1060 találat a(z) bérbeadás cimkére

Katás ügyvédi iroda és ingatlan-bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretném a segítségét kérni. Adott egy XY ügyvédi iroda, amely a kata adózást választotta. Az ügyvéd azonban (már az ügyvédi iroda megalapítása előttről) ingatlant is bérbead. Az a kérdésünk, hogy az ügyvédi iroda katás éves bevételi határába, a 40 százalékos plusz adó meghatározásához, beleszámít-e az ügyvéd bérbeadási tevékenységéből származó bevétel is? Vagy ezt csak és kizárólag az egyéni vállalkozóknál kell figyelni? Köszönjük szépen a segítséget!

Hajó vásárlása Kérdés

Üdvözlöm! Panziót üzemeltetünk céges (kft.) formában a Balatonnál? A vendégek részére bérbeadás céljából vitorlást milyen feltételekkel lehet vásárolni? Köszönettel.

Szerződéses ügylet családi gazdaság és kft. között Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy magánszemély, aki családi gazdaság tagja és egy kft. egyik tulajdonosa is. A családi gazdaság és a kft. is növénytermesztéssel foglalkozik. Ez a magánszemély kombájnt vásárolna, melyet a családi gazdaságba vinne be, ott használnák és számolnák el az értékcsökkenését is a tevékenységhez. Felmerült a kérdés, hogy megteheti e , hogy bérbe adja mint magánszemély a kombájnt a kft. részére? A kft. tudná használni a cég munkájához és végezhetne vele bérmunkákat is, többek között a magánszemély családi gazdaságának is végezne bérmunkát. Megteheti ezt a magánszemély, hogy a családi gazdaság olyan számlát fogad be a kft.-től, amit az ő eszközével hajtottak végre? Vagy ez csak szerződés kérdése? A kapcsolt vállalkozási környezet engedi ezt? Tudomásunk szerint a családi gazdaság nem adhatja bérbe a gépet és nem is végezhet bérmunkát, de mint magánszemély külön adózó jövedelemként bérbe adhatja a gépet? Esetleg megoldás lehet az, hogy a gép értékcsökkenését nem a családi gazdaság számolja el, hanem a magánszemély érvényesíti a gép bérbeadással szemben tételes költségelszámolás alkalmazásával? És ha a magánszemély érvényesíti az értékcsökkenést, akkor ha a gépet lízingre vásárolják, a lízingdíjat a családi gazdaság fizetheti és elszámolhatja a kamatot költségként vagy teljesen el kell különíteni és a magánszemély külön adózó jövedelemként tételesen elszámolva kezelheti a gép bérbeadást? (A családi gazdaság tételes elszámolású.)

Ingatlanáfa-korrekció Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az egyéni vállalkozó a vállalkozási céljai és bérbeadási tevékenység érdekében gazdasági ingatlant vásárolt magánszemélytől 2009-ben. Az ingatlan bérbeadással kapcsolatban élt áfakötelessé tételi jogával. Ezt követő években 2009–2015 között az ingatlanon felújítást végzett, és ezzel kapcsolatban felmerült előzetes forgalmi adót levonásba helyezte. A beszerzés évétől az ingatlan folyamatosan szolgálja a vállalkozási tevékenységet. A személyi jövedelemadó egyéni vállalkozásokra vonatkozó költségelszámolási szabályai szerint a 2011–2015 években történt felújítási ráfordításokat választása szerint költségként elszámolta, azzal nem növelte az ingatlan nyilvántartási értékét, de a 2010. évi felújítást beruházásként a tárgyi eszköz értékének növelésével számolta el. Kérdésem az áfatörvény 135. §-ban meghatározott 240 hónapos ingatlannal kapcsolatos levont előzetesen felszámolt adó "figyelésével" kapcsolatos. Bevonandó-e a 240 hónapos "figyelési időszakba" a költségként elszámolt, és nem tárgyi eszközként nyilvántartott felújítási termékek, szolgáltatások áfatartalma? A fentiektől függetlenül még két kérdésem lenne a témában: Amennyiben szükséges a 135. §-ban foglaltak szerint a levont áfa korrekciója, ezt a gyakorlatban hogyan kell megtenni? Adott év utolsó időszaki áfabevallásban az adott évre vonatkozó 1/20nyi korrekciót kell beállítani az áfabevallásba, a bevallás melyik sorába? Hogyan történik a bevallás, ha a vállalkozás megszűnik?

Társasház bérbeadása Kérdés

Az alábbi válaszra lenne egy kiegészítő megjegyzésem: https://adozona.hu/kerdesek/2019_12_2_Tarsashaz_berbeadasa_cws A kérdésre adott válaszban ez a megállapítás szerepel: "Ez azt jelenti, hogy ha a társasház másképp nem nyilatkozik, a 10% költséghányad levonásával megállapított jövedelem lesz a szja alapja." Ez véleményem szerint nem megfelelő. Az Szja tv. 75. § (5) bekezdése konkrétan megnevezi a bérbeadásból származó bevételt, amelyet ezen bekezdés alapján teljes egészében jövedelemnek kell tekinteni, tehát nem vonható belőle sem a költséghányad, sem tételes költség. Üdvözlettel: Nagy Csaba

Alanyi adómentes által bérbeadott parkolóhely Kérdés

Alanyi adómentes áfát választó szervezet által bérbeadott parkolóhely szolgáltatás után fel kell-e számítani áfát?

Kereskedelmi szálláshely – magánszemély kiadó esetén Kérdés

Magánszemély által szálláshelyként hasznosított présház (tehát nem lakás és nem üdülő besorolású) ingatlan melyik szálláshely-fogalomba tartozik a 239/2009. kormányrendelet 2019 júniusi módosítása szerint, és 2020-tól ez milyen adózás alá esik az szja-ban? A 239/2009. kormányrendelet szerint: • 2. § 2. „egyéb szálláshely: nem kizárólag szálláshely-szolgáltatás folytatása céljából létesített épületben, de szálláshely-szolgáltatási céllal és nem magánszemély vagy nem egyéni vállalkozó által hasznosított, önálló rendeltetési egységet képező épületrész…” • 2. § 6. „magánszálláshely: az a nem kizárólag szálláshely-szolgáltatás folytatása céljából, magánszemély vagy egyéni vállalkozó által hasznosított lakás vagy üdülő…” • 2. § 11. „szálláshely: a kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvény (a továbbiakban: Kertv.) 2. § 22.” pontjában meghatározott fogalom (azaz: „szálláshely-szolgáltatás folytatása céljából létesített vagy használt épület…) A rendelet 2. pont szerint az „egyéb szálláshely”-be nem sorolható be a fenti konstrukció, mivel magánszemély adja ki. A 6. pont szerinti „magánszálláshely” fogalomba sem sorolható be, mert a hasznosított ingatlan nem lakás és nem üdülő. A 11. pont szerinti „szálláshely” fogalomba besorolható lenne, mivel a présház „szálláshely-szolgáltatás céljából létesített vagy használt épület”, mivel időszakosan ilyen célra hasznosítja. A rendelet csak a „magánszálláshely” és „egyéb szálláshely” besorolásokkal foglalkozik, melyek egyikébe sem esik bele a fenti eset.

Változott a kereskedelmi szálláshely-szolgáltatás áfája: a törvény átmeneti rendelkezései (1. rész) Cikk

2020 január 1-jétől 18-ról 5 százalékra csökkent a kereskedelmi szálláshely-szolgáltatás áfamértéke. Jelen cikksorozat első részében (a témában a közelmúltban megjelent NAV-tájékoztatóban foglaltakat is elemezve) tisztázzuk a kereskedelmi szálláshely-szolgáltatás fogalmát, illetve a jogszabályban szereplő átmeneti rendelkezéseket. A cikksorozat második részében pedig a szálláshely – étkezés (és egyéb kapcsolódó szolgáltatások) viszonyát elemezzük, majd végül a turizmusfejlesztési hozzájárulással kapcsolatos szabályokat ismertetjük.

Szálláshely bérbeadásának áfája Kérdés

Tisztelt Hölgyem/Uram! Kérdésem az alábbi esetre vonatkozik és kérem segítségüket: áfás egyéni vállalkozó szállásadással foglalkozik. Regisztrált szálláshelye van 2 épülettel, mely együttesen sem haladja meg a 8 szobát, 16 ágyat. A tavalyi évben egy cég munkásait is elszállásolta alkalmanként, a szállásadó fizette az ifa-t utánuk. Ez a cég most megkereste a szállásadót, hogy 2 hónapra folyamatosan szükség lenne az egyik épület felső szintjén lévő szobákra. Hogy ezek a szobák ezidőre folyamatosan fenntartottak legyenek a cég részére, így erre az időszakra bérelnék, bérleti díjat fizetnének érte. A szállásadó feltételezése szerint ez esetben nem alkalmazhatja az 5 százalékos áfát szállásadói szolgáltatásra. Milyen áfával számlázhatja ki a szobabérlést? Szálláshelyként regisztrált szobákat adhat bérbe? Kell így a munkások után ingatlanforgalmi adót fizetni?

Katás vállalkozó ingatlan-bérbeadása Kérdés

Alanyi áfamentes, főállású egyéni vállalkozó szeretné a saját tulajdonát képező garázsát bérbe adni. Hogyan teheti ezt meg? A vállalkozásától függetlenül mint önálló tevékenységet kell-e leadóznia a bérbeadásból származó bevételt? Élhet-e a költségelszámolás lehetőségével? Válaszukat előre is köszönöm.

Személygépkocsi-vásárlás áfája bérbeadás esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelem szeretne személygépkocsit / lakóautót vásárolni kizárólag bérbeadás céljára. Érdeklődni szeretnék, hogy az erre jutó áfa visszaigényelhető-e, valamint a személygépkocsi gázolaj áfáját vissza tudjuk-e igényleni? Válaszukat előre is köszönve! Tisztelettel: Rajnics Andrea

Tartós bérletbe vett gépjármű bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdést tette fel nekem egy ügyfelem: Kapcsolt vállalkozásban működő két cég egyike gépjárműveket tartós bérletben vagy operatív lízingben szeretne használni. Ezeket a gépjárműveket továbbadná bérbe a másik vállalkozásnak. Kérdése, hogy szükséges-e engedély vagy bármi egyéb hozzájárulás, hogy ezt megtehesse? Üdvözlettel: Duzs Erzsébet

Szállodai szolgáltatás vagy bérbeadás? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy panziót üzemeltető kft. 2020-tól a szállásszolgáltatás 5%-os áfája következtében 4% turizmusfejlesztési hozzájárulás fizetésére is kötelezett lesz. Továbbképzésen elhangzott, hogy nyilatkoztatni kell a szállás igénybe vevőjét, hogy turisztikai céllal vagy más egyéb okból, például konferenciára érkezett, vagy a dolgozóit szállásolja el, és azért veszi igénybe a szállást. Amennyiben nem turisztikai céllal száll meg a vendég, úgy nem kötelezett turisztikai hozzájárulás fizetésére a szállásadó, és ez ebben az esetben bérbeadásnak minősül. Kérdésem az lenne, amennyiben bérbeadásnak minősül, akkor a kiszámlázott szállás ingatlan-bérbeadás lesz, szállás-bérbeadás lesz? Ebben az esetben tárgyi mentesen kerül a számla kibocsátásra? Ha reggelit is kérnek, az 5% áfás lesz, vagy a bérbeadás áfakulcsával osztozik, és mentes lesz? Tudomásom szerint megszűnnek a "csomagok" a szállásszolgáltatásnál, külön kell venni a szállást és az étkezést. Köszönöm válaszukat. Fazekasné.

Használtautó-kereskedelem Kérdés

Az alábbi adózási kérdésben kérném az állásfoglalásosát. Használtautó-kereskedelmemmel foglalkozó vállalkozó a különbözeti adózást választotta az áfatörvény XVI/2. fejezet alapján. Ennek alkalmazásáról nem mondott le az áfatörvény 224. § (1) szerint. A NAV törzsadat lekérdezésen „ G” kóddal az alábbi megnevezés szerepel „Viszonteladóként, az ezen tevékenységemre az Áfa törvény XVI/2. alfejezetének rendelkezéseit alkalmazom." Vásárolt egy használt személygépkocsit egy kft.-től, aki áfásan állította ki a számlát. Ezt a személygépkocsit továbbértékesítési céllal szerezte. Ez az autó elromlott, és komoly összegbe került a javítása. 1. Kérdésem: Levonható-e ennek a személygépkocsi beszerzésének az áfája, ha továbbértékesítési céllal szerezte be? Ennek a személygépkocsinak a javítási költség áfája, ami csak szolgáltatást tartalmaz, milyen mértékben vonható le, ha kifejezetten ezen áfásan beszerzett személygépkocsihoz kapcsolódik? 2. Kérdésem: Levonható-e a személygépkocsi beszerzésének az áfája, és levonható-e az ehhez a személygépkocsihoz kapcsolódó javítási költség áfája, ha ezt a személygépkocsit bérbeadás céljára szerezték be. A beszerzési szándék különbözőségét hogyan kell bizonyítani? 3. Kérdésem: Van-e lehetőségem a választott adózási módon visszamenőleg módosítani? Ha igen, meddig? Segítségét köszönöm. Kovácsné Bakó Katalin-könyvelő Az alábbi adózási kérdésben kérném az állásfoglalásosát. Használt autó kereskedelmemmel foglalkozó vállalkozó, a különbözeti adózá

Magánszemélyként végzett bérbeadás bizonylatolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély bérbeadó a bérleti díjról számlát állít ki. Tekintettel arra, hogy 2019-től nem számít bevételnek a bérbeadó nevére szóló számlák alapján befizetett közüzemi díj bérlővel való megtérítése, hogyan kell az összeg átvételét bizonylatolni? Erről is számlát kell kiállítani, vagy elég bevételi pénztárbizonylattal a pénz átvételét igazolni? Amennyiben a pénztárbizonylat elégséges, akkor ezt a bizonylatot a bérlő cég elszámolhatja költségként számviteli nyilvántartásában? Köszönöm a választ!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Szerb illetőségigazolás

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Kkv-besorolás, árfolyam

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink