4279 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére

Egyéni vállalkozás ingatlan-bérbeadás kapcsolat Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben szeretnénk tanácsot kérni: kereskedelemmel foglalkozó egyéni vállalkozó mellékkeresetként a saját nevén lévő üzlethelyiséget bérbe adta, és egyéni vállalkozóként leszámlázta. Az ingatlan nincs a tárgyi eszközei között, értékcsökkenést nem számol el, viszont – mint telephely – szerepel a vállalkozói igazolványában. A vállalkozó most úgy döntött, hogy szeretne jövőre katás lenni, ezért kitöröltetné a telephelyet a vállalkozásából, és az üzletet, mint magánszemély adná bérbe, és megfizetné a forrásadót. A kérdésünk az lenne, hogy ez így lehetséges-e, szét lehet-e választani a bérleti díj szempontjából a magánszemély bevételét az egyéni vállalkozás bevételétől? Amennyiben lehetséges a továbbiakban magánszemélyként bérbe adnia az üzlethelyiséget, kell-e a NAV felé ezzel kapcsolatosan bármit bejelenteni? Válaszukat előre is köszönöm.

Egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Felszámolás alá került kft. ügyvezetője kiválthatja-e az egyéni vállalkozói igazolványt? Illetve lehet-e másik társaságnak tulajdonosa, esetleg ügyvezetője?

Közös őstermelői tagság egyéni vállalkozás mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozóként kertészeti tevékenységet indítok. Eddig szüleim gazdaságában (szintén kertészet) segítő tagként dolgoztam közös őstermelői státuszban, ahol édesapámnak volt őstermelői igazolványa, és kiváltottuk a közös őstermelői igazolványt. Kérdés az, hogy elindíthatom-e az egyéni vállalkozásomat úgy, hogy a közös őstermelői tagságot nem zárom le? Futhat-e párhuzamosan a két státusz, vagyis elindítom az egyéni vállalkozásomat és párhuzamosan segítő tagként meghagyom a közös őstermelést? Előre is köszönöm a válaszukat! Tisztelettel: Fekete Zoltán

Egyéni vállalkozók, őstermelők figyelem! Fontos változás 2015-től Cikk

A mostaninál rövidebb idő alatt számolhatnák el az egyéni vállalkozók és a mezőgazdasági őstermelők is elhatárolt veszteségüket – áll a 2015. évi adócsomagban.

Katások és az iparűzési adóbevallás: itt vannak a fogódzók Cikk

Mely esetekben, és milyen határidővel kell egy katás adózónak iparűzési adóbevallást benyújtania? Kell-e például év közben (15 napon belül) beadni a bevallást, ha az egyéni vállalkozó szünetelteti a tevékenységét, vagy elegendő ezt megtenni a következő év január 15-éig? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás adószakértőnk válaszolt.

Kata és az iparűzési adó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítséget szeretnék kérni abban, hogy mely esetekben és milyen határidővel kell egy katás adózónak iparűzési adóbevallást benyújtania. Megnéztem a törvényt, de számomra nem egyértelmű. Kell-e például év közben (15 napon belül) beadni a bevallást, ha az egyéni vállalkozó tevékenységét szünetelteti, vagy elegendő csak következő év január 15-éig? Ha van rá mód, kérem, hogy néhány példán keresztül ismertesse, hogy mikor kell év közben és mikor következő évben benyújtani a bevallást? Köszönettel Vágner Emília

Számlázó program bejelentése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó nemzeti dohányboltot üzemeltet. Az üzemeltetéshez kötelezően meg kellett vásárolniuk egy számlázó, készletnyilvántartó programot. A programfejlesztő cég megküldte részére a szükséges adatokat a számlázó program NAV felé történő bejelentéséhez, de a levele végén azt írta, hogy amennyiben a cég még nem állított ki számlát, úgy nem kell a programot bejelenteni a NAV-nak, majd csak ha számlát állít ki, az azt követő 30 napon belül. Ön szerint sem kell bejelenteni ebben az esetben? Ha egy vállalkozó tulajdonában van olyan számlázó program, amit nem használ, akkor azt be sem kell jelenteni?

Egyéni vállalkozó év végi záró pénzkészlete Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy egyéni vállalkozó köteles-e következő év elején az előző évi záró pénzkészletet nyitóba átvinni, vagy jó megoldás az is, ha év elején tőkebetétet tesz be induló pénzkészletként? Köszönettel: István

Szja, kisvállalkozó kedvezmény igénybe vétele Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó ebben az évben vásárolt egy ingatlant, melyet a vállalkozás irodának használ. Kizárólag üzemi célt szolgáló tárgyi eszköz (üzemkörön belüli ingatlan), a tevékenysége irodához kötött. Kérdéseink: 1.) A megvásárolt ingatlan lakóház volt, a magánszemély tulajdonosok lakáscélra használták. A megvásárlás után irodai célra került átalakításra, az ingatlan után építményadó fizetési kötelezettség terheli a vállalkozást. A kisvállalkozói kedvezményt érvényesítheti-e az szja-bevallásban az ingatlanra tekintettel? 2.) Az adózás utáni vállalkozói jövedelmet csökkentő tételek között szerepeltethető, a kizárólag üzleti célt szolgáló, az üzleti év során értékcsökkenés alá vont tárgyi eszközök között az iroda nettó (nyilvántartási) értéke? 3.) Az egyéni vállalkozásnak van előző években képzett fejlesztési tartaléka, a fenti ingatlanra milyen feloldási lehetőségei vannak? Válaszát köszönjük.

Ingatlan bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő ! Kata szerint adózó egyéni vállalkozó vagyok, kizárólag áfamentes tevékenységet végzek. Lehetőségem lenne egy saját tulajdonú ingatlan bérbeadására magánszemély részére úgy, hogy méltányosságból a közüzemi számlákat továbbra is én fizetném. 1. Kell-e külön adószámot kérni, vagy a jelenlegi vállalkozói bevételt növelné? 2.Milyen módon változna az adózásom ( áfakötelezettség terhelne-e)? 3. Kell-e számlát kiállítani? 4. A teljes bevétel nem érné el az 1 000 000 forint/év összeget. Köszönettel...

Egyéni vállalkozás megszüntetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítséget szeretnék kérni az alábbiban. Egyéni vállalkozó 2008. 10. 02-án üzembe helyezett egy tehergépjárművet értékcsökkenés 5 év, értéke 4 821 000,forint, 2012. 01. 01-től szünetel a vállalkozás (jelenleg is). 2011.december 31-éig az időarányos arányos écs-t elszámolta, 3 131 274 forint a szünetelés alatt nem lehet elszámolni. Ekkor a tehergépjármű nettó értéke 1 689 726 forint. Ha az egyéni vállalkozó tevékenységét meg szeretné szüntetni, az écs-t hogyan kell elszámolni, a tárgyieszköz jelenlegi értékét meghatározni, és utána mikor kell adózni, ha a 2008. évi szja bevallásában adózás utáni vállalkozói jövedelmet csökkentő tételként, a kizárólag üzleti célt szolgáló 2008. évben értékcsökkenés alá vont tárgyieszköz nettó értékénél 4 580 742 forintot figyelembe vette. /(4 821 000 a 2008. évi écs.) Köszönöm a segítséget.

Egyéni vállalkozó bankszámlája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szüneteltetés alatt lévő vállalkozó visszaváltaná vállalkozását. Végelszámolásra készül. Raktáron lévő áruját készpénzért eladná, majd újra szüneteltetné vállalkozását. Kérdés: mennyi időn belül kell megnyitnia bankszámlát az egyéni vállalkozásra? köszönettel

Cégautó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségét kérném cégautóval és üzemanyagköltség elszámolással kapcsolatban. Egyéni vállalkozó humán egészségügyi szolgáltatást végez, a gyógytornászt megbízási szerződéssel foglalkoztatja és az egyéni vállalkozó szállítja a betegekhez. Az egyéni vállalkozó útnyilvántartást vezet, a megtett kilométer és a NAV üzemanyagár alapján számolja el havonta az üzemanyagköltséget és mint magánszemély megfizeti a cégautóadót (az autó nincs a vállalkozásban). Az egyéni vállalkozó hosszabb ideig beteg lesz, alkalmazottat vesz fel,a ki a gyógytornászt is szállítaná a beteghez a vállalkozó saját autójával. Helyes ez így, elszámolható az üzemanyagköltség az útnyilvántartás vezetése mellett? Köszönöm a választ.

Ekho választása egyéni vállalkozó esetén Kérdés

Tisztelt Hölgyem/Uram! Kérdésem arra irányul, hogy egy megbízási jogviszonyban foglalkoztatott egyéni vállalkozó jogosult-e az ekho szerinti adózásra a számla alapján kifizetett megbízási díj vonatkozásában? Illetve a kifizetőnek teljesített ekho nyilatkozat hiányos kitöltése (választásra való jogosultság részét nem töltötte ki) milyen következményekkel jár, ha a megbízott átvállalja a kifizetőtől az ekho megállapítását, bevallását és megfizetését? Közreműködését előre is köszönöm.

Így nőnek az egyéni és társas vállalkozók tb-terhei Cikk

Bár első ránézésre minimális változtatás látszik a társadalombiztosítási szabályokon az adócsomagban, az egyéni és társas vállalkozók nem ússzák meg tehernövekedés nélkül a 2015-ös évet sem. Kevesebb lesz viszont a papírmunka.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Sportrendezvényre szóló belépő

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakképzési munkaszerződés

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Végkielégítés órabéres számfejtése

Dócziné Szabó Nikoletta

munkajogi és bérszámfejtési szakértő

NEXON

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink