hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Vigyázat! A megrendelő is felelős lehet a munkabaleset kapcsán

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő

A munkavédelmi hatóság adataiból kitűnik, hogy növekszik mind a halálos, mind a súlyos munkabalesetek száma. Ennek egyik oka, hogy a munkáltatók egy része mindaddig nem fektet kellő hangsúlyt a megelőzésre (illetve a szabálykövetésre), amíg személyesen nem találkozik a jogsértés következményeivel.

Különösképpen igaz a fenti állítás abban az esetben, amikor egy munkáltató közvetlenül nem is vesz részt a veszéllyel járó foglalkoztatásban, hanem pusztán megrendelői minőségben van jelen a jogügyletben (tehát lényegében nem is munkáltató).

Erre példa az az eset, amikor az ingatlanon munkát végeztetünk egy másik céggel. Ilyenkor, ha az ott dolgozó munkavállalót baleset éri nem gondolunk arra, hogy munkáltatónak minősülhetünk.

Fontos tudni, hogy ilyen esetekben is munkáltatónak minősülhet az, akinek a területén a munkavégzés folyik, melyből kötelezettségei is származnak.

A munkavédelmi kötelezettségek csak a szervezett munkavégzésre terjednek ki

Elsőnek azt érdemes tisztázni, hogy kit is terhelnek az alapvető munkavédelmi kötelezettségek.

A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. tv. (Mvt.) hatálya az ún. szervezett munkavégzésre terjed ki.

Nem minden munkavégzés tehát szervezett munkavégzés, hanem elsősorban az, amelyik  munkaviszony keretében történik.

Ez persze nem jelenti azt, hogy egyéb jogviszonyokban a felelősség alól ki lehetne bújni, viszont az Mvt.-ben meghatározott kötelezettségek zöme (pl: alkalmassági vizsgálat, munkavédelmi oktatás stb.) csak szervezett munkavégzés kereteiben értelmezhető.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, mi minősül munkabalesetnek, melyek a területünkön bekövetkezett balesetért való felelősség szabályai, illetve hogy melyek azok az esetek, amikor a munkabalesetet a vállalkozó helyett kell kivizsgálni!

A teljes cikkhez előfizetőink illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kisüzemi bortermelés

Laczi Ferenc

igazságügyi jövedéki szakértő

Kölcsön kamat

Nagy Norbert

adószakértő

Ekho minimálbér alatti jövedelem esetén, arányosítás

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink