35 találat a(z) csecsemőgondozási díj cimkére
Az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásainak 2025. januári változásai
Cikk
2025 januárjában nem csak a társadalombiztosítási közterhek változtak, hanem a társadalombiztosítási ellátások is. Előző írásunkban az egészségbiztosítás természetbeni ellátásainak változásait ismertettük, míg az alábbi cikkben az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásainak módosításait foglaljuk össze.
Csecsemőgondozási díj jogosultsági feltételei 2025-ben – példákkal
Cikk
Január 1-jétől változtak a csecsemőgondozási díj jogosultsági feltételei, kiegészültek egy plusz lehetőséggel, mely szerint a biztosítási jogviszony szünetelésének kezdetét követően is jogosult lehet az igénylő egy ideig még csedre. Cikkünkben a csed jogosultsági feltételeit nézzük végig példákkal szemléltetve, kiemelve a változást.
Csecsemőgondozási dÍj
Kérdés
Első gyermekkel passzív gyeden: milyen ellátásokra számíthat az anyuka a második babánál?
Cikk
Olvasónk azért fordult az Adózóna oldalához, hogy megtudja, milyen ellátásokra számíthat az az anyuka, aki első gyermekével jelenleg passzív jogon kap gyedet, és tervezi a második baba érkezését. A kérdést Czeglédi Bernadett munkajogi és társadalombiztosítási szakértő válaszolta meg.
Milyen összegű csedre, gyedre lehet jogosult a katás kismama?
Cikk
2022. szeptember 1-jétől jelentősen megváltoztak a katázás jogosultsági feltételei, ami azt eredményezte, hogy a legtöbb addig katás vállalkozó jellemzően átalányadózóként folytatta tovább a tevékenységét. Maradtak azonban továbbra is katás egyéni vállalkozók, akik kizárólag magánszemélynek számláznak. Cikkünkben azt vizsgáljuk, hogy milyen csedre, gyedre számíthat a katás egyéni vállalkozó, akinek 2023-ban születik meg a gyermeke.
Hogyan jár a táppénz, a csed, a gyed a határozott idejű munkaviszony megszűnése esetén?
Cikk
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint, Magyarországon 2021-ben több, mint 5 százalékra tehető azon 15–64 éves korosztályban foglalkoztatottak aránya, akiknek a foglalkoztatása határozott időre szól. A határozott időre létrejött munkaviszony megszűnésekor előfordulhat, hogy a munkavállaló egészségi állapota, vagy gyermekvállalása kapcsán társadalombiztosítási ellátásban részesül. Az alábbi cikkben részletezzük, hogy mennyiben érinti a táppénz, a csecsemőgondozási díj (csed), a gyermekgondozási díj (gyed) megállapítását és folyósítását a határozott idejű munkaviszony megszűnése.
Nincs meg a 365 biztosított nap a csedhez, gyedhez, mit lehet tenni?
Cikk
A csecsemőgondozási díj (csed) és a gyermekgondozási díj (gyed) igénybe vételének előfeltétele a legalább egy évnyi biztosítási jogviszony. A csed és a gyed nem alanyi jogon jár, előtte muszáj tb-járulékot fizetni, hogy az érintettek jogosultságot szerezzenek ezekre az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokra.
A csecsemőgondozási díj főbb szabályai, kérdései
Cikk
Ki és milyen időtartamra, milyen mértékben és milyen feltételek fennállása esetén jogosult csecsemőgondozási díjra? Jelen cikkünkben a főbb szabályok ismertetésén túl az ellátással kapcsolatos gyakran felmerülő kérdésekre is választ adunk.
Egyéni vállalkozó csed
Kérdés
Változás a csed számításában: példákkal mutatjuk miként számolunk július 1-je után
Cikk
Mint ismeretes 2021. július 1-jétől változnak a csecsemőgondozási díj számítási szabályainak egyes részletei, amelynek következtében több forint marad a kismamák pénztárcájában, magasabb összegre lesznek jogosultak, mint a még június 30-áig érvényben lévő csedszabályok esetében. Cikkünkben most azzal foglalkozunk példákon keresztül, hogy milyen esetben lesz magasabb a csed, milyen esetben pedig nem.
Ügyvezetés szülési szabadság alatt
Kérdés
Ekkor érdemes az apának gyedre menni, így számoljuk az ellátását
Cikk
Nem újkeletű, hogy az apa is jogosult lehet gyedre, ennek ellenére még mindig többen rácsodálkoznak erre a lehetőségre. Érdemes tudni, hogy arra is van mód, hogy az apa maradjon otthon a gyermekkel gyermekgondozás céljából, illetve arra is, hogy csak magát az ellátást vegye igénybe az anya helyett, és közben ugyanúgy dolgozzon, mint akár előtte. Nézzük meg, hogyan számoljuk ki, hogy mit kap az apa, ha ő veszi igénybe a gyedet, függetlenül attól, hogy ő marad-e otthon a gyermekkel vagy sem!
Változások a szociális hozzájárulási adóban 2021-ben
Cikk
A családi gazdaságokról szóló törvény módosította a társadalombiztosításijárulék-fizetés és a szociálishozzájárulásiadó-fizetés szabályait. Korábbi cikkünkben a társadalombiztosítási járulékhoz kapcsolódó 2021. évi változásokat mutattuk be. Az alábbi cikkünkben a szociális hozzájárulási adóban 2021. január 1-jétől bekövetkező változásokat foglaljuk össze.
A már cseden lévőknek is emelkedik a juttatás összege júliustól
Cikk
Azoknak is emelkedik a csecsemőgondozási díj (csed) összege júliustól, akik már igénybe veszik a juttatást – közölte a családokért felelős tárca nélküli miniszter kedden a Facebook-oldalán.
Csed-, gyed-kedvezményszabály: mikor érvényes, mikor nem?
Cikk
A 2015-ben bevezetett úgynevezett kedvezményszabállyal kapcsolatban még mindig érkeznek kérdések hozzánk. Az alábbi cikkben azt vesszük végig, hogy mit is jelent a kedvezményszabály, valamint példákon illusztráljuk, mikor tudja érvényesíteni ezt a kérelmező, illetve mikor nem.