4281 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére

Kft.-tagság mellett kiegészítő tevékenységű egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. tagjaként kiegészítő tevékenységű egyéni vállalkozó a "nők 40 éves szolgálati ideje" kedvezménnyel nyugdíjba ment 2013. 11. hónapban ( a nyugdíjkorhatárt nem érte el). 2014. 01. 01-jével bejelentkezett a kaata alá, mint kiegészítő tevékenységű egyéni vállalkozó. Azóta a kft.-ben egészségügyi szolgáltatási járulékot fizet, az egyéni vállalkozásában havi 25 ezer forint katát. Helyesen jár-e el? Köszönettel R. Győzőné

Egyéni vállalkozó átalakulása egyéni céggé Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy áfakörös egyéni vállalkozó nyilvántartásában szerepelnek ingatlanok (üzlethelységek), amelyekben végzi a tevékenységét (ruhákat árul). Van körülbelül 6 millió forint árukészlete. Kérdéseim: 1. Szeretné eladni az egyik üzlethelységét. Gondolom, ez egyéni vállalkozói bevétele lesz és nem magánszemélyként kell adóznia? 1994-ben vette az ingatlant. 2. Szeretne átalakulni egyéni céggé, majd kft.-vé. Mi a legkedvezőbb formája az átalakulásnak az ingatlanok és a készlet tekintetében? (áfa, szja) Előre is köszönöm.

Többes jogviszony Kérdés

Egy kft. ügyvezetője máshol is dolgozik napi 4 órában. Személyesen is közreműködik a társaság tevékenységében ezt társas vállalkozóként végzi. Az ügyvezetést munkaviszonyban. Ha az ügyvezetésre 4 órás munkaviszonyt kötöttek, akkor ez összeadódik az egyéni vállalkozónál végzett munkaidejével és ezzel meg lenne a 36 órás munkaviszony, így társas vállalkozóként nem fizet járulékot. Jól értelmeztük a törvényt?

Egyéni vállalkozó osztalékelőlege 2. Kérdés

Tisztelt Surányi Imréné! Köszönöm szépen a korábban e témában feltett kérdésre adott válaszát! Ehhez kapcsolódva kérném a következőkben szakértő válaszát. A pénzforgalmi számla nyitására kötelezett egyéni vállalkozó, aki negyedéves adóelőleg-fizetési kötelezettségeinek eleget tesz év közben, utalhat-e a magánszámlájára az addig felhalmozott eredménye alapján vállalkozói jövedelmet (a vállalkozói kivéten felül), hasonlóan a társas vállalkozásnál kifejezetten megengedett osztalékelőleghez, hiszen ezt bár kifejezetten meg nem engedi, de nem is tiltja jogszabály? Mi lenne ezen utalás jogcíme? Az ilyen utalást nem minősítheti-e a NAV – megfelelő jogcím hiányában – az eredetileg megállapítottnál magasabb vállalkozói kivétnek? Válaszát előre is köszönöm!

Egyéni vállalkozó ingatlanvásárlás – pályázattal Kérdés

Egyéni vállalkozó (alanyi mentes) – a tevékenység bővítését szolgáló – ingatlan vásárlása céljából pályázott 2013-ban. A pályázatot megnyerte, de 2014. elején olyan változás állt be a vállalkozó családi életében, ami nem tette lehetővé a tevékenység bővítését, ezért a pályázatot még a pénz kiutalása előtt visszamondta. A pályázatot kezelő szervezet és a hitelfolyósító elfogadta a változtatást, a vállalkozó továbbra is fizeti a törlesztést+kamatot, de a kamat nem lesz vállalkozói költség. Az épület megvásárlása (magánszemélytől) 2013-ban megtörtént, részben mikrohitelből (45 %), saját forrásból (10 %), és a ki nem utalt pályázati támogatás (45 %) helyett szintén saját forrásból, azaz összesen 55 % saját forrásból (amely a vállalkozó adózott jövedelméből származik). Az épület a vállalkozás tulajdona, mind a tárgyi eszköz nyilvántartás, mind a földhivatali nyilvántartás szerint. 2013-ban elszámolt költségek: időarányos értékcsökkenés, felújítási költségek, mikrohitelkamat. A vállalkozó a továbbiakban nem fogja kizárólag a tevékenység érdekében használni az ingatlant (lakás+iroda lesz), így csak a tevékenység céljára használt alapterülettel arányos közüzemi költségeket kívánja elszámolni. Mit lehet tenni annak érdekében, hogy az épület kikerüljön a vállalkozás tulajdonából? Például el kell adni a vállalkozásnak a magánszemély részére? Ha igen, milyen vételáron? Lehet a 2013-ban elszámolt költségekből képzett vételáron? Válaszukat köszönöm, üdvözlettel.

Több járulékot fizet a vállalkozó Kérdés

Amikor az is baj, hogy több járulékot fizet a vállalkozó, mint amennyit kellene című cikkükkel kapcsolatosan szeretném kérdezni, hogy ez ugye nem vonatkozik azokra a főállású egyéni vállalkozókra, akik nem evások nem átalányadózók? Sima főállású egyéni vállalkozó, aki magasabb összegű vállalkozói kivétje (250 ezer forint) után fizeti meg a járulékokat, neki ugye ezután az összeg után fogják megállapítani a nyugdíját, nem a garantált bérminimum alapján?

Osztalékelőleg, osztalékalap adója Cikk

Egyéni vállalkozó fizethet-e osztalékelőleget? Ha igen, utalhatja-e a pénzt a magánszámlájára? Mikor kell megfizetnie az adót? Olvasónk kérdéseire Surányi Imréné adószakértőnk válaszolt.

Elhunyt munkadíja Kérdés

Tisztelt Válaszadó! Az egyéni vállalkozóm alkalmazottja elhunyt tavaly. A díjazását számfejtettük. Az örököst nem lehet elérni, mert se telefonos elérhetőséget nem hagyott, se levelezési címet. A kifizetés így nem történt meg. A könyvelésben szerepel az összeg, mint kötelezettség. Mi történik ezzel a kötelezettséggel? Ha nem tudom kifizetni az örökösnek, meddig kell nyilvántartásban tartanom ezt az összeget? Hogyan könyvelem le az esetleges kivezetését? Válaszát előre is köszönöm.

Több ezer ember tartozik 10 millió forintnál többel a NAV-nak. Itt a lista Cikk

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) közzétette a 10 millió forint feletti adótartozással rendelkező magánszemélyek (és egyéni vállalkozók) listáját.

Import árubeszerzés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítséget szeretnék kérni az alábbi kérdésben: egyéni vállalkozó (havi áfabevalló Amerikából rendelt egy terméket) 149 dollárért, 2014. 06. 24-én bankból átutalta a vételárat forintban az adott bank árfolyamán. A termék megérkezett, a postai csomagon 4,2 dollár, vámot nem fizetett, a számla a csomagban a 149 dollárról szól. Mi a teendő vám, áfa és az áfabevallás tekintetében, és milyen időszakkal? Nagyon köszönök bármilyen segítségét. Tiszteletel: Kné

Egyéni vállalkozó alkalmi munkavállalása Kérdés

Hallgatói jogviszony mellett egyéni vállalkozó vállalhat-e munkát egyszerűsített foglalkoztatás keretében? A munka jellege turisztikai idénymunka. A munkavállalásból származó jövedelmét hogyan kell bevallania 2014-re?

Egyéni vállalkozó számlakiállítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozónak az általa kiállított számlán milyen adatokat kell szerepeltetnie? Az egyéni vállalkozói igazolvány számát, vagy az egyéni vállalkozás nyilvántartási számát kell-e feltüntetnie? Köszönöm!

Egyéni vállalkozó osztalékelőlege Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő kérdésben kérném válaszát: egyéni vállalkozó havi vállalkozói kivétje bruttó 120 ezer forint, mely után a járulékokat és az adóelőleget megfizeti havonta. Július hónapban szeretne vállalkozói osztalékelőleget felvenni, melyet magánszámlájára utalna, az utaláskor ezt a közlemény rovatban megjelölve. Értelmezésem szerint az egyéni vállalkozó, vállalkozói osztalékalap után csak tárgyévet követő év február 25-én (vagy a bevallás benyújtásakor) válik osztalékadó (16 %) és eho (14 %) fizetésére kötelezetté. Helyesen járunk-e el, ha a hónapban elutalt osztalékelőleg után nem állapítunk meg előlegfizetési kötelezettséget? Fizethet-e az egyéni vállalkozó osztalékelőleget? A magánszámlára utalást nem minősítheti-e a NAV vállalkozói jövedelemmé és adóztathatja meg utólagosan? Válaszát előre is köszönöm!

Egyéni vállalkozó nyugdíjba vonulása Kérdés

Egyéni vállalkozó a törvény szerint előírt korban nyugdíjba szeretne vonulni, de tevékenységét nyugdíjasként tovább kívánja folytatni. Mi a teendője, mi a lebonyolítási folyamat?

Végrehajtó vállalkozói számlát inkasszál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély 2008-ban egy hitelfelvételnél adóstársként szerepel a szerződésben. 2012-ben indítja el egyéni vállalkozását. 2014 júliusában azt tapasztalja, hogy a végrehajtó a vállalkozási számlájára inkasszót nyújtott be, így a rajta lévő pénzt (egy rész kivételével) leemelte. A végrehajtót felkeresve azt a (lekezelő) tájékoztatást kapta, hogy a számlavezető bank a végrehajtó felkeresésére visszaigazolta, hogy az a magánszemély számlája volt, és különben is teljesen mindegy, mert a törvény nem tesz különbséget egyéni vállalkozó és magánszemély között. Ugyanakkor a bank kiadott a vállalkozó számára egy olyan igazolást, hogy a bankszámla vállalkozói pénzforgalmi számla. A végrehajtó jogosan inkasszált? A számlavezető bank jól igazolt vissza?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egyéni vállalkozó munkaviszony mellett

dr. Radics Zsuzsanna

tb-szakértő, jogász

Átalányadó

Adózóna szerkesztőség

kérdések és válaszok

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink