4279 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére
Egyéni vállalkozónál üzemi gépjármű nyílt végű pénzügyi lízingjének elszámolása
Kérdés
Egy fuvarozással foglalkozó egyéni vállalkozó tehergépjárművet szerzett be pénzügyi lízing konstrukcióban. Mivel az egyéni vállalkozó nem tartozik a számviteli hatálya alá, kérdésem az, hogy a lízingdíjat számolhatja el költségként a kifizetés napjával, valamint nyilván kell-e tartania a tehergépjárművet annak ellenére, hogy nem az ő tulajdonában van?
Termőföld bérbeadás
Kérdés
Adott egy áfakörös mezőgazdasági növénytermesztéssel foglalkozó egyéni vállalkozó, aki 2010-ben 10 millió forint fiatal gazda támogatást nyert el, melyből termőföldeket vásárolt. A bevételként jelentkező 90 százalékos támogatás bevételként vettük figyelembe az adóbevallásban, olyan értékben, mint a földterületek érdekében felmerült költségek (föld értéke+ illeték+ügyvédi költség+ földhivatali díjak). A támogatás 10 százaléka utólagosan lett lefolyósítva, azt már nem szerepeltettük sehol és azokat a költségeket sem vettük figyelembe a költségek között, amelyek a 9 millió forint elérése után keletkeztek. Kizárólag a tárgyi eszköz nyilvántartásban szerepelnek, melyet már nem vonunk értékcsökkentés alá. 1. kérdés: helyesen gondoltuk-e a fenti elszámolásokat? 2. Amennyiben a támogatásból megvásárolt földterületeket haszonbérbe adja 10 évre egy mezőgazdasági kft.-nek (mert nem mindegyiket műveli meg), azt miként teheti meg? Adhatja ezt adómentesen "simán" magánszemélyként összevont adóalap részeként vagy ezt az egyéni vállalkozásnak kellene leszámláznia és az egyéni vállalkozás jövedelmeként leadózni? 3. Amennyiben az egyéni vállalkozásnak kell leszámláznia, megteheti, hogy több évet egyszerre számláz le vagy milyen gyakorisággal kell? 4. Ha megszűnik az egyéni vállalkozás, milyen korrekciós tényezők merülnek fel a termőföldekkel kapcsolatosan? Az illetéket megfizette vásárláskor, áfát nem érintett a beszerzés, mert magánszemélytől vette.
Egyéni vállalkozás, bérbeadás
Kérdés
Egyéni vállalkozó üzemépületet ad bérbe, most egy lakóingatlant is szeretne bérbe adni mint magánszemély. Megteheti-e? (Az üzemépület bérbeadását egyéni vállalkozóként végzi és szja szerint adózik, a lakóingatlan bérbeadását pedig mint összevont jövedelem szerinti adózással teljesítené.)
Mezőgazdasági tevékenységet folytató adóalany
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A NAV honlapján a következő leírást találtam az áfatörvény XIV. fejezetével kapcsolatban: Mikro- és önálló vállalkozásnak minősülő, mezőgazdasági tevékenységet folytató adóalanyok: [áfatörvény 197. § (1) bekezdés a) pont] A mezőgazdasági tevékenységet folytató adóalany csak akkor minősülhet az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (a továbbiakban: áfatörvény) XIV. fejezete szerinti különleges jogállású adóalanynak, az áfatörvény 197. § (1) bekezdés a) pontja szerint, ha a kis- és középvállalkozásokról, fejlődésük támogatásáról szóló 2004. évi XXXIV. törvény (a továbbiakban: Kkv.) rendelkezései szerint egyúttal mikro- és önálló vállalkozásnak minősül, vagy annak minősülne, ha a Kkv. hatálya alá tartozna. A jogszabály értelmében azon adóalanyok esetében is meg kell vizsgálni, hogy a Kkv. szerint mikro- és önálló vállalkozásnak minősülnek-e, amelyek egyébként nem tartoznak a Kkv. hatálya alá (nem egyéni illetve társas vállalkozások). A kérdésem az lenne, hogy az adóalany egyéni vállalkozó (mellette nem őstermelő) választhatja-e ezek szerint a különleges jogállást az áfa szempontjából? (A törvényben leírtaknak egyébként megfelel, mikrovállalkozás, kizárólag a mellékletben leírt mezőgazdasági tevékenységet folytat.) Az egyéni vállalkozói tevékenység bejelen- tésére szolgáló nyomtatványon is választható ez a lehetőség az adózási módok között. Köszönöm.
Gyes melletti vállalkozás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy 36 órás munkaviszonnyal rendelkező másodállású egyéni vállalkozó. Jelenleg gyesen van, és a vállalkozását is szünetelteti. Amennyiben úgy dönt, hogy a másodállású vállalkozásában újból dolgozna (a szüneteltetést feloldaná), de a főállásában továbbra is gyesen maradna, úgy kell-e neki, mint egyéni vállalkozónak, bármilyen adót és járulékot fizetnie? Maradhat-e továbbra is másodállású egyéni vállalkozó? Köszönettel: Léderer Györgyné
Gyed melletti egyéni vállalkozás
Kérdés
A gyermek egy éves kora után, a gyed megtartása mellett szeretne egy anyuka egyéni vállalkozói igazolványt váltani. Jelenleg 3 gyerekkel van otthon, és munkaviszonyból jött el szülési szabadságra. Kérdésem az, hogy a gyed megtartása mellett lehet-e egyéni vállalkozó úgy, hogy a munkaviszonya is megmarad, ahol jelenleg fizetés nélküli szabadságon van, vagy meg kell szüntetnie a munkaviszonyát, hogy vállalkozó lehessen? Szeretném megtudni, hogyan alakul a járulékfizetési kötelezettsége, hogy a gyed mellett főállású vállalkozóvá válik-e, illetve mi lehetne a legkedvezőbb megoldás számára? Várom szíves válaszukat, köszönettel.
Szüneteltető egyéni vállalkozó, gyeden lévő alkalmazott
Kérdés
Egy egyéni vállalkozó néhány hónapra szüneteltetni szeretné a vállalkozását. Csak egy bejelentett alkalmazottja van, aki jelenleg gyeden van. Mi a teendő ezzel az alkalmazottal? Meg kell szüntetni a munkaviszonyát, vagy továbbra is marad a vállalkozó alkalmazásában? Ez utóbbi esetben havonta a 08-as bevalláson a szünetelés ideje alatt is jelenteni kell a dolgozót?
Szakképesítéshez kötött tevékenység
Kérdés
Kérdés: egyéni vállalkozó mezőgazdasági tevékenységet végez (baromfinevelés). A vállalkozó nem rendelkezik szakképesítéssel. Kötelező-e foglalkoztatnia szakképesítéssel rendelkező dolgozót? Illetve hol van az meghatározva, hogy kötelező szakképesítéssel rendelkező személyt foglalkoztatni a tevékenység folytatásához? Tisztelettel, Lieb Mátyás
Munkajogi kérdés, egyéni cég
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó alapít egyéni céget. Foglalkoztatott 60 embert, akik az egyéni cégben dolgoznak tovább. Egyéni cég alapításával nem történik jogutódlás. Ebben az esetben a foglalkoztatottak munkaviszonya folyamatosnak számít? Az egyéni vállalkozó kijelentette őket, és – mint egyéni cég – bejelentette újra. Mit kell ebben az esetben az emberek szabadságával kezdeni, illetve a járulékkedvezmények megmaradnak?
Ennyiből élnek az egyéni vállalkozók
Cikk
Az egyéni vállalkozók egyharmada veszteséges volt tavaly, s bár az egy főre jutó nyereség jócskán növekedett, így is csekély – derül ki a Nemzeti Adó- és Vámhivatal 2013-as adóévre vonatkozó adataiból.
Egyéni vállalkozó evába lépne át
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérném segítségét, mik a feltételei az egyéni vállalkozásból evás egyéni vállalkozóvá válásnak? Milyen nyomtatványon kell záróbevallást tenni év végén? Tisztelettel: Géczi Sándorné
Saját fejlesztésű szoftver
Kérdés
Egy alanyi mentes egyéni vállalkozó kifejlesztett több szoftvert, mely az internetről letölthető (Pay pal díjfizetés után van lehetőség a letöltésre; a pénz egy amerikai bankszámlára kerül). Kérdésem, hogy a számla kiállítása hogyan történik helyesen, ha belföldi, ha EU-tagország vagy EU-n kívüli ország állampolgára, illetve cége veszi igénybe a szolgáltatást. Melyik esetben járhat el alanyi mentes minőségében, s mely esetekben nem? Amennyiben a bevétel eléri a 6 milliós határt, akkor hogyan változik a számlakiállítás szabálya (áfa szempontjából)?
Egyéni vállalkozó 10 évig gyesen lévő alkalmazottja miatti terhei
Kérdés
Tisztelt szerkesztőség! Egyéni vállalkozó egy alkalmazottat foglalkoztatott egy másik faluban lévő egyszemélyes üzletében. A dolgozója 7 év munkaviszonyt követően elment szülni, a boltot bezárták. A gyermeke beteg, ezért 10 éves koráig otthon lehet vele gyesen. Közben szült egy másik gyermeket, majd ismét visszatért az első gyermekével gyesre. A dolgozó nem tudja vállalni, hogy egy másik városba, 30-40 kilométerre járjon dolgozni, a beteg gyermeke miatt. Ő nem hajlandó felmondani, a munkáltatói felmondásra számít. 17 év munkaviszony után jár neki a felmondási idő és a végkielégítés, hiába csak 7 év volt a ténylegesen munkában töltött ideje? Az egyéni vállalkozónak azóta nincs más alkalmazottja, a vállalkozása csődbe ment, már csak ő maga dolgozik még valameddig, amíg az árukészletét megpróbálja kiárulni. Gondolkozik azon, hogy visszaadja a vállalkozói igazolványát. Az árbevétele még a saját járulékait sem fedezi. Mi történik akkor, ha visszaadja a vállalkozói igazolványát, és nem tudja, mert nincs miből kifizetni az alkalmazottja felmondási időre járó bérét, végkielégítését? A két szülésre, felmondási időre, végkielégítésre tekintettel körülbelül 1 millió forint lenne járulékokkal együtt az összes terhe. Az alkalmazott munkaviszonya megszűnik a vállalkozói igazolvány visszaadásának napjával? Mi lesz azzal az összeggel, ami járna neki, de nincs miből kifizetni? Itt nincs felszámoló, végelszámoló, ekkor is van lehetőség a bérgarancia-alapból való igénylésre? Köszönettel.
Egyéni vállalkozó járulékai gyed, gyes mellett
Kérdés
Egyéni vállalkozó 2013 márciusában szült. Jelenleg gyed ellátásban részesül. Kozmetikus vállalkozóként 2014 októberétől szeretné vállalkozási tevékenységét folytatni. Kérdés: milyen járulék fizetésére kötelezett, és milyen ellátásra jogosult?
Elhunyt egyéni vállalkozó alkalmazottja
Kérdés
Tisztelt Adózóna! A következő összetett kérdésre szeretnénk minél hamarabb választ kapni: Egy körzeti orvos egyéni vállalkozó elhunyt. Az egyéni vállalkozását a vállalkozás speciális voltára tekintettel – mivel szakorvosról van szó – az örökösök nem fogják folytatni. Erről a nyilatkozatot a NAV felé a napokban meg is teszik. Az egyéni vállalkozónak 15 éves munkaviszonnyal rendelkező alkalmazottja volt, akit a vállalkozás nem folytatása miatt szintén nem tudnak foglalkoztatni az örökösök. A várható örökösök az elhunyt magánszemély kiskorú gyerekei lesznek, kiknek a gyámja, törvényes képviselője az édesapjuk. A kérdéseim: Az alkalmazott munkaviszonya a munkáltató halálának napjával szűnik meg? Ha az alkalmazott jelenleg táppénzen van, illetve a munkáltató halálakor táppénzen volt, lehet az utolsó munkában töltött napja a munkáltató halálának napja? A törvény szerint járó végkielégítés és felmondási idő megilleti-e a munkavállalót? Mikor kell ezt az összeget kifizetni részére? Mikor, és ki adhatja ki neki a megszűnő papírokat, ha a hagyatéki tárgyalás még nem történt meg, és várhatóan csak 4-6 hét múlva lesz? Hogyan tud így például a munkanélküli hivatalnál bejelentkezni a munkavállaló? Válaszukat várva, köszönettel: Kovácsné Tóth Katalin