585 találat a(z) bt. cimkére
Bt. ügyvezetője
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2017-ben akalkult egy katás bt. A kültag az ügyvezető, de személyesen közreműködik is a cégben. Katasként be lett jelentve alakuláskor, és a katát folyamatosan megfizette. Most derült ki, hogy a társasági szerződésben az áll, hogy az ügyvezetést munkaviszonyban végzi. Munkaszerződés nem készült, munkaviszony-bejelentés sem történt, járulékokat sem fizetett. Hogyan lehet ezt visszamenőleg korrigálni? Állítólag az új Ptk. szerint egy aláhúzás nem dönthet a munkaviszonyról. Azt kell vizsgálni volt-e munkaszerződés. Kinek higgyünk? Köszönöm.
Bt. kültagja elhunyt, megszűnt-e a cég 6 hónap múlva?
Kérdés
Tisztelt Adózóna! A következőkben szeretném kérni a segítségüket, illetve az eljárás menetét szeretném tudni. Adott egy bt., a kültag 2018.06.20-án elhunyt. A kültag pótlása beadva a cégbírságnak, a változás 2019.03.08-án. Erre végzés érkezett 2019 .03. 13-án, hogy a Ptk.3:158§ (1) bek. szerint a bt. már megszűnt 2018.12.20-án. A cégjegyzékből még nem törölték. Kérdés: vissza lehet-e állítani az eredeti működés állapotát? Vagy mindenképp megszűnik a cég? A megszűnésnél milyen határidők lesznek? A cég a mai napon is működik, számlákat állít ki, fogad be, alkalmazottai vannak. Mi a teendő azokkal a számlákkal, amik 2018.12.20. után kerültek kiállításra, illetve befogadásra? Válaszukat előre is köszönöm.
Tao-ról katára – bt.
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Jelenleg tao hatálya alá tartozó bt. 2019. 04. 01-jétől átlépne kata hatálya alá. Kérem szíves válaszukat, milyen nyomtatványokon kell ezt bejelenteni és milyen bevallásokat kell beadni a tao megszűnése miatt. A bt. beltagja korbetöltött nyugdíjas. Pillanatnyilag a 7500 forintot fizetik utána, jövedelmet nem vesz ki. Ki kell-e jelenteni, mivel már nem kell ezt megfizetni utána, vagy csak egyszerüen nem adunk tovább "08"-ast, mivel nincs alkalmazott a cégben és nem is lesz? Kérem irják meg, milyen feladataink vannak! Válaszukat, ha lehet, sürgősen szeretném. Köszönettel: Borosné
Csed és bt. beltag
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy általános szabályok szerint adózó bt. Az ügyvezetést a kültag látja el megbízási jogviszonyban, aki katás egyéni vállalkozó is egyben. A beltag rendelkezik 36 órát meghaladó munkaviszonnyal más munkahelyen, de várandós kismama. Ilyen esetben megvonhatják a csedet tőle, ha beltag marad a bt.-ben?
Katás bt. osztalékfizetése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy katás bt. bevételi nyilvántartást vezet, beltagja nem végez munkát, csak a kültag, aki katásként be van jelentve. 1. A tulajdoni arány lehet 99-1% is a kültag javára? 2. Ha a tulajdoni hányad arányában a beltagot osztalék illeti meg, milyen módon kell ezt kifizetni? Levonhatók az igazolható költségek (adók, reklámköltség stb.)? 3. A bt. itt kifizetőnek minősül, vagy a beltagnak kell majd a jövedelmét bevallania? Köszönöm szépen.
Társasági adó
Kérdés
Bt. egyszerűsített végelszámolást végez, nyereséges. Hogyan kell kiszámítani, és könyvelni a felosztandó vagyont. Ezzel még nem volt dolgom, s szeretném jól csinálni. Köszönöm segítségüket!
Kettős könyvvitelt vezető bt. katára történő áttérése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A 2019. év közben áttérő bt. kettős könyvitelt vezet és az áttérés után is a számviteli törvény hatálya alatt maradna (ha lehetséges). Ez esetben is alkalmazni kell-e az osztalék utáni adót kiváltó adó szabályait?
Őstermelő lehet-e bt.-beltag?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 1. Egy főállású őstermelő lehet-e egy bt. beltagja, vagy rá is vonatkozik (mint egy egyéni vállalkozóra) a többszörös korlátlan felelősség tilalma? 2. Egy főállású őstermelő ha lehet bt. beltagja, akkor a bt. beltagjaként milyen járulékfizetési kötelezettség vonatkozik rá? Válaszát előre is megköszönöm. Tisztelettel: Szekeres Zsolt
Egyszerűsített végelszámolás, vagyonrészről lemondás
Kérdés
Tisztelt szakértő! Egyszerűsített végelszámolását befejező bt.-vel kapcsolatban vannak kérdéseim. Egy két tagból álló bt. - amelynek tagjai egyenes ági rokonok - kültagja lemond a vállalkozásból kivont jövedelem részesedés szerint rá eső részéről, és csak a jegyzett tőkére befizetett vagyonrészre tart igényt. Ebben az esetben a beltag/végelszámoló által a vállalkozásból kivont jövedelem utáni szja-n és szochón kívül keletkezik-e valakinek adó-, járulék-, vagy illetékfizetési kötelezettsége? A 21/2006. (V.18.) IM rendelet 18. sz. melléklete szerinti vagyonfelosztási javaslatban ebben az esetben a 4. pontot kell választani, és a beltag esetében a rá eső jegyzett tőkét, a végelszámoló esetében a saját tőke többi részét kell beírni (csak pénz van a cégben)? A végelszámoló szja-kötelezettségét le kell vonni, az kötelezettségként fog szerepelni. Az adókötelezettségeket a hitelezőnek juttatandó vagyonként kell beírni? Ha nem, akkor hova kerül? Jól értem-e, hogy a szochót a magánszemély vallja be és fizeti meg az szja-bevallásra előírt határidőig, tehát nem kell és nem is lehet levonni, és a társaság által befizetni?
Ingatlanépítés magánszemélynek
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem házat építtet saját részre mint magánszemély. A magánszemély elszámoltatná a költségeket a generál kivitelezővel. A bt. felé elszámolhatja a költségeket? Várom megtisztelő válaszát.
Létező bt., de mégsem létezhetne
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi problémában kérném a segítségét. Adott egy bt., ahol a kültag 2 éve meghalt, és a cég sosem rendelkezett bankszámlával. A bankszámla meglétét soha senki nem hiányolta. Felszólítás és bírság sem volt A cég 3 éve "él", de gazdasági tevékenységet nem folytat. A kültag halálával a hagyatéki tárgyalás után sem indult meg a kényszertörlési eljárás. (Ha jól tudom, ezt a közjegyzőnek kellett volna jeleznie a cégbíróság felé.) A NAV sosem jelentkezett a cégnél. A bevallások is hiányosan mentek be évek óta. A bt. az ügyfélkapun és a cégjegyzékben is megtalálható. A kérdésem az lenne, hogy honnan kéne elindulni, hogy a cég véglegesen megszűnjön, azaz meg lehessen szüntetni, a lehetséges legkisebb szankciókkal. Ez esetben bírságol a NAV? (Bankszámlahiány.) Az eljárás elindítása előtt célszerű lenne bankszámlát nyitnia a cégnek? (Ha egyáltalán lehetséges a kültag hiánya miatt.) Az eljárás elindítását a NAV-nál kezdjük? Végelszámolás lehetséges annak ellenére hogy nincs kültagja a cégnek? Vagy a cégbírósághoz kéne fordulni először ügyvéden keresztül és kényszertörlési eljárás lesz a vége? Nagyon szépen köszönöm előre is a segítségét!
Ingatlan utáni áfa bt. megszűnésekor
Cikk
Van-e áfafizetési kötelezettség bt. megszűnésekor ingatlan után? Olvasói kérdésre dr. Bartha László adójogi szakjogász válaszolt.
Export áfája
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következőkben kérném a segítségüket. Egy magyar, áfakörbe tartozó bt. vállalja, hogy csomagot juttat el Magyarországról harmadik országbeli címzetthez. Legtöbb esetben egy magyarországi szálloda bízza meg, hogy a nála megszálló vendég csomagját juttassa ki külföldre. Ehhez alvállalkozót vesz igénybe (posta, FedEx, DPD). Kérdésem, hogy a fenti tevékenység a bt. szempontjából minek minősül? Jól értelmezzük, hogy az áfatörvény 15. §-a alapján úgy kell tekinteni, mint aki (amely) ennek a szolgáltatásnak igénybevevője és nyújtója is? Alkalmazható-e a 102. § (2) bekezdése szerinti adómentesség, vagy az új szabályozás miatt a 102. § (3) bekezdése ezt a bt.-nél kizárja, és hiába kap áfamentes számlát, 27 százalékkal kell továbbszámláznia a szolgáltatást? Válaszukat előre is köszönöm.
Nyugdíjas bt.-beltag járulékfizetése 2019-ben
Kérdés
Bt. öregségi nyugdíjas beltagja (a bt.-ben egy beltag van) kiegészítő tevékenységű társas vállalkozónak mínősül, vagy alkalmazható munkaviszonyban?
Magánszemély bérbeadott ingatlanán végzett felújítás jövedelme
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély bérbe adja egy egészségügyi szolgáltatást végző bt.-nek a saját tulajdonát képező gazdasági ingatlanát. (Az ingatlantulajdonos a saját bt.-jének adja bérbe ) A bt. az ingatlant rendelővé alakítja át, amelyet idegen ingatlanon elvégzett beruházásként fog nyilvántartani és 6 százalékkal amortizálni . 1. Keletkezik-e a magánszemélynek bármilyen jövedelme a fent leírtak alapján a beruházás megvalósulásakor? 2. Ha a később a bérleti szerződés megszüntetésre kerül, akkor ezen időpontban a bt. terven felüli értékcsökkenésként leírja a beruházás nettó értékét, ezzel kell-e társaságiadó-alapot növelni? 3. A magánszemélynek keletkezik-e esetleg a szerződés felmondásakor jövedelme abból, hogy egy felújított ingatlant kapott vissza, és ha igen, akkor milyen módon lehet ezt megállapítani, és milyen adóterhekkel kell számolni (mintha a jelenben lenne a szerződés megszűnése). Válaszukat előre is köszönöm .