hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Szabadulna vállalkozásától? Ez is egy megoldás

  • adozona.hu

Tevékenységét öt éve szüneteltető egyéni vállalkozó szabadulna vállalkozásától. Milyen bevallási, bejelentési kötelezettségei vannak? Vajon törlik-e automatikusan a listáról? Dr. Verbai Tamás jogász válaszol.

Olvasónk így vázolta helyzetét: egyéni vállalkozó vagyok. Tevékenységemet közel öt éve szüneteltetem. A szüneteltetésre rendelkezésre álló 5 év leteltét követően sem kívánom már a tevékenységemet folytatni. Kérdésem: a szüneteltetésre rendelkezésre álló 5 év elteltével az egyéni vállalkozók nyilvántartásából automatikusan törlésre kerülök-e, illetve van-e, ha igen, milyen bevallási, vagy egyéb kötelezettségem, és mely szervek felé (például NAV, önkormányzat).

Szakértőnk felhívja a figyelmet arra, hogy a kérdésben szereplő problémára csak a tényállás teljes ismerete mellett adható egzakt válasz. Az ismert információk szerint így válaszol.

Az egyéni vállalkozóról és egyéni cégről szóló 2009. évi CXV. törvény 19. § (1) bekezdése g) pontja értelmében az egyéni vállalkozói tevékenységre való jogosultság e törvény erejénél fogva megszűnik, ha az egyéni vállalkozó a 18. § (1) bekezdésében foglalt időpontig – az egyéni vállalkozó egyéni vállalkozói tevékenységét legalább egy hónapig és legfeljebb öt évig szüneteltetheti – nem jelentette be az egyéni vállalkozói tevékenység folytatását vagy megszüntetését, a szünetelés kezdőnapját követő öt év elteltét követő napon.

A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 57. § (2) bekezdése szerint az egyéni vállalkozó magánszemély – a tevékenysége szünetelésének bejelentése alapján – egyéni vállalkozói tevékenységre vonatkozó adóbevallásra nem kötelezett, ha e tevékenységét az adóév minden napján szüneteltette (ideértve azt is, hogy a szünetelés bejelentését megelőzően vállalt kötelezettség alapján sem folytat egyéni vállalkozói tevékenységet), azonban e rendelkezéstől függetlenül a szünetelés időszakában is be kell vallania az adóévben

a) kisvállalkozói kedvezménnyel,

b) fejlesztési tartalékként nyilvántartott összeggel,

c) foglalkoztatási kedvezménnyel,

d) nyilvántartott adókülönbözettel,

e) kisvállalkozások adókedvezményével

kapcsolatban keletkezett adófizetési kötelezettségét.

A fentieket összegezve az egyéni vállalkozói jogállás a törvény erejénél fogva szűnik meg a szüneteltetési határidő lejártát követően.  Amennyiben a tevékenység az adóév minden napján szünetelt és a szünetelés évében az adózó egyáltalán nem szerzett bevételt, akkor – az szja-törvény 57. §-ának (2) bekezdése szerinti eset kivételével – a magánszemélynek az egyéni vállalkozói jogállására tekintettel bevallást sem kell benyújtania.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Műtéti költség adózása munkaviszonyban

Nagy Norbert

adószakértő

Részmunkaidőre váltás

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Cégautóval kapcsolatos áfalevonás.

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink