1010 találat a(z) csed cimkére

Csed melletti kata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Főfoglalkozású katás vállalkozónk cseden van 2017. április 27-éig. A csed mellett nem lehet munkát végezni. Mivel szezonális a vállalkozása, március közepétől alkalmazott foglalkoztatásával szeretné a vállalkozását működtetni, ő személyesen nem működne közre a bevételszerzésben. Ebben az esetben (tételes adót nem fizet) a havi egymillió forintos bevételi határ 40 százalékát kellene adóként megfizetnie? Vagy március-április hónapra lemond a csedről, megfizeti a tételes 50 ezer forintot, és a csed lejártát követően megigényli a gyedet, amely mellett pedig már folytathatja a keresőtevékenységét? Válaszát előre is köszönöm! Üdvözlettel: Ticz Mariann

Munkaviszony megszüntetése Kérdés

Egy vállalkozás meg kívánja szüntetni a tevékenységét, de van egy csed-en lévő kismama az állományban. Megszüntethető-e a jogviszonya abban az esetben, ha egy másik cég egyből átveszi passzív állományba? Lehet ilyet tenni? Előre is köszönöm.

Csed, gyed II. Kérdés

Tisztelt dr. Radics Zsuzsanna! Köszönöm a katás egyéni vállalkozó csed-gyed kérdésemre adott válaszát: http://adozona.hu/kerdesek/2017_2_16_csde_gyed_ihp A válasz 3.) pontja szerint jól értem, hogy a két éven belüli 365 napos biztosításnak jogviszonyonként kell fennállnia, és nem úgy, ahogy én értettem: 2013.06.10-2017.11.30-ig katás egyéni vállalkozóként biztosított, majd 2017.12.01-2018.02.28-ig munkaviszonyban biztosított, azaz megvalósul a 2 éven belüli 365 napos biztosítás? A válasza alapján kérdezem: Ha a katás vállalkozó 2017.05 31-én kilép a kata alól, és belép egyéni vállalkozóként az szja alá, majd 2017.06.01-től a 2018.02.28-ai szülésig 255 ezer forint kivét után fizeti a járulékot, akkor jól gondolom-e, hogy az egyéni vállalkozói jogviszonyában van két éven belül 365 nap biztosítása, a 180 nap jövedelmet 2017.11.30-tól visszafelé nézik, 2017.06.01-2017.11.30. között 183 nap, így 255 ezer forint lesz a csed és a gyed alapja, ennek 70 százalékát, bruttó 178 500 Ft/hó csed-gyed ellátást kapna? Jól tudom, hogy a gyedben részesülő nem katás egyéni vállalkozó a gyermek egyéves kora után dolgozhat a vállalkozásában, és mentesül a havi minimális járulékfizetési kötelezettség alól, a szochót, illetve a járulékait csak a tényleges kivétje után kell megfizetnie? Visszatérhet-e a gyed folyósítása alatt az anya a kata alá, érinti-e ez a folyósított gyed összegét? Segítségét előre is köszönöm.

Csed, gyed Kérdés

2013.06.10. óta katás, főállású egyéni vállalkozó nő gyermekvállalást tervez, a szülés tervezett időpontja 2018. február. 2013.06.10. óta folyamatos a biztosítása, 2013.06.10-től, jelenleg is a havi 50 ezer forint tételes adót fizet. Kérdésem: mennyi lenne a csed és a gyed bruttó összege az alábbi esetekben: 1.) A szülési szabadság kezdetéig (2018. január hó) havi 50 ezer forint tételes adót fizet. 2.) 2017. április hónaptól a szülési szabadság kezdetéig 75 ezer forint tételes adót fizet. 3.) 2017. november 30. napjáig 50 ezer forint tételes adót fizet, majd 2017. november 30. napjával szünetelteti a vállalkozását, és 2017.12.01. napjától munkaviszonyban dolgozik, havi bruttó bére 260 ezer forint. 4.) Változik-e a csed, illetve a gyed összege, ha a fenti munkaviszony 2018. március 31. napjával megszűnik? Előre is köszönöm.

Őstermelő - csed - egyéni vállalkozás Kérdés

Van egy őstermelő, aki januárban szült. Jelenleg csed-en van. Szeretne indulni a fiatal gazda pályázaton, ahol a beadás feltétele az egyéni vállalkozói igazolvány kiváltása. Kérdésem: ha most kiváltja az egyéni vállalkozói igazolványt, akkor lesz-e járulékfizetése? (tevékenységet nem kíván folytatni ebben az évben).

Kata – gyed – csed Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdés megválaszolásában kérném a segítségüket: 40 órás munkaviszonnyal rendelkező kismama gyeden van és belekezd egy katás egyéni vállalkozásba. Havi bevétele van a vállalkozásából. Kérdés: Mekkora összegű katát kell fizetnie? Ezt követően szül még egy gyereket, csedet kap, a vállalkozása megmarad és tovább szeretné azt folytatni. Kérdés: Teheti-e ezt csed mellett? Ekkor mennyi katát kell fizetnie? Az eredeti 40 órás munkaviszonya mindvégig megvan, az ellátásokat az után a munkaviszonya után kapja mindvégig. Köszönettel: Előfizető

Csed, gyed, gyes, katás egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Főállású katás egyéni vállalkozó szülni fog. Ő a csed ideje alatt nem dolgozhat, viszont megéri számláznia. Működik az az elképzelés, hogy a szüléstől 24 hétig gyes ellátást igényelne, majd a gyermek két éves koráig gyed ellátást, azt követően újra gyest, az egyéb feltételek megléte esetén természetesen. Tehát a jelenlegi rendelkezések alapján az induló gyes után jogosult lesz-e a gyedre? A havi 50 000-eket megfizetné végig. Köszönettel: Szőnyi István.

Vállalkozás csed mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az egyéni vállalkozó csed mellett megtartotta vállalkozását, de alkalmazottai látják el a tevékenységet, ő maga nem dolgozik ez idő alatt. Működtethető-e ilyen formában a vállalkozás, és van-e bármiféle fizetési kötelezettsége ez idő alatt maga után? Köszönettel várom válaszát.

Gyeden lévő katás vállalkozást nyitna Kérdés

Heti 40 órás munkaviszonyban lévő dolgozó jelenleg gyeden van. Katás egyéni vállalkozást szeretne indítani. Főállású katás lesz vagy nem? Ha közben a gyes lejárta előtt szülni fog, számlázhat-e a katás vállalkozása, ha alkalmazottja lenne, jogosult lesz-e csedre? Helyesen szeretne tervezni.

Csed, gyed többes jogviszony esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiak megválaszolásában kérném segítségüket. 40 órás munkaviszonyban állok 7 éve, emellett egy kft.-ben ügyvezető vagyok, melyet társas vállalkozás tagjaként, tehát nem munkaviszony keretében látok el. Továbbá másodállású katás vállalkozó vagyok. 2017 szeptemberében fog megszületni első gyermekem. A kft., ahol ügyvezető vagyok, tényleges tevékenységet nem végez, ezáltal jövedelmet sem veszek fel onnan. Katás vállalkozásomban továbbra is másodállású maradhatok a gyed ideje alatt? Maradhatok-e katás vállalkozó és mellette jogosult leszek-e a csed-re és a gyed-re? Végezhetem-e katás vállalkozásomban a tevékenységemet egyedül, vagy alkalmazottat kell foglalkoztatnom, hogy jogosult legyek gyed-re? Szeretném az ellátást is megkapni és katás vállalkozásomat is megtartani, amennyiben lehetséges. Köszönöm előre is válaszukat!

Katás egyéni vállalkozó – számlázás csed, gyed, gyes alatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy másodállású katás egyéni vállalkozó csed, gyed alatt is folyamatosan folytatta tevékenységét, számlázott. A 25 ezer Ft-ot havonta megfizette. Kellett volna a csed, gyed ellátás alatt szünetelnie, vagy folyamatosan végezheti tevékenységét? Járhat így neki a csed, gyed juttatás? Amennyiben a tevékenységet szüneteltetni kellett volna, az érinti a kata (2016. év) 6 millió forintos értékhatárt, mert törtidőszakot kell figyelembe venni?

Csed – cafeteria Kérdés

Tisztelt Szakértő! Betegszabadság és szülés előtt a csed alatt adható a cafeteria keretében a készpénz, illetve a SZÉP kártya? Válaszát köszönöm!

Csed, gyed többes jogviszonyban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Hogyan számítják a csedet, gyedet az alábbi esetben? 2016-ban főállású katás egyéni vállalkozó megszünteti 2017. januárban ezen egyéni vállalkozását, mert 4 órás munkaviszonyt létesít. A biztosítási jogviszonya folyamatos. A szülés várható időpontja 2017. július közepe. A másik jogviszonyában pedig 4 órás alkalmazott 2016. júliustól. (A katás vállalkozása is a gyed6csed számításának alapja?) Előre is köszönöm válaszát.

Gyed igénylése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelünk alkalmazottja, kb. 2017.08.15-e körülre várja gyerekét. Szerintem a csedre való 180 napi jogosultság 2016.12.03-2017.05.31.-ig származó jövedelem az alapja. A kérdésem a következő: a csed alapjául szolgáló jövedelem alapja ugyanaz, mint a csed alapjául szolgáló jövedelem alapja? Csak, mert ha a gyed alapjául szolgáló jövedelem alapja a jogosultság kezdő napját megelőző 3. hónap utolsó napjától számított jövedelem (de a 180 napban csedet is folyósítottak), így ez esetben 2017.05.31-től visszamenőleg 180 nap, de ebben az időszakban folyósították a csedet is. Ilyenkor a jövedelemnél kell számolni vele? Szerintem nem, ugyanis nem képezi a csed a pénzbeli gyed alapjául szolgáló jövedelmet? Előre is köszönöm válaszukat.

Csed és gyed Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2017. januárban várom a kisbabámat (január 10. volt szülés várható időpontja, még nem született meg, de pár napon belül igen). Tavaly májusban és júniusban katás egyéni vállalkozó voltam, 75 ezer forintos katával. Július 1-jétől alkalmazotti státuszban voltam bruttó 230 ezer forintos fizetéssel december 1-jéig. Onnantól veszélyeztetett terhesként táppénzen, majd a hónap közepétől cseden vagyok. Kérdéseim: – Mennyi csedet és gyedet fogok kapni? – Milyen bruttó bejelentett fizetés, és mennyi időn keresztül kellett volna, hogy a maximális gyedet kapjam? – Utólag ezt lehet-e még kipótolni, és ha igen, hogyan? Köszönöm a válaszát!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Pénztárgépes bevétel és számla

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Számlatömb használata

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Rossz adószám feltüntetése a számlán

dr. Kelemen László

adószakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink