954 találat a(z) csed cimkére

Táppénz, csed, gyed: így változtak-változnak a szabályok Cikk

Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaira – azaz a táppénzre, a csecsemőgondozási díjra, valamint a gyermekgondozási díjra – vonatkozó szabályokat az idén többször is módosították. Az alábbiakban időrendi sorrendbe szedve összefoglaljuk a főbb változásokat, beleértve a 2016. január 1-jén életbe lépőket is.

Gyed extra táppénz Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítséget szeretnék kérni: van egy kismama, aki gyeden van, de jön a második baba. Visszajönne dolgozni(gyakorlatilag pár nap szabadságról lenne szó), de utána szeretne rögtön 9-es kóddal keresőképtelen is lenni....Lehet-e ez, egyáltalán jár-e neki táppénz és gyed is? Ha igen, mennyi? Illetve jogosult lesz-e csedre (TGYS)? Segítségét előre is köszönöm.

Egyéni vállalkozói tevékenység csed (régi tgyás) alatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem egyéni vállalkozóként működött, jelenleg tevékenységét szünetelteti, mivel babája született. A kérdésem az lenne, hogy ilyen esetben az ingatlan-bérbeadást magánszemélyként folytathatja-e, mivel van egy lakása, amit kiadott albérletbe. Ez befolyásolja-e a csed, későbbi gyed jogosultságát? Válaszát előre is köszönöm.

Csed igénylése Kérdés

Kismama harmadik gyermekét gyed alatt szülte. 2015. július 01-jétől igényli a csedet. A munkáltatója azóta is ugyanaz. Szerződés szerinti bére: 690 Ft/óra. Arra szeretnék választ kapni amennyiben lehetséges, hogy a csed alapját jól számoltu ki? 690 Ft*8 óra= 5520 Ft/nap 5520 Ft*23 munkanap (júliusban)=126 960 Ft lesz így a szerződés szerinti havi bére 126 960 Ft/30 nap=4232 Ft/nap bruttó, ennek 70%-a a csed=2962,4 Ft Így a csed napi alapja 2962,4 Ft Köszönettel várom válaszukat

Csed összegének meghatározása Kérdés

Munkavállalónk 2015 februárjában szült, 2014. október közepétől van nálunk munkaviszonyban, előtte 5 éven keresztül társadalmi megbízatású polgármester volt. Kérdésünk az, hogy ebben az esetben a 2014. november 30-a előtti (2014. 06. 01.-2014.11.30.) 180 napos jövedelem figyelembevételével számítódik-e a csed alapja? Illetve ezen alap számításánál az alapba beszámítódik-e a társadalmi megbízatás figyelembe vételével kapott költségtérítés összege is? Hiszen ezen utóbbi összegből szja, nyugdíj és egészségbiztosítási járulék levonása teljes egészében megtörtént! Előre is köszönöm a válaszát. Valkó Erika Pondera Könyvelőiroda

Csed, gyed, táppénz: módosult a kormányrendelet Cikk

Több ponton változtak július 22-étől az egészségbiztosítási törvény végrehajtására vonatkozó 217/1997 számú kormányrendelet szabályai. A módosítások egy része az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaira, azaz a táppénzre, a csecsemőgondozási díjra és gyermekgondozási díjra vonatkozik, az alábbiakban ezeket részletezzük.

Csed, gyed jogosultság veszélyeztetett terhesség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Tanácsot szeretnék kérni Önöktől, hogy az alább levezetett munkaviszony alapján jogosult leszek-e csedre és gyedre, ha igen, akkor milyen jövedelem alapján fogja az OEP megállapítani a pénzbeli járandóságomat, illetve, ha táppénzre megyek? 2014. július 29-2015. 06.17-ig 8 órás munkaviszonyban 2014-ben a havi alapbérem 102 000 forint, túlórákkal együtt 130 000 forint. 2015. évben az alapbérem 120.000 forint, túlórákkal együtt 140-150 000 forint között volt. A munkaviszonyom 2015. 06. 17-én megszűnt. 2015. 06. 18-án új munkaviszonyban állok a mai napig (8 órás, 122 000.forint a bruttó bérem). Közben kismama lettem. Én nem szeretnék elmenni táppénzre, de az orvosom ragaszkodik hozzá, hogy augusztus elején elmenjek, mivel ikreket várok éa magas a vérnyomásom is. A szülés várható időpontja 2016. január 22., de lehetséges, hogy – ikerterhesség miatt – már 2015-ben megszületnek a gyermekeim. Előre is köszönöm válaszukat.

A csed és a gyed alapja Cikk

Milyen időszakot kell figyelembe venni a csecsemőgondozási díj (csed), illetve a gyermekgondozási díj (gyed) alapjaként? Olvasói kérdésre dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő válaszolt.

Kismama betegállomány Kérdés

Többes jogviszonnyal rendelkező kismama elmehet-e csak az egyik jogviszonyában betegállományba? (Még a csed igénybevétele előtt.) A másik munkakörét még el tudná látni. Többes jogviszony esetében hogyan történik a csed igénylése?

Csedjogosultság időpontja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Várandós kismamát az orvos keresőképtelen állományba vett a szülés várható időpontját két hónappal megelőzően. Tudomásom szerint a várható szülési időpontot megelőző 28 nappal meg kell igényelnie a csedet. Kérdésem: mi a csed jogosultságának kezdő időpontja, a szülés tényleges időpontja, vagy az azt megelőző 28. nap? A csed összegének megállaptásánál melyik időponttól visszamenőlegesen számított harmadik hónap vége az irányadó időszak vége? Ugyancsak ez a kérdésem arra vonatkozóan is, hogy a folyamatos 180 nap biztosítási jogviszony meglétét melyik időponttól számítják? Mi van akkor, ha a szülés időpontjától visszamenőleg megvan a 180 nap, de az azt megelőző 28. naptól visszamenőleg nincs 180 nap folyamatos biztosítási jogviszonya a kismamának? Valóban igaz-e az, hogy amennyiben a kismama két hónappal a szülést megelőzően már táppénzen van, nem maradhat táppénzen a szülés napjáig, hanem az azt megelőző 28. naptól már csedet kap, és azt meg is kell igényelnie a szülés várható időpontjától visszamenőleg számított 28. naptól? Válaszát előre is nagyon köszönöm.

Csed és gyed alapja Kérdés

Tisztelt Szakértő! A munkavállaló biztosítási jogviszonya 2013. 10. 05-től folyamatosan fennáll. Jelenlegi, járulékalapot képező munkabére 500 ezer forint/hó. Gyermeket szeretne, s úgy tervezi, hogy az utolsó 3 hónapban részmunkaidősként dolgozna, havi 250 ezer forint/hó bérért. Ha mondjuk 2016. 04. hóban szül, és a gyermek születése napjával veszi igénybe a csedet, jól értelmezem-e, hogy mivel a jogviszony kezdetét megelőző 3 hónap, a hó utolsó napjától visszaszámított 180 nap átlaga 500 ezer forintt, ez lesz a csed alapja, függetlenűl attól, hogy az utolsó három hónapban részmunkaidőben 250 ezer forint/hó volt a bére? A gyed alapja pedig a gyed maximumösszege lesz. Ha a gyed, illetve a gyes időtartama alatt ismét szül, mi lesz a csed alapja? Együttműködését köszönöm.

Bt.-beltag kismama Kérdés

Tisztelt Szakértő! Jelenleg egy bt.-ben vagyok beltag és egyben ügyvezető is, mellékállásban, heti 40 órás munkaviszony mellett. Most kisbabát várok, és ezzel kapcsolatban lenne kérdésem, hogy mi a teendőm, hogy ne veszítsem el a jogosultságomat a csedre, gyedre. Korábban, ha jól tudom, a Gt. előírta, hogy a beltag köteles személyesen közreműködni, de ezt most a Ptk.-ban nem találtam. Maradhatok-e beltag úgy, hogy nem végzek személyes közreműködést? Másik kérdés, hogy ha maradhatok beltag, akkor ügyvezető maradhatok-e továbbra is, vagy akkor arról legalább le kell mondani, mert az is személyes közreműködésnek minősülne? Előre is köszönöm válaszát!

Csed, gyed Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cseddel, gyeddel kapcsolatban az alábbi kérdéseim lennének, illetve állításaim megerősítésére lenne szükségem, hogy az általam leírtak megfelelőek: Csed (csecsemőgondozási díj) feltétele a szülést megelőző 2 évben legalább 365 nap munkaviszony. A napi átlagkereset 70 százaléka. Nincs maximum adható felső határ? A napi átlagkeresetet a szülést megelőző 6 hónap átlagkeresetéből számolják? Gyed (gyermekgondozási díj): A szülést megelőző naptári év vagy csak fél év napi átlagkeresetének a 70 százaléka? Maximum adható nettó 108 780 forint? Köszönöm a megerősítést és a kiegészítést!

Családi gazdaság vezetőjének csedre való jogosultsága Kérdés

Egy kismama családi gazdaság vezetője, őstermelőként biztosított, a járulékokat az előző évi bevételének 20 százaléka után fizeti meg. Emellett megbízási jogviszonyban biztosított egy cégben. A családi gazdaság vezetése miatt jogosult lesz-e csedre vagy emiatt elveszíti a csedre való jogosultságát? A megbízási jogviszony alapján jogosult lesz csedre, majd gyedre? Hogyan teljesül egy megbízási jogviszonyos esetében az a feltétel, hogy csedre/gyedre a biztosított jogosult, abban az esetben, ha a megbízási jogviszonyosnál a kifizett összegtől függ, hogy valaki biztosított lesz-e vagy sem? A csed/gyed időszak alatt neki nem lesz megbízási díj fizetve. Köszönettel!

Csed, gyed, baleseti ellátások: itt vannak az új szabályok Cikk

A pénzbeli egészségügyi ellátások számos szabálya változik júliustól, illetve a jövő év elejétől. Összefoglaltuk a módosításokat.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Értékpapírszámla, jelentési kötelezettség

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Cafeteriajuttatás – számla elszámolhatóság

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Temetési segély, számla nélküli elszámolás

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink