160 találat a(z) családi gazdálkodó cimkére

Pénztárgéphasználat – családi gazdálkodó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem családi gazdálkodó, kecskéket tart, és kecsketejből sajtot állít elő. Szerepel a kézműves termelők nyilvántartásában, az előállított sajtot zömmel nagy tételben értékesíti kereskedők részére, vagy alkalmi kitelepüléseken, piacokon árul. Előfordul azonban, hogy a tejet és a sajtot háztól (a termelőüzemből közvetlenül) kis tételekben, házi fogyasztásra megvásárolják tőle. Kérdésem az lenne, hogy ilyenkor elég-e az értékesítésről kézi nyugtát kiállítani, vagy az őstermelő ebben az esetben pénztárgéphasználatra kötelezett? Köszönettel: Erdélyi Andrea

Termőföldvásárlás illetéke II Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem segítségét válasza értelmezésében. A családi gazdálkodó nem bérletet vagy jogot vásárolt, hanem földet, arra kérte az illetékmentességet.

Családi gazdálkodó őstermelő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségét kérném, családi gazdálkodó őstermelő adózásával kapcsolatosan. A gazdálkodásban résztvevő személyek száma 4 fő, ebből az egyik tag 2016.03.10-én elhunyt. A családi gazdálkodás 2016.03.11-én terményt értékesített, hogyan kell figyelembe venni a bevételeket, ha az elhunyt tag helyett új tag lépett be, de csak 2016. 04. hónapban? Válaszát előre is köszönöm!

Termőföldvásárlás illetéke Kérdés

Tisztelt Szakértő! Családi gazdálkodó a most folyó termőföld-árveréseken megnyert egy árverést, így vásárolt egy termőföldet. Nyilatkozattételkor kérte az illetékmentességet. A termőföldön viszont valakinek bérleti joga van, így előfordulhat, hogy 5 éven belül nem tudja birtokba venni, tehát nem azért, mert nem szeretné, hanem mert nem tudja birtokba venni. Az lenne a kérdésünk, hogy ha ez a birtokbavétel valóban nem történik meg 5 éven belül, akkor az illetéket meg kell fizetnie a családi gazdálkodónak, méghozzá duplán, vagy lehet esetleg tenni valamit, mivel nem az ő hibájából nem tudja birtokba venni? Vagy célszerűbb módosítani a nyilatkozatot (az ügyvéd azt mondta neki, hogy fél éven belül módosíthatja) és nem kérni az illeték mentességet, hanem inkább megfizetni most az illetéket?

Családi gazdálkodó – áfaküszöbérték átlépése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Családi gazdálkodóként két fő közös őstermelői igazolvánnyal rendelkezik, áfa alanyi mentesként, és búzát szeretnének értékesíteni 7 millió forint értékben. Ebben az esetben a 6 milliós áfaküszöbérték túllépése vonatkozik-e a családi gazdaságra, vagy pedig a fejenkénti 3,5 millió forint bevétel miatt nem? Segítségüket előre is köszönöm!

Családi gazdálkodó földvásárlása Kérdés

Családi gazdálkodó a meghirdetett program szerint termőföldet vásárol. A vásárláshoz hitelt vesz igénybe. A megvásárolt földre még hosszú ideig érvényes bérleti szerződés van. A mindenkori bérleti díj a szerző szja-mentes bevétele lesz, a jelenlegi szabályok szerint. Kérdésem az, hogy a családi gazdálkodói minőségében felvett hitel után megfizetendő kamat költségként elszámolható-e a családi gazdaságban ?

Családi gazdálkodó fordított adózás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérném szíves segítségét az alábbi kérdésben. Áfakörös, kőműves egyéni vállalkozó építésiengedély-köteles munkát végez családi gazdálkodónál. Helyes-e, ha a kőművesmunkáról kiállított számlát fordított áfásan állítja ki a vállalkozó?

Családi gazdálkodó – önálló vállalkozás fogalma Kérdés

Mit jelent az önálló vállalkozás fogalma családi gazdaság esetében? A családi gazdálkodó ügyvezetője és többségi tulajdonosa egy fémipari kft.-nek. a két vállalkozás között nincs semmilyen kapcsolat. A családi gazdálkodó választhat kompenzációs felárat ebben az esetben? Vagy mivel kapcsolt vállalkozása a kft.-nek nem minősül önálló vállalkozásnak, és nem lehet alkalmaznia a kompenzációs felárat, annak ellenére, hogy más piacon van jelen a két vállalkozás? Az adóalany különleges jogállású mezőgazdasági tevékenységet folytató adóalanynak minősül akkor, ha: – gazdasági céllal belföldön telepedett le, gazdasági célú letelepedés hiányában pedig lakóhelye vagy szokásos tartózkodási helye van belföldön, és – egészben, vagy meghatározó részben mezőgazdasági tevékenységet folytat és – mikro-vállalkozásnak minősül és – önálló vállalkozásnak minősül és – nem élt a különleges jogállása megváltoztatásának a jogával.

Családi gazdálkodó, kataalany és társas vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Járulékfizetéssel kapcsolatban szeretnék segítséget kérni. A kérdéses adózó az alábbi jogviszonyokkal rendelkezik: egyszemélyes kft. ügyvezetője munkaviszonyban, családi gazdaság vezetője őstermelői jogviszonyban, valamint egyéni vállalkozó kataalany. Jelenleg heti 40 órás munkaviszonyban áll a saját kft.-jében, itt fizeti meg a garantált bérminimum utáni járulékokat, és másodállású kataalanyként a havi 25 ezer forintot. Az MVH szerint viszont nem lehet munkaviszonyban sehol, mivel családi gazdálkodóként élethivatásszerűen kell az őstermelői tevékenységet folytatnia. Ha a három jogviszonyt vizsgáljuk, és figyelembe vesszük az MVH álláspontját, akkor hogyan alakulna a helyes járulékfizetése? (Őstermelőként az éves árbevétele nem éri el a 8 millió forintot.)

Mezőgazdasági őstermelő, családi gazdálkodó Kérdés

Tisztelt Szakértő! A cégünk biogazdálkodást folytat. Mezőgazdasági őstermelővel vagy családi gazdálkodóval köthetünk-e szerződést arra, hogy a tulajdonunkban lévő földet megművelje? Ha igen, akkor nekünk, mint kifizetőnek mit kell levonnunk/befizetnünk az ő általa kiállított számla végösszege alapján? Válaszát köszönöm.

Termőföld-értékesítés régi szerzés esetén Kérdés

A termőföldet – szántó, gyep művelési ágú – régen, 15-20 éve vettük. Akkor még kb. 50 ezer forint/hektár volt a vételára. Azóta folyamatosan gazdálkodunk mezőgazdasági őstermelőként. Értéknövelő beruházás nem történt. Gondoltuk, hogy csökkentjük a gazdaság méretét, és eladunk a földekből. Ma 1 hektár szántó, illetve gyep értéke körülbelül 1 millió forint. Jól értem, hogy csak a beszerzési árat vonhatom le eladáskor, és a 15 éve vett termőföld esetében 950 ezer forintot hektáronként le kell adózni?! Az idő múlása nem számít? Remélem nem jól értelmezem a 04.15-én megjelent cikket a termőföldeladásról! Részletes válaszát megköszönöm! Supkáné

Tételes eho költségelszámolás Kérdés

Érdeklődöm, hogy őstermelők, családi gazdálkodók a megfizetett tételes ehót elszámolhatják-e költségnek?

Családi gazdálkodó és kata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van egy egyéni vállalkozó, aki a kata hatálya alá tartozik. Fiatal gazda pályázat miatt mezőgazdasági egyéni vállalkozó, amelyet 2014 novemberében nyert meg. És decemberben családi gazdaságot alakított, ahol ő a családi gazdaság vezetője. Az lenne a kérdésem, hogy maradhat-e a kata hatálya alatt vagy ki kell lépnie a katából?

Családi gazdálkodó és egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nem látok tisztán az alábbi helyzetben. Az ügyfelem családi gazdálkodás vezetője, tehát főállású őstermelő, 37 hektár föld területtel. Ebből nem tud megélni, szeretne a szakmájával, mint egyéni vállalkozó (gépjármű-villamossági szerelő) dolgozni, számlázni. A NAV ügyfélszolgálatán elutasították. Nem tudom mi a kizáró ok? Ha főállású családi gazdálkodó, lehet-e mellette egyéni vállalkozó (a végzettsége megvan)? Főállású családi gazdálkodóként, mivel 8 millió forint alatt volt/van az árbevétele, kedvezményes a járulékfizetése. A kiegészítő tevékenységként folytatott egyéni vállalkozásban mit kell megfizetnie? Mi a megoldás? Köszönettel: Km

Szja-előleg Kérdés

Megköszönném ha 02. 25-ig megkapnám a választ, mivel az adóbevallás leadásához nélkülözhetetlen! Kérem a Tisztelt Szakértő szakmai iránymutatását az alábbiakkal kapcsolatosan: Társaságunk napraforgót vásárolt fel 2015. 09. hónapban. Az elszámoláskor az eladó fordított áfás számlát állított ki részünkre. Az õstermelõi igazolványának értékesítési betétlapja nem volt a 2015-ös adóévre megújítva, érvényesítve, ezért társaságunk, mint kifizetõ nyilatkozatot kért az eladótól (adóelõleg-nyilatkozat a 2015. évben az adóelõleg meghatározása során figyelembe vehetõ költségekrõl), és a nyilatkozat alapján levontuk a személyijövedelemadó-elõleget, melyet a 1508-as bevalláson jelentettünk, és befizettük a NAV folyószámlájára, valamint kiadtuk a levont adóelõlegrõl az igazolást is. Ez több százezer forintot tesz ki. Az értékesítõ 2016. 02. hóban kifogással élt felénk arra hivatkozva, hogy õ családi gazdálkodó. Jogtalanul vontuk le az adóelõleget, mert az szja-törvény 46. § (4) bekezdése szerint a kifizetõnek nem kell adóelõleget megállapítani a) az õstermelõi tevékenységbõl származó bevételbõl, ha a magánszemély legkésõbb a kifizetéskor (a juttatáskor) bemutatja az adóévre hitelesített értékesítési betétlapját, illetve, ha családi gazdálkodó (gazdálkodó családtagja), az e jogállását igazoló okiratát. Kérdésünk: 1. Az e jogállását igazoló okiratát kifejezés alatt a családi gazdaság nyilvántartásba vételét igazoló határozatot kell érteni? 2. A levont adóelõleget nekünk, mint kifizetõnek vissza kell fizetnünk?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Átalányadózó őstermelő

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Őstermelő helyi iparűzési adó 2023

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Őstermelő iparűzési adó megosztása

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink