4279 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére
Egyéni vállalkozó táppénz
Kérdés
Egyéni vállalkozónak van heti 36 órát meghaladó munkaviszonya. Az egyéni vállalkozásból nincsen jövedelemkivétje, és ezért nem fizet egészségbiztosítási járulékot sem. Fenti egyéni vállalkozó keresőképtelen lesz. Jogosult-e az egyéni vállalkozói jogviszonya után táppénzre? A 217/1997. Kormányrendelet 31. par. 8. bekezdése alapján az egyéni és társas vállalkozói jogviszony esetén abban a jogviszonyban, ahol nem áll fenn a minimumjárulék-fizetési kötelezettség a pénzbeli ellátás és a baleseti táppénz összegének alapja a tényleges jövedelem. 7. bekezdés: tényleges jövedelem hiányában a táppénzre való jogosultság kezdő napján érvényes szerződésben megállapított jövedelem harmincad részében kell megállapítani a táppénz alapját.
Pénztárkönyv vezetése
Kérdés
Pénztárkönyv vezetésére kötelezett egyéni vállalkozónak a bank és a pénztár közötti pénzmozgást kell-e könyvelnie? Kell-e külön pénztárnaplót, illetve banknaplót vezetni?
Egyéni vállalkozó járuléka
Kérdés
Németországban alkalmazottként dolgozónak a magyar egyéni vállalkozása után milyen járulékfizetési kötelezettsége van?
Ingatlanáfa
Kérdés
Egyéni vállalkozó értékesíteni akarja 2006-ban vásárolt üzlethelyiségét, melynek áfáját levonta. A vevő egy alanyi adómentes kft. Kérném szíves válaszukat az értékesítéssel, számlázással, áfaarányosítással kapcsolatosan részletesen, hogy az egyéni vállalkozó is megértse. Válaszukat előre is köszönöm.
Szja szerint adózó
Kérdés
Példa: bevétel 12 millió forint, költség 8 millió forint, vásárol teherautót 4 millióért, megkezdi az értékcsökkenés leírását, elszámol 65 ezer forint értékcsökkenést. Kisvállalkozói kedvezménnyel csökkentem a vállalkozói jövedlemet, akkor nulla. Ennek nincs adója, mert a minimumadó alatta van a hasonlítási alapnak. A vállalkozói osztalékalapot növeli a kisv.állalkozói kedvezmény, csökkenti a tárgyévi értékcsökkenéssel csökkentett beruházási költség, ennek 16 százaléka az osztalékadó. Az eho fizetésénél ugyanez az alap? Négy évig nem adja el, csak vállalkozási célra használja. A későbbi években kell-e adóalapnövelést (valamelyi fázisban) alkalmazni? Köszönöm a választ.
Hazavágja az egyéni vállalkozókat a minimumadó új szabálya
Cikk
A vállalkozói jövedelemadó szabályai szerint adózó egyéni vállalkozónak – a társasági adóalanyokhoz hasonlóan – bizonyos kivételekkel, legalább az úgynevezett jövedelem-(nyereség-)-minimum után kell vállalkozói személyi jövedelemadót fizetniük, ha nem akarják kitenni magukat az adóhatóság kockázatelemzésen alapuló ellenőrzésének. A 2015-re vonatkozó adóváltozások egyike – döntően a kiskereskedők hátrányára – drasztikusan megnöveli ezt a minimális adóalapot.
Bérleti jog
Kérdés
Ingatlanhoz kapcsolódó bérleti jog vásárlása figyelembe vehető-e az egyéni vállalkozónál kisvállalkozói kedvezményként, illetve az osztalékalap csökkenthető-e a bérleti jog nettó értékével? Szíves válaszukat várom, köszönettel.
Áfa-kijelentkezés szüneteltetés alatt
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha egy áfás egyéni vállalkozó az idei évre már szünetelteti tevékenységét, de jövőre ismét folytatni fogja vállalkozását, akkor december 31-éig szüneteltetés alatt is választhatja és bejelentheti az alanyi adómentességet? Ha igen, akkor a tárgyi eszközök utáni arányos áfafizetésre milyen bevallást kell adni? Mi lesz a bevallási időszak, ha november 1-jétől már szüneteltet?
Egyéni vállalkozóból családi gazdálkodó
Kérdés
Tisztel Szakértő! Egy egyéni vállalkozó a jövő évtől családi gazdálkodóként szeretne tovább működni. Tevékenysége nem változna, csupán a családi gazdaságot alapítana és így folytatná tevékenységét. Ebben az esetben meg kell szüntetni egyéni vállalkozását vagy elegendő családi gazdálkodóként nyilvántartásba vetetnie magát és onnantól kezdve vállalkozására a családi gazdálkodóra vonatkozó szabályok vonatkoznak?
Bérbeadás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó magánszemély a lakáshoz tartozó pincerészt bérbeadja a az egyéni vállalkozáshoz saját magának. Köthet-e saját magával szerződést oly módon, hogy az egyéni vállalkozás fizeti az önkormányzatnak fizetendő ingatlanadót évi 140 000 forint összegben? Ebben az esetben a magánszemélynek van-e szja fizetési kötelezettsége, a magánszemély ebben az esetben az écsét el tudja-e számolni, valamint az egyéni vállalkozás egy ilyen jellegű szerződés után a bérleti díjat költségként el tudja-e számolni? Köszönöm a válaszát.
Motor, adó
Kérdés
Ha az egyéni vállalkozó tulajdonában van egy motorkerékpár, elszámolhatja az üzemanyag-számlákat (áfa, költség)? Van erre alami extra adó?
Anyasági ellátások alapja munkaviszony és egyéni vállalkozás esetén
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Első gyermekem 2011.09.17-én született. 2 éves kora után (2013.09.18) visszamentem dolgozni a heti 40 órás munkaviszonyomba. Emellett egyéni vállalkozó is vagyok, ahol a gyes folyósítása alatt (2014.09.17-éig) nem végeztem tevékenységet és járulékot sem fizettem. A második gyermek érkezését 2015 őszére tervezzük. Kérdésem, hogy a jövőbeni táppénz és anyasági ellátások összegét mindkét jogviszonyból számolják-e, illetve milyen lépéseket lenne érdemes tennem (például az egyéni vállalkozásban pár hónapig járulékot fizetni), hogy a lehető legtöbb táppénzt és ellátást kapjam majd? Válaszukat előre is köszönöm! Üdvözlettel: Emese
Égyéni vállalkozó megszűnéskori áfa
Kérdés
Egyéni vállalkozónak megszűnésekor van egy nagy értékű ingatlan, amely nyilvántartás szerint külön telek és külön épületként van nyilvántartva. Megszűnéskor mi után kell fizetni az áfát?
Egyéni vállalkozó, fejlesztési tartalék, kisvállalkozói kedvezmény
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem szíves tájékoztatásukat az alábbiakban részletezett - egyéni vállalkozóra vonatkozó - kérdésekkel kapcsolatosan: 1. Az 1995. évi CXVII. törvény (továbbiakban szja törvény) 49/B § (6) bekezdés f pontja alapján az egyéni vállalkozó a bevételét csökkentheti a fejlesztési tartalék összegével a bevétele összegéből a elszámolt költségek összegét meghaladó rész 50 százalékáig. 2. Az szja törvény 49/B § (7) rendelkezik az elhatárolt veszteség elszámolásának lehetőségéről. Eszerint a korábbi években elhatárolt veszteség maximum a vállalkozói osztalék alap 50 százalékáig számolható el. Kérdések: 1. Az egyéni vállalkozó a fejlesztési tartalékból milyen eszköz beszerzését valósíthatja meg? 2. Egy kereskedelmi vállalkozás, árufuvarozásra tehergépkocsit vásárolna a jövőben. Ezzel a beruhással a fejlesztési tartalék feloldható-e? 3. Amennyiben a fejlesztési tartalék címén 2014-ben a bevételt csökkenti az egyéni vállalkozó, majd 2015-ben megvásárolja a fent említett tehergépkocsit, akkor erre a beruhásra tekintettel figyelmbe vehet-e a vállalkozó kisvállalkozói kedvezményt? Kizáró körülmény-e, hogy ugyanaz az eszköz fejlesztési tartalék és kisvállalkozói kedvezmény okán is adómegtakarítást eredményez? 4. Mik a kisvállalkozói kedvezmény igénybe vételének feltételei egyéni vállalkozónál? 5. Alkalmazható egyidejűleg a fejlesztési tartalék bevételcsökkentő és az elhatárolt veszteség adóalap csökkentő hatása? Válaszukat köszönöm!
Kiskutyák értékesítése
Kérdés
Tisztelt Cím! Egy egyéni vállalkozó kiskutyákat szeretne eladni internetes hirdetés útján. Milyen módon teheti ezt meg, be kell jelenteni a tevékenységi körébe a kisállat-kereskedelmet? Kell hozzá telepengedély, illetve ÁNTSZ-engedély (ami azt hiszem, már Nébih)? Kell adásvételi, vagy elég a kiállított számla eladáskor? Áfásan kell számlázni? Mi a helyzet, ha külföldre viszik a kiskutyákat; az export értékesítés, és be kell vallani az A60-as bevallásban? Végül, ha ezt az egész tevékenységet, mint magánszemély végzi, akkor milyen adóvonzata van az egész eladásnak, és milyen papírokat kell kiállítani? Válaszukat előre is köszönöm.