4203 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére
Átalányadózó áttérése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Átalányadózó egyéni vállalkozó 2013-as év folyamán főállású alkalmazottat foglalkoztatott, költségeiről számlát kért. Átalányadózóként lényegesen több szja-t kellene fizetnie. Valamint tárgyi eszköz beszerzése és folyamatban lévő beruházása van. Kérdésem, hogy tud kijelentkezni az átalányadó alól, és mikortól? Előre is köszönöm a válaszát.
Egyéni vállalkozó értékcsökkenés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem, hogy egyéni vállalkozó hitelből vásárolt eszközre (mely még értelemszerűen nincs kifizetve) számolhat-e el értékcsökkenést? Köszönöm a választ.
Kata év közbeni választáskor
Kérdés
Ha egy egyéni vállalkozó év közben (2013. 05. 01.- 2013. 07. 31-éig) volt katás, akkor az szja-bevallásában az egyéni vállalkozói időszakot hogyan kell helyesen beírni? Szja hatálya alá tartozott 2013. 01. 01.- 2013. 04. 30-áig, majd 2013. 08. 01.- 2013. 12. 31-éig.
Bérleti díjhoz kapcsolódó rezsiköltségek áfája
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Általános szabályok szerint elszámoló egyéni vállalkozó szerződés szerint havi 100 000 forintot számláz bérleti díj jogcímen (áfa nélkül). A szerződés szerint, mivel az energiaszolgáltatónál nem lettek átírva a fogyasztók, a számlákat továbbszámlázza a bérlő felé. Kérdésem, hogy ezeken a számlákon az áfa feltüntetése hogyan alakul? 27 százalékos, ahogy az eredeti kapott számlán van, vagy áfa nélküli, a bérleti díjhoz hasonlóan? Válaszát előre is köszönöm!
Táppénzes, katás egyéni vállalkozó bevallása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó kata-alany több hónapot táppénzen töltött. A kata idejében szerzett bevételéről a 13Kata nyomtatványon bevallja az árbevételét. Ez arányosan nem éri el a 6 millió forintot. Kérdésem, hogy a táppénzes időszakában a folyósított táppénz összegéről és annak levont adójáról a 1353-as nyomtatványon kell-e bevallást adni, illetve önkéntes egészségbiztosítási pénztári befizetése után érvényesítheti-e a táppénzéből levont adóból a kedvezményt, nyilatkozhat-e az adó 1 százalékáról. Válaszát előre is köszönöm.
Kata munkaviszony és nyugdíj mellett
Kérdés
2013. január 1-jétől katás egyéni vállalkozó voltam heti 40 órás munkaviszony mellett. 2013. október 12-étől nyugdíjas vagyok. Maradtam továbbra is katás egyéni vállalkozó. A katából származó jövedelmet kell-e arányosítani a nyugdíjaztatás miatt?
Egyéni vállalkozó saját ingatlan bérbeadása
Kérdés
Egyéni vállalkozó bérbeadja saját tulajdonú lakását cégnek, amely számlát akar kapni. A bérbeadás NEM a vállalkozói tevékenység keretébe tartozik. Milyen bizonylatot adhat a bérlőnek? Kaphat-e erre a bérbeadásra másik adószámot, vagy adjon egy úgynevezett számlával egyenértékű bizonylatot, amit a cég el kell tudjon számolni? Köszönöm.
Egyéni vállalkozói bevallás határideje
Kérdés
A 1353-as bevallás kitöltési útmutatója szerint a 2013-ban megszűnt egyéni vállalkozási tevékenységről szóló adóbevallás határideje 2014. május 20. Az Önök által publikált határidő viszont 2014. február 25. Lehet, hogy rosszul értelmezem valamelyik tájékoztatót? Varga Istvánné
Egyéni vállalkozók: ezt kell tudni az adóbevallásról
Cikk
Az egyéni vállalkozók közül ki kötelezett a február 25-ei adóbevallásra? Mire vonatkozik még ez a határidő? Mit kell tennie annak, aki a tavalyi év egészében vagy egy részében szüneteltette tevékenységét? Összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat.
Egyéni vállalkozó fejlesztési tartaléka
Kérdés
Tisztelt Szerkesztőség! Kérem szíves tájékoztatásukat egyéni vállalkozó fejlesztési tartalék képzésével kapcsolatban. 2012. évben az egyéni vállalkozó 2,5 millió forintot fejlesztési tartalék címén elszámolt, melyből 2013. év folyamán beruházást hajtott végre 1,2 millió forint értékben. Kérdésem az lenne, hogy egyéni vállalkozó hogyan tartja nyilván a fejlesztési tartalékot? Mikor képezhet, és mennyit? Ha maradt fel nem használt fejlesztési tartalék a 2013. év zárásánál, képezhez-e újra tartalékot ingatlan-felújítás, beruházás címén? Várom megtisztelő válaszukat! Köszönettel: Szabó Anita
Egyéni vállalkozó
Kérdés
Rövid az idő a bevallásig, mégis tisztelettel kérem szíves válaszukat az alábbiakra: év végén nem volt időm átutalni szállítóimnak tartozásom összegét, holott sokkal tartoztam nekik is, és a vállalkozásom indulásához kapott pénzzel is. Sajnos bankszámlámon és az üzlet pénztárában is benn maradt néhány napi bevételem. Könyvelőm szerint ezt most szja -és járulék is terheli, mert nem kifizettem belőle tavaly az adósságom, hanem bár tartoztam nagy összeggel, zárókészpénzem sok volt az év végén (még most is van adósságom ebből). Idén nincs is meg ez a pénz, mert kifizettem belőle részben a szállítóimat, és még nem is volt elég valamennyi tartozásomra. Nincs miből fizetnem "jövedelem" után adót, mert pénzem nincs. Ha szja-t kell fizetnem, akkor a szállítóknak nem tudok hetekig fizetni, tőlük nem kapok árut, így nem lesz bevételem, és így tovább. Elkerülhető-e a jövedelemadóm, hiszen a pénz nem jövedelmem, hanem tartozásom fedezete. Köszönettel várom szíves válaszukat.
Lízingelt személyautó
Kérdés
Egyéni vállalkozó vagyok. Nyíltvégű lízinggel vettem egy személyautót, mely után fizetem a cégautóadót, a vállalkozásban nagyjából 75-80 százalékban használom (útnyilvántartást vezetek) az áfát is ennek arányában számolom el. Kédésem az lenne, hogy az értékcsökkenést hogyan kell elszámolni, ugyanilyen arányban, vagy csak egyszer átalány értékcsökkenést, ami maximum a vételár 10 százaléka. Köszönettel.
Saját gépkocsi használata
Kérdés
T. Szakértő! Az egyéni vállalkozó havi 500 kilométernek megfelelő költséget számolhat el a személygépkocsi üzemi célú használata miatt. Kérdésem: ha ezt az elszámolási módot választom, akkor kötelezően minden hónapban el kell számolnom az 500 kilométert vagy lehetőség van arra, hogy csak abban a hónapban, amikor tényleg használtam, és csak annyit, amennyit használtam akár legyen az 100 kilométer?
Kft. ügyvezető járuléka egyéni vállalkozás mellett
Kérdés
Egy kft. ügyvezetője személyesen is közreműködik, de nem vesz föl jövedelmet. Mellette egyéni vállalkozó, ahol megfizeti a járulékait. A társaságnál van-e valamilyen fizetési kötelezettség utána?
Egyéni vállalkozás megszüntetése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2014-ben, 36 órát meghaladó foglalkoztatás mellett egyéni vállalkozó megszünteti vállalkozását. Milyen bevallási és befizetési kötelezettségei vannak a NAV felé, milyen határidőkkel?