hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ezek a munkáltató kötelezettségei harmadik országbeli alkalmazottnál

  • adozona.hu
2

Milyen kötelezettségei vannak egy magyar cégnek törökországi alvállalkozó bevonásával történő munkavégzés esetén? – kérdezte olvasónk. Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.

A kérdés konkrétan így szólt: "Magyar kft. Magyarországon építésiengedély-köteles építkezést vállalt. A kérdésem: ha alvállalkozóként egy török céget választana, ennek a cégnek az alkalmazottai török munkások lennének, a magyar cégnek lenne-e valami kötelezettsége a munkavállalók után, illetve a török cégnek lenne-e valami kötelessége, hogy Magyarországon dolgoztat?"

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

Az Európai Unió állampolgárainak alapvető joga, hogy a munkaerő, tőke, áruk és szolgáltatások szabad mozgásának elvéből eredően bármely tagállamban munkát végezzenek, s ehhez munkavállalási engedélyre nincsen szükségük. Ezt a kört az Európai Unió kiszélesíti egyedi megállapodásokkal (például Svájc, Lichtenstein, Norvégia, Izland stb.).

Törökország vonatkozásában ugyanakkor nincsen érvényben megállapodás, melynek következtében az adott tagállam szabályainak hatálya alá tartozik a kérdés.

A hazai jog alapján a törökországi alvállalkozó bevonásával történő munkavégzés harmadik országból származó munkavégzésnek minősül. Ebből eredően elsősorban a fogadó munkáltatót számos kötelezettség terheli.

Ellenőrzési kötelezettsége alapján a munkáltató vagy a fogadó szervezet legkésőbb a harmadik országbeli állampolgár munkába lépésének napján köteles meggyőződni arról, hogy a harmadik országbeli állampolgár érvényes tartózkodási engedéllyel vagy más tartózkodásra jogosító engedéllyel, valamint keresőtevékenység folytatására jogosító engedéllyel rendelkezik-e.

Megőrzési kötelezettsége alapján a munkáltató vagy a fogadó szervezet a foglalkoztatás időtartama alatt köteles megőrizni a harmadik országbeli állampolgár által bemutatott érvényes tartózkodási engedély vagy más, tartózkodásra jogosító engedély másolatát.

Bejelentési kötelezettsége alapján a munkáltató vagy a fogadó szervezet 5 napon belül az idegenrendészeti hatóságnak köteles bejelenteni a harmadik országbeli állampolgár foglalkoztatásának megkezdését, azt a tényt, hogy a harmadik országbeli állampolgár az engedélyezett munkáját nem kezdi meg, illetve azt, hogy a munkavégzés a munkavállalási engedély érvényességi idején belül megszűnik.

A munkáltató vagy a fogadó szervezet a bejelentést a következő adatok közlésével köteles teljesíteni:

a) munkáltató vagy fogadó szervezet adatai (név, cím, székhely, telephely, gazdálkodási forma, cégjegyzékszám),

b) harmadik országbeli állampolgár munkavállaló vagy vállalaton belül áthelyezett természetes személyazonosító adatai,

c) harmadik országbeli állampolgár munkavállaló vagy vállalaton belül áthelyezett tartózkodásra jogosító engedélyének száma,

d) munkakör,

e) a tényleges munkavégzés vagy vállalaton belül áthelyezés megkezdésének, meg nem kezdésének vagy a munkavállalási engedély vagy az összevont engedély érvényességi idején belül történő megszűnésének időpontja. 

Fontos, hogy a munkáltató, illetve a fogadó szervezet székhelye szerinti idegenrendészeti hatóság a munkáltatót, fogadó szervezetet – a fentiekben részletezett kötelezettségei bármelyikének megszegése esetén – a foglalkoztatott harmadik országbeli állampolgárok számával arányos mértékű közrendvédelmi bírsággal sújtja (kötelező jellegű).

A közrendvédelmi bírság mértéke foglalkoztatottanként 500 ezer forintig terjedhet!

Az előzőek alapján javasoljuk tehát azt, hogy haladéktalanul lépjenek kapcsolatba a Bevándorlási és Menekültügyi Hivatallal (www.bmbah.hu), illetve a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálattal (nfsz.munka.hu).

Ezektől a szervektől a bejelentésekkel kapcsolatos nyomtatványokról, határidőkről, egyéb kötelezettségekről tájékoztatást kaphatnak. A tájékoztatások jelentős része angol nyelven is elérhető.

Egyebekben a munkavállalók után a kft.-nek, illetve a török cégnek a köztük fennálló jogviszonytól függően (vélhetően munkaviszony) keletkezik a vonatkozó jogszabályok szerint kötelezettsége.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (2)
adózóna.hu

Tisztelt Kérdező, az alábbiakban munkajogász ügyvéd szakértőnk, dr. Kéri Ádám hozzászólását közöljük. Üdvözlettel: az Adózóna csapata

„A törökországi vállalkozás török munkavállalója vonatkozásában munkaerő korlátozások élnek. Azt tanácsoljuk, hogy mindenképpen keresse meg e tekintetben a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatalt. Ezen túlmenően a magyarországi foglalkoztatással összefüggésben be kell tartani a munkavédelmi előírásokat is, melyek az építőipar területén szép számmal vannak. Szüksége lesz például előzetes alkalmassági vizsgálatra, munkavédelmi oktatásra, egyéni védőeszközökre stb. Fontos arra is rámutatnunk, hogy amennyiben a magyar cég építési munkálatokra magyar adószámmal nem rendelkező vállalkozást bíz meg, munkavédelmi incidens esetén a magyar társaság fog munkáltatónak minősülni. Fontos, hogy az itt dolgozó, és név szerint felsorolt török munkavállalóknak megfelelő munkajogi dokumentációja legyen (például munkaszerződés), valamint, hogy a felek rendezzék a szerződésben, hogy a munkabiztonsági feladatok teljes mértékben a török vállalkozót terhelik."

anonim3

Tisztelt szakértő. Ezek a kötelezettségek a munkáltatókat terheli, de a kérdésben alvállalkozókról volt szó, tehát a török munkavállaló a török cég alkalmazotta. Ebben az esetben is szükséges a válaszban leírt eljárás ( pl nincs tartózkodási engedély hiszen pl egy szállodában laknak 3 hétig amig itt dolgoznak, stb.)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Méhész őstermelő

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Órabéres dolgozók ünnepnapi távolléti díja

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Union belüli jövedelem adózása, árfolyama?

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink