585 találat a(z) bt. cimkére
KATA-Orvos
Kérdés
Tisztelt Szakértő ! Egy orvosokból álló bt. szeretne áttérni a katára. Főállásban egy kft. tulajdonosa és ügyvezetője alkalmazotti jogviszonyban. A kft. is orvosi ellátással foglalkozik. Tevékenysége folytatásához bérli a kft. rendelőjét, ahol munkaidő után rendel. Valamint egy kórházban ügyeletet vállal, továbbá tv műsoroknál is ügyeletet lát el. A bt. bevétele a fenti szolgáltatások ellenértékéből áll. 2018-tól áttérhet-e a kata hatálya alá?
2017-ben katás bt. átlépte az alanyi menteshatárt
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alanyi mentes bt. 2017-ben meghaladta a 8 millió forint mentes határt, így áfásként számláz tovább. Kérdés: mivel 2018-ban megemelték az alanyi mentes értékhatárt 12 millió forintra, továbbra is áfásnak kell-e lenni-e, vagy bejelentési kötelezettsége van 2018-ra, az alanyi mentességre? Van-e ezzel kapcsolatosan tennivaló ebben az évben?
Osztalék elengedése evás bt.-ben
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Számviteli törvény hatálya alátartozó evás bt.-ben az eva időszak alatt keletkezett, de még ki nem fizetett osztalékról lemondanak a tulajdonosok, a negatív eredménytartalék fedezetére. Az egyéb bevételként elszámolt, osztalékról történő lemondás összegével beleszámít az eva alapjába? Köszönettel
Bt. kültagjának munkavégzése
Kérdés
Betéti társaság kültagja, aki saját jogon nyugdíjas, végezhet-e munkát a bt.-ben, hogy nincs bejelentve, tb -t nem fizetünk utána. A társasági szerződésben nincs benne, hogy a kültag munkát végez. Válaszukat köszönöm.
Székhely bt. felszámolása alatt
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Év végi zárást követően a bt. lezárásra kerül egészségügyi okból. A bt. beltagja (1 bel- és 1 kültag van) a székhelyül szolgáló ingatlant eladta, folyamatban a kifizetés, később a kiköltözés. Kérdésem: kell-e új székhelyet bejelenteni, tekintettel a bt. felszámolására, vagy majd csak később iratőrzési helyet kell megjelölni?
Rokkantsági ellátás melletti önfoglalkoztatás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Amennyiben a rokkantsági ellátásban részesülő személy bt.-t kíván alapítani és annak beltagja és ügyvezetőjeként, a kata adózási módot választja, úgy a bt.-ben lévő jogviszonya nem keletkeztet társadalombiztosítási jogviszonyt, így a 25 ezer forint tételes adó megfizetésére kötelezett csak? És ezáltal az ezen jogviszonyából származó jövedelme nem számít bele a rokkantsági járadék miatti keresetkorlátozásba? (2011. évi CXCI. törvény 13. § d) ) Amennyiben felülvizsgálatra kerül sor 2020-ban, úgy a rokkantsági ellátás továbbfolyósítását ezen jogviszonya nem fogja akadályozni? Miben változik a fenti helyzet, ha az egyéni vállalkozás létrehozása mellett dönt és azon belül választ kata adózási módot? A friss határozat alapján az egészségi állapot mértéke 20 százalék, D kategória, rehabilitáció nem javasolt, kizárólag folyamatos támogatással foglalkoztatható, korlátozó tényezők nincsenek). Válaszát előre is köszönöm.
Jogviszonyok
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következőben szeretném tanácsát kérni. Ügyfelemnél olyan helyzet állt elő, hogy tulajdonos egy kft.-ben, ahol eddig munkaviszonyban látta el a feladatokat (nem csak ügyvezetést, hanem munkát is végzett) és mellette egy katás bt.-ben is dolgozott beltagként. (25 ezer forint kata megfizetése mellett). Jövőre azt szeretné, hogy a kft.-ben nem végez munkát (semmilyen tevékenység nem lesz a cégben), az ügyvezetést nulla forintért megbízásként látja el és a bt.-ben főállású kisadózóként működik. Ott lesz biztosított. Szabályos ez így? Megoldható? Segítségét, válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel
Második katás vállalkozás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában kérem szépen a segítségét. Orvosként tevékenykedő katás egyéni vállalkozó 2017-ben eléri a 12 millió forint bevételt. Felmerült benne, hogy a jövő évben alapít egy betéti társaságot (szintén katást) és megpróbálja megosztani a bevételeit az egyéni vállalkozás és a betéti társaság között. Egyébként 3 helyre számláz, onnan jött össze a 12 millió forint. Ezzel kapcsolatban az alábbi kérdések merültek fel bennem: 1. Megfelel-e a rendeltetésszerű joggyakorlás elvének az új katás bt. alapítása, mivel ezzel egyetlen célja az adó mérséklése, a munkát ugyanaz a személy fogja ellátni. 2. Ha megalapítja a bt.-t, abban ő lesz a kültag, és ő lesz a kisadózó is. Lehet-e a kültag az ügyvezető, a beltag pedig egyfajta „csendestárs”, aki sem a cég irányításában, sem tevékenységében nem vesz részt, így adót sem fizet. 3. Ha megalapítja a bt.-t, mekkora összegű katát kell fizetnie, úgy hogy egyéni vállalkozóként már fizeti az 50 ezer forintot. Köszönöm szépen a segítséget! Vágner Emília
Biztosítási szerződés átvállalása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem belföldi kft., amely 2007-ben kötött egy befektetési egységhez kötött, határozatlan idejű, kizárólag halál esetére szóló életbiztosítást, melynek rendszeres díját félévente fizeti a társaság. Kedvezményezettje a társaság munkaviszonyban álló két ügyvezetője. Ezt a biztosítási szerződést a továbbiakban szeretnék a tulajdonukban álló kataalany betéti társaságban fizetni tovább, és a biztosítóval a szerződés ennek megfelelően módosulna. Így az esetleges visszavásárlás a kataalany cégben valósulna meg a következő években. Kérdésem ehhez kapcsolódóan, hogy az eddig költségként elszámolt díjak után keletkezik-e a kft.-nek adó, illetve illetékfizetési kötelezettsége, valamint amennyiben a biztosítás visszavásárlásra kerül a bt.-ben, akkor az a kata szabályai szerint számít-e bevételnek a betéti társaságnál. Válaszát előre is köszönöm! Cselyuszka Antalné
Bt. kényszertörlése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Levél át nem vétele miatt a bt. adószámát 2015. november 5-ével törölték. A törlést megelőző időszak már le lett zárva (beszámoló, tao, hipa). Továbbra is be kell adni a NAV-nak a bevallásokat. Volt olyan, hogy nem adtuk be a 1708-as bevallást és jött a felszólító levél. Most akkor mit csináljunk? Ha felhívom a NAV-ot, akkor azt mondják, hogy nem kell beadni, ha nem adjuk be, akkor azt a választ kapjuk, hogy pótoljuk. Hogy tudnánk a kényszertörlést meggyorsítani? Előre is köszönjük.
Katás ügyvezető táppénze
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy bt. ügyvezetője jelenleg határozott idejű szerződéssel, mely 2018. 06. hóban jár le, heti 4 órás munkaviszonyban van főállása, a bt. fizeti a havi 25 000 forintot utána mint katás ügyvezető után. Az úr november végével szívműtéten fog átesni és az orvosai nem javasolják, hogy dolgozzon, mert minden megterheléstől óvni kell, a leszázalékolását is javasolják majd. Egyelőre a műtét után táppénzen lesz, ami maximum még 7 hónapig lehetséges, mert a szerződése akkor jár le. 2018. júliustól főállású katássá válik, ha továbbra is táppénzen van, akkor nem kell utána a katát megfizetni. Csak akkor kérheti az orvosi javaslattal a leszázalékolását, ha egy évig táppénzen van? A bt.-nek, ha nincs más alkalmazottja, akkor nem is számlázhat ki semmit? Szakértői, tanácsadói tevékenységet végez a bt., ezért kérdezem? Továbbá a bt. kültagja családtag, de ő 100 százalékos rokkant. Ő végezhet-e munkát a bt.-ben, vagy lehet-e ő a bt. új ügyvezetője?
Osztalékelőleg
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Azt szeretném kérdezni, hogy 2017 novemberében alakult bt., amelynek havonta kb: 400 ezer forint nyeresége keletkezik, azt havonta osztalékelőlegben kiveheti? És 2018-ban is havonta 400 ezer forint nyeresége fog keletkezni, amit 2018-ban is havonta szeretne kivenni osztalékelőlegben; megteheti ezt? Előre is köszönöm: Pánti Etelka
Kölcsön bt.-beltagnak
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kérdésem az alábbi: egy bt. magánszemély beltagjának kölcsönt nyújtott. A magánszemély tulajdonos elhunyt. A kérdésem az, hogy milyen bizonylat szükséges ahhoz, hogy a társaság ráfordításként el tudja számolni az adott kölcsönt és kell-e társasági adóalapot növelni? Mivel nem az új tulajdonosnak adták a kölcsönt, aki az elhunyt felesége, így az tőle követelhető-e? Ha mégis követelhető, az elengedés után keletkezik-e adófizetési kötelezettsége?
Betéti társaság lakásrezsi elszámolhatósága
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az lett volna a kérdésem, hogy ha valaki betéti társaságot alapít úgy, hogy a székhelye a lakhelyén van, akkor elszámolhatja-e valamilyen arányban a székhelyen felmerült rezsikiadásait? Erről találtam itt egy állásfoglalást, de ez 2015-ös. Legyen kedves megerősíteni ennek a véleménynek a hatályosságát a mai nappal is! Illetve kíváncsi lennék arra, hogyha mindez egy kft. esetében történik meg, akkor mennyiben más a kérdésemre adott válasza? Azt is szeretném megtudni, hogyha elszámolhatóak valamilyen arányban a bt.-nél a rezsikiadások, akkor csak a székhelyként használt helyiség alapterületének a teljes ház/lakás alapterületéhez viszonyított arányában lehet megképezni az arányt vagy átalánnyal is lehet dolgozni? Ha igen, mekkora lehet ez? Válaszát előre is köszönöm.
Katás bt. beltag csed, gyed
Kérdés
Egy katás bt. beltagja (a beltag a kata adózó) kismama. A szülés várható időpontja 2017. 12. 20. Kérdés: Fizetnie kell a katát addig, amíg meg nem szül? A csed 6 hónapig jár, a csed ideje alatt kapja a 90 000 forint alapján a csedet és az 50 000 forint katát nem kell fizetni? A gyermek fél éves kora után már közre működhet a bt. tevékenységében és kapja a gyedet is? A féléves időszakra a bt. kültagját felveheti-e munkaviszonyba mint ügyvezetőt, vagyis az ügyvezetést és a közreműködést munkaviszonyban látná el. Ezzel a megoldással nem kell társaságiszerződés-módosítást eszközölni, a beltagság nem kerülne átadásra senki részére.