503 találat a(z) adózás cimkére

Munkaviszony nélkül tornaoktatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! 55 éves nő szeretne pilátesz órát tartani, jelenleg nincs munkaviszonya. Nincs bejelentkezve munkanélküliként sem, férje fizeti az egészségbiztosítást. Előre láthatólag havi 30-40 ezer forint jövedelme lenne. Abban kérném segítségét, mi lenne a legegyszerűbb adózás, amit választhatna? Válaszát köszönöm.

Gyesen lévő kismama céget alapít, így adózik Cikk

Egy jelenleg gyesen lévő kismama, aki 40 órás alkalmazotti jogviszonnyal rendelkezik egy kft.-nél, egyszemélyes kft.-t alapít. A saját kft.-ben a munkát jellemzően egy alkalmazott végzi majd, de ő is részt vesz az irányításban. Munkabért itt nem venne fel, csak osztalékot. Ebben az esetben saját maga után kell-e valamit fizetnie? Olvasónk kérdésére dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő válaszol.

Ennyit kapnak a magyar olimpiai bajnokok, és így adóznak utána Cikk

Szurkol az ország a magyar csapatért, de gondolják-e, hogy az évekig tartó kemény erőfeszítésekkel elért sikerek jutalma nem csak a csillogó érem és díj, hanem egy sor kedvező adószabály is?

Őstermelő bérben szánt, vet, arat, s így adózik Cikk

Mezőgazdasági őstermelő hogyan, milyen feltételekkel végezhet mezőgazdasági szolgáltatást (szántást, vetést, aratást stb.)? Olvasónk kérdésére Sinka Júlia adó- és számviteli tanácsadó válaszol.

Őstermelő kölcsöne Kérdés

Tisztelt Szakértő! Érdeklődni szeretnék, hogyan kell kezelni azt az esetet, ha egy magánszemély (40 órás munkaviszonya mellett) mezőgazdasági beruházásba kezd, őstermelő lesz, adószámot vált ki, az áfát az általános szabályok szerint állapítja meg, pályázik, hitelt vesz fel, a hitelhez szükséges önerőhöz a magánszemélyként korábban összegyűjtött pénzét adja (kb. 4 millió forintot). Ez a kezdőtőke kölcsönnek tekinthető, amelyet a beruházás után a megkapott támogatásból "visszaad" magának? Megjegyzésként írom, hogy pár évig még őstermelésből származó jövedelem nem várható, csak kiadás. Érdekelne, milyen nyilvántartási és adózási vonzata van a fent vázolt helyzetnek az őstermelői és a magánszemélyi státuszban. Válaszát előre is nagyon köszönöm!

Ezt mind tudnia kell, ha szállásadásra adja fejét Cikk

Üdülési főszezonban sokak számára aktuális olvasónk kérdése, akinek ügyfele bérelt ingatlanban szeretne üdülési, szálláshely-szolgáltatást végezni. Vajon megteheti-e, és ha igen, milyen adózási formát válasszon? Surányi Imréné okleveles közgazda minden lehetséges variációt ismerteti.

Közös tulajdonú lakás bérbeadása Kérdés

A házastársak 50-50 százalékos tuladoni hányaduk alapján megállapodhatnak-e abban, hogy a férj adja bérbe a lakást teljes egészében? Csak a férj kér adószámot, adózik a teljes bérleti díj után, figyelembe véve a lakáshoz közvetlenül kapcsolódó költségeket, a teljes vételár utáni amortizációt? Amennyiben lehetséges, kérem sürgős válaszukat, előre is köszönöm.

Figyelem! Van, amikor kockázatos munkába állni Cikk

A nyári munkát vállaló diákok a foglalkoztatás és a közteherviselés szempontjából felnőttnek számítanak. Bejelentésükre, adózásukra – a diákszövetkezeten keresztül vállalt munka kivételével – ugyanolyan szabályok vonatkoznak, mint más munkavállalók esetében – adta közre a Nemzeti Adó- és Vámhivatal.

Amitől sok cég nagyon tart: akár 10 százalékkal is nőhet az adóteher Cikk

A nemzetközi téren aktív középvállalkozások közel háromnegyede arra számít, hogy az OECD BEPS szabályok eredményeképpen több adót kell majd fizetnie effektív adókulcsának növekedése miatt. Emellett a válaszadók 70 százaléka saját bőrén érzi, hogy az új szabályok bizonytalanságot okoznak a cég üzleti stratégiáját érintően – derült ki az Euromoney Institutional Investor és az RSM globális pénzügyi és adótanácsadói hálózat közös kutatása során, amely a BEPS által érintett vállalati körben 500 vállalat véleményét kérte ki világszerte.

Szerencsejáték utáni adózás Kérdés

A kérdésem a külföldi internetes szerencsejátátékból (sportfogadás) szerzett pénz utáni adózásra vonatkozik. Adott egy külföldi weboldal, amelynek a neve bet365. Regisztráltam erre az oldalra, befizettem 200 ezer forintot, az egy vagy 2,5 hónap alatt volt kb. 150-160 fogadásom, amelyek közöttt volt nyertes és vesztes is. A végére sikerült 8 millió forintot nyernem, amit meg is kaptam. Kérdésem hogy ez után hogyan tudok adózni? Tudomásom szerint ez egyéb külföldi jövedelemnek számít, amely után 6 százalék személyijövedelemadó-előleget és a 27 százalék egészségügyi hozzájárulást (eho) a szerzés negyedévét követő hónap 12-éig kell befizetni. Viszont ezt hogyan tudom kiszámolni? Összesen a nyereség a kifizetett 8 millió forint után 43 % kell fizetnem? Nincs esetleg eho esetén például maximum határ? A pénzt egyösszegben kaptam a számlámra, 2016. màjus 25-én.

Ausztriai munkavégzés Kérdés

Egy kft. alvállalkozóként végezne munkát Ausztriában. Milyen feladatai vannak alvállalkozóként bejelentkezés, tb, adózás szempontjából?

Szja – ingatlanértékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szja-ügyben szeretném a segítségüket kérni. Ingatlan (lakás)-értékesítés paraméterei: • Beszerzéshez kapcsolódó információk: – 1970-ben történt az ingatlan megvásárlása – 2002-ben az egyedüli tulajdonos egészségügyi állapotának romlása miatt az ingatlan 9/10-ed részét a fiának ajándékozta, ajándékozási szerződés keretében. A szerződésben megjelölt érték a 9/10-edre vonatkozóan 14 millió forint volt. – 2012-ben a tulajdonos fia visszaajándékozta a 9/10-ed részt a korábbi tulajdonosnak (mivel nem tudta tovább támogatni az édesanyját). A szerződésben megjelölt érték a 9/10-edre vonatkozóan 6 millió forint. • Értékesítés: 2015. évben 24 millió forint értékben – a tulajdonjog 100 százaléka. Kérdésként merül fel, hogyan adózik a tulajdonos az értékesítés után? Külön lehet választani az 1/10-et részt (ami 1970 óta a tulajdonában volt, és emiatt már nem adóköteles), és a maradék 9/10-ed rész értékesítése után adózik? Köszönöm!

Apport adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem, szíves válaszát arra vonatkozóan, hogy mikor, milyen adó-, járulék, vagy illetékvonzata van/lehet az apportálásnak (ingó, ingatlan és egyéb, például üzletrész, vagy szellemi alkotás), amennyiben az apportáló a) magánszemély b) belföldi adóalany c) külföldi adóalany és az apportot kapó egy belföldi adóalany. Tisztelettel: Szekeres Zsolt

Megreguláznák a multikat Cikk

A nagyvállalatok adózásának nyilvános átláthatóságát megteremtő jogszabályokra tett javaslatot az Európai Bizottság –...

Céges ingatlan értékesítése dolgozónak Kérdés

Tisztelt Szakértő! Céges ingatlanunkat szeretné megvásárolni cégünk egyik alkalmazottja. Ez egy irodává minősített társasházrész, a lehető legkedvezőbb feltételek mellett szeretné a cég eladni a dolgozónak. Lehet-e ebben az esetben támogatást is nyújtani, hogy megkönnyíthető legyen a vásárlás, esetlegesen vissza nem térítendő támogatás formájában, hogy ennyivel kevesebb legyen az ingatlanra fordított összeg? Az ingatlan értékéből természetesen van rendelkezésre álló saját rész, de ehhez még szeretnénk valamilyen formában támogatást nyújtani, illetve a fennmaradó részre részletfizetési lehetőséget adni. Tudna tanácsot adni, hogyan lehetne kivitelezni az eladást, hogy adózási, könyvelési oldalról és a dolgozó oldaláról is helytálló legyen? Előre is köszönöm a segítségét!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Három- vagy négyoldalú megállapodás

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Ingatlannal kapcsolatos külföldi teljesítési hely, magyar megrendelő részére

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Pótbefizetés, tulajdoni hányad

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink