az EU Cikk

Az Európai Unió Tanácsa 2015. december 10-én elfogadta a 2015/2349 számú végrehajtási határozatot, amely engedélyezi Magyarország számára a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelv rendelkezéseitől eltérve a fordított áfa alkalmazását a munkaerő-kölcsönzési szolgáltatások esetében. A Tanács az eltérésre 2017. december 31-éig biztosít lehetőséget Magyarország számára – közölte a NAV.

Üzemépület értékesítése Kérdés

Cégünk 2008-ban áfamentesen vásárolt egy üzemépületet. Folyamatos beruházást végeztünk az ingatlanon, melynek az áfáját visszaigényeltük. Az üzembehelyezés 2011. 03. 08-án történt. 2016-ban váratlan lehetőség miatt értékesíteni kívánjuk az üzemépületet valószínűleg március hónapban. Az áfatörvény lehetőséget biztosít az értékesítésre vonatkozóan az áfakörbe történő bejelentésre (T201T-F01 bejelentőn, az értékesítés időpontja előtt), így nem kell alkalmazni a 240 hónap figyelési időszakot, vagyis a levont áfát nem kell időarányosan visszafizetni. A vásárló szintén adószámmal rendelkezik, tehát az értékesítés így a fordított adózás alá esik az áfa törvény 142. §-a alapján. Jól értelmezzük-e a fenti törvényeket? Köszönettel: MZNÉ

Tárolási díj – közvetített szolgáltatás vagy járulékos költség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk gabonát vásárol termelő cégtől, tulajdonátruházó nyilatkozattal, számla kifizetésével a tulajdonunkba kerül az áru, viszont ekkor még nem hozzuk el, ott tároljuk. Eltelik néhány hét, majd amikor elhozzuk az árut, a termelő kiszámláz tárolási díjat az árun felül (szerződés szerint). Első kérdésem: a tárolási díjat jogosan számlázza-e áfa felszámításával, vagy mint járulékos költség fordítottan áfázik. Következő lépésben az árut EU tagországba értékesítjük, a tárolási díjat is kiszámlázzuk (szerződés szerint). Második kérdésem: helyesen járunk-e el, ha a tárolási díjat egyazon számlán, de külön sorban tüntetjük fel mint tárolási díj, és mint járulékos költség, EU termékértékesítés áfa jogcím alatt számlázzuk a tárolási díjat is. Természetesen ebben az esetben nem tüntetjük fel a számlán a közvetített szolgáltatás megnevezést. Köszönettel, Hornyák Edina

Lakásértékesítés – áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy társaság lakásokat épített, a társasházra vonatkozóan 2018. január 1. előtt használatba vételi engedélyt adtak.Ezen társasházban még van eladatlan lakás. A társaság nem választotta a 2 évnél régebben használatba vett lakásokra vonatkozóan az adókötelessé tételt. Kérdéseim: 1. Amennyiben a lakásokat 27százalékos áfával értékesítenék, úgy van-e ezt követően kijavítási kérelem beadására mód? 2. Amennyiben áfamentes értékesítésre kerül sor, úgy milyen áfafizetési kötelezettséggel kell számolni az értékesítő társaságnak, ezen áfafizetési kötelezettség mikor keletkezik, és milyen módon számszerűsíthető? 3. Van-e különbség az utólagos áfafizetéssel kapcsolatban abban az esetben, ha a társaság az értékesíteni kívánt lakásokat a tárgyi eszközök között tartja nyilván, vagy, ha azokat a készletek között mutatja ki? Segítségüket köszönöm.

Alanyi mentes adózó fordított áfás ügylet végzése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy áfamentes bt. (alanyi mentes), ha munkaerő-kölcsönzést is végezni fog, ami fordított áfás ügylet, hogyan kell számláznia? Illetve van-e ebben az esetben áfafizetési kötelezettsége? Egyáltalán végezhet-e ilyen (bármely fordított áfás) tevékenységet egy alanyi adómentes adózó?

Áfaszabály Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy üzlet árukészlete tartalmaz 5, 18, 27 és fordított áfás termékeket is. Kérdésem, hogy amit nem 27 százalékosan vásárolt, azt neki is csökkentett áfatartalommal kell továbbadnia? Illetve a fordított áfás termékek esetén – mivel ez kiskereskedelmi egység, a végső fogyasztónak értékesít –, ha jól gondoljuk, 27 százalékos áfával kell számolni? Köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Építési telkek sorozatértékesítése, áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Lakóingatlan 5%-os áfája 2025-től

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Lakóingatlan értékesítése

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink