256 találat a(z) alvállalkozó cimkére
Török alvállalkozó
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magyar kft. Magyarországon építésiengedély-köteles építkezést vállalt. A kérdésem az lenne, hogy ha alvállalkozóként egy török céget választana, ennek a cégnek az alkalmazottai török munkások lennének, a magyar cégnek lenne-e valami kötelezettsége a munkavállalók után, illetve a török cégnek lenne-e valami kötelessége, hogy Magyarországon dolgoztat? Köszönettel.
Alanyi adómentesség és a fordított áfa
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérném szíves segítségét az alábbi esetben. Alanyi adómentes, átalányadózást választó építőipari vállalkozó fővállalkozóval szerződést kötött építőipari munkák elvégzésére; a fővállalkozó áfakörös. Az egyéni vállalkozó által kiállított számlán az áfakulcs alatt az alábbi szerepel: "az áfakulcs AM % és összege fordított ÁFA és nulla". Alanyi adómentes egyéni vállalkozó adhat ki ilyen számlát, még ha az elvégzett tevékenység építésiengedély-köteles is? Hogyan kell ilyen esetben kiállítani a számlát? A fővállalkozó így nem fizet áfát? Köszönöm a segítséget.
HIPA - alvállalkozói költség levonás
Kérdés
Cégünk építőipari tevékenységet folytat. Az egyes munkák (projektek) évek között áthúzódnak. A munkákhoz (projektekhez) alvállalkozókat alkalmazzunk, akik a munka elvégzése után számlát állítanak ki, amit cégünk kifizet. A munkákhoz előlegszámlák kapcsolódnak (nem részszámlák!), és előfordult, hogy a számla csak a következő évben kerül kiállításra. A helyiiparűzésiadó-alap megállapításakor projektenként kell vizsgálni a nettó árbevételt és a vele szembe levonható alvállalkozói és anyagszámlákat, vagy cégre nézve projektektől függetlenül? Mivel előfordul, hogy adott munka (projekt) csak előlegszámlával bír, de van már hozzá alvállalkozói költség, akkor ezt mikor lehet levonásba helyezni, ha közben adóévet váltunk? Akkor, amikor az alvállalkozói költség felmerült, mert egyébként a cégnek más projekt (munka) esetében van árbevétele és az több, mint az azon a projekthez kapcsolódó alvállalkozói és anyag költség, vagy a következő évben, amikor az adott projekt (munka) végszámlája kiállításra kerül?
Alvállalkozói szolgáltatás
Kérdés
A tolmácsolást szolgáltató cég az iparűzési adó alapjából levonhatja-e az általa igénybe vett tolmácsolásról szóló alvállalkozó (kft.) számláját? A megrendelő elfogadta a munkát és ki is fizette.
Bejelentésköteles építési tevékenység áfája
Kérdés
2017-től már csak bejelentésköteles a lakóingatlan építése, tehát nem kell építési hatósági engedély. Ilyen esetben az alvállalkozó továbbra is fordított áfásan számláz az a fővállalkozó részére?
Ingatlan áfája
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk generálkivitelezésben, engedélyköteles munkát végez magánszemélynek. A számlát 5 százalékos áfával növelten állítjuk ki. Az alvállalkozónk hány százalékos áfával állítja ki felénk a számláját?
Külföldi társaság magyar adószámmal
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk megbízást kapott áruszállításra Magyarországról harmadik ország területére. A fuvart egy harmadik országbeli alvállalkozóval végeztettük el. Megbízónk a számlát egy külföldi társaság címére, de annak magyar adószámára kéri kiállítani. Továbbszámlázható-e így a fuvar? Mentesen számlázható? Az áfabevallás mely sorában kell szerepeltetnünk az általunk kiállított, és mely sorban az alvállalkozó által kiállított számlát? Előre is köszönöm válaszát!
Építőipar – ideiglenes iparűzési adó
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Építőipari kivitelezéssel foglalkozó cég ideiglenes iparűzési adójának megállapításához kérnék segítséget. A szerződés alapján a munka megkezdése és a teljesítésigazolás kiadása közötti időtartam nem haladja meg a 180 napot, így ideiglenes iparűzésiadó-fizetési kötelezettsége keletkezik a cégnek az adott önkormányzatnál. Amennyiben a kivitelezés valamilyen okból hosszabb ideig szünetel (30 napot meghaladóan) építési naplóban rögzítve van a szünetelés ténye, akkor is a teljes időtartamra kell bevallani és megfizetni az ideiglenes iparűzési adót? Ez idő alatt egy másik településen végez munkát a cég, ahol akár szintén keletkezhet ideiglenes adófizetési kötelezettsége. Amennyiben egy hasonló hosszú időtartamú építkezésen a fent említett cég alvállalkozót is igénybe vesz, és ebben az időtartamban a megbízó cég nem végez ténylegesen munkát, de a szerződés szerint a munkát megkezdte, teljesítésigazolás még nem áll rendelkezésre, mert az alvállalkozó által végzett folyamatok is ennek a szerződésnek a részét képezik, akkor mindkét szóban forgó cég adófizetésre kötelezett az építkezés helyén illetékes önkormányzatnál? Válaszát előre is köszönöm!
Alvállalkozói teljesítés könyvelése
Kérdés
Építőipari cég tevékenységének végzése közben alvállalkozót vesz igénybe. A megbízási szerződés elfogadja az alvállalkozó igénybevételét, kimutatható, hogy az adott bevételhez mely alvállalkozói teljesítés kapcsolódik. Kérdésem, hogy ezt az alvállalkozói teljesítést 528-ra vagy 815-re könyveljem? Köszönöm a tájékoztatást, segítséget.
Alvállalkozói teljesítés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. főtevékenysége hangfelvétel készítése, kiadás, előadó-művészet, médiareklám. Fentiek létrehozásához vállalkozók segítségét veszi igénybe például: énekesek, operatőrök, sminkesek, színészek. Kérdésem: fenti vállalkozók tekinthetőek-e alvállalkozóknak, amennyiben mindegyikükkel vállalkozási szerződést köt a kft.? Köszönettel. Mónus Gyöngyi
Igénybe vett szolgáltatás vagy alvállalkozó?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Építőipari szolgáltatásunk elvégzéséhez szolgáltatási szerződést kötöttünk egy céggel. A mi vállalásunk egy speciálisan kialakított felületre lőtt beton felvitele. A vállalkozónak feladatként azt adtunk, hogy a betonlövéshez szükséges előkészítési munkákat végezze el. Ilyen például, hogy szegeket terv szerinti kiosztásban és mélységben a falba helyezi, illetve hegesztett hálót helyez fel a falfelületre. Az anyagokat mi biztosítjuk. A munka elvégzését garanciavállalás mellett végzi. A megrendelővel kötött szerződésben külön előkészítési tétel nincs meghatározva, a végső szolgáltatás kerül elszámolásra egységáron. Kérdésem az, hogy bérmunkaként, mint igénybe vett szolgáltatás számolandó el, vagy alvállalkozói teljesítésként?
Személyszállítás alvállalkozóként
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Személyszállítási alvállalkozói szerződést köt két magyar székhelyű cég. Az alvállalkozói szerződés szerint EU-s országba végez személyszállítási tevékenységet az alvállalkozó. A megrendelő és a fővállalkozó közötti elszámoláskor nem számítanak fel áfát. A fő- és az alvállalkozó között kell áfát felszámítani ebben az esetben? Közvetített szolgáltatás esetén hogyan járjunk el? Az alvállalkozó hogyan számlázhatja le a külföldön megfizetett adót (például a Horvátországban megtett útszakaszra eső árbevétel arányában fizetett adót)? Válaszukat előre is köszönöm!
Fordított áfa alkalmazása alvállalkozó esetében
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy cég fővállalkozója egy járműjavító létesítmény építésének. A létesítményben kialakításra kerül a villamos sínek mellett egy elektromos működtetésű felhajtható aknafedélrendszer. Ez arra hivatott, hogy ha beáll a villamosszerelvény, akkor le legyenek hajtva, így a villamosból ki tudnak szállni a bent lévők, mert a villamos padlószintjével egy magasságban van a külső peron. Amikor a villamoson oldalról akarnak szerelni valamit, akkor felmozgatják azokat az aknafedőket, amelyek útban vannak, így kényelmesen hozzá lehet férni a villamos oldalához a kerék magasságában. Ezen aknafedélrendszer építését a fővállalkozó cég megbízása alapján B cég végzi el. B cég rendelkezik A cég nyilatkozatával, miszerint a munka hatósági építésiengedély-köteles, ezért fordított áfát kell alkalmazni. B cég a fenti berendezés villamos vezérlésének elkészítésével C alvállalkozót bízza meg. Ennek keretében C cég végzi a vezérlő dobozok gyártását, helyszíni beszerelését, illetve programozását. Kérdésem, hogy C cég számlázhat-e B cég felé fordított áfásan? Üdvözlettel várom szíves válaszát.
Munkaruházat biztosítása alvállalkozónak
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. 30 db céges emblémával ellátott pólót, sapkát, mellényt vásárolt olyan célból, hogy alvállalkozóinak biztosítja munkaruházatként. Milyen feltételekkel adhatja az alvállalkozók felé a pólókat, sapkákat, mellényeket munkaruhaként? Kell-e erről nyilvántartást vezetni (esetleg név szerint)? Van-e adóvonzata? Az alvállalkozói szerződésben ki kell-e erre térni? Válaszát előre is köszönöm!
Külföldi részvénytársaság és alvállalkozóinak építkezése Magyarországon
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy lengyel részvénytársaság Magyarországon építési munkálatokat fog végezni, lengyel alvállalkozók segítségével. A munkálatokat az rt. magyar cége rendelte meg, a lengyel rt. számlázza a munkálatokat a magyar cégének, a lengyel alvállalkozók számláznak a lengyel rt-nek különböző munkafázisokat. A két ország között van egyezmény. Az egyezmény szerint: 3. Az építési terület, vagy a szerelési vagy berendezési munkálatok csak akkor képeznek telephelyet, ha időtartamuk 12 hónapot meghalad, a munka rövidebb ideig fog tartani, tehát társasági adó alá nem tartozna (szerintem). Kérdésem: elég, ha kiváltom a lengyel rt.-nek és külön-külön az alvállalkozóknak a magyar adószámot, és amíg itt dolgoznak a magyar adószámmal számláznak, vagy kell fióktelepet létesíteni, esetleg kft.-t létrehozni ezekre a munkákra? Ide vonatkozik az 1988. évi XXIV. törvény a külföldiek magyarországi befektetéseiről szerint: 3. § 1 bek.? Az alvállalkozó dolgozói lengyelek, akik hosszú kiküldetésben lennének, a lengyel alvállalkozótól kapnák a fizetésüket. Mi a teendő? Adószámot kell kiváltani vagy fióktelepet létesíteni? A dolgozók lehetnek-e kiküldetésben (kb. 8 hónap), Magyarországon nem kell utánuk semmit fizetni? Az ügy nagyon sürgős, nagyon kérem mielőbbi válaszát. Köszönettel: Dominika