1060 találat a(z) bérbeadás cimkére
Ingatlan-bérbeadás: több ponton változtak a szabályok Cikk
2019. január 1-jétől változtak a termőföldnek nem minősülő ingatlan bérbeadásából származó jövedelem adózásával kapcsolatos rendelkezések.
Magánszemély – bérbeadás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély a bérbeadásból származó bevételénél, ha nem választja a 10% költséghányadot, levonhatja-e az ingatlanba vásárolt bútorok értékét – akár értékcsökkenési leírással –, levonhatja-e az ingatlan előtt álló parkoló kialakításának költségeit, illetve az ingatlanon végzett felújítás költségét? Üdvözlettel: Uchály Andrea
Ingatlan-bérbeadás, -felújítás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérném szíves segítségét. Adószám nélküli magánszemély tételes költségelszámolással albérletet ad ki. Egy helyrajzi számhoz tartozó kertes családi háznak külön van kiadva az emeleti lakrésze és a földszinti lakrésze. Jelenlegi tervek alapján ez a két rész lakórész. Ezen kívül van egy szuterén melyet jelenleg a tulajdonosok használnak tárolás céljára. Az ingatlanon folyamatos felújjítás zajlik. Kérdéseim lennének: 1. Épületamortizáció számítása esetükben figyelembe vehető-e, és milyen összegben? 2. Bútorok egy összegben leírhatók-e vagy amortizációt kell-e számolni? Van-e értékhatár? 3. Nem áthárított közműszámlák beszámítanak-e a költségbe? 4. Házra fizetett biztosítás költségként elszámolható? 5. Albérlettel (felújjításkor anyagbeszerzés, albérlettel kapcsolatos ügyintézés stb...) kapcsolatos üzemanyagköltség elszámolható-e? 6. Háztartási kisgépek, illetve a beépíthető háztartási eszközök elszámolhatók-e költségként? 7. Adóelőleg a bevétel – maximum 50%-ig költségszámlák 15%-a lett befizetve. Viszont az egész évet tekintve a bevételüknek kb. 70%-áért van számla. Így ebben az esetben visszaigénylendő adó keletkezik? (Kb. 3 millió forint volt a bevétel, a 1,5 millió alapján fizettünk 15% adóelőleget, viszont több mint 2 millióról van számla.) Köszönettel.
Fizető vendéglátás, bérbeadás Kérdés
Tisztelt szakértő! Egy számlázással és adózással kapcsolatos kérdésben szeretném a segítségét kérni. Adva van egy ingatlan, ami házastársak 50-50 százalékban tulajdonolnak. Fizető vendéglátó tevékenységre a férj kiváltotta az engedélyt. Szeretnék megosztani ezt a bevételt. Kérdés: Ha a férj bocsájtja ki a számlát, mivel neki van rá engedélye, akkor a feleség minek alapján tudja a bevételét érvényesíteni? Lehetséges, hogy egy ingatlanra két fizető vendéglátó engedélyt adjanak ki? Nyáron az ingatlant fizető vendéglátóként érvényesítik. Télen diákoknak adják ki. Ebből az elgondolásból a feleség kiváltotta a bérbeadásra vonatkozó adószámot és ezen tevékenységről ő bocsájt ki számlát. A fizető vendéglátó tevékenységnél az alanyi adómentességet választották. A férjnek főállású katás vállalkozása van, ahol szintén alanyi adómentes. Az áfa küszöbérték figyelembe vételénél milyen összeget kell figyelni? Katás vállalkozás bevétele+fizetővendéglátás teljes összegének bevétele+bérbeadás bevétele? Vagy katás vállalkozás bevétele+fizető vendéglátás megosztott része+bérbeadás megosztott része? A fizető vendéglátó tevékenység bevétele történik átutalással, kártyafizetéssel, készpénzzel. Pénztárgépre kötelezett a fizető vendéglátó tevékenység. Ezzel kapcsolatos kérdés PTGSZLAH adatszolgáltató lapon kell-e jelenteni az átutalásos meg kártyás fizetésekkel teljesített bevételeket? Vagy csak a készpénzben átvett bevételeket kell tartalmaznia az adatszolgáltatásnak?
Gépjárműadó továbbszámlázása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. saját autóját bérbeadta egy másik cégnek. A biztosítás és a gépjárműadó díját is tovább szeretné számlázni. Jól gondolom, hogy ezekben az esetekben nulla százalékkal állítja ki a számlát és nem 27 százalékosan. Hivatkozni esetleg kell valamire, hogy miért? Köszönöm Szilvia
Bérelt épület eredeti állapotának helyreállítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk épületek, irodák bérbeadásával foglalkozik. Egyik bérlővel a bérleti szerződés megszűnésekor megállapodást kötöttünk, hogy kifizeti az épület eredeti állapota helyreállításának költségét (mivel ezt cégünk fogja elvégezni). Hogyan kell könyvelni a kapott összeget? Köszönöm válaszát.
Ingatlan-bérbeadás Kérdés
A magánszemély egy kft. részére bérbe adja az ingatlanát. Az ingatlan rezsijét a magánszemély kifizeti. A kft. az ingatlant továbbhasznosítja, bérbe adja diákoknak. A kft. az ingatlan rezsijét beszedi a bérlőtől (diákoktól), erről bevételi pénztárbizonylatot állít ki. A bérbeadó magánszemélynek a kft. kifizeti a rezsit, kiadási pénztárbizonylaton. A kft.-nél a bérbeadó részére kifizetett rezsiköltség diákok általi megtérítése bevétel. Helyes ez így?
Ingatlan-bérbeadás külföldinek Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magyar cégtől – amely az ingatlan-bérbeadásra áfakötelezettséget választott – egy osztrák cég bérelne ingatlant. A bérleti díjat áfa nélkül kell-e számlázni? Kell-e magyar adószámot kérnie az osztrák cégnek, miután a bérelt ingatlanban webshop jellegű tevékenységet fog folytatni? Amennyiben igen, és van magyar adószáma, akkor áfásan kell számlázni a bérleti díjat? Válaszukat köszönöm. Némethné Takács Krisztina
Fontos tudnivalók az ingatlan-bérbeadás szabályainak januári változásairól Cikk
Ingatlan bérbeadásánál mikor nem kell a bevételbe beszámítani az áthárított közüzemi díjat, és mikor muszáj? Mi a feltétele annak, hogy az ingatlankiadásból származó bevételből levonható legyen a bérelt lakás költsége? A NAV tájékoztatót közölt a legfontosabb tudnivalókról.
Több ingatlan bérbeadása esetén nyilatkozat Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő: Több bérbe adott ingatlan esetén nyilatkozhat a bérbeadó magánszemély eltérően a költségelszámolás módjáról? Tehát az egyikben 10 százalékról%-ról, a másikban 30 százalékról. Én eddig egységesen kértem a nyilatkozatokat, és most azt hallottam, hogy az idéntől ez megváltozott. Köszönettel: Ildikó
Bérelt ingatlanon fűtés korszerűsítése és ehhez villanyóra igénylése Kérdés
T. Szakértő! Tanácsukat szeretném kérni: Egy kft. iroda céljára egy családi házat bérelne. Ehhez a fűtést korszerűsítené, ehhez vásárolna 2 vagy 3 db klímát. A fűtéshez igényelne kedvezményes tarifájú villanyórát, ami csak a fűtési szezon alatt működik. A mostani villanyóra a lakáson belül van és mivel új óra is lenne, ezért a mostani órát is új helyre kell tenni, falon kívülre a kerítéshez közel (ami több méter távolságra van). Gyakorlatilag a családi házban nagyon sok munka lenne /megszüntetni a régi korszerűtlen, drága fűtést (például cserépkályhabontás, sittszállítás, festés, homlokzat helyreállítás/). A bérbeadó magánszemély. Hogy számolhatóak ezek el kft. esetében, és az áfa visszaigényelhető-e minden egyes gazdasági eseménynél? Mi lesz, ha valamelyik fél megszünteti a bérleti szerződést úgy a bérbeadónál és a bérbevevőnél? Köszönöm válaszukatt
Magánszemély bérbeadása – közös költség Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély a saját tulajdonában álló ingatlant kft. részére bérbe adja. Minden hónapban számlát állít ki a kft. felé a bérleti díjról 10 százalékos költséghányad alkalmazásával. A magánszemély fizeti a közös költséget, melyet kiterhelne a bérlőre, aki kéri ezen összeg számlán való feltüntetését is. Kérdéseim: 1.) A közös költség kiszámlázására alkalmazni kell-e a magánszemélynek költségáltalányt? 2.) A magánszemélynek a beszedett közös költséget fel kell-e tüntetni az szja-bevallásában mint bevételt? Válaszát előre is köszönöm.
Magánszemély által kft. részére bérbeadott lakás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély által kft. részére bérbeadott lakás esetén a magánszemély más településen bérbevett lakás bérleti díja levonható-e a bevételből, függetlenül attól, hogy a kft. nem lakás céljára használja az ingatlant?
Magánszemély bérbeadott ingatlanán végzett felújítás jövedelme Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély bérbe adja egy egészségügyi szolgáltatást végző bt.-nek a saját tulajdonát képező gazdasági ingatlanát. (Az ingatlantulajdonos a saját bt.-jének adja bérbe ) A bt. az ingatlant rendelővé alakítja át, amelyet idegen ingatlanon elvégzett beruházásként fog nyilvántartani és 6 százalékkal amortizálni . 1. Keletkezik-e a magánszemélynek bármilyen jövedelme a fent leírtak alapján a beruházás megvalósulásakor? 2. Ha a később a bérleti szerződés megszüntetésre kerül, akkor ezen időpontban a bt. terven felüli értékcsökkenésként leírja a beruházás nettó értékét, ezzel kell-e társaságiadó-alapot növelni? 3. A magánszemélynek keletkezik-e esetleg a szerződés felmondásakor jövedelme abból, hogy egy felújított ingatlant kapott vissza, és ha igen, akkor milyen módon lehet ezt megállapítani, és milyen adóterhekkel kell számolni (mintha a jelenben lenne a szerződés megszűnése). Válaszukat előre is köszönöm .
Társasház mérlege Kérdés
Társasházunknak üzlethelyiségek bérbeadásából és közös költségből van bevétele. Egyszeres könyvelésre vagyunk jogosultak. El kell készítenünk a számviteli törvény szerinti egyszeres éves beszámolót (egyéb szervezetek szerintit). Ezt be kell küldeni valahová? Köszönettel: