161 találat a(z) családi gazdálkodó cimkére

Családi gazdálkodó adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azt szeretném megtudni, hogy a családi gazdálkodónak milyen adó- és járulékfizetési kötelezettsége van? Válaszát előre is köszönöm!

Családi gazdálkodó pályázati támogatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Családi gazdálkodó gépek beszerzéséhez támogatásra pályázott. A gépeket megásárolta 2014-ben, a támogatást utófinanszírozással kapta meg szintén 2014-ben, amely a gépek értékének 40 százaléka. Helyesen gondolom-e, hogy a pályázati pénzt az szja-bevallásában bevételként kell elszámolni, valamint a pályázati összegnek megfelelő értékcsökkenést elszámolok ráfordításként? A további években az értékcsökkenés alapja a gépek bruttó értéke, vagy a pályázati összeggel csökkentett érték lesz? Válaszát köszsönöm!

Egyéni vállalkozóból családi gazdálkodó Kérdés

Tisztel Szakértő! Egy egyéni vállalkozó a jövő évtől családi gazdálkodóként szeretne tovább működni. Tevékenysége nem változna, csupán a családi gazdaságot alapítana és így folytatná tevékenységét. Ebben az esetben meg kell szüntetni egyéni vállalkozását vagy elegendő családi gazdálkodóként nyilvántartásba vetetnie magát és onnantól kezdve vállalkozására a családi gazdálkodóra vonatkozó szabályok vonatkoznak?

Családi gazdálkodó tárgyieszköz-értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő!! Alanyi mentes, kompenzációs felárat alkalmazó családi gazdálkodó traktort értékesítene. Egy régebbi válaszában azt olvastam, hogy a bevételeibe nem számít bele, ha sosem számolt el rá költséget, értékcsökkenést. De mi a helyzet az áfával? Ugyanaz vonatkozik rá, mint az alanyi mentes egyéni vállalkozóra? Számlát kell kiállítania és áfabevallást készíteni? Az áfát meg kell fizetnie akkor is, ha magánszemélyként vásárolta a traktort régebben? Ha számlával vásárolta, levonhatja a beszerzés áfáját? És ha csak adás-vételi szerződéssel vásárolta? Megannyi kérdés, amire nagyon várom a válaszát! Köszönöm szépen!

Egyéni vállalkozó családi gazdálkodó? Kérdés

Tisztelt Adózóna! Jelenleg áfakörös egyéni vállalkozó vagyok. Azonban szeretnék egyéni vállalkozás helyett családi gazdálkodóként tovább működni. Ezt milyen nyomtatványon jelenthetem be? Meg kell-e szüntetni az egyéni vállalkozásomat? Köszönettel!

Őstermelő családi gazdálkodással Kérdés

1. Az őstermelő egyedül szerepel az őstermelői igazolványban. Ugyanakkor a feleségével és a fiával családi gazdálkodóként be vannak jelentve. Minden bizonylaton az őstermelő neve szerepel. Az szja-bevallásban a bevételeket és költségeket háromfelé osztva kell bevallani, mint a közös őstermelők esetében? 2. Ennek az őstermelőnek nincs más biztosítási jogviszonya. A járulékalapja a 100 % bevétel lesz, vagy ebben az esetben is a bevétel 1/3-ából kell kiindulni járulékszámításnál?

Új családi gazdálkodó járulékfizetése Kérdés

Egy őstermelő, aki eddig is a bevételei alapján fizette a járulékait (nem érte el a 8 milliót) családi gazdálkodást készül alapítani a feleségével, akinek nincs bejelentett jogviszonya. Jól gondolom-e, hogy a feleség, aki eddig nem volt őstermelő, mint kezdő fizeti a járulékait a minimálbér után?

Családi gazdálkodó bérbeadás áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy mezőgazdasági családi gazdálkodó tulajdonában van egy panzió.A gazdálkodásnak 5 tagja van. A tagok közül két magánszemélynek van bérbeadásra bejelentett tevékenysége. Kérdés, hogy a magánszemélyek bérbeadhatják-e a szállást magánszemélyként áfamentesen, mert ők nem áfaalanyok, vagy mivel a családi gazdálkodás tulajdona, ezért a közös adószámon lehet bérbeadni áfa kötelesen, mivel áfaalanyok? Ilyenkor a szállás bérbeadás 18 százalék áfát tartalmaz? Másik kérdésem az szja-adózásra vonatkozik. Ha magánszemélyként adja bérbe, akkor e bevételt nem kell megosztani a tagok között? Köszönöm a választ: Zsuzsa

Családi gazdálkodó áfa Kérdés

Ügyfelem családi gazdálkodó. A családi gazdálkodás tagjai az apa, anya és két kiskorú gyermekük. A családi gazdálkodás nem jogosult kompenzációs felárra, az áfát az általános szabályok szerint állapítja meg, tehát 2-es adószámmal rendelkezik. Az adószám az apa nevéhez tartozik, ő a családi gazdaság vezetője. 2012 októberében vásárolt egy gazdasági épületet családi gazdálkodóként, melyről az eladó fordított áfás számlát állított ki (a számlán az apa neve, mint családi gazdálkodó szerepelt). Az áfát bevallotta és levonásba is helyezte. Az épületet bérbe adta egy kft-nek. A bérbeadásra áfaalanyiságot választott az apa 2012. október 1-től. A NAV ezt engedélyezte, mert a bérbeadási tevékenységét is ezen időponttól jelentette be. Az apa és anya rendelkezik termőföld tulajdonnal, amit bérbe ad egy kft-nek már több éve. Ezek a földtulajdonok nem tartoznak a családi gazdaságba. Amiben bizonytalan vagyok: 1. A bérbeadásra szerintem csak 2013.01.01-jétől választhatta volna az áfakört, mivel már volt bérbeadási tevékenysége (termőföld-bérbeadás), csak ezt nem volt kötelező bejelentenie, ezért a NAV nem látta az adatlap beküldésekor. Mi a teendő ebben az esetben? 2. Az épület bérleti díj számla teljesítési időpontja és fizetési határideje 2013.01.31. A föld bérleti díja így 2012-ben még nem áfás csak 2013-ban? És az épületé? 3. Mivel mind a családi gazdaság tevékenysége, mind a bérbeadás áfakörös, a megvásárolt épület áfája levonható-e? 4. A családi gazdaság másik tagja, az anya, nem élt a bérbeadásra az áfakötelessé tétellel, akkor ő továbbra is áfamentesen adja bérbe a földet? 5. Az áfabevallás beküldésénél az apa adószámát használva össze kell adni a családi gazdaság és a bérbeadás jövedelmének áfás bevételeit, és így kell egy bevallást beadni?

Javaslat: kedvezmények családi gazdálkodóknak Cikk

Többféle kedvezmény kialakítását javasolta a családi gazdálkodók számára Fazekas Sándor az EU agrárminisztereinek Litvániában rendezett informális tanácskozásán.

Családi gazdálkodó járulékfizetése Kérdés

A családi gazdálkodó köteles-e ezen jogviszonya alapján a járulék fizetésre. Az ügyfelem társasvállalkozó és itt megfizeti a járulékot, ezen jogviszonya alapján biztosított. 1 év múlva nyugdíjba megy. A falugazdász szerint neki kötelező a családi gazdaság alapján ott fizetni a járulékot és ott lenne biztosított. Kérdésem, ha főállású családi gazdálkodó akkor a járulékot az előző évi bevétele alapján kell fizetnie ? / a bevétele nem érte el a 8 millió forintot/ Társasvállalkozásában, mivel ügyvezető kell-e járulékot fizetnie vagy milyen formában láthatja el az ügyvezetést. Ha a családi gazdálkodás után kötelező számára a járulék fizetés, akkor ez befolyásolja-e a nyugdíját és milyen mértékben? Köszönöm a választ: Zsuzsa

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink