hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Az egyéni vállalkozást szüneteltetőkre vonatkozó különös szabályok

  • Lepsényi Mária adószakértő

Az év vége közeledtével a tevékenységüket szüneteltető egyéni vállalkozóknak arra is figyelniük kell, hogy mikor jár le a tevékenység szüneteltetésére nyitva álló határidő.

2017. január 1-jétől az egyéni vállalkozói tevékenység szüneteltetése legalább egy hónap és legfeljebb két év lehet. Ez a szabály azokra vonatkozik, akik 2016. december 31-ét követően kezdték el a tevékenységüket szüneteltetni. Aki a tevékenységét 2017. január elsejét megelőzően szünetelteti, arra még a régi, ötéves éves szabály vonatkozik [2009. évi CXV. törvény 18. § (1) bekezdés].

Aki a tevékenységét 2015. január elsejétől folyamatosan szüneteltette, és a tevékenységét nem kezdi el folytatni 2020. január elsejét megelőzően, annak az egyéni vállalkozói jogállása 2019. december 31-én megszűnik, így a bevallását az egyéni vállalkozói tevékenységüket megszüntetőkre vonatkozó szabályok szerint kell majd beadnia. Ugyanez a szabály vonatkozik arra is, aki 2017. január elsejétől szünetelteti a tevékenységét, és azt nem kezdi el folytatni 2020. január elsejét megelőzően.

Fontos tudni, hogy az 5 vagy a 2 évet a szünetelés kezdő napjától kell számolni.

Az egyéni vállalkozói tevékenység szüneteltetését, és a szüneteltetés végén a tevékenység folytatását be kell/kellett jelenteni – elektronikus úton – a fővárosi, megyei kormányhivatal járási (fővárosi kerületi) hivatalánál.  Amennyiben az 5, illetve 2 év elteltével az egyéni vállalkozó nem jelenti be az egyéni vállalkozói tevékenység folytatását, akkor megszűnik a magánszemély egyéni vállalkozói jogállása [2009. évi CXV. törvény 19. § (1) bekezdés g) pont].

Az egyéni vállalkozói jogállás megszűnése azonban azzal is járhat, hogy a magánszemélynek további adófizetési kötelezettséggel kell számolnia például az egyes korábban érvényesített kedvezmények miatt. Érdemes tehát átgondolni, hogy célszerű-e a tevékenység szüneteltetését kis időre felfüggeszteni.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletesen bemutatjuk az egyéni vállalkozói tevékenység szüneteltetésére vonatkozó szabályokat!

A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kintlévőség végelszámoláskor

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Ingatlan tulajdoni részarány megvásárlása

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Kártérítés-fizetés könyvelése

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink