4279 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére
Kapcsolt vállalkozások bejelentése
Kérdés
Tisztelt Adózóna! 2015. 01. 15-éig kell bejelenteni a NAV felé a kapcsolt vállalkozásokat. Kérdésem az lenne, hogy egyéni vállalkozás kapcsolt vállalkozásnak számít-e, illetve, ha igen, az egyéni vállalkozó melyik adatlapon kell, hogy nyilatkozzon erről, mert a 15T101E nyomtatványon nem található kapcsolt vállalkozásra utaló rész?
Egyéni vállalkozó
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Érdeklődni szeretnék, hogy egyéni vállalkozó – akinek van munkaviszonyban lévő főállása – milyen adóbevallás benyújtására kötelezett? Várom válaszát.
Áfakiutalás 30 vagy 75 napon belül?
Kérdés
Kérdésem, hogy egyéni vállalkozónak milyen nyilatkozatot, vagy változás-bejelentést kell tenni ahhoz, hogy 75 nap helyett 30 napon belüli kiutalást, vagy átvezetést kérhessen a NAV-tól?
Vállalkozói bevétel-e?
Kérdés
Megváltozott munkaképességű egyéni vállalkozónak nem kell szochót fizetnie havonta, mivel a 1458-as bevalláson csekély összegű de minimis támogatásra vonatkozó szabályok szerint ez alól mentesül. Kérdésünk: a de minimis havi támogatási összeget be kell-e venni adóköteles vállalkozói bevételként, vele szemben elszámolható-e az 58-as bevalláson előírt meg nem fizetett szocho? Ha bevételként el kell számolni, és adót kell utána fizetni, akkor hol érvényesül a kedvezmény?
Kapcsolt vállalkozás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdezni szeretném, ha egy bt. és egy kft. között NINCS üzleti kapcsolat, de a bt. egyetlen beltagja (egyben ügyvezetője) a kft. 50 százalékos tulajdonosa és ügyvezetője, a másik 50 százalékos tulajdonosa és ügyvezetője a felesége, akkor is le kell jelenteni január 15-ével? A feleségnek, aki a kft. egyik tulajdonosa és ügyvezetője, a bt.-ben kültag és alkalmazott, van egy egyéni vállalkozása, azonban a kft. és az egyéni vállalkozás között szintén nincs üzleti kapcsolat. Kapcsolt vállalkozásnak minősül? Mindhárom cégnek azonos a székhelye (egy iroda), és nagyjából azonos a tevékenységi kör is, de semmilyen számlamozgás nincs a cégek között. Összegezve: kell-e bármit is jelenteni a 3 cég viszonylatában? Köszönöm!
Taxis cégautóadó
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő kérdésre szeretnék választ kapni. Kiegészítő tevékenységű taxis egyéni vállalkozónak ez évben – számlaadási kötelezettség elmulasztása miatt – át kell térnie az általányadózásból vállalkozói jövedelem szerinti adózásra. Eddig nem fizetett cégautóadót, ezután visszamenőlegesen is kell-e fizetni, illetve bevallani? Vagy a 2014. évre mentesül a cégautóadó megfizetése alól? A másik kérdésem, hogy a taxióra havi zárásának kilométerállása alapján és a NAV által megadott üzemanyagár + 9 forint költség figyelembevételével az üzemanyag- és a javítási költségeket elszámolhatja-e? Segítő szándékukat előre is köszönöm.
Internetes munka és dropshipping munka adózása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kérdésem két típusú internetes bevételnek az adózásairól szól. Az egyik a a grafikus munkáim által befolyt jövedelem. Logókat, könyvborítókat tervezek, és szeretnék csinálni egy weboldalt, ahol a szolgáltatásomat árulom. Ehhez nem kell kiváltanom a vállalkozói igazolványt, vagy igen? Mennyit, és hogyan kellene adóznom utána? Számlát kell adnom utánuk? És mi van abban az esetben, ha nagyobb internetes platformokon keresztül dolgozom (Fiver, oDesk) klienseknek a világ minden tájáról? Ezeket is ugyanúgy kell adóznom? Ezek egyszeri megbízásos munkák, de jövedelmem folyamatosan van belőlük, szóval gondolom ez üzletszerű tevékenységnek számít. A másik típusú bevétel a dropshipping kereskedelem lenne. Ez úgy működik, hogy felveszem külföldi gyárakkal a kapcsolatot, az ő termékeiket hirdetem, és adom el a vásárlóknak különböző oldalakon, például az Ebayen. Viszont az árut nem én postázom, hanem a gyár postázza a vásárlóknak, akiket én vonzok nekik a címükkel együtt. Az árrés viszont engem illet, és ebből van a jövedelmem. A gyártól én kapok számlát, ami szükséges a bevalláshoz, és én is tudnék kiállítani angol nyelvűt (bár a vevőhöz való eljutása nem tudom, hogyan oldható meg.) Ehhez már mindenképp szükséges lenne a vállalkozás gondolom, de milyen tevékenységi körben? (Internetes csomagküldő szolgálat?) Ezt a tevékenységet hogyan kell adózni? Miket kellene esetleg még tudnom a külföldre való eladásokkal kapcsolatban? Köszönöm!
Személygépkocsi-bérbeadás
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Egy alanyi adómentességet választó egyéni vállalkozó bővíteni szeretné tevékenységét személygépkocsi-bérbeadással. Választhatja-e erre a tevékenységre is az alanyi adómentességet, ha éves bevétele várhatóan 6 millió forint alatt marad? Másik kérdésem, hogy mivel ezt a személygépkocsit magánszemélyeknek adná bérbe, és az egyéni vállalkozó sem számolna el költséget a kocsik után, mentesülhetne-e ebben az esetben a cégautóadó-fizetés alól? A magánszemélyektől kérne egy nyilatkozatot, amiben lenyilatkozzák, hogy nem fognak költséget elszámolni a bérbevett kocsi után. Köszönöm válaszukat!
Főállású egyéni vállalkozó kilépő papírjai
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy főállású egyéni vállalkozó elmegy 36 órás munkaviszonyba. Kiállíthatja a saját kilépő papírjait, vagy azokat az adóhatóságtól kell kérnie? Ha esetleg kiállíthatja, akkor milyen papírokat, ha nem, akkor hová kell mennie? NAV vagy OEP? Köszönettel: Fidler Gáborné
Egyéni vállalkozó és a táppénz
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Az alábbi esetre kérném szépen véleményüket. Egy egyéni vállalkozó garantált bérminimum után fizeti a járulékait. Július hónapban 5 nap táppénzen volt. Hogyan számolom a júliusi minimum járulékalapját? Véleményem szerint a garantált bérminimumnak veszem az 1/30-ad részét. Kiszámolom az 5 napra jutó összeget, és az így kapott szorzatot levonom a 118 000 forintból. A maradék lesz a járulékalapja. Más kollégák szerint az 1/30-ad részt szorozzuk 26 nappal, és az lesz a járulékalap. Én ezzel azért nem értek egyet, mert a törvény átlag 30 nappal számol, nem veszi figyelembe, hogy az egyik hónap 30, a másik hónap 31 napos. Ha így számolok, akkor "rosszabbul" jár az egyéni vállalkozó, ha 31 napos hónapban megy táppénzre, mert több lesz a járulékalap és így a járuléka is. Válaszukat előre is köszönöm!
Egyéni vállalkozó 500 kilométer gépkocsi költsége
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Azt szeretném kérdezni, hogy egyéni vállalkozónak van-e lehetősége arra, hogy az 500 kilométer gépkocsihasználat költségét egy összegben december hónapban vegye fel? Az elszámolás megvan havi bontásban, csak a pénztárban év közben nem volt elegendő pénz. Köszönöm a segítséget.
Mi szükséges a rokkantsági ellátáshoz? Kúria-döntés a kereső tevékenységről
Cikk
A jogszabályok helyes értelmezése szerint kereső tevékenységet folytatónak kell tekinteni az egyéni vállalkozói igazolvánnyal rendelkező egyéni vállalkozót, függetlenül attól, hogy ténylegesen kereső tevékenységet folytat-e vagy sem – mondta ki ítéletében a Kúria.
EKÁER – felvásárló
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó felvásárlással foglalkozik. Kistermelőktől, őstermelőktől felvásárlási jeggyel és más cégektől számlával vásárol fel diót, málnát, almát, stb. Például üresen elindul a kis tehergépjárművével, és útközben több helyen is felvásárol különböző árukat, amelyeket vagy a telephelyére szállít, vagy rögtön továbbindul, és értékesíti azokat egy másik felvásárlóhelynek. Az autón többféle adózótól is származhat áru (áfaalanytól, nem áfaalany kistermelőtől). Mely esetben kell kérnie EKÁER-számot? Válaszát megköszönöm.
Átalányadózó nyugtaadás elmulasztása
Kérdés
Átalányadózó egyéni vállalkozó elmulasztotta a nyugtaadást, amiért mulasztási bírság kiszabásával büntették 2014 évben. A határozatban nem szerepel, hogy az átalányadózói körből törlik, és az adóhivatali törzsadat-nyilvántartásban továbbra is átalányadózói bevallás típuskóddal szerepel. Kérdésem a Tisztelt Szakértőhöz, hogy jelen esetben az egyéni vállalkozónak az átalányadózás szabályai vagy a vállalkozói jövedelemadózás szabályai szerint kell elkészíteni az szja-bevallását? Köszönettel: Eberhardt Károly
Egyéni vállalkozó, egyéni cég
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó egyéni céget alapított (jogudód). Az egyéni cég bejegyzésének dátuma 2014. 12. 02. A 1041-es nyomtatványon megjelöltük, hogy jogudód, és minden alkalmazottat bejelentettünk. A NAV felvilágosítása szerint az egyéni cégbe kell a teljes 12. havi bért számfejteni és a 08-as bevallást beadni is csak az egyéni cégbe kell. Első kérdésem az, hogy ez tényleg így van? A további kérdések: az utolsó negyedév 65-ös áfabevallását meg kell bontani, vagy lehet azt is az egyéni cég alatt beadni 10. 01-12. 31-ig. Az árbevétele áthúzódik az egyéni cég időszakára, így az egyéni cégbe könyveljük le, mivel úgyis jogutód? A gyakorlatban hogyan oldjuk meg, hogy szabályos legyen? Segítségüket előre is köszönöm.