268 találat a(z) alkalmazott cimkére
Lehet-e egyesületből bért kifizetni? Kérdés
Egyesületi formában működik egy színjátszó csoport. Lehet-e részükre bért fizetni, ha igen, akkor alkalmazottként vagy tagként?
Társasház Kérdés
Üdvözletem! Van egy társasház, amelynek évek óta alkalmazásában áll egy férfi. Ennek az embernek pár napja a háza porig égett. A lakók szeretnének segítséget nyújtani neki úgy, hogy a közösköltségen felül aki szeretne és lehetősége engedi x ezer forintot utal a ház számlájára. A közösképviselő pedig hónap végén egyösszegben készpénzben kifizeti azt az érintett személynek. Ez az ő elképzelésük. Véleményem szerint ez nem igazán járható út, nem látom a befizetések és a kifizetés milyen jogcímen lenne kivitelezhető, illetve tekintve, hogy a férfi a társasházzal munkaviszonyban áll, különösen nem. A megsegíteni akart személy bankszámlanyitása lenne nyilván kézenfekvő megoldás, de az esetünkben egyéb okok miatt nem opció. Közgyűlést jelen helyzetben a tulajdonosok 1/10-e hívhatna össze, de nyilván senki nem akar most senkivel gyülekezni. És egyébként sem lehet kötelezővé tenni a segítségnyújtást. A tulajdonosok döntő többsége jelezte segítő szándékát, de azok jó része egyébként sem a házban lakik, tehát a készpénzes magánszemélyek közötti megoldás sem opció, kihagyva teljesen a társasházat (ahogyan az egyébként a technikai részen túl ki is maradna belőle). Tudnának valamit javasolni a helyzet megoldására, ami minden szempontból szabályos lehetne? Köszönettel
Katás vállalkozás: szüneteltetés következménye Kérdés
Tisztelt Szakértő ! Adott egy katás egyéni vállalkozás alkalmazott nélkül, mely jelenleg tevékenységet nem folytat, mivel a vállalkozó jelenleg gyeden van 9 hónapos gyermekével és keresőtevékenységet jelenleg nem végez. Másik katás egyéni vállalkozásban (családtagnál) alkalmazotti státuszból került táppénzre, majd csedre és jelenleg gyedre, jelenleg aktív kereső tevékenységet alkalmazotti státuszban sem folytat. A katás egyéni vállalkozó jelenleg vállalkozói tevékenységét egyedül végzi, vagyis aktív dolgozója alkalmazottként nincs. A kialakult veszélyhelyzet miatt katás egyéni vállalkozását szünetelteti áprilistól a veszélyhelyzet idejére, mely remélhetőleg 1-2 hónap. Jogszerűen ezt megteheti-e , mivel jelenleg nincs aktív státuszban lévő dolgozója?Mivel a tevékenységét nem véglegesen szünteti meg, csupán szünetelteti, van-e valamilyen következménye, hátránya, bevallási, fizetési kötelezettsége a gyeden lévő alkalmazottra? Esetleg a gyeden lévő kismama (iker gyermekekkel) mikor folytathat keresőtevékenységet a gyed mellett akár a saját vállalkozásában, akár alkalmazottként a családtag jelenleg szüneteltetett vállalkozásában? Vagy esetleg egyszerűsített foglalkoztatással alkalmanként? Köszönöm segítségüket
Home office-ban, határon túl Cikk
Olvasónk Németországban dolgozik, de Magyarországon rendelkezik ingatlannal. Azt szerette volna megtudni, hogy évi hány napot dolgozhat Magyarországról home office-ban egy német cégnek úgy, hogy az adó- és járulékfizetési kötelezettsége ne változzon a korábbi – csak Németországban történő munkavégzés – munkarendjéhez képest. Olvasónk kérdése jelen járványügyi helyzetben még aktuálisabb. A kérdésre Horváthné Szabó Beáta adószakértő válaszolt.
Bértámogatással segíti az állam a bajba jutott vállalatokat Csehországban Cikk
Állami támogatást kapnak alkalmazottaik bérére a koronavírus-járvány által sújtott csehországi vállalatok – döntött a cseh kormány kedd esti ülésén.
Koronavírussal járó kedvezmények Kérdés
Élelmiszer, vegyiáru boltot (471101) üzemeltető 69 éves egyéni vállalkozó vagyok egy alkalmazottal. Az élelmiszerkereskedés mellett kiegészítő tevékenységként a fizikai közérzetjavító tevékenységet (96 04 049) is végez alkalmazottam az eladói munka mellett. Mivel én a veszélyeztetett korban vagyok április 1-jével bezárok bizonytalan időre, ebben az esetben igénybe tudok-e venni járulékfizetési kedvezményt, vagy fizetéskiegészítést kaphatok-e, amit a munkavállalómnak át is adnék.
Szünetelő egyéni vállalkozó alkalmazottal Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó (katás), akinek van egy alkalmazottja, a vállalkozása szüneteltetését tervezi. Kérdésem az lenne, hogy mi a helyzet az alkalmazottjával? Továbbra is állományban lehet (fizetett szabadságon, majd fizetés nélküli szabadságon lenne)? Ha úgy alakul, mert van rá igény, akkor az alkalmazott dolgozhat az egyéni vállalkozó szüneteltetése alatt? Ha az alkalmazott munkavégzése folytán bevétel keletkezik, akkor az éves 12 millió összeget a szünetelés hónapjaival csökkentve kell megállapítani, mivel az egyéni vállalkozó szünetel? Köszönettel: Bognárné
Szociális szövetkezeti díj gimnazistának Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdés tisztázásában kérem a segítségét! Egy 17 éves gimnazistát szeretne alkalmazni egy bölcsőde a nyári szünetben. Nem diákszövetkezeten keresztül, hanem munkaviszonyban alkalmazná az alapítvány. Szociális gondozói díjban fizetheti a bölcsőde a nyári szünetben a gimnazista diákot a nyári szünet alatt? Milyen feltételei vannak a szociális gondozói díj alkalmazásának? Előre is köszönöm a válaszát!
Adózás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Fémkereskedelemmel foglalkozó kft. alkalmazottai után van-e valamilyen kedvezmény? Vitánk van a cég vezetőjével, szerinte nem kell járulékot fizetni, az én olvasatomban nem szerepel a kedvezményezettek között. Várom megtisztelő válaszát.
Magánvállalkozó szünetelése alatt alkalmazottak Kérdés
A szünetelő magánválallkozás alatt lehet-e fizetés nélküli szabadságon az alkalmazott, vagy ki kell léptetni?
Felmentési idő Kérdés
Tisztelt Szakértő, „A” kft. 2019.12. 31-gyel beleolvad „B” kft.-be. „A” kft. jogutódja „B” kft. lesz. Az „A” kft. munkavállalójának munkaviszonyát 2020. 03. 31-gyel – ekkor már mint „B” kft. alkalmazottja – közös megegyezéssel megszüntetik, és „B” kft. szolgáltató központjába („C” kft.) új munkaszerződéssel kerül át nem jogfolytonosan. „B” kft.-nél csak a végkielégítést akarják kifizetni. A munkavállalónak ilyenkor is jár a felmentési idő? Jogszerű így, hogy „B” kft. nem foglalkozik a felmentési idővel? Válaszukat előre is köszönöm!
Külföldi kiküldetés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy lengyelországi vállalat, amely Magyarországon építkezési felújítást végez. Alkalmazottainak itt-tartózkodása meghaladja a 183 napot, de nem éri el a 24 hónapot. Az alkalmazottak nem lettek ideiglenes lakcímre bejelentve, a számukra bérelt munkásszálláson élnek. Odahaza van a családjuk, ott kapnak bért. A cégnek nincs magyar leányvállalata, telephelye, csak az áfához szükséges magyar adószámmal rendelkezik. Ebben az esetben a munkavállalóknak kell-e Magyarországon bármilyen adót, járulékot fizetniük? A munkáltatónak kell-e bevallást küldenie, járulékot fizetnie?
Önálló tevékenységet folytat? A minimálbér így hat a kedvezményekre Cikk
A minimálbér összege 149 ezer forintról 161 ezer forintra emelkedett január elsejétől, és ezt az összeget kell alkalmazni az önálló tevékenységet folytatók esetében is egyes kedvezmények érvényesítésénél. A kedvezmények tekintetében két adózói kör érintett, az egyik az őstermelők, a másik az szja-törvény hatálya alá tartozó egyéni vállalkozók.
Itt van a NAV friss listája az alkalmazottat bejelentés nélkül foglalkoztatókról Cikk
Összesen 5097 olyan adózó szerepel a NAV januári adatoka tartalmazó listáján, akik bejelentés nélkül foglalkoztatnak alkalmazottakat.
Katás vállalkozó alkalmazott Kérdés
Tisztelt Szakértő. Szeretnék érdeklődni, hogy egy kis (jelenleg áfakörös) egyéni vállalkozó, aki tevékenységet tekintve kereskedelem, pénztárgép használatára kötelezett, akinek 1 fő fix alkalmazottja van, 2020-tól választhatja-e a kata adózási módot? Köszönöm szépen.