531 találat a(z) egyéni vállalkozás cimkére

Költöztető tevékenység engedélyezése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Tájékoztatásukra van szükségem azzal kapcsolatban, hogy a költöztető tevékenységet végezni tervező egyéni vállalkozónak milyen engedélyekkel kell rendelkeznie a tevékenység folytatásához? A NAV-hoz és a székhely szerint illetékes jegyzőhöz van valamilyen bejelentési kötelezettsége? Valamekkora biztosítékot kell tartani a bankszámláján? Köszönöm válaszukat! Üdvözlettel: Földházi Szilvia

Jár-e táppénz az egyéni vállalkozás szüneteltetése alatt? Így döntött a Kúria Cikk

Megilleti-e táppénz az egyéni vállalkozót, miközben e tevékenységét szünetelteti? A több menetben zajló jogi vita végére a Kúria tett pontot.

Családi gazdaság vezetője és egyéni vállalkozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítséget szeretnék kérni. Ügyfelem évek óta családi gazdaság vezetője, két gyermekével alkotja a családi gazdaságot. Bevételük meghaladta a 8 millió forintot fejenként. Ügyfelem vállalkozói igazolványt váltott, a tevékenységét vállalkozóként folytatta 2013. 10. 18-ától 2014. 01. 21-éig,.ettől az időponttól szüneteltette a vállalkozását 2014. 10. 01-jéig. Biztosítását annak megfelelően jelentette az 58-as nyomtatványon. Tehát felváltva egyéni vállalkozó és őstermelői minőségben.2014. 10. 01-jétől újraindult a vállalkozása 2015. 02. 03-áig. A 2014. IV. negyedévi áfabevallás után visszaigényelhető áfája lenne. Az lenne a kérdésem, van-e akadálya ennek, amiatt, hogy felváltva volt vállalkozó és őstermelő? Segitségét nagyon köszönöm.

Egyéni vállalkozás indítása tgyás alatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy jelenleg tgyáson (cseden) lévő anyuka keresett meg azzal, hogy egyéni vállalkozást szeretne indítani. A vállalkozás egyelőre sem bevételt, sem költséget nem fog elszámolni, egy pályázat megnyerésének lenne az egyik feltétele, hogy élő adószámmal rendelkező vállalkozóként pályázzon. Személyes közreműködés, keresőtevékenység csak akkor lesz, ha a pályázat sikeres lesz. Kérdésünk az lenne, hogy ebben az esetben elindíthatja-e a vállalkozói igazolvány igénylését, nem veszíti-e el a tgyás összegét? Válaszát köszönöm előre is. Fazekasné

Eho Kérdés

Tisztelt Adózóna! Kérdésem lenne, hogy egyéni vállalkozó esetében az osztalékalap után fizetendő eho elszámolható-e költségként? Köszönöm.

Egyéni vállakozás szüneteltetése Kérdés

Ebben az esetben milyen nyomtatványokon és hol kell bejelentést tenni? Köszönöm.

Egyéni vállalkozás átalakulása egyéni céggé Kérdés

Egyéni vállalkozó jelentős (körülbelül 8 millió forintos) készlettel rendelkezik. Ez azt jelenti, hogy jelentős forgalma is van (150 millió forint). Szeretne átalakulni. Mivel jelentős készlete van, így a vállalkozásnak körülbelül 5 millió forint vesztesége keletkezett. Mivel egyéni vállalkozás esetén pénzforgalmi könyvelés van, a kifizetett árubeszerzési számla a költségek között jelenik meg. 2012-től az egyéni vállalkozó csak a nyeresége felét számolhatja el az előző évek vesztesége címen. Kérdésem, hogy átalakulás esetén van-e módja, hogy a keletkezett költséget, ami a valóságban költség volt neki, csak a pénzforgalmi szemlélet miatt nem abban az évben csapódott le nála, amikor készletet eladta, lehetősége legyen az elhatárolt veszteség elszámolására? Az egyéni cég egy új vállalkozási forma, tehát az egyéni vállalkozást ebben az esetben is meg kell szüntetni? Akkor a ténylegesen felmerült kiadását, készletköltségét nem tudja elszámolni? Az egyéni vállalkozó el tudja számolni a ténylegesen felmerült költségét (készletek beszerzési ára) megszűnéskor? Válaszát előre is megköszönve! Tisztelettel: Péter Zsuzsanna Példa: Készlet értéke 8.000.000 Ft Előző évek vesztesége 6.000.000 Ft A tárgyévi eredménye 500.000 Ft /2015/ Ebben az esetben 8.500.000 Adóalap ? előző évek veszt csökk 4.250.000 Ft /50%/ ? Adóalap 4.250.000 Ft A készlet bevétel-e? A veszteség csak 50 százalékban számolható el?

Egyéni vállalkozás szüneteltetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó szünetelteti a vállalkozását. A vállalkozói bankszámlát nem szüntette meg. Az erre az időszakra eső bankköltséget figyelembe lehet-e venni a költségei között? Ha igen, akkor az újrainduláskor? Köszönettel: Ildi

Kapcsolt vállalkozás Kérdés

Kapcsolt vállalkozások megítélésével kapcsolatban kérném a segítségüket. Az alábbi cégfelosztásnál kérem szakmai véleményüket, hogy fennáll-e a kapcsolt vállalkozási viszony. „A” Kft.-nek két magánszemély a tulajdonosa 50-50 százalékban. „B” Kft.-nek ugyanezen két magánszemély a tulajdonosa, szintén 50-50 százalékban. Mindkét társaságban ugyanaz a természetes személy az ügyvezető, akinek van egy egyéni vállalkozása, nevezzük „C” vállalkozásnak. Kérdésünk arra irányul, hogy a fenti feltételek esetén értelmezhető-e „A” és „B” társaság között a kapcsolt vállalkozási viszony 2014. december 31-éig? Értelmezhető-e a kapcsolt vállalkozási viszony „A” és „B” Kft., illetőleg „C” egyéni vállalkozó között 2014. december 31-éig? Változtat-e a kapcsolt vállalkozási viszony megítélésén az a tény, hogy ha a két tulajdonos házastársi viszonyban, vagy egyéb közeli hozzátartozói viszonyban van egymással? Ebben az esetben kapcsolt vállalkozásnak minősül-e „A” és „B” Kft.? Kapcsolt vállalkozás-e ebben a helyzetben „A” és „B” Kft., illetőleg „C” egyéni vállalkozó? 2015. január 1-jétől kibővült a társasági adóról szóló törvény 4. § 23. pontja az f) ponttal. Figyelembe véve ezt a változást, kérdésünk az, hogy ha 2014. december 31-éig nem állt fenn kapcsolt vállalkozási viszony a társaságok, illetve az egyéni vállalkozó között, akkor a társaságiadó-törvény változása miatt 2015. január 1-jétől fennáll-e a kapcsolt vállalkozási viszony akár a két kft., akár a kft.-k és az egyéni vállalkozó között?

EKÁER – örökölt egyéni vállalkozás Kérdés

Az egyéni vállalkozás örökösödési jog folytán megy tovább, ez esetben kezdőnek minősül-e, és be kell-e fizetni a biztosítéki dijat a NAV-hoz?

Kapcsolt vállalkozás kft. és egyéni vállalkozó között Kérdés

Kft. és egyéni vállalkozások között fenáll-e a kapcsolt vállalkozás az alábbi esetben? A kft. 3 fő tulajdonosa egyben ügyvezető is. A részesedésük a kft.-ben egyenlő nagyságú. Mindhárom főnek egyéni vállalkozása is van. A kft. és az egyéni vállalkozások alkalmanként üzleti kapcsolatban állnak egymással.

Áfafigyelési idő tevékenység szüneteltetésekor Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van valamilyen kapcsolat az áfatörvény 135. paragrafusában leírt áfafigyelési időszak, illetve az egyéni vállalkozás szüneteltetése között? Amennyiben az egyéni vállalkozó az áfafigyelési időszakon belül szünetelteti a tevékenységét, ez van valamilyen hatással a figyelési időszakra nézve? Akár öt évig is szünetelhet az egyéni vállalkozás. Akkor is letelik a szünetelés előtt beszerzett tárgyi eszköz áfafigyelési időszaka, amennyiben ez a szünetelés időszakában éri el az 5., illetve a 20. évet? Illetve, ha a szünetelés után telne le az 5, illetve 20 év, akkor a tevékenység szünetelési időszaka beleszámítható az áfafigyelési időszakba? Köszönöm a választ!

Egyéni vállalkozás megszűnése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdezni szeretném, hogy ha az egyéni vállalkozás év közben megszűnt, és a megszűnést követően még volt befolyt bevétele, illetve felmerült költsége, akkor azt elszámolhatom az egyéni vállalkozás bevételeibe és költségeibe? Kérdés, hogy meddig vehetem ezt figyelembe? A megszűnés évének december 31-éig, vagy a bevallás benyújtásáig, azaz február 25-éig? Köszönöm.

Egyéni vállalkozó munkaviszonyban Kérdés

Kérdésem, hogy lehet-e az egyéni vállalkozó a saját vállalkozásában munkaviszonyban? A vállalkozói kivét helyett munkabért venne fel, a járulékokat is a munkavállalóra vonatkozó szabály szerint fizetné a vállalkozása.

Motorkerékpár egyéni vállalkozásban Kérdés

Mezőgazdasági tevékenységet végző egyéni vállalkozó terepmotort (600 köbcentiméter feletti ENDURO tip.) szeretne vásárolni a földeken való közlekedés céljából. Kérdésem, hogy a vállalkozásában elszámolhatja-e, és milyen feltételekkel a motorbeszerzés költségét (értékcsökkenési leirással), valamint a motor üzemeltetésének költségeit (üzemanyag, fenntartási költség, biztosítás). Kell-e cégautóadót fizetnie? Válaszukat előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Készpénzes számla utalása

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

NAV ingó árverése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Bizalmi vagyonkezelő

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink