580 találat a(z) egyéni vállalkozás cimkére

Új törvényi szabályok júliustól az őstermelők nyilvántartására Cikk

Változnak az őstermelők nyilvántartásba vételére és ellenőrzésére vonatkozó szabályok, s annak keretei, hogy a fogyasztók milyen módon informálódhatnak az őstermelők kilétéről.

Kft.-t alapítana egyéni vállalkozás: így vihet át tárgyi eszközöket Cikk

Hogyan vihet be tárgyi eszközöket az egyéni vállalkozás egy újonnan alapítandó kft.-be? – kérdezte olvasónk. Hunyadné Szűts Veronika, igazságügyi adó- és járulékszakértőnk válaszolt.

Oktatói kiegészítő felhasználása II. Kérdés

Tisztelt Széles Imre Úr! Korábbi kérdésemre adott válaszához kérnék Öntől további segítséget. Lehet, hogy nem volt egyértelmű a kérdés. Az egyéni vállalkozó a tanulószerződés után járó alapnormatíva-többletet más adónemekre átvezeti, a tanulószerződés alapján az oktatói kiegészítő csökkentő tétel helyes felhasználásáról szeretnénk érdeklődni. Azt olvastuk, hogy azt az oktató bérköltségére lehet elszámolni. A kérdés a következő volt: Oktatói kiegészítő felhasználása Tisztelt Szakértő! Cukrászmester egyéni vállalkozó az egyéni vállalkozása mellett 8 fő tanulószerződéses tanuló gyakorlati képzését is végzi és igénybe veszi az oktatói kiegészítő csökkentő tételt. Helyes-e, ha az oktatói kiegészítő csökkentő tétel összegét (időarányosan például 1-5 hó) az egyéni vállalkozónak oktatói díjra és a hozzá kapcsolódó szociális hozzájárulási adóra kerül elszámolásra és átutalásra? Vagy csak bérköltségre (egyéni vállalkozó oktatói díj) lehet elszámolni? Köszönöm a segítséget. SZAKÉRTŐNK VÁLASZA: Tisztelt Olvasónk! A szakképzési hozzájárulás gyakorlati képzéssel történő teljesítéséből származó többletet bármilyen más adónemre átvezetetheti, illetve visszaigényelheti. Köszönöm a segítségét.

Társaság alapítása Kérdés

Egyéni vállalkozás szeretne kft.-t alapítani. Vannak olyan eszközei, amelyek az egyéni vállalkozásában vannak elszámolva. Ha ezeket a tárgyi eszközöket be szeretné vinni a kft.-be, hogyan kell elszámolni az egyéni vállalkozásnak és a kft.-nek? Az egyéni vállalkozás a beszerzett tárgyi eszközök után az áfát levonta. De vannak olyan eszközei, amelyek nem szerepelnek az egyéni vállalkozásában, és szintén be szeretné vinni őket a kft.-be. Ennek az elszámolása hogyan történik a kft.-nél? Válaszukat köszönöm.

Szünetelő egyéni vállalkozó fejlesztési tartaléka Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó szeretné a tevékenységét szüneteltetni, viszont 2014. évben képeztünk fejlesztési tartalékot a részére. A szünetelés alatt mi történik a fejlesztési tartalékkal? A szünetelés kezdetekor meg kell utána fizetni az adót? Vagy, ha a szünetelés közben lejár a 4 év, akkor abban az évben kell befizetni utána az adót? Nagyon köszönjük a válaszát!

Egyéni vállalkozást indítana? Ezeket kell átgondolnia Cikk

Ha valaki egyéni vállalkozásra adná a fejét, ennek bonyolultsága miatt legjobb, ha személyesen keres fel egy adótanácsadót, de vannak általánosan megválaszolható kérdések is. Olvasói érdeklődésre az utóbbiakat ismertetjük.

Szüneteltetés miatt törölt egyéni vállalkozó indíthat-e új egyéni vállalkozást? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ezúton kérem Önöket, hogy szíveskedjenek a lehető legrövidebb időn belül választ adni arra, hogy 1./ szüneteltetés miatt törölt egyéni vállalkozó indíthat-e, és ha igen, a törlés után mennyi időn belül új egyéni vállalkozást? 2./ a katás formában szerzett jövedelem beleszámít-e a rehabilitációs járadék mellett szerezhető jövedelmi korlátba?

Egyéni vállalkozás megszüntetésének adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó 2015. márciusban megszüntette a tevékenységét. A vállalkozásban lévő eszközöket, a meglévő árukészletét az üzletet átvevő cégnek értékesítette, kiszámlázta. Azonban a vállalkozásban van egy ingatlan is (üzlethelyiség), melyben a másik cég folytatja a tevékenységét. A vállalkozó (vagyis már magánszemély) az ingatlant bérbe adja ennek a cégnek. Kérdésem annyi lenne, hogy a vállalkozásból ezt az ingatlant hogyan vonom ki (áfa, adózás tekintetében)? Köszönettel: Fazekasné

Egyéni vállalkozás indítása Kérdés

Tisztelt Szakértők! Férjemmel egyéni vállalkozás keretein belül használt gyermekruha értékesítésével szeretnénk foglalkozni. Melyik adózási forma lenne nekünk a legkedvezőbb? (Kilós áron, zsákokban megvennénk, majd darabáron tovább értékesítenénk interneten, bababörzéken.) Férjem nevén futna, neki van napi 8 órás bejelentett munkahelye. Kell-e vállalkozói számlát nyitnunk? Mikor kell számlát adni, és mikor elég a nyugta? Érdemben én foglalkoznék vele, be kell-e jelentenie engem, mint alkalmazottat? Miután az okmányirodában létrehoztuk az ügyfélkaput, mik a további teendőink? Hová, és hogyan kell még bejelentkezni? Válaszukat előre is köszönöm!

Egyéni vállalkozás megszűnésekor melyiket kell alkalmazni? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdés megválaszolásához kérem szíves segítségét. Egyéni vállalkozó 2015-ben megszüntette a tevékenységét. Az szja-törvény 10. melléklet II. fejezet 1) pontja, illetve a 49/C (2) b pontja is rendelkezik a kisértékű tárgyi eszköz bevételként való elszámolásáról. Kérdésem: melyik jogszabályt, milyen esetekben kell alkalmazni? Hogyan kell elszámolni a korábban értékcsökkenés alá vont, a megszűnéskor még értéken lévő tárgyi eszközök nettó értékét? Nagyon köszönöm a válaszát.

Kft.-tulajdonos katás vállalkozása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. tulajdonosa tagi jogviszonyban és ekhós jogviszonyban kapott jövedelmet a cégétől, de ez évben – elérve a korhatárt – öregségi nyugdíjba vonult. A törzsszámát és az első havi öregségi nyugdíját is megkapta. A tulajdonában lévő cégnél továbbra is ő látja el a képviseletet, és személyesen is közreműködik a munkában. Kérdés: mint öregségi nyugdíjas, katás egyéni vállalkozást indítana, és számlázná a cégében elvégzett munkáját. Van-e erre lehetősége? Kiegészítő tevékenységnek minősül ez a nyugdíja miatt, és havi 25 ezer forintot kell fizetnie, mint katás vállalkozó (2012. CXLVII. törvény 2. § b alapján)? Köszönöm válaszát, tisztelettel.

40 eurós behajtási költségátalány Kérdés

Tisztelt Szakértő. Egyéni vállalkozásomban (egyszeres könyvvitel) egy szállítónak késedelmesen fizettem pár nap késéssel. A szállító 2016. 03. 21-én kelt egyenlegközlő levelében kimutatta a késedelmesen fizetett számlák utáni 40 eurós költségátalány-tartozásaimat számlánként. Korábban soha nem követelték. A számlák dátumai a következő (kelte, fizetési határidő, kiegyenlítés dátuma sorrendben): 2013.09.20.; 2013.10.05.; 2013.10.04 2014.06.13.; 2014.06.28.; 2014.06.30 (28-a szombatra esett) 2014.07.03.; 2014.07.18.; 2014.07.23. Ezek egyedi gyógyszerrendelések voltak, külön szerződésünk nem volt. 1./ Szerintem csak a 3. számlára lenne jogos a 40 euró. 2./ Úgy tudom, ha egy éven belül nem követelik a 40 eurót, akkor később sem követelhetik. Háromszor 40 eurót róttak ki rám a fentiek alapján, holott az első számlát a fizetési határidő előtt fizettem, a másodiknál szombatra esett az esedékesség, hétfőn kapták meg az összeget. A harmadikat valóban később fizettem pár nappal. Jogos-e a követelésük 2016. 03. 21-én – 2 év elteltével –, miközben az előző években nem követelték tőlem? Köszönettel: Molnár Margit

Gyes alatti kata Kérdés

Egyéni vállalkozását 2016. február 29-én indította a 2016. január 30-ától gyesen lévő anyuka. Vállalkozási tevékenységét (ruhakereskedést) 2016 május végén fogja beindítani, s átalakítás után megnyitni az üzletet. Az anyuka szakképzettséggel (kereskedelmi szakközépiskolai végzettséggel rendelkezik). Egyéb tevékenységként felvette a építőipari tevékenységet (kőműves és festő), és itt szakképzett alkalmazottat foglalkoztat. Ebből a tevékenységből márciusban volt bevétel. Hogyan kell a katát megfizetni a következő hónapokra?

Őstermelés mellett bérmunka végzése Kérdés

Áfakörös őstermelő bérmunkát végezne, amelyre kiváltaná az egyéni vállalkozást. Őstermelőként az előző évi árbevétel 20-a után fizeti a járulékokat. Az egyéni vállalkozásában a kata adózást szeretné választani. Jól gondolom-e, hogy az egyéni vállalkozásában megfizeti a havi 50 ezer forint katát? Kell-e járulékot fizetnie az őstermelésében, illetve az egyéni vállalkozásában lehet-e alanyi mentes, vagy csak áfakörös? Köszönöm előre is válaszát.

Kata és a bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó kézműves vásárt szervez rendszeresen. A vásározók helypénzt fizetnek az asztalért vagy egy-egy területért. Ez bérbeadásnak minősül-e, s választhatja-e az egyéni vállalkozó a katát? Mária

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kiva, elhatárolt veszteség

Pölöskei Pálné

adószakértő

Munkaruha áruházi dolgozóknak

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Lakáscélú munkáltatói kölcsön

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink