160 találat a(z) családi gazdálkodó cimkére

Családi gazdálkodó tárgyieszköz-értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó, családi gazdálkodó tárgyi eszközt értékesít. Az eszköz beszerzése egyéni vállalkozói minőségben történt. Az értékcsökkenés az időközben megalakult családi gazdaságban folytatólagosan elszámolásra került, valamint az előforduló fenntartási költségek is. Az eszközértékesítés ellenértéke mely bevételek közé tartozik? Egyéni vállalkozói bevétel? Családi gazdaság bevétele? Ha családi gazdaság bevétele. akkor beleszámít a 8 000 000 Ft-os kistermelői értékhatárba?

Egészségügyi hozzájárulás költség elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő ! Családi gazdálkodó és őstermelő 2018. évi szja bevallása alapján 19,5 százalék egészségügyi hozzájárulást fizetett a jövedelme után 2019. év május 20-ig. Kérdésem, hogy költségként elszámolható-e a 2019. évi költségei között?

Egyéni vállalkozás megszüntetése Kérdés

Adott egy egyéni vállalkozó, aki egyéni vállakozóként családi gazdálkodó, valamint emellett őstermelői tevékenységet is folytat. Szeretné az egyéni vállalkozását megszüntetni, és kizárólag őstermelőként (plusz családi gazdálkodóként) tevékenykedni a jövőben. Jelenleg mindegyik tevékenységéhez ugyanazt az adószámot használja. Van-e akadálya annak, hogy megszüntesse az egyéni vállakozást, és az adószám kizárólag az őstermelői tevékenységet fedje le? Ha igen, ezt milyen nyomtatványon kell bejelenteni a NAV felé? Vagy szükség lesz arra, hogy minden tevékenységet lezárjon, majd új őstermelői tevékenységet indítson?

Felvásárlási jegy Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kompenzációs felár megtérítése iránti igény érvényesíthetőségének egyik személyi feltétele, hogy a termék beszerzője nem mezőgazdasági tevékenységet folytató adóalany. A törvényből számomra nem derül ki egyértelműen, hogy ki minősül mezőgazdasági tevékenységet folytató adóalanynak. A családi gazdálkodó minden esetben annak minősül? A konkrét példa: családi gazdálkodó vetés céljára őstermelőtől vetőmagot vásárol. Kiállíthat-e felvásárlási jegyet a vetőmag beszerzéséről és jogosult-e a kompenzációs felár visszaigénylésére illetve az őstermelő jogosult-e érvényesíteni a kompenzációs felárat ebben az esetben? Előre is köszönöm megtisztelő válaszukat!

Családi gazdálkodó – csed igénybevétele Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában szeretném kérni a segítségüket. Adott egy családi gazdálkodó, aki heti 36 órát meghaladó munkaviszonnyal rendelkezik egy cégnél, és jelenleg gyermeket vár. Kérdésem: meg kell-e szüntetni a családi gazdálkodó státuszát, és a családi gazdaságból is ki kell-e lépnie, ha igénybe szeretné venni a csed ellátást? Köszönettel: Szabóné

Erdőgazdálkodó, egyéni vállalkozó, családi gazdálkodó Kérdés

Hogy kell annak eljárni, aki erdőgazdálkodó és több taggal van együtt a területe? Testvérével családi gazdálkodásban szántóföldi növényekkel foglalkoznak, mérnökként katás vállalkozása van, mindemellett 36 óra feletti munkaviszonya van. Hogy kell adóznia?

Családi gazdálkodó – lakcímváltozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Korábbi kérdésemre a választ köszönöm! Valóban hiányosan tettem fel a kérdést. A férjem egyéni vállalkozó-családi gazdálkodó. Megváltozott a lakcímünk. Az egyéni vállalkozás székhelye maradt Veszprém megyében, a családi gazdaság székhelye és az új lakcímünk Zala megyei lett. (Igaz, a kormányhivatalban gondolkodási időt kértek, hogy mi ilyenkor a teendő,) Adózás szempontjából hogyan érint ez bennünket? Pl. melyik címre kell a számlákat kérni? Vagy célszerűbb lenne az egyéni vállalkozás székhelyét is áttenni Zala megyébe? Segítségüket előre is köszönöm!

Családi gazdálkodó – lakcímváltozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Férjem egyéni vállalkozó, családi gazdálkodó. Múlt héten bejelentkeztünk az új CSOK-os lakásunkba. A gazdaságunk címe az egyéni vállalkozás székhelye. Kérdésem a következő: Ha az egyéni vállalkozónak megváltozik a lakcíme, meg kell-e változtatni a vállalkozás székhelyét is vagy maradhat a régi? A családi gazdaság nyilvántartásában meg kell-e változtatni a családi gazdálkodó címét? Válaszukat előre is köszönöm: Németi Izabella

Családi gazdálkodás és a kata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Családi gazdálkodó (éves árbevétele támogatások nélkül 8 millió forint alatt van), jelenleg 36 órát meghaladó munkaviszonnyal rendelkezik, a gazdálkodásban nem fizet így maga után semmilyen járulékot. Megszűnne a munkaviszonya, katás bt. főállású beltagja lenne. Kérdésem, hogy hol és mennyi járulékot, katát kell megfizetnie? Válaszukat köszönöm.

Családi gazdálkodó termőföldvásárlása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Családi gazdálkodó termőföldet vásárolt. Költségként elszámolhatja a vásárlást? Vagy amortizációt számolhat utána el? Esetleg adóalap- vagy adócsökkentő tételként figyelembe veheti a termőföld vásárlásra fordított kiadását? Ha nem családi gazdálkodó, hanem egyéni vállalkozó vásárol termőföldet, rá más szabályok vonatkoznak?

Ingatlan értékesítése családi gazdálkodóként Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély értékesíteni szeretné az ingatlanát, amelyet 2012-ben vásárolt. Az adásvételi szerződés a magánszemély, mint családi gazdálkodó nevére lett megkötve. Az ingatlan megnevezése major plusz gazdasági épületek. A magánszemély családi gazdálkodás keretében őstermelői tevékenységet folytat, átalányadózást alkalmazott az elmúlt években. Költséget, értékcsökkenést nem számolt el az épületekre, de azokat bérbe adta egy cégnek. Az így keletkezett jövedelmet nem az őstermelői bevételei között számolta el, mert a NAV-tól azt a tájékoztatást kapta, hogy ez nem őstermelői bevétel, hanem magánszemélyként történő ingatlan-bérbeadás. Hogyan történhet a jövedelem meghatározása ebben az esetben? Őstermelői bevételnek kell-e tekinteni az ingatlanért kapott vételárat, és hogyan kell adóznia? Az ingatlan nagy értékű. Ha megszüntetné a családi gazdálkodást, az épülettel mi lenne? Köszönettel: Nagyné

Családi gazdálkodó katás egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha a családi gazdálkodó vezetője katás egyéni vállalkozó is, járulékát egyéni vállalkozóként kell teljesítenie? Válaszát köszönöm.

Családi gazdálkodó szárítást végezhet-e másoknak? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Növénytermesztéssel foglalkozó családi gazdálkodó pályázaton nyert támogatásból szárítót épít. Az elkészült szárító akkora kapacitású, hogy másnak is szeretnének szárítást végezni. Mivel ezt a tevékenységet nem sorolja fel a törvény az őstermelőként végezhető tevékenységek listáján, ezért szeretném megkérdezni, hogy milyen módon és formában tudnánk ezt megvalósítani? A pályázatot őstermelőként nyújtottuk be és nyertük meg. Ugyanez lenne a kérdésem a mezőgazdasági bérmunka tekintetében is. Ezt a tevékenységet sem számlázhatjuk le őstermelőként, csak vállalkozóként? A családi gazdaság gépeit és épületeit használhatjuk egyszerre a családi gazdaságban és a családi gazdaság egyik tagja által mezőgazdasági bérmunkavégzésre létrehozott egyéni vállalkozásban? Ki lesz a tulajdonosa a műnek, kinek a könyveiben kell szerepeltetni?

Őstermelő áfafizetési kötelezettsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági vállalkozóval kapcsolatban szeretnék egy általános forgalmi adóval kapcsolatos kérdést feltenni. Az egyéni vállalkozó mint családi gazdálkodó hosszabb ideje folytatta már a tevékenységét. Mivel jelentős árbevétele volt, így természetesen bejelentkezett áfaalanyként, és ebben a tekintetben a mezőgazdasági kompenzációs rendszer helyett áfakötelezettségét az általános szabályok szerint állapította meg. A 2017-es és 2018-as évben a földjei, valamint az eszközei jelentős részét eladta. Ezért azt gondolta, hogy mivel az árbevétele jelentősen lecsökkent (tagonként beleférnek a 4 millió forintos határba), ezért a továbbiaknak nincs szükség az egyéni vállalkozásra, és mint őstermelő folytatja a tevékenységét továbbra is mint családi gazdálkodó. Azt a tanácsot kapta, hogy mivel azonos tevékenységről van szó, először meg kell szüntetni az egyéni vállalkozást, és csak utána lehet bejelentkezni őstermelőnek. Ezért 2019. március 11-én megszüntette az egyéni vállalkozását, majd március 12-én kiváltotta az őstermelői igazolványát. Áfa tekintetében a NAV-hoz ugyanazt az áfaelszámolási módot jelentette be, mint ahogy az egyéni vállalkozása volt. A kérdés tulajdonképpen az áfa elszámolására vonatkozik. Az őstermelésre vonatkozó adószámát még nem kapta meg, de a NAV-tól kapott tájékoztatás szerint új adószámot fog kapni. Ebben a tekintetben az áfáról külön záró bevallást kell tenni az egyéni vállalkozásról, és külön az új őstermelői adószámról? Az igazi problémát tulajdonképpen az jelenti, hogy az eszközeiből megtartott egy traktort, amit továbbra is a családi gazdálkodás keretén belül kíván használni. Ezt a traktort a 2018-as évben szerezte be. Ennek a traktornak az áfáját most be kell fizetnie? Ha igen, meg lehet-e valamilyen formában oldani, hogy ezt mint őstermelő visszakapja? Mi ebben a helyzetben számára a legkedvezőbb megoldás? Válaszukat megköszönve: Lovász János

Ausztriában nyugdijas magyar őstermelő biztositása Kérdés

Családi gazdaság tagja 2019.01. 01-től Ausztriában nyugdíjba vonult. Magyarországon még nem érte el a korhatárt és a 40 év szolgálati ideje sincs meg, így Magyarországon még nem kap nyugdíjat. Lakóhelye Magyarországon van, munkaviszonya, egyéb biztosítási jogviszonya nincs Magyarországon, csak a családi gazdaság tagja, 8 millió forint alatti bevétellel. Kérdésem, hogy ezen esetben a családi gazdaságban kell-e járulékot fizetnie, vagy itt is nyugdíjasnak minősül, és így nincs járulékkötelezettsége? Válaszát előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Képzés költségének elszámolása

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Kiva választása – kedvezményezett átalukás – jogutód

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Kivás vállalkozás lakóingatlant értékesített

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink