163 találat a(z) családi gazdálkodó cimkére

Családi gazdálkodó és kata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van egy egyéni vállalkozó, aki a kata hatálya alá tartozik. Fiatal gazda pályázat miatt mezőgazdasági egyéni vállalkozó, amelyet 2014 novemberében nyert meg. És decemberben családi gazdaságot alakított, ahol ő a családi gazdaság vezetője. Az lenne a kérdésem, hogy maradhat-e a kata hatálya alatt vagy ki kell lépnie a katából?

Családi gazdálkodó és egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nem látok tisztán az alábbi helyzetben. Az ügyfelem családi gazdálkodás vezetője, tehát főállású őstermelő, 37 hektár föld területtel. Ebből nem tud megélni, szeretne a szakmájával, mint egyéni vállalkozó (gépjármű-villamossági szerelő) dolgozni, számlázni. A NAV ügyfélszolgálatán elutasították. Nem tudom mi a kizáró ok? Ha főállású családi gazdálkodó, lehet-e mellette egyéni vállalkozó (a végzettsége megvan)? Főállású családi gazdálkodóként, mivel 8 millió forint alatt volt/van az árbevétele, kedvezményes a járulékfizetése. A kiegészítő tevékenységként folytatott egyéni vállalkozásban mit kell megfizetnie? Mi a megoldás? Köszönettel: Km

Szja-előleg Kérdés

Megköszönném ha 02. 25-ig megkapnám a választ, mivel az adóbevallás leadásához nélkülözhetetlen! Kérem a Tisztelt Szakértő szakmai iránymutatását az alábbiakkal kapcsolatosan: Társaságunk napraforgót vásárolt fel 2015. 09. hónapban. Az elszámoláskor az eladó fordított áfás számlát állított ki részünkre. Az õstermelõi igazolványának értékesítési betétlapja nem volt a 2015-ös adóévre megújítva, érvényesítve, ezért társaságunk, mint kifizetõ nyilatkozatot kért az eladótól (adóelõleg-nyilatkozat a 2015. évben az adóelõleg meghatározása során figyelembe vehetõ költségekrõl), és a nyilatkozat alapján levontuk a személyijövedelemadó-elõleget, melyet a 1508-as bevalláson jelentettünk, és befizettük a NAV folyószámlájára, valamint kiadtuk a levont adóelõlegrõl az igazolást is. Ez több százezer forintot tesz ki. Az értékesítõ 2016. 02. hóban kifogással élt felénk arra hivatkozva, hogy õ családi gazdálkodó. Jogtalanul vontuk le az adóelõleget, mert az szja-törvény 46. § (4) bekezdése szerint a kifizetõnek nem kell adóelõleget megállapítani a) az õstermelõi tevékenységbõl származó bevételbõl, ha a magánszemély legkésõbb a kifizetéskor (a juttatáskor) bemutatja az adóévre hitelesített értékesítési betétlapját, illetve, ha családi gazdálkodó (gazdálkodó családtagja), az e jogállását igazoló okiratát. Kérdésünk: 1. Az e jogállását igazoló okiratát kifejezés alatt a családi gazdaság nyilvántartásba vételét igazoló határozatot kell érteni? 2. A levont adóelõleget nekünk, mint kifizetõnek vissza kell fizetnünk?

Családi gazdálkodó Kérdés

Adott egy áfás családi vállalkozás három taggal. Családi vállalkozás vezetője 5 év után megváltozott, másik tag lett a vezető. Adószámot igényelt ő is, áfafizetési kötelezettséget választott. Jelenleg a két adószámra külön áfabevallást készít. Hozzátartozik, hogy a földbérleti szerződések a régi vezető nevére szólnak, így az MVH-támogatást és a gázolaj-támogatást ő igényli az áfabevallásban, ő számolja el a felszámított áfát (a nevére szólnak a számlák). Értékesítés a nevére nem történik. Az új vezető nevére szólnak a családi vállalkozás többi számlái, az értékesítés is az új vezető nevében történik. Ezeket az új vezető adószáma alapján külön áfabevallásban számolják el. Szja-bevallás tekintetében mindkettő költségeit és a bevételt (támogatás és tevékenység) három főre osztják, mivel három fő a családi gazdálkodás létszáma. Kérdésem: helyesen járnak-e el, hogy a régi vezető tulajdonképpen nem értékesít, de áfalevonást alkalmaz. Szabályos-e, hogy jelenleg nem a vezető családi gazdálkodó nevén vannak a földbérleti szerződések?

Családi gazdálkodó növendék- és tenyészállat-nyilvántartása Kérdés

2015 decemberében a pénztárkönyvet vezető családi gazdaság növendék szarvasmarhát vásárolt tenyésztés céljából. A növendék állatot beruházásként nyilván lehet-e tartani, a költségeit gyűjteni, és majd a korosbításkor tárgyi eszközként nyilvántartásba venni? Hogyan fogom kezelni a szaporulatot? Kettős könyvvitelben tudom a megoldást, de a pénztárkönyvnél tanácstalan vagyok. Vagy át kell térniük a kettős könyvvitelre?

Katás egyéni vállalkozás mellett családi gazda Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó, aki bejelentkezett a katába, egyéni vállalkozóként 6622 biztosításközvetítéssel foglalkozik, mellette családi gazdálkodó is, ő a családi gazdálkodás feje. Ebben az esetben egyéni vállalkozóként a családi gazdálkodás tevékenységét is be kell jelenteni a 101E nyomtatványon, vagy egyéni vállalkozói tevékenységen kívüli tevékenységnek kell jelenteni a 0111-es tevékenységet (növénytermesztés) ugyanezen a 101E nyomtatványon, vagy maradhat az egyéni vállalkozás tevékenységei között a növénytermesztés is? Vállalkozói adószáma van és áfakörös.

Elhnyt családi gazdálkodó meg nem kapott támogatása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A családi gazdaság vezetője idős nyugdíjas volt, és elhalálozott 2015. augusztusában. A családi gazdaságban lánya volt a másik tag, és mindennek az egyedüli örököse is. A kérdésem az, hogy az igényelt és meg nem kapott földalapú támogatás milyen bevételnek minősül majd, ha megérkezik? Rendelkezhet-e az örökös úgy, hogy kéri az örökség részeként a hagyatéki leltárban szerepeltetni a követelést, és az esetleges illetéket itt fogja megfizetni? Tudni kell még, hogy a családi gazdaság megszűnésével az örökös saját jogán, őstermelői igazolvány birtokában folytatja a mezőgazdasági tevékenységet, sokkal kisebb területen, mint amelyen a családi gazdaság működött, de 2015-ben már értékesítési bevétele nem lesz. Köszönöm , és várom válaszát! Tisztelettel: Mészáros Imre, Protektor Kft.

Feles bérlet Kérdés

Családi gazdálkodó feles bérletben szeretne földet bérelni. Ha ténylegesen a megtermelt termény akárhányad részét adja természetben a bérbe adónak, van-e áfafizetési kötelezettség, és van-e helyiadó-bevallási kötelezettsége?

Családigazdálkodó-váltás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Családi gazdaságon belül változik a családi gazdálkodó személye. Az eddigi gazdálkodó benne marad a gazdaságban, de szerepét a gazdaságban jelenleg is tagként résztvevő veszi át. A kérdés az lenne, hogy adózási szempontból hogyan kell ezt kezelni? A családi gazdaság áfakörös. A régi és az új családi gazdálkodó is adószámos magánszemély, mindketten alanyai lesznek az áfának. Lesz olyan számla, ami a régi, és lesz olyan számla, ami az új gazdálkodó nevére fog szólni. Ilyen esetben mindkettő gazdálkodónak külön-külön kell áfabevallást beadnia, és év végén az szja-bevallással kell majd a bevételeket és költségeket összesíteni, és egyenlő arányban felosztani? A nyilvántartásokat külön-külön kell vezetni? A gazdálkodóváltás jövő év februárjában fog majd megtörténni.

Őstermelőből egyéni vállakozóvá válás Kérdés

Tisztelt Cím! Azzal a kérdéssel fordulok Önök felé, hogy tájékoztatást kérjek az alábbi ügyben: Adott egy őstermelő magánszemély, aki ráadásul családi gazdálkodás tagja, 2015. 09. hóig ebben a státuszában gazdálkodik, termel és értékesít, viszont 2015. 10. hótól egyéni vállalkozóvá kell válnia egy pályázat miatt. A családi gazdálkodásban folyik a termelés, és már értékesítés is történt kompenzációs felárral (felvásárlási jegyen), viszont az értékesítés ellenértékét majd csak körülbelül november hónapban fogják a családi gazdálkodásnak átutalni/kiegyenlíteni. Kérdésem a következő: Mivel egyéni vállalkozóvá válik a családi gazdálkodó tag, ezért az őstermelői státuszát meg kell szüntetnie, hiszen ugyanazon gazdasági tevékenységet fogja folytatni, a majdani befolyt bevételt, hogyan kell minősíteni az szja szempontjából? Hogyan fog adózni az őstermelő/egyéni vállalkozás? Hiszen azt még, mint őstermelő értékesítette (teljesítési dátum alapján), viszont pénzforgalmi szempontból csak körülbelül novemberben fog realizálódni az ellenérték. Tisztelettel: Papp Mónika

Katás családi gazdálkodó - Áfa Kérdés

Az előző kérdésemhez kapcsolódóan még az lenne a kérdésem, hogy áfa szempontjából összefügg-e a vállalkozás és a családi gazdálkodás? Gondolok arra, hogy össze kell-e számítani a vállalkozásból származó bevételt és a családi gazdálkodásból származó tételes adózásban lenyilatkozott bevételt az évi 6 milliós korlát figyelembevételénél? Köszönöm.

Adószámos magánszemély Kérdés

Ügyfelem őstermelőként bejelentett családi gazdálkodó, most kiegészítésként biztosítás-közvetítéssel szeretne foglalkozni. Bejelentheti-e a tevékenységének bővítését adószámos magánszemélyként a meglévő adószámára, vagy vállalkozói igazolványt köteles kiváltani?

Alanyi mentes időszakban végzett szolgáltatás áfája Kérdés

Családi gazdálkodó 2014. évben alanyi adómentes volt, 2015-től bejelentkezett az áfakörbe, vagyis az áfaalanyiságot választotta. 2015. évben kapott egy számlát, melyen a kiállítás és a teljesítés napja is 2015. január hó. A számlán a szolgáltatás megnevezése: „2014. évi mezőgazdasági szolgáltatás elszámolása”. Kérdésünk, hogy áfa szempontjából ezt a számlát hogyan kell, lehet figyelembe venni, vagyis az előzetesen felszámított áfa visszaigényelhető-e?

Családi gazdálkodó, áfa-visszaigénylés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy általános szabályok szerint áfás családi gazdálkodó (a családi gazdaságban hárman vannak, a családi gazdálkodó és két kiskorú gyermeke) tárgyi eszköz beszerzése után visszaigényelhető áfája keletkezett. Csak a gazdálkodó értékesít, a kimenő és bejövő számlák kizárólag az ő nevére szólnak, kizárólag adóköteles tevékenységet folytat. Azt hallottam, hogy a beszerzett tárgyieszköz áfáját nem igényelheti vissza teljes egészében (csak a harmadát), de az áfatörvényben nem találtam ilyen szabályozást. Szeretném megkérdezni, hogy milyen mértékben igényelhető vissza a tárgyi eszköz áfatartalma. Válaszát köszönöm.

Családi gazdálkodó szja-bevallás önellenőrzés Kérdés

A 2013. évről beadott 1353-as bevallásban a családi gazdálkodó rossz döntést hozott a tárgyi eszköz üzembehelyezésekor. 2013. évben 20 százalékos értékcsökkenés alá tetette az elszámolást, most meg 2015. évben önellenőrizteti, hogy egyösszegű értékcsökkenés-elszámolás legyen. A törvényből azt olvastuk ki, hogy a családi gazdálkodó esetében mód van a beruházási költség egyösszegű elszámolására az üzembehelyezés időpontjában. A mi esetünkben megállja-e a helyét az önellenőrzés keretében történő megváltoztatás?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Vagyonkezelésbe vett eszközök

Pölöskei Pálné

adószakértő

Kiva – személyi jellegű kifizetések

Szipszer Tamás

adószakértő

Értékpapír, könyvelés

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink