163 találat a(z) családi gazdálkodó cimkére

Családi gazdálkodó szárítást végezhet-e másoknak? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Növénytermesztéssel foglalkozó családi gazdálkodó pályázaton nyert támogatásból szárítót épít. Az elkészült szárító akkora kapacitású, hogy másnak is szeretnének szárítást végezni. Mivel ezt a tevékenységet nem sorolja fel a törvény az őstermelőként végezhető tevékenységek listáján, ezért szeretném megkérdezni, hogy milyen módon és formában tudnánk ezt megvalósítani? A pályázatot őstermelőként nyújtottuk be és nyertük meg. Ugyanez lenne a kérdésem a mezőgazdasági bérmunka tekintetében is. Ezt a tevékenységet sem számlázhatjuk le őstermelőként, csak vállalkozóként? A családi gazdaság gépeit és épületeit használhatjuk egyszerre a családi gazdaságban és a családi gazdaság egyik tagja által mezőgazdasági bérmunkavégzésre létrehozott egyéni vállalkozásban? Ki lesz a tulajdonosa a műnek, kinek a könyveiben kell szerepeltetni?

Őstermelő áfafizetési kötelezettsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági vállalkozóval kapcsolatban szeretnék egy általános forgalmi adóval kapcsolatos kérdést feltenni. Az egyéni vállalkozó mint családi gazdálkodó hosszabb ideje folytatta már a tevékenységét. Mivel jelentős árbevétele volt, így természetesen bejelentkezett áfaalanyként, és ebben a tekintetben a mezőgazdasági kompenzációs rendszer helyett áfakötelezettségét az általános szabályok szerint állapította meg. A 2017-es és 2018-as évben a földjei, valamint az eszközei jelentős részét eladta. Ezért azt gondolta, hogy mivel az árbevétele jelentősen lecsökkent (tagonként beleférnek a 4 millió forintos határba), ezért a továbbiaknak nincs szükség az egyéni vállalkozásra, és mint őstermelő folytatja a tevékenységét továbbra is mint családi gazdálkodó. Azt a tanácsot kapta, hogy mivel azonos tevékenységről van szó, először meg kell szüntetni az egyéni vállalkozást, és csak utána lehet bejelentkezni őstermelőnek. Ezért 2019. március 11-én megszüntette az egyéni vállalkozását, majd március 12-én kiváltotta az őstermelői igazolványát. Áfa tekintetében a NAV-hoz ugyanazt az áfaelszámolási módot jelentette be, mint ahogy az egyéni vállalkozása volt. A kérdés tulajdonképpen az áfa elszámolására vonatkozik. Az őstermelésre vonatkozó adószámát még nem kapta meg, de a NAV-tól kapott tájékoztatás szerint új adószámot fog kapni. Ebben a tekintetben az áfáról külön záró bevallást kell tenni az egyéni vállalkozásról, és külön az új őstermelői adószámról? Az igazi problémát tulajdonképpen az jelenti, hogy az eszközeiből megtartott egy traktort, amit továbbra is a családi gazdálkodás keretén belül kíván használni. Ezt a traktort a 2018-as évben szerezte be. Ennek a traktornak az áfáját most be kell fizetnie? Ha igen, meg lehet-e valamilyen formában oldani, hogy ezt mint őstermelő visszakapja? Mi ebben a helyzetben számára a legkedvezőbb megoldás? Válaszukat megköszönve: Lovász János

Ausztriában nyugdijas magyar őstermelő biztositása Kérdés

Családi gazdaság tagja 2019.01. 01-től Ausztriában nyugdíjba vonult. Magyarországon még nem érte el a korhatárt és a 40 év szolgálati ideje sincs meg, így Magyarországon még nem kap nyugdíjat. Lakóhelye Magyarországon van, munkaviszonya, egyéb biztosítási jogviszonya nincs Magyarországon, csak a családi gazdaság tagja, 8 millió forint alatti bevétellel. Kérdésem, hogy ezen esetben a családi gazdaságban kell-e járulékot fizetnie, vagy itt is nyugdíjasnak minősül, és így nincs járulékkötelezettsége? Válaszát előre is köszönöm.

Őstermelők, családi gazdálkodók Kérdés

Családi gazdaságban működik a férj és a feleség. Küön adószámuk és közös őstermelői igazolványuk van. szeretném megkérdezni, hogy jó-e ez így? Külön adják be a 1958-as bevallást a járulékokról, negyedévente. Köszönöm válaszukat.

Családi gazdálkodó – adóbevallás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Bevallom, nem értem a családi gazdálkodás lényegét. A családi gazdaságnak három alanyi áfamentes tagja van. Csak egyik tag értékesített 7,5 millió forint értékben, a kiadási számlák is az ő nevére szólnak, hárommillió forint összegben. Hogyan kell bevallást adni a fenti példa szerint? Tagonként bevallanak 2,5 millió forint bevételt és 1 millió forint költséget, 40% költséghányadot? A 12 millió forintos alanyi mentes határ tagonként "jár" vagy a gazdaság egészére? Amennyiben minden tag nevében történik értékesítés, és vannak kiadási számlái is, akkor is az összesített bevétel-kiadás 1/3-át vallja be minden tag? Köszönöm válaszát.

Családi gazdálkodó ehofizetési kötelezettsége Kérdés

Családi gazdálkodó őstermelői tevékenysége keretében szolgáltatásból is ért el bevételt. Ezen bevételével az önálló tevékenységből származó jövedelem szabályai szerint számolt el, és az szja-bevallás A lapján a 7. sorban tüntette fel. A jövedelem után 19,5%-os eho is terheli. Az őstermelő biztosított főállású őstermelőnek minősül, tehát negyedévente megfizette a 4%-os és 10%-os járulékot. Az önálló tevékenységből származó jövedelem után fizetendő eho alapjából levonhatja-e a fizetett járulékok alapját? Válaszukat előre is köszönöm. Timi

Családi gazdálkodó Kérdés

Szeretném kérdezni, hogy családi gazdálkodásban és közös őstermelői igazolvánnyal őstermeléssel foglalkozó házaspár tagjai között hogyan kell megosztani a jövedelmet a 2018-évre? A feleség az év utolsó két hónapjában lépett be a családi gazdaságba, és váltott őstermelői igazolványt. Addig az apa és a fiuk szerepelt a gazdaságban. Az apa a kilépésekor nem kért jövedelmet, azt a fiának adta, mert nem is dolgozott a gazdaságban ténylegesen. Kérdésem: hogyan osszam meg a jövedelmet a feleség és férj között? És a támogatást? Az asszonynak nincs MVH regisztrációs száma, csak a férjnek. Köszönöm válaszukat.

Családi gazdálkodó vállalkozói kivétje Kérdés

Tisztelt Szakértő! Családi gazdaság vezetője egyéni vállalkozói tevékenységet is végez. A vállalkozói kivét összegét az egyéni vállalkozás vagy a családi gazdaság költségei között kell elszámolni? Köszönöm a válaszukat!

Őstermelő költségelszámolás Kérdés

Családi gazdálkodó szja-bevallása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Családi gazdálkodó személyijövedelemadó-bevallásával kapcsolatban szeretnék kérdezni. A családi gazdaságnak 4 fő tagja van. A családi gazdaság vezetőjének van 36 órát meghaladó munkaviszonya. A munkaviszonyból származó éves jövedelme 2018-ban 2,4 millió forint volt. A családi gazdaság várható jövedelme 5 millió forint lesz. Úgy tudom, hogy, ha van munkaviszonya a családi gazdaság vezetőjének, akkor a mezőgazdasági tevékenységből származó jövedelmének többnek kell lenni, mint a munkaviszonyból származó jövedelmének (326/2001 kormányrendelet). Helyesen járok-e el, ha a családi gazdaság vezetőjének jövedelmét 2,6 millió forintban állapítom meg, és a fennmaradó 2,4 millió forintot osztom szét egyenlő aranyban a családi gazdaság tagjai között. Várom szíves válaszát! Köszönettel: Molnár Lajosné

Családi gazdálkodó bevételi értékhatárai Kérdés

Lepsényi Mária adószakértő részére. Kérdést tettem fel Önnek erdőgazdálkodásból – mint erdőgazdálkodói joggal rendelkező személy – származó bevétel bizonylatolására Válaszát megkaptam, de nem igazán tudom elfogadni, az alábbi miatt. Amennyiben a a kivágott erdő nyárfamennyiségét teljes egészében én mint erdőgazdálkodói kezelői joggal rendelkező családi gazdálkodó számlázom a vevő kft. részére, akkor a négymilló forint kedvezményes értéhatárt bőven túllépem, és adófizetési kötelezettségeim keletkeznek . Kérdésem a tulajdonostársak részére általam kifizetett jövedelmekkel csökkenthetem-e a bevételemet? Várom szives válaszát. Tisztelettel. izetett jövedelmekkel csökkenthetem e a bevételeimet.

Többes jogviszony – családi gazdálkodó, kft.-ügyvezető Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem a következő. Helyesen cselekszem-e akkor, ha egy kft.-tulajdonos, ügyvezető (munkaviszonyban), és egyben 2018. 12. 21-étől családi gazdálkodó továbbra is a kft.-ben fizeti meg a járulékokat a munkaviszony szabályai szerint? Tehát jól gondolom-e, hogy azért nem őstermelőként fizetem meg a járulékokat, mert az alacsonyabb rendű?

Családi gazdálkodó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha van két családi gazdaság, és közösen vásárolnának használt traktort saját célra és bérmunkára egyaránt (oka: pénzügyi helyzet), azt hogyan kell a könyvekben nyilvántartani, amortizálni, hogyan történik a költségelszámolás ilyen esetben? Kivitelezhetö-e egyáltalán? Köszönöm válaszát előre is.

Családi gazdaság Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy szakmai vita eldöntésében kérném a segítségüket: családi gazdálkodó elszámolhatja-e költségként a gazdaság tagjainak saját tulajdonában álló termőföld után a földbérleti díjat? Válaszukban kérem a vonatkozó jogszabályi hivatkozást is megadni. Köszönöm szépen.

Családi gazdálkodó – le nem zárt üzleti év Kérdés

Tisztelt Adózóna! Abban szeretném a segítségüket kérni, hogy van egy áfás, kétfős családi gazdaság, amiben szeretnék módosítani a tagok közti részesedéseket. A családi gazdaság feje úgy szeretné a bevétel és költségeloszlást, hogy neki jusson 90%, a tagnak pedig 10%. Erre lehetőségük van-e a 2018-as évre, így, utólag, ha módosítják a családi gazdasági határozatot és mindkét fél beleegyezik? (2018-ra még nem ment be bevallás.) Azért szeretné így a családi gazdaság feje, mert az anyukája az egyetlen tag, aki rokkantsági ellátást kap, ott viszont meg van határozva, hogy mennyi jövedelme lehet az ellátás mellett, és mivel a gazdaságban eddig az 50%-át ráosztottuk, így elesne az ellátástól, mert idénre nagy nyereséget fog produkálni a gazdaság (pályázat miatt kell neki). Engedi-e az szja-törvény, hogy e szerint járjanak majd el a 2018-as évi adóbevallás beadásakor? Köszönöm előre is segítségüket! N. Tünde

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Vagyonkezelésbe vett eszközök

Pölöskei Pálné

adószakértő

Kiva – személyi jellegű kifizetések

Szipszer Tamás

adószakértő

Értékpapír, könyvelés

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink