531 találat a(z) egyéni vállalkozás cimkére
Egyéni vállalkozó jövedelemcsökkentés Kérdés
Főtevékenységben fuvarozással foglalkozó egyéni vállalkozóként 2015-ben használt teherautót vásároltam. Csökkenthetem-e az adózás utáni vállalkozói jövedelmet, a 2015. évben elszámolt értékcsökkenésen felüli összeggel (az szja-bevallás - 1553-13-05 - 97 sora szerint)?
Tárgyi eszköz bevitele egyéni vállalkozásba Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kérdésem a következő lenne: Magánszemély saját tulajdonában lévő eszközt milyen módon tud bevinni a vállalkozásába, hogy költséget tudjon elszámolni utána? A fenti eszköz már több mint 3 éve került a tulajdonába. Mivel ez egy traktor, ami csak és kizárólag a vállalkozói tevékenységet szolgálja, a vállalkozás most alakult. Ehhez kapcsolódó kérdésem: 2. Mi a helyzet azokkal a vállalkozókkal, akik nem most kezdték meg a tevékenységüket (nem a tevékenység kezdő évében vannak), de például a magánszemélyként tulajdonolt ingatlant vagy gépet be szeretnék vinni a vállalkozásukba? Hogy tehetik ezt meg? Hogy bocsáthatja a magánszemély az eszközöket a saját vállalkozása rendelkezésére? Saját magával, gondolom, nem köthet szerződést, ugye? 3. Ha értékcsökkenést nem akar/nem tud elszámolni utána, akkor is kéne szerepelnie a nyilvántartásaiban, hogy a költségeket elszámolja, illetve bevételszerző tevékenységéhez szükségszerűen kapcsolódik az adott eszköz. Enélkül például nem is tud bizonyos mezőgazdasági tevékenységet kiszámlázni. Válaszát előre is köszönöm!
Munkahely-megőrző támogatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Átalányadózó egyéni vállalkozóként a munkaügyi központtól munkahely-megőrző támogatást kaptam. Ennek összegét be kell-e vallanom az 53-as adóbevallásomban? Szíves válaszát köszönöm.
Egyéni vállalkozás külföldi munkaviszony mellett Kérdés
Külföldi (ausztriai) teljes munkaidős munkavállalói jogviszonyt fog létesíteni 2016. január 7-én egy magyar állampolgár. Emellett 2016. január 11-én egyéni vállalkozást szeretne indítani Magyarországon. Ez milyen jogviszonyt takar itthon? Milyen járulékfizetési kötelezettsége lesz Magyarországon? Mi a teendője adminisztrációs szempontból? Melyik országban, milyen igazolásokat kell kérnie, és milyen bejelentési kötelezettségei lesznek?
Egyéni támogatás megszűnés után Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó 2014 januárjában elnyert egy támogatást a Széchenyi-program keretében (G.O.P-2.1.1-12/B). A támogatási összeg egy részét meg is kapta, azonban gondolt egyet, és átalakult, pontosabban megszüntette az egyéni vállalkozását, egyéni céget alapított, majd átalakult kft.-vé. Mindvégig a tevékenységét folytatta, tárgyi eszközeit vitte magával a cégekbe. A támogatási összeg második részét is megkapta, de ekkor már kft. formában folytatta a tevékenységet. A kérdésem az lenne, hogy a kft. a kapott támogatást milyen formában vegye be a könyveibe? Elegendő egyéb bevételként könyvelni?
Egyéni vállalkozás indítása előtt vásárolt tárgyi eszközök Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő lenne: Egyéni vállalkozását januárban elindító magánszemély (közúti fuvarozás) a korábban (három éven belül) vásárolt tehergépkocsiját beviheti-e a vállalkozásába, illetve annak értékcsökkenését milyen módon tudja elszámolni? A vállalkozásba bekerülés napjától számított 5 évig a teljes eredeti értékre vagy az eredeti számla dátumától kellene nézni? Amennyiben áfás számlája van az eszközről, levonásba helyezheti-e annak áfáját? Ha van olyan eszköz a birtokában, amelyről az adásvételi szerződés már nem áll rendelkezésre, miként tudja a vállalkozásba bevinni? Például, ha ez szintén egy jármű, akkor nyilván saját magával adásvételi szerződést kötni nem tud, de ebben az esetben egy kereskedőn/harmadik személyen átfuttatni szükséges a gyakorlatban? Köszönöm válaszát előre is.
Egyéni vállalkozás – kettős könyvelés? Kérdés
Kedves Szakértő! Katás egyéni vállalkozó vagyok. Lehetőség lenne egy pályázat beadására, amiben feltétel a kettős könyvelés vezetése. Ezt, mint egyéni vállalkozó hogyan tehetem meg? A katából ki kell lépni, és bejelentkezni, mint egyéni cég, vagy maradhatok költségelszámolásos egyéni vállalkozó? Hogyan lehet ezt a legegyszerűbben megoldani, milyen bejelentések, bevallások szükségesek; erre várnám szíves segítségüket.
Ingatlanáfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó egyéni céget alapít. Az egyéni vállalkozásban lévő eszközeit átviszi az egyéni cégbe, kivéve az üzemépületet, mely elég jelentős értéket képvisel. Az ingatlan áfáját építkezéskor levonta, mivel azt adóköteles tevékenységhez hasznosította. Az épületben ezután is termelés folyik, amely termelés áfaköteles, és az egyéni cégnek levonási joga van. (Ugyanazon termelő tevékenységhez hasznosítja az épületet, mint korábban, csak bérleti jogviszonyban, mint bérbevevő.) Az egyéni vállalkozás megszűnése után az adózó, mint magánszemély adja bérbe a tulajdonát képező ingatlant az egyéni cégnek, és mivel az a következő lépésben kft.-vé akar alakulni, majd a kft.-nek. Az egyéni vállalkozás megszűnése előtt dönthet-e úgy, hogy a bérbeadási tevékenységet, mint magánszemély végzi, és az áfatörvény 86. § 1. bekezdés l pontja szerinti adómentes bérbeadási tevékenységet adókötelessé teszi? Döntése alapján jogosult lesz-e arra, hogy az egyéni vállalkozás megszűnésének időpontjában az egyéni vállalkozásban levont áfát nem kell visszafizetni, hanem majd csak esetleg akkor – jóval későbbi időpontban –, amikor az eszközt ténylegesen kivonja a termelésből a bérbeadás megszűnésekor? Azt tudom, hogy ebben az esetben fordított áfás számlát kell kibocsátania a bérbevevő felé, aki köteles lesz a bérleti díjra az áfát felszámítani, bevallani, amit le is vonhat, mivel a tevékenysége feljogosítja rá. A választ előre is köszönöm. Bernáthné
Egyéni vállalkozás megszüntetése miatti készlet kiárusítás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem szíves válaszát az alábbiakra! Egy egyéni vállalkozó családi okok miatt szeretné a vállalkozását befejezni, így eladná a még meglévő – igaz évek óta elfekvő, minimális összegért értékesíthető – készletét. A készlet értéke meghaladja a 30 millió forintot (Lada alkatrészekről van szó). Mennyi az a maximális százalék, amennyivel csökkent áron eladhatná az összes készletét? Volna egy vevő, aki sajnos maximum 10 százalékért venné meg, egy másik 26 százalékot fizetne, körülbelül 8 millió Ft + áfát. Nem szeretne bajt a vállalkozás az áru értékesítése miatt, de mielőbb túl szeretne lenni ezen, és sajnos hiába hirdeti minden fórumon, a készlet nem igazán kell egyik kereskedőnek sem, hiszen a Lada már majdnem kiment a forgalomból! Köszönettel: Tóth Katalin
Föld bérbeadása, gépbeszerzés Kérdés
Tisztelt Szerkesztőség! Termőföld bérbeadásával kapcsolatban szeretnék érdeklődni. Abban az esetben, ha a magánszemély 5 évnél hosszabb időre adja bérbe a szántóterületet, a bérleti díj adómentes. Akkor azonban, ha a szántóterületet szintén 5 évnél hosszabb időre adja bérbe, de feles bérleményben, mégpedig a bérleti díjként nem pénzt, hanem terményt kap. Ezt a terméket, ha a magánszemély értékesíti, hogyan és milyen adótételek mellett tudja megtenni? A másik kérdésem egyéni vállalkozóra vonatkozik: aki új gépet vásárol vállalkozási célra, tudja-e érvényesíteni a kettős kedvezményt, mint adott esetben egy gazdasági társaság? Új gépbeszerzése esetén, amennyiben van pozitív adózás előtti eredmény, akkor tudja érvényesíteni a beruházási adóalap-kedvezményt 30 millió forintig, és még erre az eszközre elszámolhatja az értékcsökkenést is? Használt gép esetén nem alkalmazhatja az egyéni vállalkozó az egyösszegű tárgyieszköz-elszámolást, és ilyen esetben tud-e egyéb kedvezményt érvényesíteni? Válaszukat előre is köszönöm. Plavecz Zoltánné
Egyéni vállalkozói igazolvány alapján családi gazdaság bevételei Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy családi gazdaságot egyéni vállalkozás alapján vettek nyilvántartásba. Minden számla a családi gazdaság vezetője nevén szerepel. A családi gazdaság bérmunkáról is állít ki számlát. Ezt egyéni vállalkozói bevételként könyveljük, nem osztjuk meg a tagok között. A bérmunkával kapcsolatosan felmerült költségeket szintén az egyéni vállalkozásban számoljuk el. Pl. bérszántáshoz felhasznált 1000 l gázolajat, akkor 1000 l gázolaj számlát nem a gazdaságban költségelünk el, hanem az egyéni vállalkozásban. Illetve a bérmunkához használt tárgyi eszközök értékcsökkenését is megosztjuk a családi gazdaságban használt földterületek és bérmunkában művelt területek arányában, és ezarányban költségeljük el, pl. az egyéni vállalkozásban az értékcsökkenés 40%-át, a 60%-ot pedig a családi gazdaságban. Helyes ez a gyakorlat? Ha nem, akkor hogyan kellene különválasztani a bevételt és a költségeket?
Felújítás – Beruházás vagy költség? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozás rendelkezik egy saját épülettel, amelyben végzik a termelő tevékenységet. Az épület megérett a festésre, gipszkarton falak felújítására. Kérdésem az lenne, hogy ez elszámolható-e költségként, vagy rá kell aktiválni az ingatlanra, mint ingatlanon végzett beruházást? Beruházási és/vagy kisvállalkozói adókedvezmény igénybe vehető utána? Ha igen, mindkét elszámolási módnál? A kedvezményeket csak az szja-bevallásban kell feltüntetni? Vagy miként kell nyilvántartani? Köszönöm!
Egyéni vállalkozás – kedvezmények Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozásunk évről évre hajt végre nagyobb beruházásokat, fejlesztéseket. Éves árbevételünk kb. 60 millió forint, és évente 5-15 millió forintot tesznek ki a fejlesztések, beruházások, amelyek után kedvezményeket tudnánk igénybe venni adóalap-csökkentés céljából, azonban ezen lehetőségek rendszere nem tisztázott számunkra, ebben kérnénk a segítségét! Kérdésem az lenne, milyen adóalap-csökkentő kedvezmények vannak, milyen feltételekkel, illetve, hogy a kisvállalkozói kedvezmény hogyan kombinálható az egyéb kedvezményekkel? Használt és új beszerzések esetén van-e különbség a kedvezmények között? Csak üzembe helyezett beruházásokra vehetők igénybe a kedvezmények? Értem ez alatt, ha egy beruházás áthúzódik a következő évre, akkor mely évben tudok kedvezményt érvényesíteni utána? Vagy el lehet előre különíteni, mint a társas vállalkozóknál? Van-e összeghatár? Van-e megkötés, hogy valamely beruházásra nem vehető igénybe adott kedvezmény? Például tehergépkocsi (nem fuvarozó cég vagyunk). Ha jól értelmeztük, akkor valóban a kedvezmények érvényesítése után, még az értékcsökkenés is elszámolható? Gondolom nem egyösszegben, hanem a leírási kulcsok alapján. Elnézést, ha túl sok kérdés, csak szeretnénk világosan látni, hisz lehet, hogy eddig nagyon sok kedvezményt nem tudtunk kiaknázni az ismeretek hiányában. Válaszát előre is köszönöm!
Katás egyéni vállalkozás megszűnése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó tevékenységét 09. 30-ával megszüntette. Volt azonban olyan átutalásos számlája, mely a bankszámlájára csak ez idő után érkezett meg. Kérdésem az lenne hogy ez a bevétel katás bevétel, vagy az szja-ban majd az összevont adóalapot képező jövedelem lesz? Köszönöm. Üdv.: Fazekasné
Bérleti díj ehója Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogy ha a bérleti díj 10 százalék költséghányaddal csökkentett összege meghaladja az 1 millió forintot éves szinten, akkor minden forint után meg kell fizetni a 14 százalék ehót, vagy csak az 1 millió forint feletti összegre? Tételes költségelszámolásnál is ugyanez a helyzet? A bérleti díj 50 százalékáig számolható el költség tételesen? Ha valakinek csak ingatlan-bérbeadásból van jövedelme, akkor ebből igénybe vehet családi adókedvezményt a gyermekek után? Ha igen, akkor az 53-as bevallásban? Ha, mint magánszemély adja bérbe az ingatlant egy egyéni vállalkozónak, akkor jól tudom, hogy az egyéni vállalkozó vonja le és fizeti meg – kifizetői minőségében – az szja-t és az ehót? Itt kérhető a családi adókedvezmény? Válaszát köszönöm!