71 találat a(z) felelősség cimkére

Könyvelői felelősség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Könyvelőirodai alkalmazottként a munkám során többször találkozom az alábbi esetekkel: - az ügyfél nem jól határozza meg a teljesítési időpontot (például határozott időszakra szóló számlázás esetén), - előlegszámlát nem vagy rosszul állít ki, amikor a díjbekérő alapján megkapja az összeget, - nem megfelelően kezeli a bérleti díjhoz kapcsolódó járulékos költségeket. - olyan számlákat fogadnak be, amelyeken nem jó a teljesítési időpont, - nem megfelelően állítják ki a helyesbítő számlát stb. Ha felhívom a figyelmet a fenti hibákra, akkor vagy azt a választ kapom, hogy a számlázóprogramjuk nem tud olyan számlát kiállítani (előleg, helyesbítő) amit kérek, vagy a partnerükkel nem lehet megbeszélni, hogy jól állítsa ki a feléjük érkező számlát, vagy túl "macerás" amit kérek vagy egyáltalán nem is értik, mit akarok. Mivel sajnos "hozott anyag"-ból kell dolgozni, felmerül a kérdés, hogy a fenti hibákat tartalmazó számlákat lekönyveljem-e úgy, ahogy megkapom, vagy egyáltalán nem szerepeltethetem a könyvelésben? Esetleg a helyes időpontra könyvelem, függetlenül, hogy a számlán milyen teljesítési időpont van, illetve a kibocsátónál más időszakban szerepel. Kié a felelősség, ha ezen bejövő számlák után az áfát levonásba helyezem, de az ügyfelet tájékoztattam, hogy ki kellene javítani? Problémát jelent továbbá az is, hogy mire a számla kijavításra kerülne, az áfabevallási határidő már lejár, és ezen számlák kimaradása magas áfafizetési kötelezettséget jelent az ügyfélnek.

Alkalmazott felelőssége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha egy üzletet az alkalmazott hibája miatt a NAV megbüntet, mert hiányos volt a kassza, akkor ezt a büntetést továbbterhelheti a munkáltatót az alkalmazottra? Ha igen, akkor mire hivatkozással? Az Mt. ad erre lehetőséget? A munkaszerződésbe be kell kell írni, hogy ilyen esetben a munkavállalót terheli a felelősség? Válaszát köszönöm!

Felelősség az adótartozásért – lehet menekülési útvonal Cikk

Írásunkban a betéti társaságok beltagjainak, illetve a közkereseti társaságok tagjainak a cégük adótartozásáért fennálló felelősségét vizsgáljuk. Az adóhatóság igen könnyen be tudja hajtani az adótartozást a tagokon, de ha résen vagyunk, lehet még „menekülési út”, amelyet a bíróság biztosít.

Bt.-beltag anyagi felelőssége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Olvastam az egyszemélyes kft. tulajdonosának a felszámolás utáni anyagi felelősségére vonatkozó kérdésre adott válaszát, és az első kérdésem, jól értettem-e, hogy a felszámolás lezárásának jogerőre emelkedése után 60 nappal senki nem léphet fel követeléssel semmilyen formában (bíróság, végrehajtó, NAV stb.) a volt tulajdonos, ügyvezető ellen? Ugyanez vonatkozik esetleg a bt. beltagjára is? Tisztelettel: Óré András

Ki és hogyan felel a törölt adószámú cég adósságaiért? Cikk

A cég adószámát hamarosan törlik, mert nem tudja megfizetni az adótartozását. Az ügyvezető a saját vagyonával felel a tartozásokért – kérdezte olvasónk. Dr. Szeiler Nikolett, ügyvéd, adótanácsadó szakértőnk válaszolt.

Munkabérből való levonás hozzájárulásának esetei Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következőkben kérem tanácsát: A munkavállaló hozzájárulhat-e a béréből történő levonáshoz előre is, és ha igen, milyen módon? Vagy a munkáltatótól jogszerű-e, ha ilyeneket köt ki, akár szerződésben, akár ha ilyet tüntet fel átvételi elismervényen, vagy hasonlón (lásd lejjebb)? Elsősorban konkrét esetre gondolok, például: - tanulmányi szerződésben kikötik, hogy szerződésszegés esetén munkavállaló hozzájárul a munkabérből történő levonáshoz, vagy - átvesz számítógépet, telefont, munkaruhát a munkáltatótól, és mikor ennek tényét aláírja, a papíron szerepel az, hogy hozzájárul ahhoz, hogy ha az eszköz tönkremegy vagy eltűnik, akkor a megállapított összeget levonja a munkáltató a munkabérből. Vagy szerződésben szerepel ugyanez. A munkáltató és a munkavállaló szemszögeiből: jogszerű-e ilyen kikötés, és a munkavállaló hivatkozhat-e a kikötés semmisségére, ha egyszer aláírt ilyet és a munkáltató érvényt szerezne a papíron írtaknak? Segítségét köszönöm. Tisztelettel.

A Kúria fontos döntései munkavédelmi ügyekben Cikk

A Kúria az elmúlt hónapokban több olyan döntést is hozott, amelyek a munkáltató munkahelyi balesetért való felelősségét, illetve a kimentési lehetőségek határait vizsgálják. Ezen döntésekből mutatjuk be a legfontosabbakat.

Kismamának felmondás Kérdés

Tisztelt Szakértők! Jelenleg gyes alatt, de már szabadságát töltő kismamának szóban felmondtak, de ezt a munkáltatója nem hajlandó írásba adni. A munkáltató a közös megegyezéshez ragaszkodik, felajánl egy jóval kisebb összeget, mint amennyi ilyenkor jár (figyelembevéve a végkielégítés, felmondási időre járó bért, ezek törvény szerint megilletik a kismamát). A munkáltatóval szóbeli egyeztetés még folyamatban van, de nem igazán egyeznek az érdekek. Kismama – alkalmazottként – pénzügyes pozícióból jött el szülni, a munkáltató pedig most azzal érvel, hogy milyen károk keletkeztek abból a munkából, melyet munkavállaló több évig csinált. Olyan kimutatásokra hivatkozik, amelyek egy folyamatosan javítgatott, cég által készített szoftverből származnak, s amire a számlázás is épül. Munkavállaló szempontjából van-e "félnivaló"? Amennyire tudom, alkalmazottként az ügyvezető vállalja a felelősséget. Ő azt állítja, hogy a hibák most derültek ki, és hogy több dokumentumot is tud mutatni, illetve az ezekből származó kárt akár be is hajthatná munkavállalón. A munka törvénykönyve gondatlanságról szóló részén kívűl mire alapozhat még a munkavállaló? Köszönettel,

Beltag személyes közreműködés nélkül, kültag ügyvezetőként? Cikk

Bt. tagjai alapításkor dönthetnek-e úgy, hogy a kültag lesz a vezető tisztségviselő, ezen felül személyesen közreműködik (tényleges munkát végez), viszont a beltag sem ügyvezető nem lesz, sem más módon nem végez tevékenységet a társaságban, csupán az osztalékra tart igényt? – kérdezte olvasónk. dr. Szeiler Nikolett, ügyvéd, adótanácsadó szakértőnk válaszolt.

Vezetői felelősség: új szabály jön, új problémákat generálva Cikk

Az új Ptk. két évvel ezelőtti bevezetésekor a legnagyobb vihart a vezető tisztségviselők felelősségének újraszabályozása kavarta. A Ptk.-t idén júliusban megint módosítják, és ez érinti a felelősségi szabályokat is. Könnyen előfordulhat viszont, hogy ez több problémát generál majd, mint amennyit megold: a törvénytervezet szerint a vezető tisztségviselő felelőssége akkor is megállapítható lesz majd, ha a kár a társaság szerződésének szándékos megszegéséből ered. Feltehetően új gyakorlati problémákat vet fel a módosított szabály alkalmazása − véli a Jalsovszky Ügyvédi Iroda.

Mérlegkészítés Kérdés

A kft. könyvelőt váltott 2015. februártól. Az előző könyvelő nem készítette el a mérleget és az éves bevallásokat, ezért a cég 100 ezer forintos mulasztási bírságot kapott. Mindkét könyvelő elhárította a felelősséget, a régi szerint a zárás időpontjában ő már nem könyvelője a cégnek, az új könyvelő szerint csak a régi könyvelő zárhatja le az évet. Milyen szabályok alapján lehet megállapítani valamelyik könyvelő felelősségét? Vagy a cégvezető felelős egyedül a mulasztásért? Segítségüket előre is köszönöm.

Munkajogi viták: itt a lista, mikor dönt a bíróság, és mikor nem Cikk

Kiemelkedően fontos terület a munkajogban, hogy a munkavállalók milyen ügyekben tudják érvényesíteni az érdekeiket. Ezeket a kérdéseket több oldalról is érdemes megvilágítani. Elsőként azt kell tisztázni, mit is tekint a jog munkajogi igénynek. Ezt követően pedig azt nézzük meg, hogy ezeket az igényeket milyen fórumon lehet érvényesíteni.

Könyvelői felelősség Kérdés

Számviteli szolgáltatóként könyvelési hibából eredően az ügyfelem önellenőrzési pótlék, illetve mulasztási bírság megfizetésére kötelezett. Könyvelő cégem elszámolhatja-e költségként az önellenőrzési pótlék és mulasztási bírság utólagos megfizetését az ügyfél felé történő megtérítését? Esetleg kártérítés címén? Milyen dokumentáció szükséges hozzá?

Milliárdos kártérítést róttak ki az ügyvezetőre Cikk

Túl drágán, túl sokat vásárolt acélhulladékból a társaság ügyvezetője, ezért munkáltatója másfél milliárdos kártérítést szabott ki rá. Az ügy végigjárta az igazságszolgáltatás fokozatait, végül a Kúria döntött.

Elhunyt vállalkozó felelőssége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem szíves válaszát az alábbiakra: Egy kétszemélyes kft. egyik tagja elhalálozott. A kft. működésében ő vett részt, a másik tag külföldi állampolgár, és csak finanszírozó szerepet töltött be. A zárómérleg elkészítésénél kiderült, hogy a pénztárban kimutatott összeg a valóságban nem létezik. A kérdés az, hogy az örökösök hogyan tudják így átvenni és üzemeltetni a vállalkozást, kit terhel a felelősség? A másik tag is most értesült erről a tényről. Mi a teendője a tagnak, illetve az örökösöknek? (Még annyit, hogy a kft.-nek tartozása nem volt sem az adóhatóság, sem az önkormányzat, sem a szállítói felé. Osztalékot egyik tag sem vett fel.) Köszönöm válaszát.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Átalányadózó őstermelő

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Őstermelő helyi iparűzési adó 2023

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Őstermelő iparűzési adó megosztása

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink