585 találat a(z) bt. cimkére

Bt. ügyvezetője Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2017-ben akalkult egy katás bt. A kültag az ügyvezető, de személyesen közreműködik is a cégben. Katasként be lett jelentve alakuláskor, és a katát folyamatosan megfizette. Most derült ki, hogy a társasági szerződésben az áll, hogy az ügyvezetést munkaviszonyban végzi. Munkaszerződés nem készült, munkaviszony-bejelentés sem történt, járulékokat sem fizetett. Hogyan lehet ezt visszamenőleg korrigálni? Állítólag az új Ptk. szerint egy aláhúzás nem dönthet a munkaviszonyról. Azt kell vizsgálni volt-e munkaszerződés. Kinek higgyünk? Köszönöm.

Bt. kültagja elhunyt, megszűnt-e a cég 6 hónap múlva? Kérdés

Tisztelt Adózóna! A következőkben szeretném kérni a segítségüket, illetve az eljárás menetét szeretném tudni. Adott egy bt., a kültag 2018.06.20-án elhunyt. A kültag pótlása beadva a cégbírságnak, a változás 2019.03.08-án. Erre végzés érkezett 2019 .03. 13-án, hogy a Ptk.3:158§ (1) bek. szerint a bt. már megszűnt 2018.12.20-án. A cégjegyzékből még nem törölték. Kérdés: vissza lehet-e állítani az eredeti működés állapotát? Vagy mindenképp megszűnik a cég? A megszűnésnél milyen határidők lesznek? A cég a mai napon is működik, számlákat állít ki, fogad be, alkalmazottai vannak. Mi a teendő azokkal a számlákkal, amik 2018.12.20. után kerültek kiállításra, illetve befogadásra? Válaszukat előre is köszönöm.

Tao-ról katára – bt. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Jelenleg tao hatálya alá tartozó bt. 2019. 04. 01-jétől átlépne kata hatálya alá. Kérem szíves válaszukat, milyen nyomtatványokon kell ezt bejelenteni és milyen bevallásokat kell beadni a tao megszűnése miatt. A bt. beltagja korbetöltött nyugdíjas. Pillanatnyilag a 7500 forintot fizetik utána, jövedelmet nem vesz ki. Ki kell-e jelenteni, mivel már nem kell ezt megfizetni utána, vagy csak egyszerüen nem adunk tovább "08"-ast, mivel nincs alkalmazott a cégben és nem is lesz? Kérem irják meg, milyen feladataink vannak! Válaszukat, ha lehet, sürgősen szeretném. Köszönettel: Borosné

Csed és bt. beltag Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy általános szabályok szerint adózó bt. Az ügyvezetést a kültag látja el megbízási jogviszonyban, aki katás egyéni vállalkozó is egyben. A beltag rendelkezik 36 órát meghaladó munkaviszonnyal más munkahelyen, de várandós kismama. Ilyen esetben megvonhatják a csedet tőle, ha beltag marad a bt.-ben?

Katás bt. osztalékfizetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy katás bt. bevételi nyilvántartást vezet, beltagja nem végez munkát, csak a kültag, aki katásként be van jelentve. 1. A tulajdoni arány lehet 99-1% is a kültag javára? 2. Ha a tulajdoni hányad arányában a beltagot osztalék illeti meg, milyen módon kell ezt kifizetni? Levonhatók az igazolható költségek (adók, reklámköltség stb.)? 3. A bt. itt kifizetőnek minősül, vagy a beltagnak kell majd a jövedelmét bevallania? Köszönöm szépen.

Társasági adó Kérdés

Bt. egyszerűsített végelszámolást végez, nyereséges. Hogyan kell kiszámítani, és könyvelni a felosztandó vagyont. Ezzel még nem volt dolgom, s szeretném jól csinálni. Köszönöm segítségüket!

Kettős könyvvitelt vezető bt. katára történő áttérése Kérdés

Tisztelt Szakértő! A 2019. év közben áttérő bt. kettős könyvitelt vezet és az áttérés után is a számviteli törvény hatálya alatt maradna (ha lehetséges). Ez esetben is alkalmazni kell-e az osztalék utáni adót kiváltó adó szabályait?

Őstermelő lehet-e bt.-beltag? Kérdés

Tisztelt Szakértő! 1. Egy főállású őstermelő lehet-e egy bt. beltagja, vagy rá is vonatkozik (mint egy egyéni vállalkozóra) a többszörös korlátlan felelősség tilalma? 2. Egy főállású őstermelő ha lehet bt. beltagja, akkor a bt. beltagjaként milyen járulékfizetési kötelezettség vonatkozik rá? Válaszát előre is megköszönöm. Tisztelettel: Szekeres Zsolt

Egyszerűsített végelszámolás, vagyonrészről lemondás Kérdés

Tisztelt szakértő! Egyszerűsített végelszámolását befejező bt.-vel kapcsolatban vannak kérdéseim. Egy két tagból álló bt. - amelynek tagjai egyenes ági rokonok - kültagja lemond a vállalkozásból kivont jövedelem részesedés szerint rá eső részéről, és csak a jegyzett tőkére befizetett vagyonrészre tart igényt. Ebben az esetben a beltag/végelszámoló által a vállalkozásból kivont jövedelem utáni szja-n és szochón kívül keletkezik-e valakinek adó-, járulék-, vagy illetékfizetési kötelezettsége? A 21/2006. (V.18.) IM rendelet 18. sz. melléklete szerinti vagyonfelosztási javaslatban ebben az esetben a 4. pontot kell választani, és a beltag esetében a rá eső jegyzett tőkét, a végelszámoló esetében a saját tőke többi részét kell beírni (csak pénz van a cégben)? A végelszámoló szja-kötelezettségét le kell vonni, az kötelezettségként fog szerepelni. Az adókötelezettségeket a hitelezőnek juttatandó vagyonként kell beírni? Ha nem, akkor hova kerül? Jól értem-e, hogy a szochót a magánszemély vallja be és fizeti meg az szja-bevallásra előírt határidőig, tehát nem kell és nem is lehet levonni, és a társaság által befizetni?

Ingatlanépítés magánszemélynek Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem házat építtet saját részre mint magánszemély. A magánszemély elszámoltatná a költségeket a generál kivitelezővel. A bt. felé elszámolhatja a költségeket? Várom megtisztelő válaszát.

Létező bt., de mégsem létezhetne Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi problémában kérném a segítségét. Adott egy bt., ahol a kültag 2 éve meghalt, és a cég sosem rendelkezett bankszámlával. A bankszámla meglétét soha senki nem hiányolta. Felszólítás és bírság sem volt A cég 3 éve "él", de gazdasági tevékenységet nem folytat. A kültag halálával a hagyatéki tárgyalás után sem indult meg a kényszertörlési eljárás. (Ha jól tudom, ezt a közjegyzőnek kellett volna jeleznie a cégbíróság felé.) A NAV sosem jelentkezett a cégnél. A bevallások is hiányosan mentek be évek óta. A bt. az ügyfélkapun és a cégjegyzékben is megtalálható. A kérdésem az lenne, hogy honnan kéne elindulni, hogy a cég véglegesen megszűnjön, azaz meg lehessen szüntetni, a lehetséges legkisebb szankciókkal. Ez esetben bírságol a NAV? (Bankszámlahiány.) Az eljárás elindítása előtt célszerű lenne bankszámlát nyitnia a cégnek? (Ha egyáltalán lehetséges a kültag hiánya miatt.) Az eljárás elindítását a NAV-nál kezdjük? Végelszámolás lehetséges annak ellenére hogy nincs kültagja a cégnek? Vagy a cégbírósághoz kéne fordulni először ügyvéden keresztül és kényszertörlési eljárás lesz a vége? Nagyon szépen köszönöm előre is a segítségét!

Ingatlan utáni áfa bt. megszűnésekor Cikk

Van-e áfafizetési kötelezettség bt. megszűnésekor ingatlan után? Olvasói kérdésre dr. Bartha László adójogi szakjogász válaszolt.

Export áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következőkben kérném a segítségüket. Egy magyar, áfakörbe tartozó bt. vállalja, hogy csomagot juttat el Magyarországról harmadik országbeli címzetthez. Legtöbb esetben egy magyarországi szálloda bízza meg, hogy a nála megszálló vendég csomagját juttassa ki külföldre. Ehhez alvállalkozót vesz igénybe (posta, FedEx, DPD). Kérdésem, hogy a fenti tevékenység a bt. szempontjából minek minősül? Jól értelmezzük, hogy az áfatörvény 15. §-a alapján úgy kell tekinteni, mint aki (amely) ennek a szolgáltatásnak igénybevevője és nyújtója is? Alkalmazható-e a 102. § (2) bekezdése szerinti adómentesség, vagy az új szabályozás miatt a 102. § (3) bekezdése ezt a bt.-nél kizárja, és hiába kap áfamentes számlát, 27 százalékkal kell továbbszámláznia a szolgáltatást? Válaszukat előre is köszönöm.

Nyugdíjas bt.-beltag járulékfizetése 2019-ben Kérdés

Bt. öregségi nyugdíjas beltagja (a bt.-ben egy beltag van) kiegészítő tevékenységű társas vállalkozónak mínősül, vagy alkalmazható munkaviszonyban?

Magánszemély bérbeadott ingatlanán végzett felújítás jövedelme Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély bérbe adja egy egészségügyi szolgáltatást végző bt.-nek a saját tulajdonát képező gazdasági ingatlanát. (Az ingatlantulajdonos a saját bt.-jének adja bérbe ) A bt. az ingatlant rendelővé alakítja át, amelyet idegen ingatlanon elvégzett beruházásként fog nyilvántartani és 6 százalékkal amortizálni . 1. Keletkezik-e a magánszemélynek bármilyen jövedelme a fent leírtak alapján a beruházás megvalósulásakor? 2. Ha a később a bérleti szerződés megszüntetésre kerül, akkor ezen időpontban a bt. terven felüli értékcsökkenésként leírja a beruházás nettó értékét, ezzel kell-e társaságiadó-alapot növelni? 3. A magánszemélynek keletkezik-e esetleg a szerződés felmondásakor jövedelme abból, hogy egy felújított ingatlant kapott vissza, és ha igen, akkor milyen módon lehet ezt megállapítani, és milyen adóterhekkel kell számolni (mintha a jelenben lenne a szerződés megszűnése). Válaszukat előre is köszönöm .

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

IPA előírás hiba

Antretter Erzsébet

adószakértő, adótanácsadási üzletágvezető

Niveus

Átalányadózásból kikerülés

Lepsényi Mária

adószakértő

Telekértékesités áfája

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink