280 találat a(z) alkalmazott cimkére

Elhunyt katás vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Főállású katás egyéni vállalkozó november 11-én elhunyt. Volt egy alkalmazottja, aki után az október havi bevallási, befizetési kötelezettségnek még eleget tudtunk tenni, mert a könyvelőiroda alatt volt regisztrálva. A regisztráció megszűnt időközben. Kérdésem az lenne, hogy a november havi járulékbevallási kötelezettségnek, alkalmazotti kijelentésnek jelen esetben hogyan tudunk eleget tenni? A törvény értelmezése alapján mivel 1 napig is főállású katás vállalkozó volt, így az 50 ezer forint kötelezettség terheli. De jelen esetben, vagyis elhalálozás esetén nincs-e valamilyen kivételes lehetőség, hogy a családot ne terhelje, az éppen elég fájdalom mellett még ez is. Köszönöm: Fazekasné

Katás egyéni vállakozó Kérdés

2017. augusztus1-jétől a katás egyéni vállalkozó csedben, majd gyedben részesül. Ezen időszak alatt nem fizet tételes adót. Az alkalmazottja végzi a tevékenységet, számlát állít ki, megfizeti a munkaviszony alapján az adókat. Helyes jár-e el a vállalkozó, illetve megteheti ezt a gyermek három éves koráig, vagy az így szerzett bevételét 40 százalékkal kell adóznia?

Katás vállalkozó alkalmazottal Kérdés

Tisztelt Szakértő! Helyes-e az a megoldás, ha a másodállású katás egyéni vállalkozó betegállománya alatt is megfizeti a kata összegét, és alkalmazottat vesz fel a tevékenysége végzésére? Lehet ez az alkalmazott egyszerűsített foglalkoztatás keretében foglalkoztatott, vagyis alkalmi munkás? Ebben az esetben lehet a betegállomány idejèn is bevétele? Köszönöm a választ!

Nyugdíjas alkalmazott utáni kiva 2019-ben Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2019-ben kivás vállalkozásnál a nyugdíjas alkalmazott bére után kell kivát fizetni? Válaszát előre is köszönöm.

Vállalkozás szüneteltetése, ha az alkalmazott táppénzen van Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban szeretném a segítségét kérni, hogy egyéni vállalkozó szüneteltetheti-e vagy megszüntetheti-e a vállalkozását abban az esetben, ha alkalmazottja táppénzen van? Köszönöm Cséva

Fuvarozó belföldi napidíja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó belföldi fuvarozással foglalkozik. Az alkalmazottja részére elszámolunk 3000 forint költségtérítést. A vállalkozó részére is el lehet ezt számolni vagy csak alkalmazotti jogviszonyban? Ugyanez a kérdésem egy egyszemélyes kft. esetében is, hogy ott a tag elszámolhatja-e a napidíjat magának? Jelenleg tagi jogviszonyban van bejelentve, lehetséges-e, hogy alkalmazotti jogviszonyba átjelentsük, attól függetlenül, hogy egyszemélyes a kft.? Várom válaszukat.

Mellékfoglalkozási egyéni vállalkozás csed és gyed mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mellékfoglalkozású egyéni vállalkozó a főfoglalkozásából csedre, majd gyedre megy. Mellette a vállalkozást folytatná, van egy alkalmazottja, aki eddig is és ezek után is dolgozna a vállalkozásban. Lehetséges ez? A főállásából a csedre és a gyedre jogosult, amit igénybe is venne. Köszönöm válaszát! Üdv: Cordier Edit

Gyógyszerismertetés – alkalmazott Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó gyógyszerismertetést végez, szerződés alapján. A szerződés szerint a gyógyszerismertetés szerint fizetendő kötelezettséget, bevallást a megbízó intézi. A szerződésben hivatkoznak (egy már archivált NAV tájékoztatásra) http://www03.nav.gov.hu/nav/archiv/adoinfo/tarsasagi/gyogy_100714.html. Kérdésem, hogy ha az egyéni vállalkozónak alkalmazottat kell felvennie ezen tevékenység ellátásához, akkor a felvett alkalmazott után kell-e az egyéni vállalkozónak a gyógyszerismertetés után fizetnie, bevallást teljesítenie? A 2006. évi XCVIII. tv. 36. § (4) alapján nem találok erre választ. A belinkelt NAV állásfoglalás egy része utal erre: "Ezen kívül, amennyiben az egyéni vállalkozónak nincs további – munkavégzésre irányuló jogviszony keretében foglalkoztatott – ismertető személye..." De nem tér ki rá, mi a helyzet, ha van? Köszönöm tájékoztatását.

Alkalmazott költségei Kérdés

Tisztelt Szakértő! Két gazdasági társaság egy adott munkavállalóval többes foglalkoztatói jogviszonyt hozott létre. A munkaszerződésben rögzítették, hogy csak az egyik vállalkozás a munkabér, adó és a járulék fizetésére kötelezett. Adott év hónapjaira meghatározható, hogy a dolgozó éppen melyik munkáltatónál dolgozik. A két gazdasági társaság írásos megállapodást kötött, hogy azon időszakra, amikor a nem a bér és járulék fizetésre kötelezett munkáltatónál végez munkát, akkor ezen munkáltató megtéríti munkabért és költségeit a másik félnek. Azt szeretném kérdezni, hogy a cégek közötti munkabér- és járulékköltségek átszámlázása milyen áfabeli megítélés alá esik? Egyenes, fordított, mentes? A feleknek nem munkaerőkölcsönzés a célja, kizárólag csak a munkabért és annak terheit szeretnénk elszámolni egymás között.

Egyéni vállalkozás szüneteltetése alkalmazott mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk egyéni vállalkozó. Egy alkalmazottja van, aki gyed ellátásban részesül. Az egyéni vállalkozó a tevékenységet nem végzi, csak alkalmazottja végezte, amíg nem ment el szülni, aki szintén nem végzi a tevékenységet a gyed mellett jelenleg sem. Kérdéseink: 1- Az egyéni vállalkozó szüneteltetheti-e a tevékenységet, mialatt alkalmazottja gyeden van? (Az egyéni vállalkozói tevékenységet nem végzi.) 2. Ha szüneteltethető az alatt, míg alkalmazottja fizetés nélküli szabadságon van, akkor az alkalmazottra tekintettel 1808 bevallás leadása szükséges, lehetséges-e? Segítségüket köszönöm.

Folytatódnak az adórevizorok ellenőrzései a Balatonnál. Szabálytalanság minden negyedik vállalkozásnál Cikk

A NAV több száz munkatársa folyamatosan ellenőrzi a Balatonnál a vendéglátóhelyeket, árusokat, szolgáltatókat. Július közepén egy hét alatt majdnem háromezer vizsgálatot végeztek a revizorok, és minden negyedik vállalkozásnál találtak valamilyen szabálytalanságot.

Tag és egyben ügyvezető halála Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2018.07.02-án egy egyszemélyes kft. tagja és egyben ügyvezetője elhalálozott. A kérdésem a cég könyvelői és bérszámfejtői feladatainak ellátásra irányul. A könyvelő mint meghatalmazott (EGYKE alapján) küldhet bevallásokat, nyomtatványokat a NAV felé? Mi a helyzet a járulékbevallással, ahol az ügyvezetőt is szerepeltetni kell?Július hónapra az alkalmazott nem kaphatja meg a munkabérét ügyvezető hiányában? Továbbá még életében megbízott egy úgy nevezett üzletvezetőt a cég ügyeinek intézésével. Ebben az esetben a cég folytathatja a tevékenységét vagy mindenképpen meg kell várni az új ügyvezető kinevezését? Várom mihamarabbi válaszát! Köszönettel

Biztosítási jogviszony Kérdés

Katás egyéni vállalkozó 2018 áprilisában kezdte tevékenységét. 2018. júniusban lebetegedett lehet, hogy 1 évig betegállományban lesz.Táppénzt csak 2 hónapig kap, mert az előző 2 évben nem volt munkáltatója. Ha lejár a táppénz és nem dolgozhat, milyen kötelezettsége lesz saját maga után? Ha vesz fel alkalmazottat és meghatalmazza írásban, a számlázással és a vállalkozás ügyeinek intézésével, folytathat-e bevételszerző tevékenységet.? Mi a teendő, hogy minden szabályos legyen? Segítségüket előre is köszönöm Tisztelettel:B Tóth Józsefné

Újabb NAV-lista: ők foglalkoztatnak be nem jelentett alkalmazottat Cikk

Az állami adó- és vámhatóság a honlapján a be nem jelentett foglalkoztatottat foglalkoztató adózók közzétételi listáján folyamatosan nyilvánosságra hozza azoknak az adózóknak a nevét, székhelyét, adószámát (adószámmal nem rendelkező természetes személy foglalkoztató nevét, lakcímét, adóazonosító jelét), akik vagy amelyek tekintetében végleges és végrehajtható közigazgatási vagy bírósági határozat megállapította, hogy nem tettek eleget a munkaviszony létesítésével összefüggő bejelentési kötelezettségüknek – írja a nav.gov.hu.

Alkalmazottnak ingyenesen juttatott lakás járuléka Kérdés

Tisztel Szakértő! Járulékfizetéssel kapcsolatosan lenne kérdésem. Adott egy társasház, amely rendelkezik egy db saját tulajdonú lakással és raktárhelyiséggekkel. Ez utóbbiakat díj ellenében bérbe adja. A társasház éves árbevétele nem él el éves szinten az 50 millió forintot. A társasháznak egy, heti 40 órás munkaidőben dolgozó alkalmazottja van, a gondnok, akinek ingyenesen bérbeadja a lakást. Minek minősül ez a juttatás? Kinek és milyen mértékű járulékot, adót kell az ingyenes juttatás után fizetnie? A gondnok egyébiránt rendelkezik ugyanazon a településen saját tulajdonú lakás ingatlannal. Köszönöm válaszukat.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Készlet áfája áfakörből való kilépés esetén

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Raktársátor bérbeadása

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szja-fizetési kötlezettség földterület

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink