585 találat a(z) bt. cimkére

Építőipari bt. a magánszemély tagnak épít Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az építőipari bt. hogyan, milyen feltételekkel építhet lakóingatlant a magánszemély tagnak? Az építtetők férj és feleség, a feleség a bt. kültagja, a férj pedig a bt. alkalmazottja (nem tag), aki végzi a kőműves munkát. Az ingatlan a magántulajdonukban lesz. Az e-naplóban valahogy ezt rögzíteni szükséges, valamilyen szerződés is kellene hozzá, illetve a számlázás kérdése is felmerül. Milyen szerződés szükséges ehhez, illetve milyen díjazás fogadható el ebben az esetben? Lévén, hogy magát a kőművesmunkát a leendő tulajdonos maga végzi. Válaszukat előre is köszönöm!

Tb-fizetési kötelezettség Kérdés

60 évesen saját jogú nyugdíjat kapó (röntgenben dolgozott), ha bt. beltagjaként munkaviszonyt létesít 20 órára, milyen kötelezettségek terhelik a vállalkozót és a bt. beltagját?

Többes jogviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy bt., akinek a beltagja 50 százalékban tulajdonos, a bt.-ből van tagi jövedelemkivétje minden hónapban. Alapíthat-e úgy kft.-t, hogy a jelenlegi jogviszonya mellett 50 százalékban lenne tulajdonos, ügyvezetőként. Milyen feltételek mellett valósulhat ez meg? Milyen jogszabályok támasztják alá? Van-e kizáró oka? Tisztelettel: OÁ

Kapcsolt vállalkozások: bt. és egyéni vállalkozás Kérdés

Tisztelt Adózóna! Az alábbi esetre nézve kérem a segítségüket és megerősítésüket: Adott egy katás bt. és egy katás egyéni vállalkozás. A katás bt. katás beltagja és az egyéni vállalkozó egyenesági rokonsági viszonyban vannak. A két vállalkozás között egyetlen tranzakció történik, egy darab tárgyi eszközt ad bérbe a bt. az egyéni vállalkozónak. Ügyfélkörük ugyan azonos, de egymás között nem történt semmilyen számlázás vagy egyéb tranzakció. Kérdésem az lenne, hogy a kapcsoltsággal és az egybeszámítással kapcsolatosan milyen teendői vannak a két vállalkozásnak? Véleményem szerint az egyetlen bérbeadással kapcsolatos tranzakciót a bt.-nek be kell jelentenie a NAV-nak 15 napon belül. A kapcsoltsági viszony miatti egybeszámítás pedig nem releváns és nincs teendő, mert nem megrendelő-megbízott viszonylatban áll fenn a kapcsolt viszony. Válaszukat nagyon várom, segítésüket előre is köszönöm.

Pontosítás, bt.-beltag munkaviszonya Kérdés

Tisztelt dr. Kéri Ádám! Köszönöm gyors válaszát ,és elnézést kérek valóban nem volt a kérdésem egyértelmű, amit most megpróbálok pótolni. A bt.-beltag megbízási jogviszonyban az ügyvezetői feladatokat látja el megbízási díj ellenében, ami jelen esetben 10 ezer forint volt havonta. Ezzel nem is volt semmi gond, amíg a beltag máshol 36 órát meghaladó munkaviszonnyal rendelkezett. Szeretné azonban a számítástechnikai-informatikus végzettséggel (erre értettem, hogy szakképzettséget igénylő munkakör) a saját cégén keresztül végezni a továbbiakban a munkát mint munkavállaló. Munkavállalóként kedvezőbb a járulékfizetés, mint ha beltagként, vezető tisztségviselőként fizetne. Mivel a 36 órát meghaladó munkaviszonya megszűnik a saját cégében már nem a 10 ezer forint után adózna. A kérdésem arra vonatkozott, hogy vezető tisztségviselőként köthet-e szerződést saját magával mint munkavállalóval, mert megengedett, vagy változtassa meg a társasági szerződést, és ne megbízási díjasként legyen ügyvezető, hanem munkaviszonyosként? Tisztelettel, L. Andrea

Ügyvezetés és csed Kérdés

Tisztelt Széles Imre! Olvasva az "Ügyvezetés bt.-ben katásként, csed mellett" című hasznos válaszát, azt gondolom, hogy az ügyvezetésről mindenképp le kell mondania a beltagnak, mivel ez olvasatomban kimeríti az Ebtv. vhr. szerinti keresőtevékenység fogalmát, ami a csed folyósításának akadálya lehet. Azaz az Ön által javasolt technika ugyan megoldja a minimálbér utáni járulékfizetési kötelezettséget és még a 25 ezer forintos tételes adót is biztosítja, de nem ellenszer a csed melletti keresőtevékenység kivédésére. Tisztelettel: Pap Attila https://adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Ugyvezetes_katas_btben_csed_mellett_R9IZSA

Bt.-beltag biztosítási jogviszonya, járulékfizetés Kérdés

Tisztelt Szakértő ! Újonnan alakult egy betéti társaság egy beltaggal és egy kültaggal. A beltag a Magyar Államkincstártól gyet juttatásban részesül, és emellett egy másik gazdasági társaságban heti 20 órás munkaviszonya van. Társasági szerződés szerint a kültag vezető tisztségviselőként, ügyvezetőként egyedül jogosult képviseletre megbízási jogviszonyban. A beltag részére a társasági szerződés személyes közreműködési kötelezettséget nem ír elő, illetve a beltag írásban nyilatkozta, hogy ő nem működik személyesen közre a bt. tevékenységében, munkát nem végez. Keletkezik e biztosítási jogviszonya, járulékfizetési kötelezettsége a beltagnak a fentiek ismeretében? Köszönöm válaszát!

Kata-fizetés több jogviszony esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésünk az, hogy abban az esetben, ha valaki kültagja egy katás bt.-nek, és egyúttal katás egyéni vállalkozó is, havonta a bt. kültagjaként mennyi katát kell fizetnie (50 ezer vagy 25 ezer forintot)? Mennyit kell fizetnie a kültagi minőségében, ha amellett, hogy katás bt. kültagja, főállású katás egyéni vállalkozó mellette, illetve ha nem főállású egyéni vállalkozó mellette? Válaszukat előre is köszönöm! Üdvözlettel: Molnár Tibor

Katás bt.-ből származó jövedelem elosztása, katafizetési kötelezettség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy új katás bt. alapítására készülünk. Mind a beltag, mind a kültag rendelkezik főállású munkaviszonnyal. Kérdésünk az, hogy mind a beltag és kültag köteles-e katát fizetni (25 ezer forintot havonta), és ez függ-e az osztalékfizetéstől, azaz attól, hogy melyikük vesz ki jövedelmet a bt.-ből? A terv az lenne, hogy csak a beltag venne ki jövedelmet a bt.-ből, amennyiben ezt a társasági szerződés/alapító okirat megengedi, elegendő-e, ha katát csak a beltag fizet, aki jövedelmet realizál? Vagy kötelező-e a jövedelmek elosztásától a katafizetés, ilyen esetben mind a beltag és kültag köteles kata fizetésére? Köszönettel: Molnár Tibor

Egyszerűsített végelszámolás katás bt. esetén Kérdés

T. Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy ha egy katás bt. egyszerűsített végelszámolást szeretne indítani, akkor milyen záró beszámolót kell közzétennie? Az érthető, hogy a végelszámolási időszakban már nem lehet katás, de mivel nem kötelezett számvitel szerinti könyvvezetésre a katás időszakban a bt., így a végelszámolás kezdő napját megelőző nappal milyen beszámolót kell készítenie, amit közzé is kell tennie? Leltározás alapján felvett adatokkal készítse? Vagy milyen szabály vonatkozik erre? Köszönöm a választ!

Kiva-kötelezettség Kérdés

Tisztelt Szakértő, egy bt. 2019-től kiva alá jelentkezett be. Mind a beltag, mind a kültag biztosított 40 órás munkaviszony keretében egy másik társaságban. A bt. képviselője (a beltag) jövedelmet nem vesz fel, más munkavállaló részére sincs személyi jellegű kifizetés. (Osztalékkifizetés sem lesz várhatóan.)Elképzelhető ez esetben, hogy a személyi jellegű kifizetések alapján nem keletkezik kivaalap? Ha jól értelmezem a jogszabályt, amennyiben a tulajdonos társas vállalkozók biztosítása rendezett, csak a tényleges jövedelem kifizetés szolgáltat kivaalapot. Előre is köszönöm a segítségüket!

Gyed Kérdés

Heti 36 órás munkaviszonnyal rendelkező személy a saját bt.-ben személyesen közreműködő tag, 1041-en biztosítottnak bejelentve a havi 08-as bevallás nullásan beadva, mert nem vett fel jövedelmet. Gyed igényelhető a bt.-ben is! Alapja a minimálbér vagy annak 150 százaléka? Táppénzt és csed-et igényeltünk, melyet folyósítottak is, nem csak a munkaviszonyos cégben, hanem a bt.-ben is, ahol közreműködő tag. Köszönettel.

Bt. vagyoni hozzájárulás mértéke Kérdés

Tisztel Szakértő! Társasági szerződésünket 2016. decemberben változtattuk, amit a taggyűlés is jóváhagyott. Változott a cég telephelye valamint a tagok nyereség-veszteség felosztása. Beltag 99 százalék, kültag 1 százalék. A vagyoni hozzájárulás mértéke változatlan maradt: beltag 10 ezer forint kültag 5000 forint. Szabályos-e így, ha nem, akkor mit lehet tenni, hogy a kültagnak továbbra is 1 százaléka maradjon? Veszteség esetén a kültag valóban a veszteség 1 százalékával felel? Házastársak esetén ez, hogyan alakul? Köszönöm a válaszát Egy olvasójuk.

Teendők bt. beltagjának halála esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy bt. beltagja elhunyt. A kültag milyen képviseleti jogosultságokkal rendelkezik, milyen időponttól? Amíg nincs beltag, ki adja be a bevallásokat, ha nincs meghatalmazása senkinek? A társasági szerződést még nem módosították. Köszönöm válaszukat! Üdvözlettel: Éva

Bt. végleszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy betéti társaság 2019. 01. 01-jétől végelszámolni szeretne, egyszerűsített végelszámolási eljárással, a bt. könyvvizsgálatra nem kötelezett. Kérdésem milyen számviteli, adózási feladatokat kell elvégezni, illetve milyen határidővel, a végelszámolás megindítása előtt. Illetve szükséges-e ügyvédet bevonni az eljárásba. Köszönöm válaszukat!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

IPA előírás hiba

Antretter Erzsébet

adószakértő, adótanácsadási üzletágvezető

Niveus

Átalányadózásból kikerülés

Lepsényi Mária

adószakértő

Telekértékesités áfája

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink