hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Kis magyar gyakorlat: ilyen veszélyekkel jár a tevékenység kiszervezése

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő

Elterjedt gyakorlat – különösen pályázatok vagy rendezvények esetén –, hogy egy-egy feladat megvalósítását nem maga a pályázaton nyertes fél oldja meg, hanem egy másik céget bíz meg vele. Az egyes résztevékenységek kivitelezését általában megbízottak és alvállalkozók szövevényes hálózata végzi. Ez a felek, különösen a kiszervező fél számára rengeteg veszéllyel jár, ezeket gyűjtöttük csokorba, megoldási javaslatokkal.

Ha szerződés nincsen, felelős sem lesz

Sajnos tipikusan jellemző kiszervezés esetében, hogy a felek a mögöttes jogviszonyok dokumentálását nem jogászra bízzák, vagy el sem végzik.

A dokumentálást így általában vagy szóbeli megállapodásokkal helyettesítik, vagy pedig a jogszabályoknak nem megfelelő iratokat készítenek.

A megrendelő munkaerő-szükségletének kielégítésére például gyakran "hostess szolgáltatást" rendel, és szerződést sem köt a megvalósításban közreműködő féllel. Jó esetben azonban legalább egy megrendelést azért lead.

Ebből ugyanakkor számos rizikó származhat. Az első az, hogy a felek az egymás közötti jogvitában (elszámolási vitában) nem fogják tudni bizonyítani, hogy a szerződés keretében pontosan ki mit vállalt.

Azt azonban érdemes tudni a hazai gyakorlat alapján, hogy a vállalkozó/alvállalkozó az első adandó alkalommal a közreműködését is le fogja tagadni. Sem a feladatot nem fogjuk tudni így hozzá kötni, sem pedig a munkát végző személyeket. Ez azonban még mindig csekély következmény ahhoz képest, ha a munkavégzés helyszínén hatósági ellenőrök is megjelennek, vagy például munkabaleset történik.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, milyen kellemetlenségekre számíthat megfelelő dokumentáció hiányában, illetve, hogy milyen javaslatokat érdemes követni!

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Cafeteria

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Globális minimumadó 2024-re

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Állami ösztöndíj ledolgozása

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink