336 találat a(z) egyszerűsített végelszámolás cimkére

Megjelent az augusztusi VálaszAdó Cikk

Az elmúlt hónapban az Adózóna cikkeiben részletesen bemutatta az évközi adótörvény-módosítási csomagban benyújtott változtatási javaslatokat, majd az elfogadott új szabályokat is, amelyek közül több módosítás – egyebek között számos járulék- és szochoszabály – már a kihirdetést követő napon, vagyis július 26-án hatályba is lépett.

Egyszerűsített végelszámolás – újabb feladat a könyvelőknek Cikk

Kft. és rt. is választhatja az egyszerűsített végelszámolást a cégtörvény 2018. július 1-jei változása szerint, nem kell hozzá ügyvédi képviselet, a kérelmet pedig nem a cégbíróságnál, hanem az adóhatóságnál kell előterjeszteni.

Egyszerűsített végelszámolás: mikor kell benyújtani a záró bevallásokat? Cikk

Egyszerűsített végelszámolás esetén a záró bevallások benyújtását is a végelszámolás kezdő időpontjától számított 150 napon belül kell benyújtani, vagy a 150 nap letelte után kell beküldeni a záró bevallásokat? – kérdezte olvasónk. Dr. Szeiler Nikolett ügyvéd, adótanácsadó szakértőnk válaszolt.

Egyszerűsített végelszámolás határidői Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyszerűsített végelszámolás esetén a záró bevallások benyújtását is a végelszámolás kezdő időpontjától számított 150 napon belül kell benyújtani, vagy a 150 nap letelte után kell beküldeni a záró bevallásokat? Amennyiben a 150. nap letelte után, abban az esetben hány nap áll rendelkezésre a bevallások benyújtására? Köszönöm előre is segítségét!

Egyszerűsített végelszámolásból kényszertörlés Kérdés

A beltag halála miatt egy bt. tevékenysége gyakorlatilag megszűnt. A tevékenységben aktívan nem közreműködő kültag a 6 hónapos határidő lejárta után 15 nappal döntött csak a cég felszámolása mellett. Az egyszerűsített végelszámolást bejelentették a cégbíróságnak, a közlemény a cégközlönyben megjelent. A záró bevallásokat elfogadta és beadta a bt., a beszámoló közzététele elfogadásra került. A törlési kérelem beadása előtt a cégbíróság végzést küldött a kijelölt végelszámolónak (kültag), hogy a cég a jogvesztő határidő miatt kényszertörlésre került. Milyen bevallási kötelezettségek keletkeznek ebben az esetben? Hogyan és mit kell visszavonni?

Egyszerűsített végelszámolás beltag halálakor Kérdés

Egy bt. egyetlen beltagjának halála miatt egyszerűsített végelszámolást indítanak. A bt.-nek sem tartozása, sem kötelezettsége nincs. A bt. kültagja az elhunyt beltag házastársa. Kit kell szerepeltetni a vagyonfelosztási javaslatban az eredménytartalék jogosultjaként? Teljes egészében a kültagot, vagy a beltag részét osztalékként a gyermekeiknek kell elszámolni? A hagyatéki tárgyalás már lezárult, abban nem történt utalás a bt.-tulajdonra. Az örökösök egyébként semmilyen igényt nem támasztanának az egyébként sem túl jelentős összegre.

Bt. megszűnésekor szja-befizetés időpontja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyszerűsített végelszámolás lezárásakor a tulajdonosok számára a kiadható pénzeszközt, a vállalkozásból kivont jövedelem összegének szja- és ehotartalmát a cég törlésére megjelölt időpont – például augusztus 31. – előtt le kell könyvelni. Kérdésem, hogy a befizetést is teljesíteni kell-e a záró időpont, jelen esetben augusztus 31. előtt a NAV-nak? Válaszát köszönöm.

Katás bt. egyszerűsített végelszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van egy katás bt., amely egyszerűsített végelszámolást indított. A 16KATA leadásra került. A zárómérleg és leltár készítésével vannak problémáim, ami egyben a nyitómérlegem is lesz. Az eszköz oldal egyenlege több mint a forrás oldal (a hatósági túlfizetések miatt), továbbá csak pénzeszköze és követelése van, forrás oldalon csak a jegyzett tőke és hatósági kötelezettség. A kérdés, hogy a különbözetet az eredménytartalékba kell kimutatni? Ha igen, annak a továbbiakban milyen szerepe lesz az utolsó zárómérlegben, vagy az ott marad, a vagyon felosztásban van jelentősége?

Egyszerűsített végelszámolás Kérdés

Végelszámolással kapcsolatos kérdésünk van, melynek szíves megválaszolását kérjük. Kft. egyszerűsített végelszámolással szeretne megszűnni. A végelszámolás időszakában veszteség keletkezett, valamint a NAV folyószámlán túlfizetés. A tag részére a veszteség és a kintlévőség miatt a bevallott, leadózott osztalékot csak részben lehetett kifizetni. Az a kérdésünk, hogyan kell lerendezni a NAV-val a folyószámla-túlfizetést és a tag felé a tartozást? Lekönyvelhetjük-e rendkívüli bevételként a tag által elengedett összeget, és rendkívüli költségnek, hogy lemondunk a NAV tartozásról? Ebben az esetben minden sorunk 0 lenne a mérlegben, és az eredmény is 0 lenne a 1671-es bevallásban. A megszűnés után a tag igényt tarthatna-e az adótúlfizetésre? Egyszemélyes kft.-ről van szó. Szíves segítségüket előre is nagyon köszönjük. Molnárné

Egyszemélyes evás kft. megszüntetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes evás kft. egyszerűsített végelszámolással való megszüntetésének lehetőségéről, menetéről és költségeiről kérném szíves tájékoztatását! Amennyiben ez nem lehetséges, akkor hogyan tud megszűnni saját elhatározásból (menete, költsége)? Válaszát előre is köszönöm!

Egyszerűsített végelszámolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy cég 2015. 02. 09-én kezdte meg az egyszerűsített végelszámolást és 2015. 05. 15-ével "akarta" azt befejezni. Azért írom, hogy akarta, mert a határidőre beérkezett beszámoló alapján a NAV júniusban ellenőrizte a céget. Meg nem fizetett áfa miatt hátralékot és mulasztási bírságot állapított meg. Erről a végzést a társaság 08. 03-án kapta kézhez. A kirótt összeget 08. 06-án át is utalta. Időközben a cégbíróság a NAV-igazolás hiánya miatt a megszüntetés-bejegyzési kérelmet elutasította, egyben 09. 09. napjáig halasztást adott az adatpótlásra. A cégnyilvántartásban 2015. 09. 02. nappal még "él" a cég. Kérdésem: ez esetben az egyszerűsített végelszámolásról át kell térni az általános szabályokra, vagy a cégbíróság által megadott időpont erre vonatkozóan is halasztó hatályú? Kell-e (kellett volna-e?) a cégbíróság felé bejelentést tenni? (A NAV úgy tudom, automatikusan küldi a nullás igazolást, amikor a pénz beérkezik.) Válaszát előre is köszönöm.

Bt. egyszerűsített végelszámolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy bt. elhatározta az egyszerűsített végelszámolást. A végelszámolást egy külsős személy (nem tagja a bt.-nek) végzi megbízás alapján, díjazást nem kap érte. A külsős személy öregségi teljes nyugdíjas és nincs főállása. Be kell-e jelenteni a T1041-en, milyen egyéb jelentési kötelezettség van a végelszámolás időszaka alatt? Van-e a bt.-nek fizetési kötelezettsége a megbízással kapcsolatban a végelszámolás alatt? Kell-e fizetnie a megbízott után egészségügyi szolgáltatási járulékot?

Egyszerűsített végelszámolás Kérdés

Egy cég egyszerűsített végelszámolás alatt áll. A cégbíróság felé rossz mérleget adott le, melyben követelés, kötelezettség is szerepel, mérleg szerinti eredménye van, de, ha összevezetjük, magasabb, mint a mínuszos eredménytartalék, nyilván így nem lehetett volna végelszámolást csinálni, de ez az adóhatóságot nem érdekli. Mivel az adóhatóság a megszűnés dátumával kijelölte vizsgálatra a céget, ahol összevezette a mérleg szerinti eredményt és a negatív eredménytartalékot, ami így valóban pozitív, a pozitív eredménytartalékot a magánszemély jövedelmeként vette figyelembe. Ezen megállapított összegre, a céggel szemben, mint kifizetőnek, megállapította az adóhiányt. Második megállapítása, hogy a cég mérlegében szerepel követelés, mely nem számlához kapcsolódó, konkrétan cégnek visszajáró iparűzési adó a megszűnés miatt, melyet szintén jövedelemként állapított meg a magánszemély tulajdonosoknak az adóhatóság, és erre is – mint kifizetőnek –, adóhiányt állapított meg, indoklásuk szerint, „mert ezt majd magánszemély fogja megkapni”. Véleményünk szerint az adóhatóság nem járhatott volna el így, hiszen a követelés nem a magánszemélyt illeti, valamint magánszemélynél akkor jövedelem, ha azt megkapta, semmiképpen nem lehet egy jövőbeli követelésre jövedelemként tekinteni. Másrészt az adóhatóságnak nem az eredménytartalékot kellett volna figyelembe vennie, hanem a tulajdonosnak a társaságba fektetett összegét, és a különbözetet kellett volna jövedelemként figyelembe venni. Jól járt el az adóhatóság, neki van igaza?

Katás cég végelszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy bt. 2008-2012. között evás volt, majd 2012-ben bejelentkezett a kata hatálya alá. 2015. március 1-jétől egyszerűsített végelszámolásba kezdett. Kell-e neki tevékenységzáró, illetve záró beszámolót készítenie, és letétbe helyeznie? Szerintem csak a kettős könyvvitelt vezető vállalkozásokra vonatkozik a kormányrendelet ezen paragrafusa. Köszönöm válaszát! Üdvözlettel.

Társasági adóbevallás – végelszámolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Evás bt. egyszerűsített végelszámolás miatt 2015. 01. 01-ével került át a társasági adó törvény hatálya alá. 2014. teljes évben evás volt, így a kitöltési útmutató szerint az összes bevétel 1 százalékát kell bevallani negyedévekre. Mivel gazdasági tevékenységet már nem végez 2015-ben, hiszen végelszámolás alatt áll, nem lesz társaságiadó-kötelezettsége, akkor is be kell-e írni az összegeket (és azt majd a végelszámolást záró 1571 beadásakor törlik), vagy nullásan küldjük be? Köszönettel.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Munkajog

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Jegyzett tőke leszállítása – mielőtt a tagok befizették volna azt

dr. Buzády Csongor, LL.M. (Berlin)

ügyvéd, vállalatfinanszírozási szakjogász

Buzády és Udvari Ügyvédi Iroda, partner

Ingatlannal rendelkező társaság értékesítése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink